Kuchaři do domu
Největší seznam osobních kuchařů a firem k pronajmutí na Vaše akce
Kuchaři do domu – úvodní stránka
AKC ČR AKC ČR a WACS

Portal BOOK THE COOK


Ilustrační fotografie

Culinary Chefs Portal BOOK THE COOK  - www.kucharidodomu.cz
- is the largest list of personal chefs and culinary companies in the Czech Republic - in the heart of Europe - to rent for your family celebrations, corporate events and social events.

What does it bring you?
In one central place on the internet you can find VIP chefs, professional cooks, chefs of foreign nationalities, nutrition experts, catering companies and restaurants with chefs for rent to the house, cooking classes and schools.
Enjoy the dining experience in the comfort of your own home, own garden, own or rented cottage or the background of your company. A personal chef will come to you anywhere on the agreed place. Home environment will delight your guests.

• Going birthdays, anniversaries, romantic dinner, wedding, party with friends or business partners?
• Organizing a corporate event for your employees or business friends and promotions?
• Want to unite your team in a culinary teambuilding?
• Do you want to learn to cook, or look for a special cooking class?
• Do you need a cook for everyday cooking in the home or as a stand-alone in its restaurants, canteens, at sports camps etc.?

Choose and order through this culinary chefs portal the best professional chef for your event, directly from a specific region in the Czech Republic or a chef providing services throughout the Czech Republic.
 
Who do you see on the list?
1. Personal chefs, VIP professionals or professional chefs, chefs of foreign nationality or experts healthy diet.
2. Catering companies and restaurants will lend his trained chefs for your event to your home or your company.
3. Schools and cooking classes to help you rent chef to your households or to your companies for corporate teambuilding or to learn how to cook in his culinary studies.
4. Twenty-five (25) types of international cuisine and chefs who will prepare those cuisines at a professional level primes.
5. Recipes, interesting news, etiquette, news from modern gastronomy.

If you are a chef or culinary company, add to the list of chefs and companies to www.kucharidodomu.cz.

Basic registration is FREE.
Get lucrative and interesting job.
We promote your work, not only on the internet, but also directly in huge companies in the Czech Republic.

Contact information:  Kuchari do domu s.r.o. (Ltd.), phone +420 775 104 411 or mail scanactplus@seznam.cz.
Translated: Radek Bachtík

Here is an example recipe:

Excellent "Tvaroznik" of Czech housekeeper


Illustrative photo

If you like quark desserts and like cooking, try the recipe for home made Czech “Tvaroznik”. Its preparation goes well by hand (do not need to weigh) and the result is worth it. Sure you will appreciate it.I Enjoy your meal.

You will need:
For making dough:
• 9 table spoons all-purpose flour
• 3 table spoons granulated sugar
• 1 egg
• 3 table spoons butter
• 1 tea spoon baking powder

For filling:
• 2 trays of semi-skimmed curd
• 2 eggs
• 5,5 table spoons granulated sugar
• 1 package vanilla pudding
• 0,5 cup sour cream (100 g)
• 0,5 cup oil
• 1,5 cup milk
• 1 package of clear gelatin
• 1 small tin of mandarin (can be skipped)

Procedure:
From the ingredients prepare a shortcrust pastry dough and store in the refrigerator for approx. 30-45 min. Then, wip the curd with eggs and sugar - the best hand in a bowl. Mix vanilla pudding, oil, sour cream and finally pour mixture into curd mass. After about 45 minutes the fragile dough rolled out and put into a round cake tin. On the dough hill curd mass (mass is rare, but during baking solidifies). Bake about 35 minutes at 180 degrees into a slight browning of the edges cakes. Let cake cool and pour over clear gelatin.

Tip:
You can spread over the curd mass drained mandarin (canned) and put bake in the oven. Cake will be more colorful and even juicier.

Author:  Pavlina Z.
Translated by Radek Bachtik

Another great recipes:
Peach dessert

Extrawurst on dark beer

Continental quilt

Fragile cottage cheese scarves

Carmelite drops

Cottage cheese dumplings with strawberries (or apricots)

Wedding cakes

Slices of choux pastry with custard

Ostatní

Strategie: Naše republika by měla být v roce 2030 soběstačná ve výrobě potravin z tuzemských zdrojů

Podle nové strategie, kterou vláda schválila 2. 5. 2016, by se mělo například podstatně omezit pěstování řepky až o několik desítek tisíc hektarů a naopak rozšířit až trojnásobně pole se zeleninou, ovocné sady a pastviny pro zvířata.

čtěte více...

Zájem o biopotraviny stále narůstá

Podle tiskové zprávy ministerstva zemědělství utratili obyvatelé naší republiky za biopotraviny v roce 2014 přes dvě miliardy korun, což je nárůst o 3,9 % oproti roku 2013.

čtěte více...

Soutěž kuchařského a cukrářského umění už má své vítěze!

XXI. ročník národní soutěže kuchařského a cukrářského umění s mezinárodní účastí a XI. ročník mistrovství republiky kuchařů a cukrářů se konal 14. dubna v Kongresovém centru ALDIS v Hradci Králové.

čtěte více...

Chcete kvalitu? Kupte si výrobek označený logem KLASA!

KLASA je národní značka, kterou uděluje ministr zemědělství. Jedná se o prestižní ocenění těch nejkvalitnějších výrobků. Značka upozorňuje spotřebitele na výjimečně kvalitní potraviny.

čtěte více...

Chcete si koupit ty nejlepší potraviny? Vyberte ty regionální!

Ministerstvo zemědělství už sedm let uděluje značku Regionální potravina těm nejkvalitnějším potravinářským a zemědělským výrobkům, které zvítězí v krajských soutěžích.

čtěte více...

Vejce: Dokonalý symbol zrození! Co s vykoledovanými vejci?

Již odpradávna bylo vejce považováno za symbol plodnosti, zrození, nového života i úrody. Když chlapec snědl vykoledované uvařené vejce do tří dnů, vstoupila do něj mužná síla a láska.

čtěte více...

Třetí michelinská hvězda v Praze! Získala ji restaurace Field

Praha získala třetí michelinskou hvězdu zásluhou Radka Kašpárka a jeho kolektivu. Byla oceněna jednou hvězdou restaurace Field. Restaurace s jednou hvězdou patří mezi velice dobré.

čtěte více...

Mají ztužené tuky vliv na naše zdraví? Přechod od palmového oleje na částečně ztužené tuky

Mluvčí Potravinářské komory Dana Večeřová upozorňuje, že přechod některých výrobců od palmového oleje k částečně ztuženým tukům může znamenat zhoršení našeho zdraví.

čtěte více...

Pokuta za znehodnocený med

Státní veterinární správa uložila pokutu ve výši 1,2 milionu korun obchodní společnosti Včelpo s.r.o. za to, že vyráběla a uváděla na trh med, který obsahoval zakázané látky.

čtěte více...

Znáte Ferdinanda? Skutečné pivo na našem trhu!

Společnost „Kuchaři do domu“ začátkem února podepsala smlouvu o vzájemné spolupráci, a tak si můžete při každé své objednávce pochutnat i na pivních specialitách „Ferdinand“!

čtěte více...

Překvapení: Kuchaři do domu společně s Ferdinandem!

Firma Kuchaři do domu s.r.o. má pro vás překvapení! Navázali jsme spolupráci s pivovarem Ferdinand. Kvalitní pivo ke kvalitnímu jídlu prostě patří!

čtěte více...

Budeme mít plná a silná piva?

Nová vyhláška o nápojích mění některá označení piva, respektuje tak měnící se druhy zlatavého moku a reaguje na nové druhy hlavně u menších pivovarů. V novele zůstane zachováno zažité členění piv na skupiny. Název „ležák“ tedy nezmizí.

čtěte více...

KUCHAŘI DO DOMU vaří na sv. Valentýna u Vás doma!

Objednejte si DÁRKOVÝ POUKAZ na Romantickou večeři! Valentýn se blíží a láska prochází žaludkem. Exkluzivní valentýnskou večeři pro dva pro Vás připraví profesionální osobní kuchař.

čtěte více...

Novela Ministerstva zemědělství o vinohradnictví a vinařství

Ministerstvo zemědělství připravilo novelu zákona o vinařství a vinohradnictví, ve které se zpřísňují podmínky pro dovoz a prodej sudových vín a zvyšují se pokuty za jejich falšování a to až do výše 50 milionů korun. Novelu schválila vláda 18. 1. 2016.
 

čtěte více...

Čokoláda: smyslná a povzbuzující

Vědecky je dokázáno, že má čokoláda povzbuzující a afrodiziakální účinky, proto se často, používá ke zvýšení sexuální touhy, pouze však u žen.

čtěte více...
Více z kategorie gastro-akce-mesice naleznete ZDE