Kuchaři do domu
Největší seznam osobních kuchařů a firem k pronajmutí na Vaše akce
Jsme členy Hospodářské komory.
AKC ČR AKC ČR a WACS

Italská kuchyně



Ilustrační fotografie

Italská kuchyně je uznávána spolu s francouzskou kuchyní mezi nejlepší na světě. Tato kuchyně patří přitom k nejstarším na světě, pochází z kuchyně římské. Vliv na ní měli Římané, Etruskové, Řekové, arabská, židovská kuchyně i jiné. Podobá se francouzské kuchyni, poněvadž Kateřina Medicejská přivezla do Francie florentské kuchaře z Itálie. Italové však využívají více cibule, česneku a zpravidla olivový olej. K italské kuchyni neodmyslitelně patří rajčata, která se uplatňují ve známé omáčce salsa pomodoro.

Italové se mohou chlubit více než 400 druhy kvalitních těstovin, které se vaří „al dente” (dente označuje v italštině zub), mají být pevné, nikoliv však tvrdé. Měly by se kousat. Světoznámé jsou špagety, makarony, fettucine (ploché tlusté nudle, v italštině „stužky”), penne (duté válcovité těstoviny), tortelliny (ve tvaru prstenu plněné masem či sýrem), ravioli (plněné taštičky), cannelloni (kloboučky) a mnoho dalších. Uvádí se, že makarony přivezl Marco Polo z Číny a byly původně vyrobeny
z rýžové mouky, v současnosti jsou na rozdíl od špaget duté a kratší. Kromě těstovin se těší oblibě polenta (kukuřičná kaše), rýže a z ní risotto. Chléb se větší měrou konzumuje na Sicílii. Peče se  ciabatta – bílý chléb používaný hlavně na sendviče nebo focaccia – plochý v peci pečený chléb.

Pizza je symbolem italské kuchyně. Pravá italská pizza pochází z Neapole jako tenká kulatá placka pečená v peci, pokládá se na ni většinou rajčatový protlak, sýr a další ingredience. V roce 1889 se začal na pizzu přidávat sýr mozzarella, vyráběný
z buvolího nebo kravského mléka.
K nejpoužívanějším surovinám patří samozřejmě sýry. Gorgonzola – plnotučný plísňový sýr se na rozdíl od francouzského rokfóru vyrábí z kravského (i kozího) mléka, nikoliv z ovčího. Kvalitní sýr parmazán (originální italský sýr Parmigiano-Reggiano) se používá především na těstoviny. Dále sýry ricotta, mascarpone, pecorino romano a další. Nechybí ani klobásy a salámy (salám z italského „salame” – solená uzenina, maso, původně latinsky „salare” – solit). Světoznámý je salám mortadella, prosciutto – sušená šunka a její varianta z města Parmy parmská šunka, pancetta (italská slanina), carpaccio – oblíbený předkrm ze syrového masa nebo ryby.

Italové milují saláty. Zeleninu nevaří, ale dusí na tuku s cibulí a voňavými bylinami. Italskou kuchyni si nelze představit bez bazalky, oregána, rozmarýnu, divoké majoránky, tymiánu, čerstvé máty a spoustu dalších. Z mas jsou oblíbené telecí a kuřecí, ryby a mořské plody.

Věhlasná je pravá italská zmrzlina, vyráběná ze smetany nebo mléka. Vynikající dezert tiramisu, tradiční křupavé sušenky biscotti, cannoli – trubičky plněné sladkým krémem a obsahující většinou sýr ricotta. Popíjena je s oblibou silná propařovaná káva expreso (espresso neboli presso). Espresso tvoří základ výroby dalších druhů jako cappuccino, latte nebo cafeѐ macchiato. K přípravě jídel se také využívá červené i bílé víno. Itálie patří mezi největší producenty vína na světě.

Dnešní italská kuchyně je obecně známa regionálními rozdíly (růzností  kuchyní na Sicílii, Toskánsku nebo Lombardie). Díky používání velkého množství čerstvých, kvalitních surovin a bylinek je velmi zdravá a pro svou nenáročnou přípravu řady pokrmů je oblíbená. Italská kuchyně je považována za jednu z nejlepších na světě a často soupeří s francouzskou o první místo.

Zdroj: Wikipedie
Foto: ©SAMphotostock.cz/ jag_cz