Kuchaři do domu
Největší seznam osobních kuchařů a firem k pronajmutí na Vaše akce
Jsme členy Hospodářské komory.
AKC ČR AKC ČR a WACS

Japonská kuchyně



Ilustrační fotografie

Japonská kuchyně byla v minulosti ovlivněna asijskými kuchyněmi, především čínskou a korejskou. Dnes patří mezi nejzdravější a nejdietnější kuchyně na světě. Podle světové zdravotnické organizace se Japonci dožívají průměrného věku osmdesát tři let, což  znamená nejdelší průměrný věk na světě! Japonská gastronomie se mimo jiné i tímto řadí mezi stále oblíbenější kuchyně světa. Japonská kuchyně neznamená pouze suši (angl. sushi), ale je i vyjímečně rozmanitá.

Základními surovinami jsou rýže, zelenina, ryby a mořské plody. Vaří se (nimono), dusí se  a smaží se (agemono)
s mírným používáním oleje (sezamový, sojový), zásadně z čerstvých ingrediencí s minimální tepelnou úpravou. Pokrmy se obvykle podávají studené  a nejčastěji s rýží (studená rýže, chlazené nudle aj.). Japonská kuchyně upřednostňuje přírodní, přirozené chutě pokrmů, proto hlavními dochucovadly jsou pouze sojová omáčka, rýžové víno, glutasol a ceněná chuť umami. Střídmě se používá koření jako zázvor, zelený křen wasabi, japonský nebo sečuánský pepř (sanšo), chilli, sezam a jiné.

Japonská rýže je krátkozrnná a vyniká svou lepkavostí, protože je bohatší na škrob v porovnání s ostatními asijskými  rýžemi. Sojová omáčka je (na rozdíl od čínských druhů) mnohem jemnější a zdravější, jelikož je vyrobena čistým kvašením a lisováním sojových bobů. Oblíbená je také drůbež.
Z mořských živočichů se značně jedí mušle, korýši, chobotnice, sépie jak  syrové, tak tepelně upravené. Japonci jsou specialisté na přípravu rozmanitých druhů ryb, ryby pojídají většinou syrové, naložené v octě a sojové omáčce (jako předkrm). Labužníci dokonce poznají, kde byla ryba ulovena a jakého je stáří. Kuchaři jsou speciálně školeni, aby poznali čerstvou
a zdravou rybu vhodnou k přípravě vynikajícího suši.

Suši (doslovný překlad kyselá rýže) je bezpochyby symbolem japonské kuchyně. Známé je jako plátek syrové ryby (či jiných mořských plodů nebo zeleniny), obalený v octem ochucené rýži a zavázaný mořskou řasou nori. Nejčastěji se k němu podává sojová omáčka, wasabi a nakládaný zázvor. Delikatesou je mořský ježek (uni), jehož oranžové maso se míchá se žloutkem
a podává ke grilovaným jídlům. Konzumují se tuňák obecný (v současnosti již na vyhynutí), sezonně úhoři v letních měsících, mořský ďas a platýs v zimních měsících. Nejuctívanější japonskou rybou je mořská pražma tai (od slova omedetai – oslava, blahopřání), která je symbolem štěstí, bohatství a spokojenosti.

Zajímavostí je vynikající ryba „fugu” (ryba čtverzubec), jejíž vnitřnosti obsahují prudký jed. Musí být připravena pouze zkušeným kuchařem, který absolvoval tříleté školení a složil státní zkoušky z její přípravy. I tak každoročně  umírá na následky tohoto jedu mnoho lidí. Ovšem maso je tak chutné, že restaurace s koncesí na přípravu fugu bývají přeplněné. Tygří krevety jsou nezbytné k přípravě tempury (tj. v těstíčku obalované a fritované kousky z ryb, mořských plodů či zeleniny). Nejznámějším jídlem je sukiyaki – dušené hovězí maso v zelenině se sojovou omáčkou, které se obvykle vaří přímo na stole. Vše se pojídá pomocí hůlek. Žádné sladkosti, moučníky, dezerty a jakékoliv „sladké potěšení” nakonec.

Alkohol Japonci pijí velmi málo, nejběžnější je saké(asi 12% pálenka z kvašené rýže). V oblibě je neslazený zelený čaj. Cukr totiž prý kazí chuť čaje.
Japonská kuchyně je bezesporu nejzdravější kuchyní světa pro svůj minimální obsah tuků a koření a díky pestrému složení takových potravin jako ryb (i syrových) a syrové zeleniny, které mají  příznivý účinek na lidské zdraví a dlouhověkost. Japonci jedí střídmě, zdravě a pravidelně cvičí v každém věku (cvičení tai-chi). Velký důraz se klade na pečlivou přípravu každého pokrmu, smysl pro perfektní sladění chuti a servírování dělají japonskou kuchyni osobitou a vyjímečnou.

Zdroj: Wikipedie
Foto: ©SAMphotostock.cz/elenathewise