Kuchaři do domu
Největší seznam osobních kuchařů a firem k pronajmutí na Vaše akce
Jsme členy Hospodářské komory.
AKC ČR AKC ČR a WACS

Dědové a babičky jako kouzelníci. Tyto osvědčené kulinářské rady možná vůbec neznáte


Ilustrační fotografie

Milí dědečkové, milé babičky,
tento příspěvek vznikl hlavně díky vám, neboť to, co se generačně dědí jsou hlavně vaše zkušenosti a dovednosti a díky tomu, že jste právě vy schopni a ochotni mladší generaci svůj um předat, je možné pak tuto kulinařinu šířit beztrestně dále.
Takovou radou nad zlato, se kterou jsem se setkala, a která se mi dost osvědčila, neboť mám malou dcerku, dost často trpící na dýchací a chřipková onemocnění, je ta, že :
 
- V případě jejího nachlazení, zaliji na menší kousky pokrájenou cibuli, vařící vodou, nechám cca 10 minut louhovat pod pokličkou.
Takto vzniklý čaj pak osladím medem a při pravidelném popíjení nápoje je pak během 2-3 dní po kašli.
 
- Na kašel je rovněž výtečná černá ředkev, jejíž bulvu shora seřízneme, vydlabeme, vrchní skrojek, ale nevyhazujeme, vnitřek posypeme lžičkou cukru a právě skrojek použijeme jako čepičku, pod níž se nám během pár hodin vytvoří výtečný řepný sirup, jehož účinek je opravdu fantastický!
 
- Připravujeme-li čaj z citronu a chceme-li, citron co nejvíce vymačkat, ponořme jej na pár minutek (přibližně 5 by mělo stačit) v původním stavu i s kůrou, zatím nerozříznutý, do vařící vody.
Po vyjmutí z vody citron rozpůlíme a snadno tak šťávu beze zbytku vymačkáme.
 
- Další radou a receptem v případě nachlazení , mající už spíše chřipkovou podobu, je uvaření černého čaje oslazeného medem v němž vylouhujeme CHILLI papričku.
Čaj napomůže k rychlejšímu vypocení.
 
- citron je též možné použít rovněž jako obklad při bolesti hlavy
Nakrájíme jej na plátky, jimi pak obložíme čelní část hlavy, ovážeme kolem dokola šátkem. Značně se nám tak od bolesti uleví.
 
- Nachlazeným průduškám odlehčíme křenem
Smícháme med s křenem v poměru 1 : 2  a užíváme 3 x denně 1 čajovou lžičku, spustí se rýma, pomocí níž se bacily odplavují z těla, snadněji se odkašlává, lépe se dýchá.
A POZOR : Toto je možné užívat i preventivně a ne jen až v případě akutního onemocnění průdušek!
 
- Bolí vás v krku?
Pak místo PARALENU, když ještě nemáte teplotu, vykloktejte odvarem z šalvěje přeslenité, neboli babského ucha, jak se pravilo ve staré známém českém filmu - "DÍVKA NA KOŠTĚTI".
 
- Šalvějí, stejně jako řepíkem či heřmánkem se dají léčit i různá kožní onemocnění, například záděry, praskliny, ranky
 
- Milujete-li česnek a chtěli byste si jeho čerstvé nevyšeptané stroužky vychutnávat i v zimním období? Pak zkuste při jeho sklizni zachovat jeho asi 20-30 cm nať, kterou necháme seschnout, tak že ztvrdne. Z česneku poté vytvoříme kytici, kterou vložíme stonky směrem do sklenice nebo půllitru a stroužky vzhůru. Česnek nám tak v pohodě do jara vydrží.
 
- Máte rádi cibuli na všechny možné způsoby a taky nemůžete zatlačit pláč při jejím loupání a následném krájení?
Překrojte ji nejprve na půlku, obě pak opláchněte pod tekoucí  vodou, rovněž tak omyjte i nůž a pak už se jen usmívejte a zvesela krájejte.
 
- Konzumací cibule a česneku můžete nabýt nepříjemného pocitu zapáchajícího dechu, ten lze zmírnit, ne-li docela utlumit vypitím šálku mléka.
 
- Trápí-li vás zápach z úst nejen po konzumaci cibule a česneku, pak zkuste žvýkat zelenou nať z petrželky kudrnky.
 
- Chceme-li rychleji uvařit oškrábané brambory, můžeme k nim do vroucí vody přidat lžíci másla.
 
- Jednu syrovou bramboru  nebo dvě vařené mrkve lze přidat do karbanátkové směsi.
Karbanátky budou tak šťavnatější a lahodnější.
 
- Přesolili jste nechtěně pokrm, například omáčku či polévku? Přidejte do pokrmu 1 celou syrovou bramboru a povařte
Brambora sůl částečně vytáhne.

- Přidáme-li do jakéhokoli pokrmu bílkový sníh, mějme na paměti, že dobře vyšlehaný sníh je jednou ze záruk úspěšně dokončeného pokrmu.
Že jsou bílky dobře vyšlehané poznáme snadno. Místy jsou vytvořeny špičky, připomínající zasněžené pohoří. Převrátíme-li nádobu s takto perfektně vyšlehaným sněhem dnem vzhůru, sníh se z misky ani nehne. Aby jsme takto vyšlehaného sněhu dosáhli, je dobré nakapat do bílků pár kapek citronu nebo přidat špetku soli.
 
- Aby nám pečivo vydrželo déle čerstvé, zabalte jej do bavlněné utěrky.
 
- Jestliže se vám na zdi objeví mastná skvrna zapříčiněná například vystříknutím omastku z pánve, použijte k jejímu odstranění skrojek chleba.
 
- Jestliže se vám srazila omáčka, zkuste to napravit špetkou prášku do pečiva.
 
- Ohříváte-li knedlík v mikrovlnné troubě, vložte jej do mikrotenového sáčku, ten propíchejte a pak teprve začněte ohřívat.
 
Chcete-li mít perfektní bramborový knedlík, oškrábejte brambory za syrova, ve slané vodě uvařte, propasírujte přes lis.
Brambory budou ještě horké, prosypte je hrubou moukou, krupicí, přidejte vajíčko a solamyl, sůl a snažte se je ještě za horka ztvarovat do šišek, které pak uvařte v osolené vodě. Knedlíky nemají chybu!
 
Rad v kulinářské oblasti je díky našim předkům zkrátka nepřeberné množství a byla by velká škoda, aby je naše a následné další generace nepoznaly a proto je šiřme, neboť jejich naprostá většina nám mnohdy usnadní život.
Obcházejte své generační příbuzné, ptejte se, sepisujte rady a triky a šiřte je směle dále.

Víte, že na portálu KuchariDoDomu.cz najdete mistry kuchaře, lektory vaření a odborníky na zdravou stravu? K objednání na akce po celé ČR. Čerstvé vaření u Vás nebo kompletní catering.

Autor: LIPČICE

TIP:
Plánujete rodinnou oslavu nebo firemní akci? 
Narozeniny, jubileum, svatbu, párty, garden párty, firemní akci, grilování? Jste zaneprázdněni? Záleží vám na úspěchu celé akce? Objednejte si profesionálního kuchaře!

Kde hledat kuchaře nebo catering?
KUCHAŘI DO DOMU .cz - největší online seznam osobních kuchařů a catering na míru k objednání - rodinné i firemní akce. Celá ČR.

Profesionální kuchař se kompletně o akci postará! Kuchař nakoupí, navaří, naservíruje, uklidí kuchyni a odjíždí. Pobaví hosty při kulinářském show.
Přijede za Vámi - domů, zahradu, na chatu, do sídla firmy, klubu, pronajatých prostor. Přiveze potřebný inventář.
Čerstvé vaření a gurmánské zážitky.


S kuchaři do domu se oslava vyplatí! V soukromí, v pohodlí, bez práce. Spočítejte si kolik času, práce a peněz ušetříte. Dlouhé stání ve frontách, nákupy, vaření, úklid, starosti, bez pronájmu salónku a drahých alkoholických a nealkoholických nápojů.

Jak objednat kuchaře na oslavu nebo lekce vaření?
Vaši poptávku pošleme více kuchařům. Sami si vyberete nejlepší nabídku menu, cenovou nabídku a sympatického profesionálního kuchaře.
Zadejte POPTÁVKU: ZDE

Ostatní

Tipy a triky na grilování: Renomovaný šéfkuchař a gastromanažer Martin Bušek

Tipy a triky na grilování radí renomovaný šéfkuchař a gastromanažer Martin Bušek.

čtěte více...

Jíška, zásmažka: Jak ji správně připravit? Tipy a triky kuchařů

Dobrá chuť jídla je závislá na dobrém provaření jíšky. Doba vaření jíšky je minimálně 20 minut Teplou hotovou jíšku ředíme studenou vodou, studeným vývarem nebo mlékem. Kdy použijeme světlou nebo tmavou?

čtěte více...

Luštěniny: Jak je správně uvařit? Desatero vaření luštěnin

Luštěniny obsahují velké množství potřebných bílkovin a s výjimkou sóji a arašídu neobsahují téměř žádné tuky. Namáčení luštěnin je velmi důležité, namáčením se rozpouštějí rostlinné cukry, nedostatečně rozpuštěné cukry způsobují nadýmání.

čtěte více...

Tipy a triky: Jak na chutnou rybí polévku?

K těm méně tradičním patří právě polévky rybí. Nejčastěji se v české kuchyni vaří polévky z ryb sladkovodních a to hlavně v období Vánoc. Ve specializovaných restauracích se nabízejí polévky z ryb mořských.

čtěte více...

Jak upéct nejlepšího krocana? Nákup, příprava a doba pečení

Chceme-li co nejchutnější maso, volíme maso z krocana jednoročního. Měl by mít šupinovitou, ale hebkou kůži na nohách s barvou kůže šedobílé. Na 1,5 kilogramu masa je třeba při pečení v troubě cca 60 minut.

čtěte více...

Kapr: Tipy a rady jak zpracovat a připravit kapra

První krok k výtečné rybí pochoutce je samotný nákup a příprava ryby. Jak poznat čerstvou rybu? Skladování, úprava rybího masa, příprava kapra, správné smažení kapra.

čtěte více...

Polévky: Jaké jsou druhy polévek? Jak na nejlepší polévku?

K přípravě většiny polévek ať hnědých, masových, ale i bílých, zeleninových nebo krémových používáme jak základní potraviny, tak vývary. Ty připravujeme z různých druhů potravin. Asi nejkvalitnější vývar je z hovězího masa.

čtěte více...

Druhy omáček: Jak na dokonalé omáčky?

Při přípravě omáček je třeba řada znalostí, aby měly vyváženou chuť ale i správnou hustotu. Prvním krokem k dokonalé omáčce je příprava základu. Dokonalou chuť získáme, máme-li předem připravený vývar (fond).

čtěte více...

Jak přípravíme maso na vaření? Odležení, porcování, naklepání, klínkování masa

Před samotnou tepelnou úpravou masa je třeba jej důkladně připravit, aby maso mělo tu správnou chuť i konzistenci. Maso vždy krájíme přes vlákno.
 

čtěte více...

Houby: Letos už rostou! Tipy na zpracování hub

Způsobu zpracování hub je mnoho. Někdo dává přednost sušení, nakládání do tuku nebo soli, sterilování v sladkokyselém nálevu, jiný je uchovává v mrazničce. Jak na to? Dozvíte se v článku.

čtěte více...

Rýže: Nezbytná součást jídelníčku, druhy rýže a její použití

Rýže je považována za hlavní potravinu poloviny světové populace. Je hlavním zdrojem energie a důležitým zdrojem bílkovin pro organismus. Více minerálů a vitamínů obsahuje rýže méně čištěná.

čtěte více...

Perníčky: Jak si poradíme s jejich přípravou? Dobré rady

Receptů na perníčky je nepřeberné množství. Většina z nás se ale zdobení perníčků bojí, proto je raději nechává neozdobené. Zde jsou rady k cestě za krásnými a chutnými perníčky.

čtěte více...

Znáte přírodní barviva na obarvení velikonočních vajíček? Výzdoba na Velikonoce

Pečlivě a vkusně nazdobený stůl v období Velikonoc je oříškem. Na barvení vajíček lze použít také přírodní barviva. Zdobení, které ještě neznáte!

čtěte více...

Zamrazování pečiva: Ano či ne?

Velmi dobře lze zamrazit téměř všechny druhy pečiva. Jak nejlépe zamrazovat záleží na tom, zda zamrazujeme pečená nebo syrová těsta.

čtěte více...

Cukroví: Kdy začít? Osvědčené vychytávky při pečení!

Cukroví upečené z kvalitního čerstvého, kvalitního másla je bez diskuzí to nejlepší. Aby i to doma upečené cukroví bylo tak jak má být, měli bychom se na jeho přípravu náležitě připravit.
 

čtěte více...
Více z kategorie tipy-a-triky naleznete ZDE