Kuchaři do domu
Největší seznam osobních kuchařů a firem k pronajmutí na Vaše akce
Jsme členy Hospodářské komory.
AKC ČR AKC ČR a WACS

Dělení zvěřiny, aneb naložit či prošpikovat


Ilustrační fotografie

Jak už víme, maso ze zvěřiny je oblíbenou lahůdkou, které občas neodoláme a dopřejeme si ji v podobě pečínky, guláše, nebo jiné klasické speciality.
Jaký druh zvěřiny na co zvolit je důležitým krokem k tomu, aby ze zvěřinového masa byla opravdu lahůdka.

Pernatou zvěřinu (bažant, divoká husa, divoká kachna, křepelka atd.) je potřeba před kuchyňskou úpravou nasucho oškubat a vykuchat. Aby bylo maso šťavnatější, doporučuje se prošpikovat ho kousky uzené slaniny. Pernatou zvěřinu není třeba nakládat do láku. Častý a žádaný je pečený bažant nebo kachna divoká.

Srstnatou zvěřinu (srnec, jelen, daněk, muflon, zajíc, králík divoký, kanec atd.) je potřeba stáhnout z kůže, vykuchat a důkladně odblanit. Také je maso šťavnatější, pokud jej prošpikujeme, podobně jako zvěřinu pernatou. Na špikování můžeme použít i proužky zeleniny. Maso ze srstnaté zvěřiny je vhodné k nakládání do láku nebo marinády.

Maso dělíme na kvalitnější zadní (kýta a hřbet) a méně kvalitní (plec, krk hruď). Zádní maso je vhodné k dušení a pečení. Přední maso zvolíme, chystáme-li vařit guláš, ragú nebo pokrm z mletého masa.
Víme-li, že je maso z mladého zvířete, můžeme jej použít na opékání, grilování nebo smažení.

Velmi oblíbenou zvěřinou je zajíc polní, nebo králík divoký. Maso by mělo být bez zjevného poškození (rozstřelené, zapařené, znečistěné). Toto maso je vhodné na pečení a k výrobě paštiky.
Starý zajíc má tuhé maso, proto vyžaduje delší dobu vaření. Stáří zajíce zjistíme natrhnutím slechu, mladý zajíc má slechy tenké jako papír. Je důležité odstranit ze zajíce veškeré sádlo, neboť při vaření zapáchá. Při přípravě paštiky dbáme na to, aby maso neobsahovalo krev.

Srnčí hřbet můžeme použít na přípravu ragú, ale i karbanátků. Z mladého kance je výborná pečínka, rozhodneme-li se jej však upéct nebo uvařit na smetaně nebo na víně, také nebudeme litovat.  
Srnčí maso je kvalitnější, připravujeme-li ho po náležitém uzrání v kůži. Kupujeme-li maso v obchodě, můžeme připravovat ihned, maso je již uzrálé. Můžeme jej však vylepšit marinádou nebo nechat uležet, potřené máslem (odblaněné a osušené máslo potřeme silnou vrstvou tekutého másla a uložíme 1 až 2 dny v chladu, poté seškrábeme a připravujeme pokrm).

Ze zvěřiny můžeme připravit nejen hlavní jídlo, ale také výborné vývary. Čím je maso starší, tím je vývar kvalitnější. Tyto vývary jsou skvělým pomocníkem při nechutenství nebo v období rekonvalescence.

Lák k nakládání masa připravíme svařením vody, do které přidáme sůl, kořenovou zeleninu, koření (pepř, jalovec, tymián, bobkový list) a ocet. Do vychlazeného láku ponoříme očištěné a omyté kousky prošpikovaného masa. Poté odložíme na chladné místo minimálně na 12 hodin. Takto naložené maso je vhodné na různé druhy omáček (na smetaně, houbová, na víně, na brusinkách). Zbylý lák používáme na podlévání při dušení masa.

K pokrmům ze zvěřiny je vhodné servírovat červené suché víno.

Zajímavost
Věděli jste, že si myslivci připíjejí vždy jen levou rukou? Každý nově zaškolený myslivec musí podstoupit pasování na myslivce.
 

Zdroj: Dáša Ostertágová, Recepty ze zvěřiny a ryb, Penzum znalostí z myslivosti
Autor: Katka V.

Fotogalerie
Bažant a zajíc zrající, Kuchaři do domu - kucharidodomu.cz, Foto: ©Samphotostock.cz/Klanneke
Ostatní

Tipy a triky na grilování: Renomovaný šéfkuchař a gastromanažer Martin Bušek

Tipy a triky na grilování radí renomovaný šéfkuchař a gastromanažer Martin Bušek.

čtěte více...

Jíška, zásmažka: Jak ji správně připravit? Tipy a triky kuchařů

Dobrá chuť jídla je závislá na dobrém provaření jíšky. Doba vaření jíšky je minimálně 20 minut Teplou hotovou jíšku ředíme studenou vodou, studeným vývarem nebo mlékem. Kdy použijeme světlou nebo tmavou?

čtěte více...

Luštěniny: Jak je správně uvařit? Desatero vaření luštěnin

Luštěniny obsahují velké množství potřebných bílkovin a s výjimkou sóji a arašídu neobsahují téměř žádné tuky. Namáčení luštěnin je velmi důležité, namáčením se rozpouštějí rostlinné cukry, nedostatečně rozpuštěné cukry způsobují nadýmání.

čtěte více...

Tipy a triky: Jak na chutnou rybí polévku?

K těm méně tradičním patří právě polévky rybí. Nejčastěji se v české kuchyni vaří polévky z ryb sladkovodních a to hlavně v období Vánoc. Ve specializovaných restauracích se nabízejí polévky z ryb mořských.

čtěte více...

Jak upéct nejlepšího krocana? Nákup, příprava a doba pečení

Chceme-li co nejchutnější maso, volíme maso z krocana jednoročního. Měl by mít šupinovitou, ale hebkou kůži na nohách s barvou kůže šedobílé. Na 1,5 kilogramu masa je třeba při pečení v troubě cca 60 minut.

čtěte více...

Kapr: Tipy a rady jak zpracovat a připravit kapra

První krok k výtečné rybí pochoutce je samotný nákup a příprava ryby. Jak poznat čerstvou rybu? Skladování, úprava rybího masa, příprava kapra, správné smažení kapra.

čtěte více...

Polévky: Jaké jsou druhy polévek? Jak na nejlepší polévku?

K přípravě většiny polévek ať hnědých, masových, ale i bílých, zeleninových nebo krémových používáme jak základní potraviny, tak vývary. Ty připravujeme z různých druhů potravin. Asi nejkvalitnější vývar je z hovězího masa.

čtěte více...

Druhy omáček: Jak na dokonalé omáčky?

Při přípravě omáček je třeba řada znalostí, aby měly vyváženou chuť ale i správnou hustotu. Prvním krokem k dokonalé omáčce je příprava základu. Dokonalou chuť získáme, máme-li předem připravený vývar (fond).

čtěte více...

Jak přípravíme maso na vaření? Odležení, porcování, naklepání, klínkování masa

Před samotnou tepelnou úpravou masa je třeba jej důkladně připravit, aby maso mělo tu správnou chuť i konzistenci. Maso vždy krájíme přes vlákno.
 

čtěte více...

Houby: Letos už rostou! Tipy na zpracování hub

Způsobu zpracování hub je mnoho. Někdo dává přednost sušení, nakládání do tuku nebo soli, sterilování v sladkokyselém nálevu, jiný je uchovává v mrazničce. Jak na to? Dozvíte se v článku.

čtěte více...

Rýže: Nezbytná součást jídelníčku, druhy rýže a její použití

Rýže je považována za hlavní potravinu poloviny světové populace. Je hlavním zdrojem energie a důležitým zdrojem bílkovin pro organismus. Více minerálů a vitamínů obsahuje rýže méně čištěná.

čtěte více...

Perníčky: Jak si poradíme s jejich přípravou? Dobré rady

Receptů na perníčky je nepřeberné množství. Většina z nás se ale zdobení perníčků bojí, proto je raději nechává neozdobené. Zde jsou rady k cestě za krásnými a chutnými perníčky.

čtěte více...

Znáte přírodní barviva na obarvení velikonočních vajíček? Výzdoba na Velikonoce

Pečlivě a vkusně nazdobený stůl v období Velikonoc je oříškem. Na barvení vajíček lze použít také přírodní barviva. Zdobení, které ještě neznáte!

čtěte více...

Zamrazování pečiva: Ano či ne?

Velmi dobře lze zamrazit téměř všechny druhy pečiva. Jak nejlépe zamrazovat záleží na tom, zda zamrazujeme pečená nebo syrová těsta.

čtěte více...

Cukroví: Kdy začít? Osvědčené vychytávky při pečení!

Cukroví upečené z kvalitního čerstvého, kvalitního másla je bez diskuzí to nejlepší. Aby i to doma upečené cukroví bylo tak jak má být, měli bychom se na jeho přípravu náležitě připravit.
 

čtěte více...
Více z kategorie tipy-a-triky naleznete ZDE