Kuchaři do domu
Největší seznam osobních kuchařů a firem k pronajmutí na Vaše akce
Jsme členy Hospodářské komory.
AKC ČR AKC ČR a WACS

Blahodárné účinky rakytníku. Sibiřský zázrak


Ilustrační fotografie

Rakytník pochází z Číny, Mongolska, Indie, Nepálu, kde se využíval v léčitelství (kloubní onemocnění, nemoci jater i plic, urychloval hojení) i v kosmetice. U nás se rozšířil v 21. století jako ovocný a okrasný keř.

Třpytící se kůň, tak mu říkali vojáci Alexandra Velikého, protože koně, kteří rakytník konzumovali, měli lesklou srst a byli odolnější.
Sibiřský zázrak to byl zase pro ruské vojáky, kteří, pokud měli možnost, za 2.světové války rakytník používali na různá poranění.
Po válce byla v sibiřském Bijsku postavena továrna na výrobu rakytníkového oleje. Ten zlepšoval hojení kůže po popáleninách i po zasažení radioaktivním zářením.

Olej obsahuje vitamín E, ten zabraňuje rychlému stárnutí, obnovuje tkáně, pomáhá při hojení ran. Karoteny a lykopeny mají antioxidační účinky, nenasycené mastné kyseliny vyživují kožní buňky, stejně jako vitamíny B, A nebo beta karoten. Pokožku chrání před UV zářením karotenoidy, popáleniny hojí kyselina palmito-olejová. Pomáhá také při omrzlinách, u popraskaných koutků úst, spáleninách od slunce. Lze jej vyzkoušet i na léčbu ekzémů, akné, proleženin, bércových vředů a lupénky, to ale po konzultaci s lékařem. Dále se zde vyskytuje ještě rostlinný hormon beta sistosteron, vhodný k léčbě aterosklerózy, rutin, udržuje pružnost cév, betain, mangan, draslík a železo podporují látkovou výměnu. Serotin pak udržuje dobrou náladu.

Jeden kilogram bobulí nám nahradí spotřebu vitamínů A a C na půl roku.
Olej pomáhá také při stresu, zvyšuje odolnost organismu, zlepšuje imunitu, infekci dýchacích cest, odbourává potíže s trávicím traktem, stres.
Plody rakytníku řešetlákového zrají od srpna do září. Vydrží dlouho do zimy. Jsou oranžové až červené barvy, mají natrpklou až hořkou chuť, trochu dosladka.
Můžeme konzumovat čerstvé i sušené plody, připravit si šťávu, sirup, med, olej, dokonce i pálenku.

Sirup s rakytníkem připravíme tak, že vymačkáme šťávu z 2 kg plodů rakytníku a při 70°C do ní pozvolna přisypáváme ½ kg cukru. Mícháme, dokud není cukr rozpuštěný. Pak vlijeme do čistých lahví a uzavřeme.
Můžeme připravit i zastudena, 1 kg šťávy smícháme s 1,5 kg cukru, dokud se nerozpustí. Přelijeme do lahve a uskladníme v chladu.

Proti padání vlasů nám pomůže rakytníková kúra. Povaříme 100 gramů listů a 100 gramů plodů v ½ litru vody, asi 5 minut. Scedíme, přelijeme do lahve a užíváme 3x denně 1 dl po dobu šesti týdnů.

I my jsme podlehli plodům rakytníku a vysadili ho. Je nenáročný na půdu, mrazuvzdorný a má rád sluníčko. Je třeba zasadit samčí i samičí rostliny, aby došlo k opylení! Jinak neplodí. Zatím ho nemáme tolik, abychom ho zpracovali, tak jen uzobáváme.

Autor: Eva Ch.

TIP:
Čeká vás příprava rodinné oslavy, jubilea, svatba, firemní akce, grilování, garden párty?
NEMÁTE ČAS? Potřebujete kuchaře nebo kompletní catering? Záleží Vám na úspěchu akce? Užijte si oslavu se svými hosty! Bez práce! ŠETŘTE SVŮJ ČAS!
Objednejte si osobního profesionálního kuchaře! Kompletně se o akci postará! Přijede za Vámi - domů, zahradu, na chatu, do zázemí firmy, klubu. Kuchař sestaví vaše oblíbené menu, nakoupí, přiveze inventář, navaří, naservíruje, uklidí kuchyň, pobaví hosty a odjíždí. 
Kde hledat kuchaře nebo cateringové služby?
Objednejte na portálu Kuchaři do domu.cz - největší seznam špičkových osobních kuchařů a cateringových firem na objednání na Vaše akce. Celá ČR. 

Jak objednat kuchaře
na oslavu nebo catering?
Vaši poptávku pošleme ověřeným a spolehlivým mistrům kuchařům nebo firmám. Sami si vyberete nejlepší nabídku menu, cenovou nabídku.
ZADAT POPTÁVKU: ZDE  
www.Kucharidodomu.cz

Ostatní

Paprika: Víte, že se používá jako zelenina, koření nebo jako lék?

Paprika obsahuje betakaroten, který se v těle mění na vitamín A, lykopen – červené rostlinné barvivo antioxidačního účinku. Červenou papriku můžeme nechat spálit dočerna, po včasném oloupání je zase červená. 

čtěte více...

Hrušeň obecná: Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku

Hrušky jsou velmi chutné ovoce, obsahují větší množství sacharidů, mají nízký obsah tuků a proteinů. Patří vedle jabloní k našim nejrozšířenějším ovocným stromům. Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku.

čtěte více...

Bylinky a vaření: Měsíček lékařský

Měsíček lékařský má květy, které lze přidat do salátů, čerstvé i sušené, jako ozdobu do pomazánek, polévek. Rýži dodává pikantní chuť. Měsíčková šťáva povzbuzuje játra i žlučník, posiluje slinivku břišní a ulevuje křečím.

čtěte více...

Bylinky: Máta peprná v kuchyni

Máta peprná je ze všech mát tou nejcennější, má velké hojivé účinky způsobené vysokým obsahem mentolu. Syrová je vynikající jako ochucovadlo do salátů, omáček nebo želé. Výborná je k mletému čí jehněčímu masu.

čtěte více...

Podběl: Znáte jeho zdravotní účinky a použití?

Podběl se užívá při zánětech horních cest dýchacích, k potlačení zánětů a k lepšímu odkašlávání. Byl zjištěn močopudný a antiastmatický účinek. Podběl by se měl užívat po dobu 4 – 6 týdnů, vzhledem k obsahu toxických alkaloidů.

čtěte více...

Poklad aztéckých běžců neboli chia semínka

Podle lidových doporučení chia semínka zlepšují imunitu, regenerují tkáně, příznivě ovlivňují pokožku, chrání před dehydratací organismu, snižují cholesterol a riziko vzniku osteoporózy. Doporučují se při dietě a cukrovce, neobsahují lepek.
 

čtěte více...

Znáte Mladý ječmen? Má významné účinky na zdraví!

Mladý ječmen podporuje zdravý růst. „Zelené" bílkoviny léčí vředy a chrání povrchové tkáně a sliznice. Vitamíny a ostatní živiny v Mladém ječmeni zůstávají téměř nedotčené. Mladý ječmen se vyznačuje silnou antioxidační aktivitou.

čtěte více...

Vánočka: Historie pečení, rekordy a zajímavosti

Vánočka je symbolem života a plodnosti, svým tvarem připomíná Ježíška v peřince. Podle množství tuku dělíme vánočky na máslovou, její těsto je těžší, obsahuje více droždí, je nižší a méně nadýchaná než tuková. Chutná ale lépe.

čtěte více...

Připravme si sladké a zdravé mlsání nejen na zimu! Sušené švestky

Sušené švestky působí preventivně proti výskytu hemeroidů a nádorům tlustého střeva. Rozpustná vláknina ze sušených švestek příznivě ovlivňuje stěny střev a snižuje cholesterol v krvi.

čtěte více...

Rajská jablíčka: Využití v kuchyni a domácí výroba kečupů

Doporučují se lidem s onemocněním srdce, poruchami látkové výměny, i na problémy s prostatou. Působí také jako prevence rakoviny dělohy, slinivky, jícnu. Podporují imunitu, mají antioxidační účinky.

čtěte více...

Kokos: Největší semínko světa!

Dužnina kokosu obsahuje 60 % tuku, proteiny, křemík, hořčík, draslík, fosfor, cukry, nenasycený tuk, vlákninu a glycidy. Léčí  nervové nemoci, podporuje paměť, odstraňuje nečistoty pleti.

čtěte více...

Reveň, lidově zvaná rebarbora: Prospěšná našemu zdraví, ale...

Je prospěšná pro krevní oběh, pokožku i vlasy, posiluje nervovou soustavu, stavbu kostí, zbavuje tělo jedů. Nedoporučuje se těhotným a kojícím ženám, stejně jako dětem do tří let, lidem s ledvinovým onemocněním.

čtěte více...

Rukola pro naše zdraví: Používáte ji v kuchyni?

Rukola má nahořklou chuť připomínající ředkvičky. Konzumace listů působí proti únavě, posiluje imunitu, odvar z kořene odstraňuje zažívací problémy. Rostlina má močopudné účinky, pročišťuje krev.

čtěte více...

Zánět ledvin: Bylinná podpůrná léčba

Zánět ledvin je vážné onemocnění vylučovací soustavy a je nutné, aby k zahájení jeho léčby došlo co nejdříve. Nemocný by měl vždy navštívit lékaře. Na každé onemocnění ale odjakživa byly bylinky.

čtěte více...

Koblížky z lásky a pověry na sv. Valentina

Vlastnoručně vytvořený dárek v podobě něčeho sladkého potěší každého z nás, obzvlášť darujeme-li jej právě v den svatého Valentina. Chceme-li koblížek použít jako valentinku, vložíme ho do malého celofánového sáčku.

čtěte více...
Více z kategorie zajimavosti naleznete ZDE