Kuchaři do domu
Největší seznam osobních kuchařů a firem k pronajmutí na Vaše akce
Jsme členy Hospodářské komory.
AKC ČR AKC ČR a WACS

Černý bez, bezinka, kosmatice, smrdibez, kozičky


Ilustrační fotografie

PŘED HEŘMÁNKEM SMEKNI, PŘED BEZEM KLEKNI tak zní staré české přísloví.
Bez černý, Sambucus nigra, bezinka, kosmatice, smrdibez, kozičky, hura, je keř s velkým využitím v lékařství. Už Slované ho považovali za posvátný strom a nevěsty bývaly obdarovány jeho sazeničkou, aby se jich drželo štěstí.

Někdy může dojít k záměně s bezem červeným nebo bezem chedbí, ty jsou označované jako jedovaté vzhledem k množství toxických látek.
Keř dorůstá až do deseti metrů, nejčastěji ho najdeme v roklích, u cest, na rumištích, lesních mýtinách, ale i v zahrádkách, kde se pěstuje jako zakrslý s převislými větvemi.
Najdeme ho po celé Evropě, kromě Skandinávie a většiny Ruska.
Plody mají rádi ptáci, ti pak v trusu roznášejí nestrávená semínka, a tak keř rozmnožují.

Kvete v červnu a červenci žlutobílými kvítky, šíří kolem sebe zvláštní vůni. Plody dozrávají koncem srpna, jsou malé, kulaté.
Sbíráme květ, listy, někdy i kořen a kůru.

Květy sbíráme bez stopek, za sucha, nejlépe před květem. Obsahují glykosidy, aminy, sacharidy, třísloviny, silici, sliz.
Sušíme ve stínu co nejrychleji, nebo doma při teplotě do 40°C. Uložíme do sucha, pokud by zvlhly, zhnědnou a ztrácí léčivé účinky.
Působí močopudně, snižují teplotu, užívají se při nachlazení. Podáváme ve formě čaje, ale i nálevu z čerstvě vymačkané šťávy. Odvar ze sušených květů je močopudný, podporuje pocení, rozpouští hleny. Studený čaj pomáhá při plynatosti a špatném trávení. Květy lze obalit jako řízek.
Čaj - Jednu polévkovou lžíci sušeného květu zalijeme 0,25 litrem vroucí vody, 10 minut vyluhujeme a přecedíme. Čaj lze sladit medem.

Plody sbíráme vždy dozrálé, sušíme stejně jako květy. Obsahují antokyanová barviva, kyselinu jablečnou, kozlíkovou, citronovou, vinnou, cukr, silice, hořčiny, vosk, vitamíny A, B. Šťáva pomáhá při bolestech hlavy, páteře, trojklaného nervu. Z plodů si můžeme připravit víno, povidla, kompoty, likéry. Čerstvé mohou způsobit průjmy.
Dříve se používaly jako barvivo.

Využívá se i kůra a listy, s těmi ale opatrně, obsahují glykosid sambucinigrin a alkaloid samicin, které jsou označovány za jedovaté. Mohou způsobit zvracení, průjmy, celkovou slabost.
Listy používáme jako zábal při revmatismu, pokud se rozdrtí, vytáhnou prý z kolen vodu. Pozor na předávkování formou čaje.
Pokud zahrabeme čerstvé bezové listí do krtčí hromádky, krtek se brzy odstěhuje.

Celá rostlina působí proti bakteriím, obsahuje fytoncitní látky.
V minulosti se bezem léčilo téměř vše, od bolesti zubů, popálenin, krvácení z nosu až po rány způsobené kousnutím vzteklého psa. Keř vedle domu zaháněl dobytčí mor.
Na Slovensku se bezové dřevo využívá na výrobu fujar a různých píšťal.
Farmaceutický průmysl zpracovává hlavně květy. Prodávají se i sušené.

Povidla z bezinek užíváme při revmatismu, zácpě a bolestem hlavy.
Opláchnuté plody rozvaříme ve vodě, po vychladnutí prolisujeme, na litr šťávy přidáme ½ kila cukru, přisypeme trošku pektogelu a za stálého míchání vaříme do zhoustnutí. Pozor na připálení. Pak uložíme do skleniček. Po otevření hned spotřebujeme, snadno plesnivějí.

Víno z bezinek připravíme z omytých plodů, které necháme dva dny odpočinout. Pak otrháme stopky. Bezinky dáme do velké sklenice, přikryjeme papírem, do kterého uděláme dÍrky a necháme čtyři dny uležet. Pak propasírujeme, přidáme kilo cukru a svaříme. Víno slijeme do lahví.

Potravinářský průmysl využívá bobule jako barvivo, do likérů, dřeň bez pecek může být náhražkou dražšího ovoce.
Na starých keřích, často odumřelých, roste boltcovitka bezová, neboli Jidášovo ucho. To prý bylo nalezeno na stromě, na kterém se oběsil Jidáš. Lidskému uchu se podobá tvarem, je i měkké. Po usušení zčerná. Využívá se hlavně v čínské kuchyni, má výbornou chuť i léčivé účinky.

Autor: Eva Ch.
Zdroj: Wikipedie, Byliny
TIP:
Čeká vás příprava rodinné oslavy, jubilea, svatba, firemní akce, grilování, garden párty?
Potřebujete kuchaře nebo kompletní catering? Záleží Vám na úspěchu akce? Užijte si oslavu bez práce a bez starostí!
Objednejte si osobního profesionálního kuchaře! Kompletně se o akci postará! Přijede za Vámi - domů, zahradu, na chatu, do zázemí firmy, klubu. Kuchař sestaví vaše oblíbené menu, nakoupí, přiveze inventář, navaří, naservíruje, uklidí kuchyň, pobaví hosty a odjíždí. 
Kde hledat kuchaře nebo cateringové služby?
Objednejte na portálu Kuchaři do domu.cz - největší seznam osobních kuchařů a cateringových firem na objednání na Vaše akce. Celá ČR. 

Jak objednat kuchaře
na oslavu nebo catering?
Vaši poptávku pošleme ověřeným a spolehlivým mistrům kuchařům nebo firmám. Sami si vyberete nejlepší nabídku menu, cenovou nabídku.
ZADAT POPTÁVKU: ZDE  - www.Kucharidodomu.cz

Fotogalerie
Květy černého bezu,Foto: ©Samphotostock.cz/dabjola Plody černého bezu,bezinky,Foto: ©Samphotostock.cz/olechowski
Ostatní

Paprika: Víte, že se používá jako zelenina, koření nebo jako lék?

Paprika obsahuje betakaroten, který se v těle mění na vitamín A, lykopen – červené rostlinné barvivo antioxidačního účinku. Červenou papriku můžeme nechat spálit dočerna, po včasném oloupání je zase červená. 

čtěte více...

Hrušeň obecná: Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku

Hrušky jsou velmi chutné ovoce, obsahují větší množství sacharidů, mají nízký obsah tuků a proteinů. Patří vedle jabloní k našim nejrozšířenějším ovocným stromům. Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku.

čtěte více...

Bylinky a vaření: Měsíček lékařský

Měsíček lékařský má květy, které lze přidat do salátů, čerstvé i sušené, jako ozdobu do pomazánek, polévek. Rýži dodává pikantní chuť. Měsíčková šťáva povzbuzuje játra i žlučník, posiluje slinivku břišní a ulevuje křečím.

čtěte více...

Bylinky: Máta peprná v kuchyni

Máta peprná je ze všech mát tou nejcennější, má velké hojivé účinky způsobené vysokým obsahem mentolu. Syrová je vynikající jako ochucovadlo do salátů, omáček nebo želé. Výborná je k mletému čí jehněčímu masu.

čtěte více...

Podběl: Znáte jeho zdravotní účinky a použití?

Podběl se užívá při zánětech horních cest dýchacích, k potlačení zánětů a k lepšímu odkašlávání. Byl zjištěn močopudný a antiastmatický účinek. Podběl by se měl užívat po dobu 4 – 6 týdnů, vzhledem k obsahu toxických alkaloidů.

čtěte více...

Poklad aztéckých běžců neboli chia semínka

Podle lidových doporučení chia semínka zlepšují imunitu, regenerují tkáně, příznivě ovlivňují pokožku, chrání před dehydratací organismu, snižují cholesterol a riziko vzniku osteoporózy. Doporučují se při dietě a cukrovce, neobsahují lepek.
 

čtěte více...

Znáte Mladý ječmen? Má významné účinky na zdraví!

Mladý ječmen podporuje zdravý růst. „Zelené" bílkoviny léčí vředy a chrání povrchové tkáně a sliznice. Vitamíny a ostatní živiny v Mladém ječmeni zůstávají téměř nedotčené. Mladý ječmen se vyznačuje silnou antioxidační aktivitou.

čtěte více...

Vánočka: Historie pečení, rekordy a zajímavosti

Vánočka je symbolem života a plodnosti, svým tvarem připomíná Ježíška v peřince. Podle množství tuku dělíme vánočky na máslovou, její těsto je těžší, obsahuje více droždí, je nižší a méně nadýchaná než tuková. Chutná ale lépe.

čtěte více...

Připravme si sladké a zdravé mlsání nejen na zimu! Sušené švestky

Sušené švestky působí preventivně proti výskytu hemeroidů a nádorům tlustého střeva. Rozpustná vláknina ze sušených švestek příznivě ovlivňuje stěny střev a snižuje cholesterol v krvi.

čtěte více...

Rajská jablíčka: Využití v kuchyni a domácí výroba kečupů

Doporučují se lidem s onemocněním srdce, poruchami látkové výměny, i na problémy s prostatou. Působí také jako prevence rakoviny dělohy, slinivky, jícnu. Podporují imunitu, mají antioxidační účinky.

čtěte více...

Kokos: Největší semínko světa!

Dužnina kokosu obsahuje 60 % tuku, proteiny, křemík, hořčík, draslík, fosfor, cukry, nenasycený tuk, vlákninu a glycidy. Léčí  nervové nemoci, podporuje paměť, odstraňuje nečistoty pleti.

čtěte více...

Reveň, lidově zvaná rebarbora: Prospěšná našemu zdraví, ale...

Je prospěšná pro krevní oběh, pokožku i vlasy, posiluje nervovou soustavu, stavbu kostí, zbavuje tělo jedů. Nedoporučuje se těhotným a kojícím ženám, stejně jako dětem do tří let, lidem s ledvinovým onemocněním.

čtěte více...

Rukola pro naše zdraví: Používáte ji v kuchyni?

Rukola má nahořklou chuť připomínající ředkvičky. Konzumace listů působí proti únavě, posiluje imunitu, odvar z kořene odstraňuje zažívací problémy. Rostlina má močopudné účinky, pročišťuje krev.

čtěte více...

Zánět ledvin: Bylinná podpůrná léčba

Zánět ledvin je vážné onemocnění vylučovací soustavy a je nutné, aby k zahájení jeho léčby došlo co nejdříve. Nemocný by měl vždy navštívit lékaře. Na každé onemocnění ale odjakživa byly bylinky.

čtěte více...

Koblížky z lásky a pověry na sv. Valentina

Vlastnoručně vytvořený dárek v podobě něčeho sladkého potěší každého z nás, obzvlášť darujeme-li jej právě v den svatého Valentina. Chceme-li koblížek použít jako valentinku, vložíme ho do malého celofánového sáčku.

čtěte více...
Více z kategorie zajimavosti naleznete ZDE