Kuchaři do domu
Největší seznam osobních kuchařů a firem k pronajmutí na Vaše akce
Jsme členy Hospodářské komory.
AKC ČR AKC ČR a WACS

Jak se dostaly brambory na náš talíř? Zajímavosti o bramborách


Ilustrační fotografie

Erteple, zemská jablka, zemáky, kobzole, jablóška, krumple, arteple, okroše, brambory – Solanum tuberosum

Lidský organismus se během vývoje přizpůsobil k používání smíšené potravy. Rostlinná složka stravy poskytuje člověku jednak základní živiny (tuky, bílkoviny a sacharidy), jednak nerostné látky, vitamíny, enzymy, vlákniny, silice a další léčivé i ochranné látky. A právě zelenina má nízkou energetickou hodnotu, ale dodává organismu látky nezbytné k životu.

Mezi šest rostlin, které změnily svět – chinovník, cukrová třtina, kokainovník, čajovník a bavlník patří i brambory.
Tato nenápadná hlíza byla v Evropě neznámá až do období renezance.

Pochází z vysokohorských pásem And, kde se pěstovala kukuřice či indiánské obilí, které patřily k základním škrobovitým potravinám Inků.
O tom, jak se brambory do Evropy dostaly, se vypráví různé příběhy, jeden z nich praví, že to bylo zásluhou sira Francise Drakea roku 1590, prý ale už od roku 1588 rostly v Irsku, protože se vyplavaly ze ztroskotaného vraku a uchytily se tam. Ať to bylo jakkoli, do roku 1600 byly známy ve Španělsku a do roku 1650 ve všech evropských zemích. V Irsku se už staly základní potravinou, v ostatních zemích zatím jen zahradní plodinou nebo krmivem pro dobytek.

U nás měl největší zásluhu o rozvoj brambor Karel Havlíček Borovský, na jeho počest je v Havlíčkově Brodě Výzkumný ústav bramborářský, kde se ve dnech 22. až 24. října konaly Bramborářské dny.
  
Dnes máme odrůdy pro průmyslové zpracování – k získávání škrobu, lihu, krmiv, pro potravinářské zpracování a pro skladování. Rané odrůdy se využívají hned po sklizni jako zelenina. Hlízy mívají béžovou slupku, ale i růžovou nebo modrofialovou, ty se využívají pro zpestření hlavně do salátů.

Hlízy jsou výživné, obsahují škrob, vitamíny C, A, B, lehce stravitelné bílkoviny. Konzumují se pouze tepelně zpracované. S výjimkou hlíz je celá rostliny jedovatá.
Léčivé účinky brambor: čerstvá šťáva pomáhá při žaludečních potížích, koupel z nati uleví revmatismu, vdechování horké páry z vařených brambor ulehčí nachlazení, rozdrcené horké brambory zabalené a přiložené na čelo uvolní dutiny.
Vařené nastrouhané brambory oživí naši pleť, zklidní kůži na krku.

Skladujeme je ve tmě a chladu, nejlépe při 5 až 6 °C. Je-li teplota nižší, začnou cukernatět, po namrznutí hnijou. Na světle zelenají a tím se v nich tvoří jedovatý solanin. Nesmějí být oprané, mytím ztrácejí trvanlivost.

Před výsadbou v únoru a březnu rozložíme očky nahoru, na světlo, do záhonu je vysadíme za 4 až 6 týdnů, když jsou klíčky dlouhé asi 2 centimetry. Jsou citlivé na mráz, po omrznutí ale vytvoří nové výhonky. Po 2 až  3 týdnech je třeba přihrnout opět zeminu, aby hlízy byly ve tmě.
Ani brambory však nejsou odolné proti škůdcům, bývají napadány plísní bramborovou, strupovitostí, hnilobou, háďátkem bramborovým, nejznámější je asi mandelinka, která požírá listy.

Rozlišujeme:
varný typ A – pevné lojovité brambory, nerozvařují se, vhodné do salátů nebo k přímé konzumaci
varný typ B – polomoučné, vhodné jako příloha
varný tyl C – měkké, moučnaté brambory, vhodné k přípravě těst a kaší

Bramborových pokrmů je opravdu velké množství – vařené, pečené, šťouchané, sladké, slané, zapečené, grilované, fritované atd.

Rané odrůdy se sklízejí do konce června, pozdní pak v plné zralosti, kdy se hlízy snadno oddělují od podzemních výhonů.

Jan Svatopluk Presl, český botanik a buditel - „Rostlina ta pro lidské pokolení jest ten nejwětší prospěch, jejž z wynalezení Ameriky má.″


Autor: Eva Ch.
Zdroj: Eva Pekárková – Zelenina; Henry Hobhouse – Šest rostlin, které změnily svět

Ostatní

Paprika: Víte, že se používá jako zelenina, koření nebo jako lék?

Paprika obsahuje betakaroten, který se v těle mění na vitamín A, lykopen – červené rostlinné barvivo antioxidačního účinku. Červenou papriku můžeme nechat spálit dočerna, po včasném oloupání je zase červená. 

čtěte více...

Hrušeň obecná: Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku

Hrušky jsou velmi chutné ovoce, obsahují větší množství sacharidů, mají nízký obsah tuků a proteinů. Patří vedle jabloní k našim nejrozšířenějším ovocným stromům. Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku.

čtěte více...

Bylinky a vaření: Měsíček lékařský

Měsíček lékařský má květy, které lze přidat do salátů, čerstvé i sušené, jako ozdobu do pomazánek, polévek. Rýži dodává pikantní chuť. Měsíčková šťáva povzbuzuje játra i žlučník, posiluje slinivku břišní a ulevuje křečím.

čtěte více...

Bylinky: Máta peprná v kuchyni

Máta peprná je ze všech mát tou nejcennější, má velké hojivé účinky způsobené vysokým obsahem mentolu. Syrová je vynikající jako ochucovadlo do salátů, omáček nebo želé. Výborná je k mletému čí jehněčímu masu.

čtěte více...

Podběl: Znáte jeho zdravotní účinky a použití?

Podběl se užívá při zánětech horních cest dýchacích, k potlačení zánětů a k lepšímu odkašlávání. Byl zjištěn močopudný a antiastmatický účinek. Podběl by se měl užívat po dobu 4 – 6 týdnů, vzhledem k obsahu toxických alkaloidů.

čtěte více...

Poklad aztéckých běžců neboli chia semínka

Podle lidových doporučení chia semínka zlepšují imunitu, regenerují tkáně, příznivě ovlivňují pokožku, chrání před dehydratací organismu, snižují cholesterol a riziko vzniku osteoporózy. Doporučují se při dietě a cukrovce, neobsahují lepek.
 

čtěte více...

Znáte Mladý ječmen? Má významné účinky na zdraví!

Mladý ječmen podporuje zdravý růst. „Zelené" bílkoviny léčí vředy a chrání povrchové tkáně a sliznice. Vitamíny a ostatní živiny v Mladém ječmeni zůstávají téměř nedotčené. Mladý ječmen se vyznačuje silnou antioxidační aktivitou.

čtěte více...

Vánočka: Historie pečení, rekordy a zajímavosti

Vánočka je symbolem života a plodnosti, svým tvarem připomíná Ježíška v peřince. Podle množství tuku dělíme vánočky na máslovou, její těsto je těžší, obsahuje více droždí, je nižší a méně nadýchaná než tuková. Chutná ale lépe.

čtěte více...

Připravme si sladké a zdravé mlsání nejen na zimu! Sušené švestky

Sušené švestky působí preventivně proti výskytu hemeroidů a nádorům tlustého střeva. Rozpustná vláknina ze sušených švestek příznivě ovlivňuje stěny střev a snižuje cholesterol v krvi.

čtěte více...

Rajská jablíčka: Využití v kuchyni a domácí výroba kečupů

Doporučují se lidem s onemocněním srdce, poruchami látkové výměny, i na problémy s prostatou. Působí také jako prevence rakoviny dělohy, slinivky, jícnu. Podporují imunitu, mají antioxidační účinky.

čtěte více...

Kokos: Největší semínko světa!

Dužnina kokosu obsahuje 60 % tuku, proteiny, křemík, hořčík, draslík, fosfor, cukry, nenasycený tuk, vlákninu a glycidy. Léčí  nervové nemoci, podporuje paměť, odstraňuje nečistoty pleti.

čtěte více...

Reveň, lidově zvaná rebarbora: Prospěšná našemu zdraví, ale...

Je prospěšná pro krevní oběh, pokožku i vlasy, posiluje nervovou soustavu, stavbu kostí, zbavuje tělo jedů. Nedoporučuje se těhotným a kojícím ženám, stejně jako dětem do tří let, lidem s ledvinovým onemocněním.

čtěte více...

Rukola pro naše zdraví: Používáte ji v kuchyni?

Rukola má nahořklou chuť připomínající ředkvičky. Konzumace listů působí proti únavě, posiluje imunitu, odvar z kořene odstraňuje zažívací problémy. Rostlina má močopudné účinky, pročišťuje krev.

čtěte více...

Zánět ledvin: Bylinná podpůrná léčba

Zánět ledvin je vážné onemocnění vylučovací soustavy a je nutné, aby k zahájení jeho léčby došlo co nejdříve. Nemocný by měl vždy navštívit lékaře. Na každé onemocnění ale odjakživa byly bylinky.

čtěte více...

Koblížky z lásky a pověry na sv. Valentina

Vlastnoručně vytvořený dárek v podobě něčeho sladkého potěší každého z nás, obzvlášť darujeme-li jej právě v den svatého Valentina. Chceme-li koblížek použít jako valentinku, vložíme ho do malého celofánového sáčku.

čtěte více...
Více z kategorie zajimavosti naleznete ZDE