Kuchaři do domu
Největší seznam osobních kuchařů a firem k pronajmutí na Vaše akce
Jsme členy Hospodářské komory.
AKC ČR AKC ČR a WACS

Milujete řízky? Jaký je ten pravý a správný řízek? Varianty řízků


Ilustrační fotografie

ŘÍZEK, SCHNITZEL, DER SCHNITZ NEBOLI ODŘEZEK
Historie řízku spadá do 19. století, kdy roku 1848 poslal vídeňský dvůr tehdy dvaaosmdesátiletého českého vojevůdce Jana Josefa Václava Radeckého uklidnit povstání v Itálii. Benátky Radeckému odolaly, to ale neubralo nic na jeho apetitu. K večeři si zde objednal italskou specialitu Coteletta alla Milanese, smažený plátek masa. Recept na tento lahodný pokrm pak předal do rukou císaře Františka Josefa I. Naklepaný plátek masa má být obalený v mouce, vajíčku a směsi strouhanky s parmezanem, ten však ve vídeňské kuchyni nenašli. Maso se tedy obalilo bez sýra, i tak byla jeho chuť vynikající a pokrm se stal nedílnou součástí rakouské kuchyně.

Původ řízku ale sahá až do 9. století, kdy si římští císaři nechali servírovat kousky masa obalené v plátcích zlata. Tento zvyk pak přebrala i šlechta, ale později zlato nahradila strouhanka. Pochoutka se rozšířila dále do Afriky, Španělska a Itálie. Někteří historikové uvádějí, že řízek byl znám už v prvním století před Kristem.

Vídeňský řízek, neboli Wiener Schnitzel, je v Rakousku chráněný zákonem. Musí být připraven pouze z telecího masa, tzv. ořechu, na rozpuštěném másle. Pokud dojde k záměně za vepřové či kuřecí maso, hrozí provozovateli pokuta. Správný řízek má díky šikovnosti kuchařů rozměry sloního ucha. Ti první plátek masa silný asi dva centimetry nedoříznou do okraje a dokončí až druhý řez. Takto spojené plátky naklepou a dosáhnou tak délky 40 cm a šířky 30 cm. Trhlinka v místě, kde se nachází blanka z ořechu, je typickým znakem vídeňského řízku.
Zásluhou českých kuchařek působících v Rakousku se pokrm dostal i k nám a získal si velkou oblibu. Servíruje se s bramborem, bramborovým salátem, rýží, hranolkami, dokonce i s knedlíkem a zelím. Jako příloha se podává okurkový, rajčatový nebo hlávkový salát. Chuť vylepší i šťáva z citronu, která ale dříve spíše potlačovala žluklý tuk nebo nepříliš čerstvé maso. V současnosti obalujeme i maso vepřové, kuřecí, krůtí a také sýry.

Ve Francii si získal oblibu plátek telecího masa, do kterého je vložený sýr se šunkou, tzv. Cordon Bleu. Podle ustanovení z roku 2012 musí tento pokrm obsahovat pouze vepřovou šunku a pravý sýr.
Tzv. pařížský řízek, jehož původ se datuje od roku 1889, obsahuje plátek telecího masa obalený v mouce a vejci, smažený na másle či rostlinném oleji. Lze jej péct i v troubě a dopéct na pánvi.

Řízek je v mnoha domácnostech součástí štědrovečerního menu, ale objevuje se na stole i ve všední dny.
Můžeme si připravit několik variant. Oblíbený je kuřecí řízek, který nejčastěji připravujeme z prsou nebo vykostěného stehna. Na vepřovou minutku je vhodná krkovice, na pravý vídeňský řízek už zmíněné telecí. Maso lze také různě dochucovat a potřít bylinkami, česnekem nebo libovolným kořením podle chuti. Do strouhanky můžeme přidávat oříšky, sezam, strouhaný sýr, bylinky nebo i mák. Strouhanku lze nahradit drcenými kukuřičnými lupínky, parmazánem nebo sezamem.

Základem chutného trojobalu je strouhanka. Dáme přednost té domácí z tvrdých rohlíků nebo pro nižší příjem kalorií lze použít i  rozemleté karlovarské suchary. Smažíme na sádle či oleji.

Kuřecí prsíčka se sýrem
Umyjeme 4 kuřecí prsíčka, osušíme a naklepeme přes igelit, stačí hranou dlaně. Osolíme a opepříme. 100 gramů smetanového sýra smícháme s dvěma stroužky rozmačkaného česneku, přidáme nakrájenou pažitku, promícháme a směsí naplníme maso. Okraje spojíme špejlí. Opečeme na oleji, podáváme s bramborem.
 
Autor: Eva Ch.
Zdroj: Wikipedie

TIP: Plánujete oslavu nebo firemní párty? Záleží Vám na úspěchu celé akce? Přenechte svoji oslavu do rukou profesionálního kuchaře. Kuchař do domu se o vás kompletně postará.
Vyberte si a objednejte si v seznamu KuchariDoDomu.cz osobního  mistra kuchaře nebo TOP catering. Z celé ČR. Akce na klíč. Svatby, narozeniny, jubilea, párty, eventy, firemní večírky, teambuildingy, garden párty, loučení se svobodou, promoce, pohřební hostiny.

Ostatní

Paprika: Víte, že se používá jako zelenina, koření nebo jako lék?

Paprika obsahuje betakaroten, který se v těle mění na vitamín A, lykopen – červené rostlinné barvivo antioxidačního účinku. Červenou papriku můžeme nechat spálit dočerna, po včasném oloupání je zase červená. 

čtěte více...

Hrušeň obecná: Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku

Hrušky jsou velmi chutné ovoce, obsahují větší množství sacharidů, mají nízký obsah tuků a proteinů. Patří vedle jabloní k našim nejrozšířenějším ovocným stromům. Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku.

čtěte více...

Bylinky a vaření: Měsíček lékařský

Měsíček lékařský má květy, které lze přidat do salátů, čerstvé i sušené, jako ozdobu do pomazánek, polévek. Rýži dodává pikantní chuť. Měsíčková šťáva povzbuzuje játra i žlučník, posiluje slinivku břišní a ulevuje křečím.

čtěte více...

Bylinky: Máta peprná v kuchyni

Máta peprná je ze všech mát tou nejcennější, má velké hojivé účinky způsobené vysokým obsahem mentolu. Syrová je vynikající jako ochucovadlo do salátů, omáček nebo želé. Výborná je k mletému čí jehněčímu masu.

čtěte více...

Podběl: Znáte jeho zdravotní účinky a použití?

Podběl se užívá při zánětech horních cest dýchacích, k potlačení zánětů a k lepšímu odkašlávání. Byl zjištěn močopudný a antiastmatický účinek. Podběl by se měl užívat po dobu 4 – 6 týdnů, vzhledem k obsahu toxických alkaloidů.

čtěte více...

Poklad aztéckých běžců neboli chia semínka

Podle lidových doporučení chia semínka zlepšují imunitu, regenerují tkáně, příznivě ovlivňují pokožku, chrání před dehydratací organismu, snižují cholesterol a riziko vzniku osteoporózy. Doporučují se při dietě a cukrovce, neobsahují lepek.
 

čtěte více...

Znáte Mladý ječmen? Má významné účinky na zdraví!

Mladý ječmen podporuje zdravý růst. „Zelené" bílkoviny léčí vředy a chrání povrchové tkáně a sliznice. Vitamíny a ostatní živiny v Mladém ječmeni zůstávají téměř nedotčené. Mladý ječmen se vyznačuje silnou antioxidační aktivitou.

čtěte více...

Vánočka: Historie pečení, rekordy a zajímavosti

Vánočka je symbolem života a plodnosti, svým tvarem připomíná Ježíška v peřince. Podle množství tuku dělíme vánočky na máslovou, její těsto je těžší, obsahuje více droždí, je nižší a méně nadýchaná než tuková. Chutná ale lépe.

čtěte více...

Připravme si sladké a zdravé mlsání nejen na zimu! Sušené švestky

Sušené švestky působí preventivně proti výskytu hemeroidů a nádorům tlustého střeva. Rozpustná vláknina ze sušených švestek příznivě ovlivňuje stěny střev a snižuje cholesterol v krvi.

čtěte více...

Rajská jablíčka: Využití v kuchyni a domácí výroba kečupů

Doporučují se lidem s onemocněním srdce, poruchami látkové výměny, i na problémy s prostatou. Působí také jako prevence rakoviny dělohy, slinivky, jícnu. Podporují imunitu, mají antioxidační účinky.

čtěte více...

Kokos: Největší semínko světa!

Dužnina kokosu obsahuje 60 % tuku, proteiny, křemík, hořčík, draslík, fosfor, cukry, nenasycený tuk, vlákninu a glycidy. Léčí  nervové nemoci, podporuje paměť, odstraňuje nečistoty pleti.

čtěte více...

Reveň, lidově zvaná rebarbora: Prospěšná našemu zdraví, ale...

Je prospěšná pro krevní oběh, pokožku i vlasy, posiluje nervovou soustavu, stavbu kostí, zbavuje tělo jedů. Nedoporučuje se těhotným a kojícím ženám, stejně jako dětem do tří let, lidem s ledvinovým onemocněním.

čtěte více...

Rukola pro naše zdraví: Používáte ji v kuchyni?

Rukola má nahořklou chuť připomínající ředkvičky. Konzumace listů působí proti únavě, posiluje imunitu, odvar z kořene odstraňuje zažívací problémy. Rostlina má močopudné účinky, pročišťuje krev.

čtěte více...

Zánět ledvin: Bylinná podpůrná léčba

Zánět ledvin je vážné onemocnění vylučovací soustavy a je nutné, aby k zahájení jeho léčby došlo co nejdříve. Nemocný by měl vždy navštívit lékaře. Na každé onemocnění ale odjakživa byly bylinky.

čtěte více...

Koblížky z lásky a pověry na sv. Valentina

Vlastnoručně vytvořený dárek v podobě něčeho sladkého potěší každého z nás, obzvlášť darujeme-li jej právě v den svatého Valentina. Chceme-li koblížek použít jako valentinku, vložíme ho do malého celofánového sáčku.

čtěte více...
Více z kategorie zajimavosti naleznete ZDE