Kuchaři do domu
Největší seznam osobních kuchařů a firem k pronajmutí na Vaše akce
Jsme členy Hospodářské komory.
AKC ČR AKC ČR a WACS

Nebýt tebe, jitroceli...


Ilustrační fotografie

„Nebýt tebe, jitroceli, byl bych ještě na posteli. Ale lék z tvé šťávy, zas mi vrátí zdraví…..″
Tak tuhle písničku jsem zpívala jako malá se svým tatínkem, který ji zhudebnil na slova Františka Hrubína.

JITROCEL KOPINATÝ, Plantago lanceolata, celník, myší ocas, beraní jazýček, psí jazyk, skorocel, známe už z antiky, v čínské a indické medicíně se využíván po staletí. Je označován za krále cest, roste téměř po celé zeměkouli a má stále vynikající pověst.

Najdeme ho v teplých přímořských oblastech i v chladných horách. V rukopise z 11. století se zachovala anglosaská óda, která opěvuje devět rostlin a jitrocel oslovuje: „I ty, jitroceli, matko rostlin, otevřená k východu, mocná v nitru….″

Je známo přes 200 druhů této bylinky, mnohdy je považována za plevel, který nelze snadno odstranit. Jen na našem území najdeme asi dvanáct druhů, některé se pak mezi sebou kříži a usadily se v přírodě jako hybridy. Roste na loukách, v příkopech, lze jej pěstovat i na zahrádce.

Od června do srpna sbíráme jitrocelové listy, vždy ale před květem a za sucha. Sušit se dá i na přímém slunci, doma asi při 40°C. Pozor na jeho zapaření, pak listy ztmavnou a ztrácejí léčivé účinky. Správně usušená bylinka je zelená, někdy zelenohnědá, bez pachu. Musíme ji uskladnit v uzavřené nádobě v suchu a temnu, listy nemačkáme.

Král cest obsahuje mnohé účinné látky, například vitamín C, kyselinu křemičitou a fenolovou, slizové látky, xantofyl a rostlinná antibiotika.

Bylina má bohaté léčivé účinky. Upravuje stolici, uvolňuje odkašlávání a hleny, ulevuje chronickému zánětu průdušek a ledvin, kašli, černému kašli, astmatu. Pročišťuje krev, ulevuje hemeroidům. Pomáhá i na popáleniny, omrzliny, hmyzí bodnutí, vředy, zmírňuje bolesti hlavy, jako kloktadlo ulevuje otokům mandlí. Žvýkáním kořene polevila bolest zubů.

Léčivé účinky mají i semínka jitrocele, to věděl už v 17. století anglický bylinkář Culpeper. Využíval jich k léčbě hemeroidů, zánětů a dny. I dnes jsou základem mnoha léků proti průjmu, ale i zácpě. Výzkumy prokázaly, že dokonce snižují hladinu cholesterolu v krvi, riziko mrtvic a srdečních onemocnění. Při urychlování hojení, zástavě krvácení a dezinfikování to byla mnohdy jediná účinná pomoc v dávných válkách. Odtud pochází lidový název ranocel. Čerstvé listy se omyly, rozmělnily a přiložily na bolavé místo.

Čerstvá jitrocelová šťáva se dává do pleťových krémů, ulevuje od akné.

Droga je snášena velmi dobře, nejsou známy žádné vedlejší účinky, proto se může užívat dlouhodobě. Některé zdroje uvádějí, že by se v době těhotenství jeho užívání mělo omezit.

Čaj pijeme 1 až 3x denně, připravíme ho tak, že lžíci drogy přelijeme ¼ litrem vroucí vody a necháme louhovat 15 minut.

Sirup si uděláme z čerstvých listů, ty omyjeme a napěchujeme je do velké sklenice. Stlačíme asi centimetrovou vrstvu, posypeme cukrem a dále vrstvíme za opakovaného stlačování. Sklenici necháme na slunném místě, dokud se cukr nerozpustí a listy nepustí šťávu. Pak přecedíme do lahve a uskladníme v chladu. Existuje ale mnoho dalších způsobů, jak sirup připravit.

O jitroceli jsou známé dokonce i vtipy.
Ptá se soused souseda. „Proč pořád zahrnuješ manželku do kompostu z listí jitrocele?″„Jitrocel přeci léčí každou ránu, ať je jakkoliv stará. A poněvadž moje stará už má ránu, a hlavně po ránu, snažím se jí pomoct.″

Kopřiva je považovaná za královnu bylinek, jitrocel za jejího rytíře.

Autor: EvaCh
Zdroj:Zdraví z boží lékárny, Wikipedie

Víte, že na portálu Kuchaři do domu.cz si můžete objednat kuchaře a odborníky na zdravou stravu, lékařské a redukční diety? Mistři kuchaři poskytují lekce vaření u Vás nebo ve studiu.
 

TIP:
Plánujete rodinnou oslavu nebo firemní akci? Narozeniny, jubileum, svatbu, párty, garden párty, firemní akci, grilování? Jste zaneprázdněni? Záleží vám na úspěchu celé akce? Objednejte si mistra kuchaře! Vaše oslava bez práce a bez starostí!

Kde hledat kuchaře nebo catering?
KUCHAŘI DO DOMU - je největší online seznam osobních kuchařů a cateringových firem k objednání na akce - rodinné i firemní! Celá ČR.

* Profesionální kuchař se kompletně o akci postará! Kuchař nakoupí, navaří, naservíruje, uklidí kuchyni a odjíždí. Pobaví hosty při kulinářském show.
* Přijede za Vámi - domů, zahradu, na chatu, do sídla firmy, klubu, pronajatých prostor.
* Přiveze potřebný inventář.
* Čerstvé vaření.
* Užijete si gurmánské zážitky spolu s hosty.

* Víte , že s kuchaři do domu se oslava vyplatí? V soukromí, v pohodlí, bez práce, bez pronájmu salónku a drahých alkoholických a nealkoholických nápojů.
* Ušetříte - čas, starosti, práci a peníze.

Jak objednat kuchaře na oslavu nebo catering?
Vaši poptávku pošleme více kuchařům. Sami si vyberete nejlepší nabídku menu, cenovou nabídku a sympatického profesionálního kuchaře.
Zadejte ZDARMA POPTÁVKU: ZDE
S kuchaři do domu máte klid a pohodu!

Fotogalerie
Jirocelový čaj, Kuchaři do domu, www.kucharidodomu.cz, Foto: ©Samphotostock.cz/Kassandra2
Ostatní

Paprika: Víte, že se používá jako zelenina, koření nebo jako lék?

Paprika obsahuje betakaroten, který se v těle mění na vitamín A, lykopen – červené rostlinné barvivo antioxidačního účinku. Červenou papriku můžeme nechat spálit dočerna, po včasném oloupání je zase červená. 

čtěte více...

Hrušeň obecná: Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku

Hrušky jsou velmi chutné ovoce, obsahují větší množství sacharidů, mají nízký obsah tuků a proteinů. Patří vedle jabloní k našim nejrozšířenějším ovocným stromům. Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku.

čtěte více...

Bylinky a vaření: Měsíček lékařský

Měsíček lékařský má květy, které lze přidat do salátů, čerstvé i sušené, jako ozdobu do pomazánek, polévek. Rýži dodává pikantní chuť. Měsíčková šťáva povzbuzuje játra i žlučník, posiluje slinivku břišní a ulevuje křečím.

čtěte více...

Bylinky: Máta peprná v kuchyni

Máta peprná je ze všech mát tou nejcennější, má velké hojivé účinky způsobené vysokým obsahem mentolu. Syrová je vynikající jako ochucovadlo do salátů, omáček nebo želé. Výborná je k mletému čí jehněčímu masu.

čtěte více...

Podběl: Znáte jeho zdravotní účinky a použití?

Podběl se užívá při zánětech horních cest dýchacích, k potlačení zánětů a k lepšímu odkašlávání. Byl zjištěn močopudný a antiastmatický účinek. Podběl by se měl užívat po dobu 4 – 6 týdnů, vzhledem k obsahu toxických alkaloidů.

čtěte více...

Poklad aztéckých běžců neboli chia semínka

Podle lidových doporučení chia semínka zlepšují imunitu, regenerují tkáně, příznivě ovlivňují pokožku, chrání před dehydratací organismu, snižují cholesterol a riziko vzniku osteoporózy. Doporučují se při dietě a cukrovce, neobsahují lepek.
 

čtěte více...

Znáte Mladý ječmen? Má významné účinky na zdraví!

Mladý ječmen podporuje zdravý růst. „Zelené" bílkoviny léčí vředy a chrání povrchové tkáně a sliznice. Vitamíny a ostatní živiny v Mladém ječmeni zůstávají téměř nedotčené. Mladý ječmen se vyznačuje silnou antioxidační aktivitou.

čtěte více...

Vánočka: Historie pečení, rekordy a zajímavosti

Vánočka je symbolem života a plodnosti, svým tvarem připomíná Ježíška v peřince. Podle množství tuku dělíme vánočky na máslovou, její těsto je těžší, obsahuje více droždí, je nižší a méně nadýchaná než tuková. Chutná ale lépe.

čtěte více...

Připravme si sladké a zdravé mlsání nejen na zimu! Sušené švestky

Sušené švestky působí preventivně proti výskytu hemeroidů a nádorům tlustého střeva. Rozpustná vláknina ze sušených švestek příznivě ovlivňuje stěny střev a snižuje cholesterol v krvi.

čtěte více...

Rajská jablíčka: Využití v kuchyni a domácí výroba kečupů

Doporučují se lidem s onemocněním srdce, poruchami látkové výměny, i na problémy s prostatou. Působí také jako prevence rakoviny dělohy, slinivky, jícnu. Podporují imunitu, mají antioxidační účinky.

čtěte více...

Kokos: Největší semínko světa!

Dužnina kokosu obsahuje 60 % tuku, proteiny, křemík, hořčík, draslík, fosfor, cukry, nenasycený tuk, vlákninu a glycidy. Léčí  nervové nemoci, podporuje paměť, odstraňuje nečistoty pleti.

čtěte více...

Reveň, lidově zvaná rebarbora: Prospěšná našemu zdraví, ale...

Je prospěšná pro krevní oběh, pokožku i vlasy, posiluje nervovou soustavu, stavbu kostí, zbavuje tělo jedů. Nedoporučuje se těhotným a kojícím ženám, stejně jako dětem do tří let, lidem s ledvinovým onemocněním.

čtěte více...

Rukola pro naše zdraví: Používáte ji v kuchyni?

Rukola má nahořklou chuť připomínající ředkvičky. Konzumace listů působí proti únavě, posiluje imunitu, odvar z kořene odstraňuje zažívací problémy. Rostlina má močopudné účinky, pročišťuje krev.

čtěte více...

Zánět ledvin: Bylinná podpůrná léčba

Zánět ledvin je vážné onemocnění vylučovací soustavy a je nutné, aby k zahájení jeho léčby došlo co nejdříve. Nemocný by měl vždy navštívit lékaře. Na každé onemocnění ale odjakživa byly bylinky.

čtěte více...

Koblížky z lásky a pověry na sv. Valentina

Vlastnoručně vytvořený dárek v podobě něčeho sladkého potěší každého z nás, obzvlášť darujeme-li jej právě v den svatého Valentina. Chceme-li koblížek použít jako valentinku, vložíme ho do malého celofánového sáčku.

čtěte více...
Více z kategorie zajimavosti naleznete ZDE