Kuchaři do domu
Největší seznam osobních kuchařů a firem k pronajmutí na Vaše akce
Jsme členy Hospodářské komory.
AKC ČR AKC ČR a WACS

Pamatuje pouliční prodavače a jejich: „Horké kaštany! Kupte si horké kaštany.″


Ilustrační fotografie

Kaštanovník jedlý, neboli kaštanovník setý – Castanea sativa, lidově – jedlý kaštan.
Už asi málokdo z nás pamatuje pouliční prodavače a jejich: „Horké kaštany! Kupte si horké kaštany.″ Někomu se vybaví film Nemocnice na kraji města a postava Milušky, která je chtěla ještě naposledy ochutnat. Dnes není problém jedlé kaštany koupit v obchodě nebo na trzích, zaplatíme za kilogram kolem sta korun.

Kaštanovníku jedlému se daří v půdách bez vápna, s vysokým obsahem zásadotvorných živin, kde je teplo a vlhko – Malá Asie, Kavkaz, Evropa – kam je přivezli Římené. Na jihu Slovenska patří mezi nejstarší dřeviny. Na našem území se pěstuje už od 5. století, daří se mu hlavně v nížinách. Stromy nejsou příliš náchylné na choroby, někdy ale plody napadnou nosatci lískoví, takže jsou červivé.

Strom začíná plodit ve 20 až 25 letech, některý se může dožít až jednoho tisíce let. Kmen může dosáhnout tloušťky i jeden metr. Pozor, patří mezi silné alergeny, potíže způsobuje alergikům zvláště v době květu.

Plody s hnědou kožovitou slupkou jsou velmi chutné, obsahují 30 % vody, 43 % škrobu a 2,5 % tuku, bílkoviny, oleje, stopové prvky i vitamíny. Dozrávají v září a říjnu, jakmile opadají, sbíráme je. Pokud nejsou už vyloupané, musíme z nich odstranit ostnatou slupku.
Mají nasládlou chuť, podobnou oříškům.

Konzumujeme je pečené nebo vařené, lze je rozemlít i na mouku, ta je vhodná k přípravě zákusků. Jedí se s masem, sýrem, i zeleninou, je z nich dobré kaštanové pyré a kaše, dokonce i pudink. Někdo si dá kaštany v čokoládě nebo se šlehačkou. V některých kuchařkách najdeme i recepty na kaštanové polévky a omáčky.

Sbírat můžeme kromě plodů i kůru (odvar z ní uleví průjmu) a listy (nálev je dobráý při nachlazení, astmatu).
Dřevo kaštanovníku je tvrdé a odolné, vyrábějí se z něho sudy, pražce i čluny.

Město Nasavrky na Chrudimsku uspořádalo letos 17. 10. 2015 první Nasavrcké kaštanobraní. Na slavnosti jedlých kaštanů si návštěvníci mohli kaštany sami nasbírat, nechybělo občerstvení, medovina, pochoutky s jedlými kaštany, přednáška o nich i Kaštance, nechyběla soutěž o nejlepší kaštanovou nádivku.
 
Kaštanka je sad kaštanovníků setých, zabírá téměř 2 hektary, je to nejvýše položená alej jedlých kaštanů v Evropě. Založil ji kníže Auersperg roku 1774 a stromy stále plodí! První vysazený strom se jmenuje po něm -  Knížák.
Roste zde ještě dvacet původních stromů, ten největší v sadu má obvod kmene 637 cm. V posledních letech se ale musejí ošetřovat, od roku 1997 jsou některé napadeny rakovinou kůry.
Podle pověsti by si měli muži před vstupem do sadu obrátit levou kapsu. V sadu se totiž objevuje bílá paní, která ty, kteří nemají kapsu vyndanou ven, utancuje k smrti.

Pokud bychom si chtěli takový strom vypěstovat, je nejlépe zasadit dva i více vedle sebe, nejlépe na jaře, aby do podzimu zesílily. Tím se zvýší kvalita jejich opylení a předejdeme tak riziku tzv. hluchých plodů, což je pouze obal bez jádra. Vybrat se můžeme z mladých stromků nebo zasadíme semeno. Lze jej i namnožit.
 
O výskytu kaštanovníků u nás se vede evidence, kde se shromažďují informace o jejich stáří, výšce, plodnosti, apod.
Kaštan jedlý není příbuzný našeho kaštanu koňského.

Autor: Eva Ch.
Zdroj: U. Hecker – Stromy a keře; Wikipedie

Víte, že..
* Gurmánská společnost Kuchaři do domu s.r.o. – dodavatel kulinářských služeb a programů, workshopů,
elitních osobních kuchařů a cateringů.
* Provozujeme největší seznam www.KuchariDoDomu.cz špičkových osobních kuchařů ČR,
členů Národního týmu AKC ČR a mistrů světa 2018, kuchařů z TV,
lektorů vaření, gastroporadců, cateringových firem, stylových restaurací a gastrostudií našich mistrů.
* K objednání na firemní, rodinné a společenské akce po celé ČR.
* Sami si vyberete šéfkuchaře, catering, kulinářský program a nejlepší nabídku.
* Zajišťujeme originální programy na firemní akce - kurzy vaření, workshopy, live cooking, exkluzivní catering,
kuchařská show, degustační večeře, 25 světových kuchyní, tematické večery, kompletní catering do 2000 osob.
* Produkci eventů na klíč, gala večerů, recepcí, konferencí, festivalů se známými producenty TV NOVA, ČT 1 a TV PRIMA.
* Vaříme u zákazníka nebo zajistíme stylové prostory.                                                                                        
DÁRKOVÉ POUKAZY - GURMÁNSKÉ ZÁŽITKY

Zadejte poptávku: ZDE

Ostatní

Paprika: Víte, že se používá jako zelenina, koření nebo jako lék?

Paprika obsahuje betakaroten, který se v těle mění na vitamín A, lykopen – červené rostlinné barvivo antioxidačního účinku. Červenou papriku můžeme nechat spálit dočerna, po včasném oloupání je zase červená. 

čtěte více...

Hrušeň obecná: Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku

Hrušky jsou velmi chutné ovoce, obsahují větší množství sacharidů, mají nízký obsah tuků a proteinů. Patří vedle jabloní k našim nejrozšířenějším ovocným stromům. Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku.

čtěte více...

Bylinky a vaření: Měsíček lékařský

Měsíček lékařský má květy, které lze přidat do salátů, čerstvé i sušené, jako ozdobu do pomazánek, polévek. Rýži dodává pikantní chuť. Měsíčková šťáva povzbuzuje játra i žlučník, posiluje slinivku břišní a ulevuje křečím.

čtěte více...

Bylinky: Máta peprná v kuchyni

Máta peprná je ze všech mát tou nejcennější, má velké hojivé účinky způsobené vysokým obsahem mentolu. Syrová je vynikající jako ochucovadlo do salátů, omáček nebo želé. Výborná je k mletému čí jehněčímu masu.

čtěte více...

Podběl: Znáte jeho zdravotní účinky a použití?

Podběl se užívá při zánětech horních cest dýchacích, k potlačení zánětů a k lepšímu odkašlávání. Byl zjištěn močopudný a antiastmatický účinek. Podběl by se měl užívat po dobu 4 – 6 týdnů, vzhledem k obsahu toxických alkaloidů.

čtěte více...

Poklad aztéckých běžců neboli chia semínka

Podle lidových doporučení chia semínka zlepšují imunitu, regenerují tkáně, příznivě ovlivňují pokožku, chrání před dehydratací organismu, snižují cholesterol a riziko vzniku osteoporózy. Doporučují se při dietě a cukrovce, neobsahují lepek.
 

čtěte více...

Znáte Mladý ječmen? Má významné účinky na zdraví!

Mladý ječmen podporuje zdravý růst. „Zelené" bílkoviny léčí vředy a chrání povrchové tkáně a sliznice. Vitamíny a ostatní živiny v Mladém ječmeni zůstávají téměř nedotčené. Mladý ječmen se vyznačuje silnou antioxidační aktivitou.

čtěte více...

Vánočka: Historie pečení, rekordy a zajímavosti

Vánočka je symbolem života a plodnosti, svým tvarem připomíná Ježíška v peřince. Podle množství tuku dělíme vánočky na máslovou, její těsto je těžší, obsahuje více droždí, je nižší a méně nadýchaná než tuková. Chutná ale lépe.

čtěte více...

Připravme si sladké a zdravé mlsání nejen na zimu! Sušené švestky

Sušené švestky působí preventivně proti výskytu hemeroidů a nádorům tlustého střeva. Rozpustná vláknina ze sušených švestek příznivě ovlivňuje stěny střev a snižuje cholesterol v krvi.

čtěte více...

Rajská jablíčka: Využití v kuchyni a domácí výroba kečupů

Doporučují se lidem s onemocněním srdce, poruchami látkové výměny, i na problémy s prostatou. Působí také jako prevence rakoviny dělohy, slinivky, jícnu. Podporují imunitu, mají antioxidační účinky.

čtěte více...

Kokos: Největší semínko světa!

Dužnina kokosu obsahuje 60 % tuku, proteiny, křemík, hořčík, draslík, fosfor, cukry, nenasycený tuk, vlákninu a glycidy. Léčí  nervové nemoci, podporuje paměť, odstraňuje nečistoty pleti.

čtěte více...

Reveň, lidově zvaná rebarbora: Prospěšná našemu zdraví, ale...

Je prospěšná pro krevní oběh, pokožku i vlasy, posiluje nervovou soustavu, stavbu kostí, zbavuje tělo jedů. Nedoporučuje se těhotným a kojícím ženám, stejně jako dětem do tří let, lidem s ledvinovým onemocněním.

čtěte více...

Rukola pro naše zdraví: Používáte ji v kuchyni?

Rukola má nahořklou chuť připomínající ředkvičky. Konzumace listů působí proti únavě, posiluje imunitu, odvar z kořene odstraňuje zažívací problémy. Rostlina má močopudné účinky, pročišťuje krev.

čtěte více...

Zánět ledvin: Bylinná podpůrná léčba

Zánět ledvin je vážné onemocnění vylučovací soustavy a je nutné, aby k zahájení jeho léčby došlo co nejdříve. Nemocný by měl vždy navštívit lékaře. Na každé onemocnění ale odjakživa byly bylinky.

čtěte více...

Koblížky z lásky a pověry na sv. Valentina

Vlastnoručně vytvořený dárek v podobě něčeho sladkého potěší každého z nás, obzvlášť darujeme-li jej právě v den svatého Valentina. Chceme-li koblížek použít jako valentinku, vložíme ho do malého celofánového sáčku.

čtěte více...
Více z kategorie zajimavosti naleznete ZDE