Kuchaři do domu
Největší seznam osobních kuchařů a firem k pronajmutí na Vaše akce
Jsme členy Hospodářské komory.
AKC ČR AKC ČR a WACS

Pijete rádi čaj? Tak zbystřete!


Ilustrační fotografie

Pokud si rádi pochutnáte na kvalitním čaji, měli byste se při výběru čaje řídit několika základními zásadami.
V případě, že si nepřipravujete přes sítko sypaný čaj, ale máte ve zvyku používat k přípravě sáčkované čaje, tak zbystřete. Kvalita tzv. sáčkovaných čajů, jejichž příprava je rychlá a pohodlná, se značně liší.

Na co se zaměřit při výběru kvalitního sáčkovaného čaje?  
Nejprve si pečlivě přečtěte informaci o obsahu čaje, kterou uvádí výrobce na balení. Když výrobce uvádí například u složení ovocného čaje kromě přírodních látek také aromatizátory, tak si s největší pravděpodobností můžeme být jisti tím, že v sáčcích nebude skoro žádné ovoce. Navíc umělé aromatizátory jsou velice škodlivé zdraví – zejména pro astmatiky a alergiky, kteří by se jejich používání měli vyvarovat.

U sáčkovaných čajů poznáme jejich kvalitu podle obsahu sáčků (zda neobsahují pouze odpad z čajové výroby), podle přítomnosti barviv a aromatizátorů:

Obsah sáčku
Obsah sáčku by měl tvořit plnohodnotný sypaný čaj. Pokud je v sáčcích plnohodnotný sypaný čaj, nenajdete na dně zakoupeného balení žádný čajový prach. V opačném případě je čaj nekvalitní, protože sáček obsahuje pouze čajový prach a ten propadá sáčkem na dno balení.

Přítomnost barviv
Přítomnost barviv v čajových sáčcích poznáme velmi snadno, když ponoříme čajový sáček do skleničky se studenou vodou a ta se okamžitě zbarví. Dá se to také poznat tím, že do hotového čaje přidáte kousek citronu a čaj získá světlejší barvu. V obou případech si můžeme být jisti, že se jedná o čaj s barvivem. Na balení čaje však informaci o přidaných barvivách nenajdete.
 
Aromatizátory
Některé, zejména ovocné čaje například s malinami, jahodami nebo broskvemi obsahují tzv. aromatizátory, což jsou umělá dochucovadla. Ta se přidávají do sáčků proto, že jsou silnější a výraznější než přírodní produkty (jahody, maliny apod.) a hlavně pro výrobce podstatně levnější.

Autor: Romeo

TIP: Víte, že....
* Gurmánská společnost Kuchaři do domu s.r.o. je největší dodavatel kulinářských služeb a programů, kurzů vaření,
    elitních osobních kuchařů a cateringů?
* Provozujeme největší seznam www.KuchariDoDomu.cz špičkových osobních kuchařů ČR,
    členů Národního týmu AKC ČR a mistrů světa 2018, mediálně známých kuchařů z TV,
    lektorů vaření, gastroporadců, cateringových firem, stylových restaurací a gastrostudií našich mistrů.
* K objednání na firemní, rodinné a společenské akce po celé ČR.
* Sami si vyberete šéfkuchaře, catering, kulinářský program a nejlepší nabídku.
* Zajišťujeme originální programy na firemní akce - kurzy vaření, workshopy, live cooking, exkluzivní catering,
    kuchařská show, degustační večeře, 25 světových kuchyní, tematické večery, kompletní catering do 2000 osob.
* Produkci eventů na klíč, gala večerů, recepcí, konferencí, festivalů se známými producenty
    TV NOVA, ČT 1 a TV PRIMA.
* Vaříme u zákazníka nebo zajistíme stylové prostory.                                                                       
 

Ostatní

Paprika: Víte, že se používá jako zelenina, koření nebo jako lék?

Paprika obsahuje betakaroten, který se v těle mění na vitamín A, lykopen – červené rostlinné barvivo antioxidačního účinku. Červenou papriku můžeme nechat spálit dočerna, po včasném oloupání je zase červená. 

čtěte více...

Hrušeň obecná: Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku

Hrušky jsou velmi chutné ovoce, obsahují větší množství sacharidů, mají nízký obsah tuků a proteinů. Patří vedle jabloní k našim nejrozšířenějším ovocným stromům. Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku.

čtěte více...

Bylinky a vaření: Měsíček lékařský

Měsíček lékařský má květy, které lze přidat do salátů, čerstvé i sušené, jako ozdobu do pomazánek, polévek. Rýži dodává pikantní chuť. Měsíčková šťáva povzbuzuje játra i žlučník, posiluje slinivku břišní a ulevuje křečím.

čtěte více...

Bylinky: Máta peprná v kuchyni

Máta peprná je ze všech mát tou nejcennější, má velké hojivé účinky způsobené vysokým obsahem mentolu. Syrová je vynikající jako ochucovadlo do salátů, omáček nebo želé. Výborná je k mletému čí jehněčímu masu.

čtěte více...

Podběl: Znáte jeho zdravotní účinky a použití?

Podběl se užívá při zánětech horních cest dýchacích, k potlačení zánětů a k lepšímu odkašlávání. Byl zjištěn močopudný a antiastmatický účinek. Podběl by se měl užívat po dobu 4 – 6 týdnů, vzhledem k obsahu toxických alkaloidů.

čtěte více...

Poklad aztéckých běžců neboli chia semínka

Podle lidových doporučení chia semínka zlepšují imunitu, regenerují tkáně, příznivě ovlivňují pokožku, chrání před dehydratací organismu, snižují cholesterol a riziko vzniku osteoporózy. Doporučují se při dietě a cukrovce, neobsahují lepek.
 

čtěte více...

Znáte Mladý ječmen? Má významné účinky na zdraví!

Mladý ječmen podporuje zdravý růst. „Zelené" bílkoviny léčí vředy a chrání povrchové tkáně a sliznice. Vitamíny a ostatní živiny v Mladém ječmeni zůstávají téměř nedotčené. Mladý ječmen se vyznačuje silnou antioxidační aktivitou.

čtěte více...

Vánočka: Historie pečení, rekordy a zajímavosti

Vánočka je symbolem života a plodnosti, svým tvarem připomíná Ježíška v peřince. Podle množství tuku dělíme vánočky na máslovou, její těsto je těžší, obsahuje více droždí, je nižší a méně nadýchaná než tuková. Chutná ale lépe.

čtěte více...

Připravme si sladké a zdravé mlsání nejen na zimu! Sušené švestky

Sušené švestky působí preventivně proti výskytu hemeroidů a nádorům tlustého střeva. Rozpustná vláknina ze sušených švestek příznivě ovlivňuje stěny střev a snižuje cholesterol v krvi.

čtěte více...

Rajská jablíčka: Využití v kuchyni a domácí výroba kečupů

Doporučují se lidem s onemocněním srdce, poruchami látkové výměny, i na problémy s prostatou. Působí také jako prevence rakoviny dělohy, slinivky, jícnu. Podporují imunitu, mají antioxidační účinky.

čtěte více...

Kokos: Největší semínko světa!

Dužnina kokosu obsahuje 60 % tuku, proteiny, křemík, hořčík, draslík, fosfor, cukry, nenasycený tuk, vlákninu a glycidy. Léčí  nervové nemoci, podporuje paměť, odstraňuje nečistoty pleti.

čtěte více...

Reveň, lidově zvaná rebarbora: Prospěšná našemu zdraví, ale...

Je prospěšná pro krevní oběh, pokožku i vlasy, posiluje nervovou soustavu, stavbu kostí, zbavuje tělo jedů. Nedoporučuje se těhotným a kojícím ženám, stejně jako dětem do tří let, lidem s ledvinovým onemocněním.

čtěte více...

Rukola pro naše zdraví: Používáte ji v kuchyni?

Rukola má nahořklou chuť připomínající ředkvičky. Konzumace listů působí proti únavě, posiluje imunitu, odvar z kořene odstraňuje zažívací problémy. Rostlina má močopudné účinky, pročišťuje krev.

čtěte více...

Zánět ledvin: Bylinná podpůrná léčba

Zánět ledvin je vážné onemocnění vylučovací soustavy a je nutné, aby k zahájení jeho léčby došlo co nejdříve. Nemocný by měl vždy navštívit lékaře. Na každé onemocnění ale odjakživa byly bylinky.

čtěte více...

Koblížky z lásky a pověry na sv. Valentina

Vlastnoručně vytvořený dárek v podobě něčeho sladkého potěší každého z nás, obzvlášť darujeme-li jej právě v den svatého Valentina. Chceme-li koblížek použít jako valentinku, vložíme ho do malého celofánového sáčku.

čtěte více...
Více z kategorie zajimavosti naleznete ZDE