Kuchaři do domu
Největší seznam osobních kuchařů a firem k pronajmutí na Vaše akce
Jsme členy Hospodářské komory.
AKC ČR AKC ČR a WACS

Rukola pro naše zdraví: Používáte ji v kuchyni?


Ilustrační fotografie

Vypadá trochu jako pampeliška, ale není to pampeliška,  je to rukola. Znali ji už staří Římané a považovali ji dokonce za afrodisiakum.
Pochází z Apeninského poloostrova, v Itálii, Řecku a jižní Francii je oblíbená už dlouho, u nás se začala pěstovat poměrně nedávno a získává si velkou oblibu.  

Obsahuje množství vitamínů, zvláště vitamín C a beta karoten.
Semínka jsou zdrojem asi 30 % oleje, který se skládá z mastných kyselin: erukové, linolové, linolenové, palmitové, olejové a eikosenové. Mají využití v průmyslu, zvláště při výrobě mazadel, barviv, pracích a čistících prostředků, i kosmetice.

Rukola má nahořklou chuť připomínající ředkvičky. Lze ji konzumovat čerstvou, ale i tepelně upravenou. Nahořklou chuť u starších listů zmírníme povařením.
Konzumace listů působí proti únavě, posiluje imunitu, odvar z kořene odstraňuje zažívací problémy. Rostlina má močopudné účinky, pročišťuje krev, je mírně projímavá.

Rukola zpestří především saláty, ale i těstoviny, rizota, polévky, lze z ní připravit i salát z ovoce, například z hrušek, pomerančů, ananasu. Hodí se i k mořským plodům, mletému či dušenému masu. Chutná s rajčaty, bazalkou, česnekem.

Rukola ale podle odborníků není roketa, jak je často uváděno, ačkoli jedna může lehce druhou nahradit, neboť si jsou opravdu chuťově podobné, liší se zvláště tvarem listů.
Roketa pochází z okolí Středozemního moře, rostla mezi obilím a lnem, s jejich semeny se pak rozšířila do Asie, Afriky, Severní Ameriky a Austrálie. Má ráda suché teplejší klima, vydrží až -°4.  U nás roste jediný druh – roketa setá, poprvé byla zaznamená na počátku 20. století.

Můžeme si ji ze semínek vypěstovat sami podobně jako řeřichu – na navlhčené vatě. Možné to je samozřejmě i v truhlíku nebo na zahrádce. Roste rychle, ke sklizni je zralá už za 6 týdnů, nemá ale ráda horké léto, proto je vhodné ji vysévat na začátku nebo na konci sezony. Jde o jednoletou bylinu, dorůstající až 60 cm, s bílými drobnými kvítky. Po odřezáni by měla vyrašit ještě jednou.

V supermarketech ji můžeme zakoupit po celý rok – vybíráme nezavadlé lístky.
Můžeme si ji uchovat i zmraženou nebo naloženou v olivovém oleji.
Připravit si můžeme například rukolové peso, pizzu s rukolou, těstoviny s rukolou.


Rychlý lehký salát s rukolou
smícháme pokrájený svazek rukoly s plátky grapefruitu, balkánského sýra, přidáme olivy, kousky rajčat, nadrobno pokrájenou šunku.
 

Pomazánka
do sýru ricotta nadrobno nakrájíme svazek rukoly, osolíme dle chuti. Ricottu lze nahradit i sýrem cottage.
 

Špagety s rukolou
Dáme vařit špagety al dente, před jejich dovařením osmažíme na pánvi na olivovém oleji na jemno pokrájenou cibuli a stroužek česneku, vmícháme hrst rukoly. Přidáme uvařené špagety, promícháme, přendáme na talíř a posypeme ještě několika pokrájenými lístky rukoly. Bohatě posypeme nastrouhaným sýrem, například parmazánem.

Autor: Eva Ch.
Zdroj: Wikipedie, R. Gianfrancesco – Potraviny z vlastní zahrady

Ostatní

Paprika: Víte, že se používá jako zelenina, koření nebo jako lék?

Paprika obsahuje betakaroten, který se v těle mění na vitamín A, lykopen – červené rostlinné barvivo antioxidačního účinku. Červenou papriku můžeme nechat spálit dočerna, po včasném oloupání je zase červená. 

čtěte více...

Hrušeň obecná: Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku

Hrušky jsou velmi chutné ovoce, obsahují větší množství sacharidů, mají nízký obsah tuků a proteinů. Patří vedle jabloní k našim nejrozšířenějším ovocným stromům. Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku.

čtěte více...

Bylinky a vaření: Měsíček lékařský

Měsíček lékařský má květy, které lze přidat do salátů, čerstvé i sušené, jako ozdobu do pomazánek, polévek. Rýži dodává pikantní chuť. Měsíčková šťáva povzbuzuje játra i žlučník, posiluje slinivku břišní a ulevuje křečím.

čtěte více...

Bylinky: Máta peprná v kuchyni

Máta peprná je ze všech mát tou nejcennější, má velké hojivé účinky způsobené vysokým obsahem mentolu. Syrová je vynikající jako ochucovadlo do salátů, omáček nebo želé. Výborná je k mletému čí jehněčímu masu.

čtěte více...

Podběl: Znáte jeho zdravotní účinky a použití?

Podběl se užívá při zánětech horních cest dýchacích, k potlačení zánětů a k lepšímu odkašlávání. Byl zjištěn močopudný a antiastmatický účinek. Podběl by se měl užívat po dobu 4 – 6 týdnů, vzhledem k obsahu toxických alkaloidů.

čtěte více...

Poklad aztéckých běžců neboli chia semínka

Podle lidových doporučení chia semínka zlepšují imunitu, regenerují tkáně, příznivě ovlivňují pokožku, chrání před dehydratací organismu, snižují cholesterol a riziko vzniku osteoporózy. Doporučují se při dietě a cukrovce, neobsahují lepek.
 

čtěte více...

Znáte Mladý ječmen? Má významné účinky na zdraví!

Mladý ječmen podporuje zdravý růst. „Zelené" bílkoviny léčí vředy a chrání povrchové tkáně a sliznice. Vitamíny a ostatní živiny v Mladém ječmeni zůstávají téměř nedotčené. Mladý ječmen se vyznačuje silnou antioxidační aktivitou.

čtěte více...

Vánočka: Historie pečení, rekordy a zajímavosti

Vánočka je symbolem života a plodnosti, svým tvarem připomíná Ježíška v peřince. Podle množství tuku dělíme vánočky na máslovou, její těsto je těžší, obsahuje více droždí, je nižší a méně nadýchaná než tuková. Chutná ale lépe.

čtěte více...

Připravme si sladké a zdravé mlsání nejen na zimu! Sušené švestky

Sušené švestky působí preventivně proti výskytu hemeroidů a nádorům tlustého střeva. Rozpustná vláknina ze sušených švestek příznivě ovlivňuje stěny střev a snižuje cholesterol v krvi.

čtěte více...

Rajská jablíčka: Využití v kuchyni a domácí výroba kečupů

Doporučují se lidem s onemocněním srdce, poruchami látkové výměny, i na problémy s prostatou. Působí také jako prevence rakoviny dělohy, slinivky, jícnu. Podporují imunitu, mají antioxidační účinky.

čtěte více...

Kokos: Největší semínko světa!

Dužnina kokosu obsahuje 60 % tuku, proteiny, křemík, hořčík, draslík, fosfor, cukry, nenasycený tuk, vlákninu a glycidy. Léčí  nervové nemoci, podporuje paměť, odstraňuje nečistoty pleti.

čtěte více...

Reveň, lidově zvaná rebarbora: Prospěšná našemu zdraví, ale...

Je prospěšná pro krevní oběh, pokožku i vlasy, posiluje nervovou soustavu, stavbu kostí, zbavuje tělo jedů. Nedoporučuje se těhotným a kojícím ženám, stejně jako dětem do tří let, lidem s ledvinovým onemocněním.

čtěte více...

Zánět ledvin: Bylinná podpůrná léčba

Zánět ledvin je vážné onemocnění vylučovací soustavy a je nutné, aby k zahájení jeho léčby došlo co nejdříve. Nemocný by měl vždy navštívit lékaře. Na každé onemocnění ale odjakživa byly bylinky.

čtěte více...

Koblížky z lásky a pověry na sv. Valentina

Vlastnoručně vytvořený dárek v podobě něčeho sladkého potěší každého z nás, obzvlášť darujeme-li jej právě v den svatého Valentina. Chceme-li koblížek použít jako valentinku, vložíme ho do malého celofánového sáčku.

čtěte více...

Už mám zase rýmu! Bylinná léčba

Zvláště současné chladné počasí rýmě nahrává, protože trávíme více času v uzavřených místnostech, kde mají viry vhodné podmínky k šíření. Než zajdeme do lékárny, zkusíme využít přípravky z přírody.

čtěte více...
Více z kategorie zajimavosti naleznete ZDE