Kuchaři do domu
Největší seznam osobních kuchařů a firem k pronajmutí na Vaše akce
Jsme členy Hospodářské komory.
AKC ČR AKC ČR a WACS

Vejce. Jak poznáme čerstvá vejce? Jaká jsou nejkvalitnější?


Ilustrační fotografie

Hlavním významem vajec je zajistit rozmnožování daného druhu. K vývoji dochází mimo tělo matky, proto vejce obsahuje složky nezbytné pro vývoj nového organismu.

Vejce násadová, od krůt, hus a kachen, jsou určena hlavně k reprodukci, vejce konzumní, slepičí, jsou důležitým zdrojem lidské výživy pro svůj vysoký obsah tuku, vitamínů, minerálních látek a bílkovin (obsahují všechny aminokyseliny nezbytné pro člověka).
Využití vajec je kromě průmyslu potravinářského i v průmyslu sklářském, textilním, fotografickém, farmaceutickém, také ve veterinární medicíně, např. při výrobě očkovacích látek.

Vnější, technologická kvalita konzumních vajec je určena jejich velikostí, tvarem, kvalitou skořápek, podílem jednotlivých částí – žloutkem, bílkem, skořápkou. Tento podíl je ovlivněn plemenem drůbeže a vlastnostmi nosnic.
Vnitřní, nutriční, hodnota závisí na obsahu živin, jejich stravitelnosti, vůni a chuti.

Chemické složení – slepičí vejce obsahují vodu, hlavně v bílku. Bílkoviny nalezneme v bílku i žloutku, tuky pouze ve žloutku. Minerální látky jsou zastoupeny zvláště ve skořápce, cukru je minimum. Složení se u jednotlivých druhů příliš neliší, je dáno věkem a plemenem drůbeže, roční dobou, stupněm snášky i zdravotním stavem nosnic. Vejce dále obsahují hodně cholesterolu, ten ale podle posledních studií příliš krevní cholesterol nezvyšuje a lecitin, který jej naopak snižuje.

Vejce by se neměla skladovat s jinými potravinami, protože, ačkoli snesená nemají žádnou vůni, mohla by získat nežádoucí pachy. Chuť určuje žloutek a je ovlivněna hlavně krmivem.

Kvalita vajec je ovlivněna zdravotním stavem nosnic nebo nevhodným krmivem. Abnormální vejce nejsou vhodná ke konzumaci, ale využívají se jako surovina k technickému zpracování.

Velká jednožloutková vejce mají vysoké množství bílkovin
Trpasličí vejce nemívají žloutek, jsou hodně malá
Dvou až třížloutková může nosnice snést i dvakrát denně
Vejce s krevní skvrnou ve žloutku je znehodnocené
Deformace skořápky vznikají buďto onemocněním nosnic nebo zvýšenou sekrecí vápenné hmoty v  děloze.
Růžově zbarvený bílek se objeví při konzumaci moučky z bavlníkových semen.

Do vajíčka mohou proniknout baterie, které způsobí mikrobiální změny:
Neprůhlednost, hnědý žloutek, žlutozelený bílek, zápach – jde o černou hnilobu, další může být hniloba červená, zelená, bílá, senná – páchne po seně, zakalené bílky i plesnivé skořápky, kdy plíseň prorůstá skořápkou.

Zatím největší vejce snesla slepice v Německu, 169 gramů, což je třikrát více než běžný průměr.

Neměli bychom nakupovat na stáních, tržištích, kde jsou vejce vystavena přímému slunci. 
Doma by se měla uskladnit špičkou dolů, při teplotě 5 – 8 °C, nejlépe v obalech z plastu. Před uložením neomýváme skořápky, porušila by se ochranná vrstva.
Čerstvé vejce poznáme tak, že v osolené vodě klesne ke dnu. Plave-li, je staré. Měli bychom si všímat data minimální trvanlivosti, vejce starší než 2 týdny se musí důkladně tepelně zpracovat. Měla by se prodávat nejpozději 7 dní před ukončením data minimální trvanlivosti, které je 28 dní od snášky.

Červené razítko na skořápce označuje číslo, tj. způsob chovu, zkratku země, ze které pochází, čtyřmístný kód označuje registrační číslo chovu, kde bylo sneseno.
Nulky jsou z biochovu, jedničky z volného výběhu, dvojky označují chov v halách na podestýlce, tedy pod střechou, ale s možností pohybu v prostoru. Trojky jsou vejce slepic z klecí se snáškovými hnízdy.

Velikost je stejná jako u oděvů, S nejmenší, do 53 gramů, XL extra velké, nad 73 gramy. Pokud si nejme jisti, vybereme označení KLASA, což je nejkvalitnější tuzemský výrobek.

Křepelčí vejce je 5x menší než slepičí, ale obsahuje víc vitamínu A, B1, B2, 5x více fosforu, draslíku i železa.

Autor: Eva Ch.
Zdroj: Wikipedie
TIP:
Čeká vás příprava oslavy, jubilea, svatby, párty, grilování? Nemáte čas? Záleží Vám na akci? Objednejte si profesionálního kuchaře!
Kompletně se o akci postará! Přijede za Vámi - domů, zahradu, na chatu, do zázemí firmy.
Oslava bez práce v soukromí se vyplatí! Spočítejte si, kolik času, práce a peněz ušetříte nákupy, stáním ve frontách, pronájmem salónků, drahé alkoholické a nealkoholické nápoje. Užijte si čerstvé delikatesy od šéfkuchaře.

Vyberte si vlastního kuchaře nebo catering na portálu: www.KuchariDoDomu.cz - největší seznam osobních kuchařů a catering na objednání na Vaše akce. Celá ČR. 

Jak objednat
kuchaře na oslavu nebo catering?
Vaši poptávku pošleme více mistrům kuchařům. Sami si vyberete nejlepší nabídku menu, cenovou nabídku a svého sympatického kuchaře.
ZADAT POPTÁVKU: ZDE

Ostatní

Paprika: Víte, že se používá jako zelenina, koření nebo jako lék?

Paprika obsahuje betakaroten, který se v těle mění na vitamín A, lykopen – červené rostlinné barvivo antioxidačního účinku. Červenou papriku můžeme nechat spálit dočerna, po včasném oloupání je zase červená. 

čtěte více...

Hrušeň obecná: Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku

Hrušky jsou velmi chutné ovoce, obsahují větší množství sacharidů, mají nízký obsah tuků a proteinů. Patří vedle jabloní k našim nejrozšířenějším ovocným stromům. Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku.

čtěte více...

Bylinky a vaření: Měsíček lékařský

Měsíček lékařský má květy, které lze přidat do salátů, čerstvé i sušené, jako ozdobu do pomazánek, polévek. Rýži dodává pikantní chuť. Měsíčková šťáva povzbuzuje játra i žlučník, posiluje slinivku břišní a ulevuje křečím.

čtěte více...

Bylinky: Máta peprná v kuchyni

Máta peprná je ze všech mát tou nejcennější, má velké hojivé účinky způsobené vysokým obsahem mentolu. Syrová je vynikající jako ochucovadlo do salátů, omáček nebo želé. Výborná je k mletému čí jehněčímu masu.

čtěte více...

Podběl: Znáte jeho zdravotní účinky a použití?

Podběl se užívá při zánětech horních cest dýchacích, k potlačení zánětů a k lepšímu odkašlávání. Byl zjištěn močopudný a antiastmatický účinek. Podběl by se měl užívat po dobu 4 – 6 týdnů, vzhledem k obsahu toxických alkaloidů.

čtěte více...

Poklad aztéckých běžců neboli chia semínka

Podle lidových doporučení chia semínka zlepšují imunitu, regenerují tkáně, příznivě ovlivňují pokožku, chrání před dehydratací organismu, snižují cholesterol a riziko vzniku osteoporózy. Doporučují se při dietě a cukrovce, neobsahují lepek.
 

čtěte více...

Znáte Mladý ječmen? Má významné účinky na zdraví!

Mladý ječmen podporuje zdravý růst. „Zelené" bílkoviny léčí vředy a chrání povrchové tkáně a sliznice. Vitamíny a ostatní živiny v Mladém ječmeni zůstávají téměř nedotčené. Mladý ječmen se vyznačuje silnou antioxidační aktivitou.

čtěte více...

Vánočka: Historie pečení, rekordy a zajímavosti

Vánočka je symbolem života a plodnosti, svým tvarem připomíná Ježíška v peřince. Podle množství tuku dělíme vánočky na máslovou, její těsto je těžší, obsahuje více droždí, je nižší a méně nadýchaná než tuková. Chutná ale lépe.

čtěte více...

Připravme si sladké a zdravé mlsání nejen na zimu! Sušené švestky

Sušené švestky působí preventivně proti výskytu hemeroidů a nádorům tlustého střeva. Rozpustná vláknina ze sušených švestek příznivě ovlivňuje stěny střev a snižuje cholesterol v krvi.

čtěte více...

Rajská jablíčka: Využití v kuchyni a domácí výroba kečupů

Doporučují se lidem s onemocněním srdce, poruchami látkové výměny, i na problémy s prostatou. Působí také jako prevence rakoviny dělohy, slinivky, jícnu. Podporují imunitu, mají antioxidační účinky.

čtěte více...

Kokos: Největší semínko světa!

Dužnina kokosu obsahuje 60 % tuku, proteiny, křemík, hořčík, draslík, fosfor, cukry, nenasycený tuk, vlákninu a glycidy. Léčí  nervové nemoci, podporuje paměť, odstraňuje nečistoty pleti.

čtěte více...

Reveň, lidově zvaná rebarbora: Prospěšná našemu zdraví, ale...

Je prospěšná pro krevní oběh, pokožku i vlasy, posiluje nervovou soustavu, stavbu kostí, zbavuje tělo jedů. Nedoporučuje se těhotným a kojícím ženám, stejně jako dětem do tří let, lidem s ledvinovým onemocněním.

čtěte více...

Rukola pro naše zdraví: Používáte ji v kuchyni?

Rukola má nahořklou chuť připomínající ředkvičky. Konzumace listů působí proti únavě, posiluje imunitu, odvar z kořene odstraňuje zažívací problémy. Rostlina má močopudné účinky, pročišťuje krev.

čtěte více...

Zánět ledvin: Bylinná podpůrná léčba

Zánět ledvin je vážné onemocnění vylučovací soustavy a je nutné, aby k zahájení jeho léčby došlo co nejdříve. Nemocný by měl vždy navštívit lékaře. Na každé onemocnění ale odjakživa byly bylinky.

čtěte více...

Koblížky z lásky a pověry na sv. Valentina

Vlastnoručně vytvořený dárek v podobě něčeho sladkého potěší každého z nás, obzvlášť darujeme-li jej právě v den svatého Valentina. Chceme-li koblížek použít jako valentinku, vložíme ho do malého celofánového sáčku.

čtěte více...
Více z kategorie zajimavosti naleznete ZDE