Kuchaři do domu
Největší seznam osobních kuchařů a firem k pronajmutí na Vaše akce
Jsme členy Hospodářské komory.
AKC ČR AKC ČR a WACS

Zhubněme levně a natrvalo


Ilustrační fotografie

Podle dietologů konzumace pěti porcí ovoce a zeleniny denně snižuje nebezpečí onemocnění rakovinou, ozdraví srdce a cévy, sníží nebezpečí dny, vysokého krevního tlaku i cukrovky. Důvodem jsou vitamíny, minerály a množství bioaktivních substancí.
Opravdu stačí pět porcí denně, je to asi 600 gramů. Vážit nemusíme, nabereme si prostě plnou hrst.

Hlavní zásady jsou:
ráno čerstvé ovoce
na svačinu čerstvé nebo konzervované ovoce
k obědu jako předkrm zeleninový salát, asi 100 gramů nebo 200 gramů konzervované zeleniny
večer asi 100 gramů zeleniny třeba na obložený chléb
později můžeme vypít asi 200 ml ovocné nebo zeleninové šťávy

Zelenina a ovoce nabízí všech 13 vitamínů, které člověk potřebuje k životu. Důležitý je i obsah minerálů, ty regenerují svalovou hmotu, tvoří kosti, zásobují kyslíkem buňky, předávají nervové impulzy. Pouze díky nim můžeme myslet, pohybovat se a vydávat energii.
Nezapomínejme ale, že náš půvab není v ideálních mírách, záleží hlavně na chuti do života a šarmu.

Kalorie se už dávno nepočítají, z těch se netloustne, příčinou jsou tuky a sacharidy. Kdo chce snížit váhu, musí tuky snížit. Ideální je 30 gramů denně. Stačí se zaměřit na obilí, těstoviny, rýži a hlavně ovoce a zeleninu. Ty poslední neobsahují žádný tuk, nebo jen minimální množství, tudíž přispívají k úbytku kilogramů. Jejich aroma je dostatečně silné na to, aby nám chutnalo i bez tuku. Obsahují důležité živiny, takže nejsme unavení, a v neposlední řadě v nich jsou vlákniny, které zamezují hladu.
Nejde vlastně o dietu, ale o úpravu jídelníčku, kterou bychom si měli osvojit. Pak můžeme zvýšit i přísun tuků na 60 gramů denně.  Tělo si na změnu stravování postupně zvykne, a tak se nedostaví ani obávaný jo-jo efekt, který nastává po ukončení drastických diet.

Musíme dodržet těchto sedm pravidel:
1. Ovoce a zeleninu ke každému jídlu, tj. ke snídani, obědu, večeři i svačinám. Nemusíme tedy zgruntu měnit zavedený způsob výživy, nebo dokonce denní program.
2. Z ovoce a zeleniny si vybereme cokoli, na co máme právě chuť.
3. Jíst můžeme téměř vše, ale pokrmy, po kterých se prokazatelně tloustne, musíme nahradit. Tak například čokoládu nahradíme ovocným řezem, bramborové chipsy banánovými, paštiku čočkovou pomazánkou, smetanovou zmrzlinu ovocnou, tučný tvaroh lehkým, místo vepřového ramínka zvolíme vepřový řízek.
4. Vypít denně alespoň 1,5 litru ovocné a zeleninové šťávy. Smícháme jeden díl ovocné šťávy a dva díly vody. Šťávami můžeme obměňovat také ovocné a bylinkové čaje. Užívejme vždy 100 % šťávy, nikoli nektary.
5. Denně pouze 30 gramů tuku. Vynecháme máslo a smetanu, upřednostníme oleje do salátů. Do salátové zálivky dáme ty nejlepší, olivový olej lisovaný zastudena, nebo zastudena lisovaný olej z pšeničných klíčků. Na smažení použijeme řepkový nebo olivový.
6. Strava musí být plnohodnotná, nezapomínejme na obilí, brambory, rýži, vločky, těstoviny a chléb. Dále mléko, sýr, tvaroh, kefír.
7. Dopřát si pohyb. Denně stačí alespoň dvacet minut, jízda na kole, rychlá procházka, plavání.

Příklad jídelníčku:
Snídaně – toust s okurkou nebo ranní müsli nebo houska s kiwi pomazánkou nebo omeleta se zeleninou
Svačina – jogurtový nápoj nebo jablko nebo banánový nápoj s kiwi nebo paprikový salát se šunkou
Oběd – těstoviny s rukolou a rajčaty nebo plněné zelné závitky nebo brambory na loupačku s lososem
Svačina – hruškové pyré s hřebíčkem nebo pomeranč nebo ovocný dortíček nebo rýžové vafle
Večeře – pestrý salát nebo ostrý špagetový salát nebo čekankový salát s mangem pikantní chléb

Autor: Eva Ch.
Zdroj: F. Schenková, F. Bohlmann – 5x denně Hubneme rychle a zdravě s ovocem a zeleninou

TIP:
NEUNAVUJTE SE VAŘENÍM! STRESUJETE SE S PŘÍPRAVOU OSLAVY? UŽIJTE SI OSLAVU SE SVÝMI HOSTY!

Čeká vás příprava rodinné oslavy nebo firemní akce? Jste zaneprázdněni? Záleží vám na oslavě? Objednejte si osobního profesionálního kuchaře!
Kompletně se o akci postará! Přijede za Vámi - domů, zahradu, na chatu, do zázemí firmy, klubu.
Oslava bez práce v soukromí se vyplatí! Spočítejte si, kolik času, práce a peněz ušetříte nákupy, stáním ve frontách, vařením, úklidem, pronájmem salónků, drahé alkoholické a nealkoholické nápoje. Užijte si čerstvé delikatesy od šéfkuchaře.

Kde hledat kuchaře?
Vyberte si mistra kuchaře nebo catering na portálu: Kuchaři do domu.cz - největší seznam osobních kuchařů a catering na objednání na Vaše akce. Celá ČR. 
Jak objednat
kuchaře na oslavu nebo catering?

Vaši poptávku pošleme více mistrům kuchařům. Sami si vyberete nejlepší nabídku menu, cenovou nabídku a svého mistra kuchaře.
ZADAT POPTÁVKU: ZDE  

Ostatní

Paprika: Víte, že se používá jako zelenina, koření nebo jako lék?

Paprika obsahuje betakaroten, který se v těle mění na vitamín A, lykopen – červené rostlinné barvivo antioxidačního účinku. Červenou papriku můžeme nechat spálit dočerna, po včasném oloupání je zase červená. 

čtěte více...

Hrušeň obecná: Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku

Hrušky jsou velmi chutné ovoce, obsahují větší množství sacharidů, mají nízký obsah tuků a proteinů. Patří vedle jabloní k našim nejrozšířenějším ovocným stromům. Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku.

čtěte více...

Bylinky a vaření: Měsíček lékařský

Měsíček lékařský má květy, které lze přidat do salátů, čerstvé i sušené, jako ozdobu do pomazánek, polévek. Rýži dodává pikantní chuť. Měsíčková šťáva povzbuzuje játra i žlučník, posiluje slinivku břišní a ulevuje křečím.

čtěte více...

Bylinky: Máta peprná v kuchyni

Máta peprná je ze všech mát tou nejcennější, má velké hojivé účinky způsobené vysokým obsahem mentolu. Syrová je vynikající jako ochucovadlo do salátů, omáček nebo želé. Výborná je k mletému čí jehněčímu masu.

čtěte více...

Podběl: Znáte jeho zdravotní účinky a použití?

Podběl se užívá při zánětech horních cest dýchacích, k potlačení zánětů a k lepšímu odkašlávání. Byl zjištěn močopudný a antiastmatický účinek. Podběl by se měl užívat po dobu 4 – 6 týdnů, vzhledem k obsahu toxických alkaloidů.

čtěte více...

Poklad aztéckých běžců neboli chia semínka

Podle lidových doporučení chia semínka zlepšují imunitu, regenerují tkáně, příznivě ovlivňují pokožku, chrání před dehydratací organismu, snižují cholesterol a riziko vzniku osteoporózy. Doporučují se při dietě a cukrovce, neobsahují lepek.
 

čtěte více...

Znáte Mladý ječmen? Má významné účinky na zdraví!

Mladý ječmen podporuje zdravý růst. „Zelené" bílkoviny léčí vředy a chrání povrchové tkáně a sliznice. Vitamíny a ostatní živiny v Mladém ječmeni zůstávají téměř nedotčené. Mladý ječmen se vyznačuje silnou antioxidační aktivitou.

čtěte více...

Vánočka: Historie pečení, rekordy a zajímavosti

Vánočka je symbolem života a plodnosti, svým tvarem připomíná Ježíška v peřince. Podle množství tuku dělíme vánočky na máslovou, její těsto je těžší, obsahuje více droždí, je nižší a méně nadýchaná než tuková. Chutná ale lépe.

čtěte více...

Připravme si sladké a zdravé mlsání nejen na zimu! Sušené švestky

Sušené švestky působí preventivně proti výskytu hemeroidů a nádorům tlustého střeva. Rozpustná vláknina ze sušených švestek příznivě ovlivňuje stěny střev a snižuje cholesterol v krvi.

čtěte více...

Rajská jablíčka: Využití v kuchyni a domácí výroba kečupů

Doporučují se lidem s onemocněním srdce, poruchami látkové výměny, i na problémy s prostatou. Působí také jako prevence rakoviny dělohy, slinivky, jícnu. Podporují imunitu, mají antioxidační účinky.

čtěte více...

Kokos: Největší semínko světa!

Dužnina kokosu obsahuje 60 % tuku, proteiny, křemík, hořčík, draslík, fosfor, cukry, nenasycený tuk, vlákninu a glycidy. Léčí  nervové nemoci, podporuje paměť, odstraňuje nečistoty pleti.

čtěte více...

Reveň, lidově zvaná rebarbora: Prospěšná našemu zdraví, ale...

Je prospěšná pro krevní oběh, pokožku i vlasy, posiluje nervovou soustavu, stavbu kostí, zbavuje tělo jedů. Nedoporučuje se těhotným a kojícím ženám, stejně jako dětem do tří let, lidem s ledvinovým onemocněním.

čtěte více...

Rukola pro naše zdraví: Používáte ji v kuchyni?

Rukola má nahořklou chuť připomínající ředkvičky. Konzumace listů působí proti únavě, posiluje imunitu, odvar z kořene odstraňuje zažívací problémy. Rostlina má močopudné účinky, pročišťuje krev.

čtěte více...

Zánět ledvin: Bylinná podpůrná léčba

Zánět ledvin je vážné onemocnění vylučovací soustavy a je nutné, aby k zahájení jeho léčby došlo co nejdříve. Nemocný by měl vždy navštívit lékaře. Na každé onemocnění ale odjakživa byly bylinky.

čtěte více...

Koblížky z lásky a pověry na sv. Valentina

Vlastnoručně vytvořený dárek v podobě něčeho sladkého potěší každého z nás, obzvlášť darujeme-li jej právě v den svatého Valentina. Chceme-li koblížek použít jako valentinku, vložíme ho do malého celofánového sáčku.

čtěte více...
Více z kategorie zajimavosti naleznete ZDE