Kuchaři do domu
Největší seznam osobních kuchařů a firem k pronajmutí na Vaše akce
Jsme členy Hospodářské komory.
AKC ČR AKC ČR a WACS

Červená řepa: prevence rakoviny! 3 recepty z řepy


Ilustrační fotografie

BÁBO, ROSTE ŘEPA.........
Kdo by neznal pohádku o řepě. Tato vděčná zelenina chutná zvláště v zimních měsících, naložená s křenem a fenyklem. Nejjakostnější je řepa tmavá, s červenočernou dužinou.

ČERVENÁ ŘEPA - Beta vulgaris
patří mezi kořenovou dvouletou rostlinu.
Pochází ze Středomoří, je ale rozšířená po Evropě, Severní Americe i asijských zemích.
První zmínka o řepě pochází z Babylonie asi před 3000 lety. Jako lék i jídlo ji využívali také staří Římané.

Pokud si řepu nekoupíme v obchodě, můžeme si ji vypěstovat na zahrádce. Vyséváme od poloviny dubna do konce května. Nemá ráda kyselé a štěrkovité půdy. Rostliny je nutno protrhávat a přihnojovat.
Sklízíme nejpozději před prvními mrazíky. Nať neodřezáváme, odkroutíme ji, aby nevytekla šťáva.

Obsahuje betain, ten způsobuje červené zabarvení, podporuje játra a brání kornatění tepen. Rozšiřuje věnčité tepny a upevňuje stěny vlásečnic. Z nerostných látek je zastoupen draslík, vápník, hořčík, vitamíny C, B. Vývoj plodu v těhotenství podporuje kyselina listová, té je nejvíce v syrové řepě. Vláknina upravuje vyměšování. Díky obsahu antokyanů ničí volné radikály, tudíž je vhodná jako prevence rakovinového onemocnění. Je močopudná, pomáhá z těla vylučovat sůl, povzbuzuje činnost žaludku a tvorbu žluči.

Napomáhá tvorbě červených krvinek, odstraňuje zácpu, zbavuje střeva škodlivých látek. Příznivě působí i na vlasy, nehty a pleť. Má vliv i na nervovou soustavu, zpomaluje stárnutí. Je vhodná po rekonvalescenci při klíšťové encefalitidě.
Obsahuje ale větší množství sacharidů, proto by se jí měli vyvarovat diabetici.

Řepa má velké uplatnění i v kuchyni v přípravě salátů, boršče, pomazánek, slaných koláčů, nebo ji můžeme sterilovat.
Čerstvá řepná šťáva se doporučuje jako prevence proti rakovině, denně by se měla vypít sklenička, při onemocnění tři.
 
Salát z červené řepy
2,5 kg řepy, 1 kg zelí, 1 kg paprik, 1/5 kg cibule, ½ l octa, ½ l oleje – může být méně, ¼ kg cukru, 1 deko.
Řepu uvaříme, oloupeme, nastrouháme na struhadle s většími oky. Zelí, papriky a cibuli nakrájíme na přiměřené kousky. Vše smícháme, přidáme ocet, olej, cukr a deko. Ve větší nádobě řádně promícháme, pak necháme odležet do druhého dne. Naplníme do sklenic, pak sterilujeme 20 minut při 75°C.

Zapečená miska
Oloupanou řepu pokrájíme na plátky, poklademe jimi pekáč vymazaný olejem. Posypeme skořicí, osolíme a pečeme asi 40 minut při 200°C. Když je řepa důkladně rozpečená, poklademe ji balkánským sýrem nebo fetou, necháme dopéct, dokud sýr nezezlátne. Je dobrá s pečivem i bramborami.

Řepu můžeme sterilovat v sladkokyselém nálevu, vynikající je ale s křenem.
Řepa s křenem
Na 1 kg řepy je potřeba 250 gramů křenu. Nálev připravíme z 1 l vody, ¼ l octa, 80 g cukru, 20g soli. Můžeme také dát na 3 díly řepy 1 díl křenu.
Řepu uvaříme doměkka v osolené vodě, oloupeme a nastrouháme na jemno.  Smícháme s očištěným nastrouhaným křenem a naplníme do sklenic. Vodu svaříme s cukrem, solí a octem, horké nalijeme do sklenic a sterilujeme 20 minut při 80°C.
Do nastrouhané řepy můžeme přidat také půl lžičky fenyklu.Řepná šťáva se doporučuje jako prevence proti rakovině, denně by se měla vypít sklenička, při onemocnění tři.

Řepa se dá také grilovat, můžeme z ní udělat i hranolky.

Autor: Eva Ch.
Zdroj: Wikipedie, Zavařujeme po celý rok

Víte, že ...gurmánská společnost Kuchaři do domu s.r.o. zajišťuje originální akce s oceněnými VIP kuchaři, zážitkový catering, fine food, 25 světových kuchyní, kompletní catering až do 2000 osob, kuchařská show, živé vaření a live cooking, stylové prostory na akce, dárkové poukazy.

Provozuje portál www.KuchariDoDomu.cz s databází ověřených osobních kuchařů z celé ČR, členů Národního týmu AKC ČR a mistrů světa 2018, certifikovaných lektorů vaření, gastroporadců a osvědčených cateringových firem.
Sami si vyberete osobního kuchaře a nejlepší nabídku menu.     

Fotogalerie
Červené řepa, Kuchaři do domu - www.kucharidodomu.cz, Foto: ©SAMphotostock.cz/valentinar
Ostatní

Paprika: Víte, že se používá jako zelenina, koření nebo jako lék?

Paprika obsahuje betakaroten, který se v těle mění na vitamín A, lykopen – červené rostlinné barvivo antioxidačního účinku. Červenou papriku můžeme nechat spálit dočerna, po včasném oloupání je zase červená. 

čtěte více...

Hrušeň obecná: Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku

Hrušky jsou velmi chutné ovoce, obsahují větší množství sacharidů, mají nízký obsah tuků a proteinů. Patří vedle jabloní k našim nejrozšířenějším ovocným stromům. Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku.

čtěte více...

Bylinky a vaření: Měsíček lékařský

Měsíček lékařský má květy, které lze přidat do salátů, čerstvé i sušené, jako ozdobu do pomazánek, polévek. Rýži dodává pikantní chuť. Měsíčková šťáva povzbuzuje játra i žlučník, posiluje slinivku břišní a ulevuje křečím.

čtěte více...

Bylinky: Máta peprná v kuchyni

Máta peprná je ze všech mát tou nejcennější, má velké hojivé účinky způsobené vysokým obsahem mentolu. Syrová je vynikající jako ochucovadlo do salátů, omáček nebo želé. Výborná je k mletému čí jehněčímu masu.

čtěte více...

Podběl: Znáte jeho zdravotní účinky a použití?

Podběl se užívá při zánětech horních cest dýchacích, k potlačení zánětů a k lepšímu odkašlávání. Byl zjištěn močopudný a antiastmatický účinek. Podběl by se měl užívat po dobu 4 – 6 týdnů, vzhledem k obsahu toxických alkaloidů.

čtěte více...

Poklad aztéckých běžců neboli chia semínka

Podle lidových doporučení chia semínka zlepšují imunitu, regenerují tkáně, příznivě ovlivňují pokožku, chrání před dehydratací organismu, snižují cholesterol a riziko vzniku osteoporózy. Doporučují se při dietě a cukrovce, neobsahují lepek.
 

čtěte více...

Znáte Mladý ječmen? Má významné účinky na zdraví!

Mladý ječmen podporuje zdravý růst. „Zelené" bílkoviny léčí vředy a chrání povrchové tkáně a sliznice. Vitamíny a ostatní živiny v Mladém ječmeni zůstávají téměř nedotčené. Mladý ječmen se vyznačuje silnou antioxidační aktivitou.

čtěte více...

Vánočka: Historie pečení, rekordy a zajímavosti

Vánočka je symbolem života a plodnosti, svým tvarem připomíná Ježíška v peřince. Podle množství tuku dělíme vánočky na máslovou, její těsto je těžší, obsahuje více droždí, je nižší a méně nadýchaná než tuková. Chutná ale lépe.

čtěte více...

Připravme si sladké a zdravé mlsání nejen na zimu! Sušené švestky

Sušené švestky působí preventivně proti výskytu hemeroidů a nádorům tlustého střeva. Rozpustná vláknina ze sušených švestek příznivě ovlivňuje stěny střev a snižuje cholesterol v krvi.

čtěte více...

Rajská jablíčka: Využití v kuchyni a domácí výroba kečupů

Doporučují se lidem s onemocněním srdce, poruchami látkové výměny, i na problémy s prostatou. Působí také jako prevence rakoviny dělohy, slinivky, jícnu. Podporují imunitu, mají antioxidační účinky.

čtěte více...

Kokos: Největší semínko světa!

Dužnina kokosu obsahuje 60 % tuku, proteiny, křemík, hořčík, draslík, fosfor, cukry, nenasycený tuk, vlákninu a glycidy. Léčí  nervové nemoci, podporuje paměť, odstraňuje nečistoty pleti.

čtěte více...

Reveň, lidově zvaná rebarbora: Prospěšná našemu zdraví, ale...

Je prospěšná pro krevní oběh, pokožku i vlasy, posiluje nervovou soustavu, stavbu kostí, zbavuje tělo jedů. Nedoporučuje se těhotným a kojícím ženám, stejně jako dětem do tří let, lidem s ledvinovým onemocněním.

čtěte více...

Rukola pro naše zdraví: Používáte ji v kuchyni?

Rukola má nahořklou chuť připomínající ředkvičky. Konzumace listů působí proti únavě, posiluje imunitu, odvar z kořene odstraňuje zažívací problémy. Rostlina má močopudné účinky, pročišťuje krev.

čtěte více...

Zánět ledvin: Bylinná podpůrná léčba

Zánět ledvin je vážné onemocnění vylučovací soustavy a je nutné, aby k zahájení jeho léčby došlo co nejdříve. Nemocný by měl vždy navštívit lékaře. Na každé onemocnění ale odjakživa byly bylinky.

čtěte více...

Koblížky z lásky a pověry na sv. Valentina

Vlastnoručně vytvořený dárek v podobě něčeho sladkého potěší každého z nás, obzvlášť darujeme-li jej právě v den svatého Valentina. Chceme-li koblížek použít jako valentinku, vložíme ho do malého celofánového sáčku.

čtěte více...
Více z kategorie zajimavosti naleznete ZDE