Kuchaři do domu
Největší seznam osobních kuchařů a firem k pronajmutí na Vaše akce
Jsme členy Hospodářské komory.
AKC ČR AKC ČR a WACS

Připravme si sladké a zdravé mlsání nejen na zimu! Sušené švestky


Ilustrační fotografie

V těchto dnech na našich zahrádkách už pomalu dozrávají švestky. Konzumujeme je čerstvé, ty jsou nejen chutné a velice zdravé, ale můžeme si je i usušit. Pak nám přijdou vhod třeba místo čokolády. Takto zpracovat se dají buď v sušičce ovoce, nebo v troubě.
 

Jak na to v troubě?

Švestky omyjeme a osušíme. Pak vypeckujeme (to však není nutné), ale nepůlíme, zanecháme co možná nejmenší otvor, do kterého pak můžeme vložit třeba mandli. Ovoce rozložíme na plech pokrytý pečicím papírem a sušíme 5 hodin při 40 ° C. Pak troubu vypneme a švestky necháme vychladnout. Nejdéle po 5 hodinách znovu zapneme, sušíme 12 hodin při 70 °C, opět necháme vychladnout a dosušíme 3 hodiny při 60 °C. Dvířka trouby necháme maličko pootevřená, aby mohla odcházet vlhkost z ovoce. Pokud máme horkovzdušnou troubu, dvířka necháme zavřená.

Správně vysušené švestky nepouštějí šťávu, jsou vláčné, nesmí být spálené. Uložíme je do sklenic, uzavřeme a uchováme v chladu a temnu. 
 

V sušičce je proces jednodušší, lze sušit nejprve 8 hodin, po pauze pak ještě 4.

Takto připravené švestky obsahují poměrně velké množství cukru, přesto je ale někteří dietologové doporučují při hubnutí. Samozřejmě v menším množství, denně tak 10 až 12 kousků. Díky pektinům dochází k pomalému vstřebávání cukrů a vláknina navodí pocit sytosti. 
 

Jsou bohaté na vlákninu, beta karoten i draslík. Mají mírně projímavý účinek a jsou zdrojem antioxidantů.

Jsou vhodné také při zácpě, právě díky obsahu vlákniny. Působí preventivně proti výskytu hemeroidů a nádorům tlustého střeva. Rozpustná vláknina ze sušených švestek příznivě ovlivňuje stěny střev a snižuje cholesterol v krvi. Na problémy se střevy je dobré denně sníst 4 sušené nebo i čerstvé švestky. Také podporují srdeční činnost, pomáhají ke zlepšení stavu našich kostí a chrání tedy před osteoporózou. Pravidelná konzumace těchto sušených plodů nám také vylepší náladu a paměť.


Při bolestech kloubů se doporučují namočit přes noc dvě švestky do vody a ráno vypít.

Sušené švestky se nedoporučují lidem s onemocněním ledvin a žlučníku. Díky obsahu kyseliny šťavelové by u nich mohl vzniknout problém, protože šťavelany zhoršují vstřebávání vápníku.


Využít můžeme i pecky, které jsme vyndali před sušením. Po vyschnutí jimi můžeme naplnit bavlněný povlak a zašít. Zahřátý polštářek v troubě či mikrovlnce pak můžeme kdykoli přiložit na různé části našeho těla a prohřát je.


Ze sušených švestek můžeme připravit jahelník, chutnou omáčku k divočině, nebo jimi naplnit vepřové maso.  

Dobrá je i čokoládová pochoutka. Libovolný počet švestek namočíme nejprve na půl hodiny do rumu a po odkapání je obalíme v rozehřáté čokoládové polevě dle vlastního výběru. 


Pokud si chceme tyto sušené plody koupit v obchodě, dbáme na to, aby byly měkké, poněkud lesklé a bez plísně. Uskladněné v lednici nám vydrží až půl roku. Upřednostníme ty neošetřené konzervačními prostředky, tedy nesířené, protože takové by nám mohly způsobit bolesti hlavy, nebo alergii. Siřičitany se do sušeného ovoce přidávají kvůli zachování barvy.


Zbydou – li nám dvě čerstvé švestky, můžeme si připravit chutný nápoj. 

Přidáme k nim broskev, pokrájené jablko a bílý jogurt. Vše rozmixujeme.


Autor: Eva Ch.
Zdroj: H. Peřina – Zužitkování švestek, M. Vávra – Pěstování a zužitkování švestek a tešní

TIP:
Čeká vás příprava rodinné oslavy, jubilea, svatba, firemní akce, grilování, garden párty?
NEMÁTE ČAS? Potřebujete kuchaře nebo kompletní catering? Záleží Vám na úspěchu akce? Užijte si oslavu se svými hosty! Bez práce! ŠETŘTE SVŮJ ČAS!
Objednejte si osobního profesionálního kuchaře! Kompletně se o akci postará! Přijede za Vámi - domů, zahradu, na chatu, do zázemí firmy, klubu. Kuchař sestaví vaše oblíbené menu, nakoupí, přiveze inventář, navaří, naservíruje, uklidí kuchyň, pobaví hosty a odjíždí. 
Kde hledat kuchaře nebo cateringové služby?
Objednejte na portálu Kuchaři do domu.cz - největší seznam osobních kuchařů a cateringových firem na objednání na Vaše akce. Celá ČR. 

Jak objednat kuchaře
na oslavu nebo catering?
Vaši poptávku pošleme ověřeným a spolehlivým mistrům kuchařům nebo firmám. Sami si vyberete nejlepší nabídku menu, cenovou nabídku.
ZADAT POPTÁVKU: ZDE  
www.Kucharidodomu.cz

Ostatní

Paprika: Víte, že se používá jako zelenina, koření nebo jako lék?

Paprika obsahuje betakaroten, který se v těle mění na vitamín A, lykopen – červené rostlinné barvivo antioxidačního účinku. Červenou papriku můžeme nechat spálit dočerna, po včasném oloupání je zase červená. 

čtěte více...

Hrušeň obecná: Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku

Hrušky jsou velmi chutné ovoce, obsahují větší množství sacharidů, mají nízký obsah tuků a proteinů. Patří vedle jabloní k našim nejrozšířenějším ovocným stromům. Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku.

čtěte více...

Bylinky a vaření: Měsíček lékařský

Měsíček lékařský má květy, které lze přidat do salátů, čerstvé i sušené, jako ozdobu do pomazánek, polévek. Rýži dodává pikantní chuť. Měsíčková šťáva povzbuzuje játra i žlučník, posiluje slinivku břišní a ulevuje křečím.

čtěte více...

Bylinky: Máta peprná v kuchyni

Máta peprná je ze všech mát tou nejcennější, má velké hojivé účinky způsobené vysokým obsahem mentolu. Syrová je vynikající jako ochucovadlo do salátů, omáček nebo želé. Výborná je k mletému čí jehněčímu masu.

čtěte více...

Podběl: Znáte jeho zdravotní účinky a použití?

Podběl se užívá při zánětech horních cest dýchacích, k potlačení zánětů a k lepšímu odkašlávání. Byl zjištěn močopudný a antiastmatický účinek. Podběl by se měl užívat po dobu 4 – 6 týdnů, vzhledem k obsahu toxických alkaloidů.

čtěte více...

Poklad aztéckých běžců neboli chia semínka

Podle lidových doporučení chia semínka zlepšují imunitu, regenerují tkáně, příznivě ovlivňují pokožku, chrání před dehydratací organismu, snižují cholesterol a riziko vzniku osteoporózy. Doporučují se při dietě a cukrovce, neobsahují lepek.
 

čtěte více...

Znáte Mladý ječmen? Má významné účinky na zdraví!

Mladý ječmen podporuje zdravý růst. „Zelené" bílkoviny léčí vředy a chrání povrchové tkáně a sliznice. Vitamíny a ostatní živiny v Mladém ječmeni zůstávají téměř nedotčené. Mladý ječmen se vyznačuje silnou antioxidační aktivitou.

čtěte více...

Vánočka: Historie pečení, rekordy a zajímavosti

Vánočka je symbolem života a plodnosti, svým tvarem připomíná Ježíška v peřince. Podle množství tuku dělíme vánočky na máslovou, její těsto je těžší, obsahuje více droždí, je nižší a méně nadýchaná než tuková. Chutná ale lépe.

čtěte více...

Rajská jablíčka: Využití v kuchyni a domácí výroba kečupů

Doporučují se lidem s onemocněním srdce, poruchami látkové výměny, i na problémy s prostatou. Působí také jako prevence rakoviny dělohy, slinivky, jícnu. Podporují imunitu, mají antioxidační účinky.

čtěte více...

Kokos: Největší semínko světa!

Dužnina kokosu obsahuje 60 % tuku, proteiny, křemík, hořčík, draslík, fosfor, cukry, nenasycený tuk, vlákninu a glycidy. Léčí  nervové nemoci, podporuje paměť, odstraňuje nečistoty pleti.

čtěte více...

Reveň, lidově zvaná rebarbora: Prospěšná našemu zdraví, ale...

Je prospěšná pro krevní oběh, pokožku i vlasy, posiluje nervovou soustavu, stavbu kostí, zbavuje tělo jedů. Nedoporučuje se těhotným a kojícím ženám, stejně jako dětem do tří let, lidem s ledvinovým onemocněním.

čtěte více...

Rukola pro naše zdraví: Používáte ji v kuchyni?

Rukola má nahořklou chuť připomínající ředkvičky. Konzumace listů působí proti únavě, posiluje imunitu, odvar z kořene odstraňuje zažívací problémy. Rostlina má močopudné účinky, pročišťuje krev.

čtěte více...

Zánět ledvin: Bylinná podpůrná léčba

Zánět ledvin je vážné onemocnění vylučovací soustavy a je nutné, aby k zahájení jeho léčby došlo co nejdříve. Nemocný by měl vždy navštívit lékaře. Na každé onemocnění ale odjakživa byly bylinky.

čtěte více...

Koblížky z lásky a pověry na sv. Valentina

Vlastnoručně vytvořený dárek v podobě něčeho sladkého potěší každého z nás, obzvlášť darujeme-li jej právě v den svatého Valentina. Chceme-li koblížek použít jako valentinku, vložíme ho do malého celofánového sáčku.

čtěte více...

Už mám zase rýmu! Bylinná léčba

Zvláště současné chladné počasí rýmě nahrává, protože trávíme více času v uzavřených místnostech, kde mají viry vhodné podmínky k šíření. Než zajdeme do lékárny, zkusíme využít přípravky z přírody.

čtěte více...
Více z kategorie zajimavosti naleznete ZDE