Kuchaři do domu
Největší seznam osobních kuchařů a firem k pronajmutí na Vaše akce
Jsme členy Hospodářské komory.
AKC ČR AKC ČR a WACS

Kokos: Největší semínko světa!


Ilustrační fotografie

Kokos, největší semínko světa,  se získává z kokosového ořechu, což je plod kokosovníku ořechoplodého – Cocos nucifera.
Původ stromu není přesně znám, protože ořech může plavat v moři i několik měsíců, a tím se rozšířit na různá území – byl spatřen dokonce v Norsku. Možná pochází z prehistorického ostrova Mu v Pacifiku. Pěstuje se nejméně 3 000 let, v Evropě je znám od 16. století.

Palmy rostou v Asii, střední a jižní Americe, Tichomoří a Africe, rodí po sedmi letech. Je-li kokos na palmě 5 až 8 měsíců, označuje se jako mladý a jeho barva je zelená. Tehdy obsahuje největší množství kokosové vody. Po 12 a více měsících zhnědne a dužnina ztvrdne.

Plody, kterých je na stromě 5 až 150, dorůstají do 30 cm, vážit mohou i 2,5 kg.  Mají tvrdou skořápku, bílou dužninu a obsahují kokosovou vodu (nikoli kokosové mléko, to se získává lisováním buničiny).

Využívají se v potravinářství – sušená dužnina zvaná kopra neboli sušený kokos se používá převážně na zákusky a dorty.

Dužnina obsahuje 60 % tuku, proteiny, křemík, hořčík, draslík, fosfor, cukry, nenasycený tuk, vlákninu a glycidy.
Léčí nervové nemoci, podporuje paměť, odstraňuje nečistoty pleti. Neměla by se jíst s vejci a mléčnými výrobky – jedná se o rozdílné tuky. V lednici nám vydrží až sedm dní, v mrazáku pak až 3 měsíce.

V obchodech najdeme i kokosové mléko, olej, smetanu, mouku, máslo či cukr.
Kokosová mouka se připravuje z kokosové dužniny, ta se po vysušení a vylisování rozemele. Můžeme ji kombinovat s jinými moukami, nebo ji v některých receptech zcela nahradit – například v muffinách či palačinkách. Protože má nasládlou chuť, nemusíme pak těsto tolik sladit.  Pokud použijeme pouze kokosovou mouku, přidáme do těsta o jedno vajíčko více, nebude se drolit.
Mouku lze použít i na zahuštění omáček a polévek.
Je bezlepková, tudíž vhodná na bezlepkovou dietu, díky vysokému obsahu bílkovin ji využívají také vegetariáni a vegani. 

Další využití:
Z kůry plodů se získává kokosové textilní vlákno. To se používá na výrobu koberců, tzv. kokosáků, vyrábějí se z něj i lodní lana.
Své využití má i zkvašené kokosové mléko – vyrábí se z něj arak, alkoholický nápoj. 
V kosmetice se kokos používá například ve sprchových gelech, tělovém mléku. Kokosový olej je prý vhodný i na opalování. Voda z mladého kokosu hydratuje pleť, zpomaluje stárnutí.

Kokosová voda z nedozrálých plodů obsahuje vitamíny B, C, draslík a proteiny, je zcela sterilní.
Využívá se při zažívacích problémech, k posílení činnosti mozku, podporuje krevní oběh, vyrovnává tlak, zlepšuje funkci srdce. Dokonce léčí i kocovinu. Obsahem látek se podobá mateřskému mléku.

Kokosový olej léčí kožní onemocnění, opary, posiluje imunitní systém, zlepšuje metabolismus. Výplach ústní dutiny olejem odstraňuje škodlivé bakterie z dásní, zubů i krku.
Ze skořápek se vyrábějí knoflíky nebo misky, z mladých listů se dá připravit salát.

Jak poznat zralý a zdravý kokos?
Celou zimu můžeme nakupovat hnědé vlasaté kokosy (strouhaný je k dostání po celý rok). Vybíráme si takové, které obsahují vodu – to zjistíme, pokud s nimi zatřepeme. Všímáme si také skořápky - neměla by obsahovat žádné skvrny ani plíseň.
Po otevření je dužnina čistě bílá, u zkaženého kokosu šedivá. Pokud kokos nechceme otvírat nožem, pilkou nebo sekáčkem, lze jej vložit do trouby vyhřáté na 180 °C a nechat ho v ní asi 20 minut. Pak sám praskne nebo jej lehce rozklepneme.

Autor: Eva Ch.
Zdroj: Wikipedie, V. Rybka – Palmy, J. Kulhavý – Palmy, E. Hyams – Rostliny ve službách člověka
 

Víte, že Gurmánská společnost Kuchaři do domu s.r.o. zajišťuje originální akce s oceněnými VIP kuchaři, zážitkový catering s kulinářskou show, fine food, 25 světových kuchyní, kompletní catering až do 2000 osob, gastronomické služby.

Vaříme u zákazníka nebo zajistíme stylové prostory restaurací našich mistrů.

Provozujeme web a největší databázi KuchariDoDomu.cz ověřených osobních kuchařů z celé ČR, členů Národního týmu AKC ČR a mistrů světa 2018, lektorů vaření, osvědčených cateringových firem a luxusních restaurací.
K objednání na firemní, rodinné a společenské akce po celé ČR.

Sami si vyberete osobního kuchaře a nejlepší nabídku menu.                                                                                      
Zajistíme DÁRKOVÉ POUKAZY - GURMÁNSKÉ ZÁŽITKY                                                                   
  
Zadejte poptávku. Pošleme ji ověřeným kuchařům a firmám. Vyberete si nejlepší nabídku.
Ušetřte svůj čas, starosti, práci i peníze. Doporučíme Vám renomovaného profesionála i krásné prostory na akci.
 
Ostatní

Paprika: Víte, že se používá jako zelenina, koření nebo jako lék?

Paprika obsahuje betakaroten, který se v těle mění na vitamín A, lykopen – červené rostlinné barvivo antioxidačního účinku. Červenou papriku můžeme nechat spálit dočerna, po včasném oloupání je zase červená. 

čtěte více...

Hrušeň obecná: Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku

Hrušky jsou velmi chutné ovoce, obsahují větší množství sacharidů, mají nízký obsah tuků a proteinů. Patří vedle jabloní k našim nejrozšířenějším ovocným stromům. Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku.

čtěte více...

Bylinky a vaření: Měsíček lékařský

Měsíček lékařský má květy, které lze přidat do salátů, čerstvé i sušené, jako ozdobu do pomazánek, polévek. Rýži dodává pikantní chuť. Měsíčková šťáva povzbuzuje játra i žlučník, posiluje slinivku břišní a ulevuje křečím.

čtěte více...

Bylinky: Máta peprná v kuchyni

Máta peprná je ze všech mát tou nejcennější, má velké hojivé účinky způsobené vysokým obsahem mentolu. Syrová je vynikající jako ochucovadlo do salátů, omáček nebo želé. Výborná je k mletému čí jehněčímu masu.

čtěte více...

Podběl: Znáte jeho zdravotní účinky a použití?

Podběl se užívá při zánětech horních cest dýchacích, k potlačení zánětů a k lepšímu odkašlávání. Byl zjištěn močopudný a antiastmatický účinek. Podběl by se měl užívat po dobu 4 – 6 týdnů, vzhledem k obsahu toxických alkaloidů.

čtěte více...

Poklad aztéckých běžců neboli chia semínka

Podle lidových doporučení chia semínka zlepšují imunitu, regenerují tkáně, příznivě ovlivňují pokožku, chrání před dehydratací organismu, snižují cholesterol a riziko vzniku osteoporózy. Doporučují se při dietě a cukrovce, neobsahují lepek.
 

čtěte více...

Znáte Mladý ječmen? Má významné účinky na zdraví!

Mladý ječmen podporuje zdravý růst. „Zelené" bílkoviny léčí vředy a chrání povrchové tkáně a sliznice. Vitamíny a ostatní živiny v Mladém ječmeni zůstávají téměř nedotčené. Mladý ječmen se vyznačuje silnou antioxidační aktivitou.

čtěte více...

Vánočka: Historie pečení, rekordy a zajímavosti

Vánočka je symbolem života a plodnosti, svým tvarem připomíná Ježíška v peřince. Podle množství tuku dělíme vánočky na máslovou, její těsto je těžší, obsahuje více droždí, je nižší a méně nadýchaná než tuková. Chutná ale lépe.

čtěte více...

Připravme si sladké a zdravé mlsání nejen na zimu! Sušené švestky

Sušené švestky působí preventivně proti výskytu hemeroidů a nádorům tlustého střeva. Rozpustná vláknina ze sušených švestek příznivě ovlivňuje stěny střev a snižuje cholesterol v krvi.

čtěte více...

Rajská jablíčka: Využití v kuchyni a domácí výroba kečupů

Doporučují se lidem s onemocněním srdce, poruchami látkové výměny, i na problémy s prostatou. Působí také jako prevence rakoviny dělohy, slinivky, jícnu. Podporují imunitu, mají antioxidační účinky.

čtěte více...

Reveň, lidově zvaná rebarbora: Prospěšná našemu zdraví, ale...

Je prospěšná pro krevní oběh, pokožku i vlasy, posiluje nervovou soustavu, stavbu kostí, zbavuje tělo jedů. Nedoporučuje se těhotným a kojícím ženám, stejně jako dětem do tří let, lidem s ledvinovým onemocněním.

čtěte více...

Rukola pro naše zdraví: Používáte ji v kuchyni?

Rukola má nahořklou chuť připomínající ředkvičky. Konzumace listů působí proti únavě, posiluje imunitu, odvar z kořene odstraňuje zažívací problémy. Rostlina má močopudné účinky, pročišťuje krev.

čtěte více...

Zánět ledvin: Bylinná podpůrná léčba

Zánět ledvin je vážné onemocnění vylučovací soustavy a je nutné, aby k zahájení jeho léčby došlo co nejdříve. Nemocný by měl vždy navštívit lékaře. Na každé onemocnění ale odjakživa byly bylinky.

čtěte více...

Koblížky z lásky a pověry na sv. Valentina

Vlastnoručně vytvořený dárek v podobě něčeho sladkého potěší každého z nás, obzvlášť darujeme-li jej právě v den svatého Valentina. Chceme-li koblížek použít jako valentinku, vložíme ho do malého celofánového sáčku.

čtěte více...

Už mám zase rýmu! Bylinná léčba

Zvláště současné chladné počasí rýmě nahrává, protože trávíme více času v uzavřených místnostech, kde mají viry vhodné podmínky k šíření. Než zajdeme do lékárny, zkusíme využít přípravky z přírody.

čtěte více...
Více z kategorie zajimavosti naleznete ZDE