Kuchaři do domu
Největší seznam osobních kuchařů a firem k pronajmutí na Vaše akce
Jsme členy Hospodářské komory.
AKC ČR AKC ČR a WACS

Datle: Stromy se mohou dožívat až dvou set let


Ilustrační fotografie

Datlovník pravý je palma, dorůstá až do výše 30 metrů, na bázi kmene jsou mohutné kořeny, listy měří kolem pěti metrů. Daří se jí v suchých subtropických oblastech Asie, severní a východní Afriky, pěstuje se od Kanárských ostrovů a Senegalu až po řeku Indus. Její původ není znám, patří ale k významným kulturním rostlinám už 5 tisíc let. Stromy se mohou dožívat až dvou set let, začínají plodit ve věku čtyř až šesti let.

Plodem jsou  datle, existuje jich okolo tří set druhů. Je to oválná nebo vřetenovitá bobule oranžově žlutá, hnědá až černá, veliká asi 2,5  x 7,5 cm, sklízí se od srpna do prosince.  Pod slabou průsvitnou pokožkou se skrývá sladká, měkká, vláknitá dužina. Semeno má tenký obal s hlubokou podélnou rýhou. Sklízejí se ručně, odřezávají se celá květenství nebo se trhají jednotlivé plody. V Africe se ty ceněné prodávají přímo na větvích, lacinější odrůdy se pak nabízejí otrhané v pytlích. Na Blízkém východě je rozšířen prodej lisovaných plodů, ty v suchu a chladu vydrží až jeden rok. Zralé datle se konzumují čerstvé i sušené. V minulosti bývaly hlavní součástí potravy hlavně v pouštních oblastech, později je nahradily levnější a dostupnější obiloviny. Beduíni je měli na cestě s karavanami jako jedinou potravinu na několik týdnů.

Obsahují až 70 % cukru a vitamínů, mají nízké procento vody. Jsou bohatým zdrojem železa, chlóru, draslíku a zřejmě ovocem s nejvyšším zdrojem energie. Podle doložených zdrojů ze 450 g datlí získá naše tělo a 1275 kalorií.
Působí jako slabé projímadlo, jsou vhodné při nespavosti, prospívají kostem, kůži,vlasům. Používají se i při zánětu průdušek, nejúčinnější jsou povařené v mléce, kam můžeme přidat i lžíci medu. Posilují organismus, proto jsou vhodné pro sportovce, děti i nastávající maminky. Prý působí také jako afrodisiakum.

Podle výzkumu izraelského profesora M. Avirama i přes svou sladkost nezvyšují hladinu cukru v krvi, pomáhají proti ucpávání cév.
Mohou se dusit, připravuje se z nich marmeláda, koláče, různé sladkosti, vyrábí se z nich i cukr, sirup, likér, pasta. Dříve se jimi v arabském světě dokonce platilo. Dnes se tam konzumují téměř denně, vyrábějí se z nich tzv., adšu, co jsou datle slisované do bochníku, nebo se pečou na másle.  Měkké plody se dávají dobytku jako krmivo. Olej z pecek je zpracován při výrobě mýdel a kosmetiky. K výrobě palmového vína a cukru se využívá šťáva z naříznutých výhonů, mladé listy se hodí na přípravu palmového zelí. Mlsné jazýčky jimi mohou nahradit cukrovinky.

I listy mají své využití – mladé se připravují jako zelenina, starší jsou vhodné k výrobě košů, klobouků, rohoží, ke tkaní uměleckých předmětů a k výrobě střešní krytiny.

Drcená semena - pecky jsou vhodným krmivem pro velbloudy. Zasadíme-li datlovou pecku, při dobré péči nám z ní vyroste palmička. Plodů se ale nedočkáme.

Můžeme si připravit sladkou pochoutku - datle v čokoládě.
Datle zbavíme  pecek a namáčíme je v rozpuštěné čokoládě, nejlépe napíchnuté na špejli. Tu pak odstraníme a čokoládu necháme vychladnout. Pochoutku můžeme ještě vylepšit tak, že na místo vyndané pecky hned vsuneme mandličku.

Podle Bible a Koránu se jedná o pokrm moudrých a svatých.

Autor: Eva Ch.
Zdroj: Bernard Nowak – Tropické plody

Fotogalerie
Datlovník, Kuchaři do domu,  foto: Samphotostock/vkph64
Ostatní

Paprika: Víte, že se používá jako zelenina, koření nebo jako lék?

Paprika obsahuje betakaroten, který se v těle mění na vitamín A, lykopen – červené rostlinné barvivo antioxidačního účinku. Červenou papriku můžeme nechat spálit dočerna, po včasném oloupání je zase červená. 

čtěte více...

Hrušeň obecná: Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku

Hrušky jsou velmi chutné ovoce, obsahují větší množství sacharidů, mají nízký obsah tuků a proteinů. Patří vedle jabloní k našim nejrozšířenějším ovocným stromům. Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku.

čtěte více...

Bylinky a vaření: Měsíček lékařský

Měsíček lékařský má květy, které lze přidat do salátů, čerstvé i sušené, jako ozdobu do pomazánek, polévek. Rýži dodává pikantní chuť. Měsíčková šťáva povzbuzuje játra i žlučník, posiluje slinivku břišní a ulevuje křečím.

čtěte více...

Bylinky: Máta peprná v kuchyni

Máta peprná je ze všech mát tou nejcennější, má velké hojivé účinky způsobené vysokým obsahem mentolu. Syrová je vynikající jako ochucovadlo do salátů, omáček nebo želé. Výborná je k mletému čí jehněčímu masu.

čtěte více...

Podběl: Znáte jeho zdravotní účinky a použití?

Podběl se užívá při zánětech horních cest dýchacích, k potlačení zánětů a k lepšímu odkašlávání. Byl zjištěn močopudný a antiastmatický účinek. Podběl by se měl užívat po dobu 4 – 6 týdnů, vzhledem k obsahu toxických alkaloidů.

čtěte více...

Poklad aztéckých běžců neboli chia semínka

Podle lidových doporučení chia semínka zlepšují imunitu, regenerují tkáně, příznivě ovlivňují pokožku, chrání před dehydratací organismu, snižují cholesterol a riziko vzniku osteoporózy. Doporučují se při dietě a cukrovce, neobsahují lepek.
 

čtěte více...

Znáte Mladý ječmen? Má významné účinky na zdraví!

Mladý ječmen podporuje zdravý růst. „Zelené" bílkoviny léčí vředy a chrání povrchové tkáně a sliznice. Vitamíny a ostatní živiny v Mladém ječmeni zůstávají téměř nedotčené. Mladý ječmen se vyznačuje silnou antioxidační aktivitou.

čtěte více...

Vánočka: Historie pečení, rekordy a zajímavosti

Vánočka je symbolem života a plodnosti, svým tvarem připomíná Ježíška v peřince. Podle množství tuku dělíme vánočky na máslovou, její těsto je těžší, obsahuje více droždí, je nižší a méně nadýchaná než tuková. Chutná ale lépe.

čtěte více...

Připravme si sladké a zdravé mlsání nejen na zimu! Sušené švestky

Sušené švestky působí preventivně proti výskytu hemeroidů a nádorům tlustého střeva. Rozpustná vláknina ze sušených švestek příznivě ovlivňuje stěny střev a snižuje cholesterol v krvi.

čtěte více...

Rajská jablíčka: Využití v kuchyni a domácí výroba kečupů

Doporučují se lidem s onemocněním srdce, poruchami látkové výměny, i na problémy s prostatou. Působí také jako prevence rakoviny dělohy, slinivky, jícnu. Podporují imunitu, mají antioxidační účinky.

čtěte více...

Kokos: Největší semínko světa!

Dužnina kokosu obsahuje 60 % tuku, proteiny, křemík, hořčík, draslík, fosfor, cukry, nenasycený tuk, vlákninu a glycidy. Léčí  nervové nemoci, podporuje paměť, odstraňuje nečistoty pleti.

čtěte více...

Reveň, lidově zvaná rebarbora: Prospěšná našemu zdraví, ale...

Je prospěšná pro krevní oběh, pokožku i vlasy, posiluje nervovou soustavu, stavbu kostí, zbavuje tělo jedů. Nedoporučuje se těhotným a kojícím ženám, stejně jako dětem do tří let, lidem s ledvinovým onemocněním.

čtěte více...

Rukola pro naše zdraví: Používáte ji v kuchyni?

Rukola má nahořklou chuť připomínající ředkvičky. Konzumace listů působí proti únavě, posiluje imunitu, odvar z kořene odstraňuje zažívací problémy. Rostlina má močopudné účinky, pročišťuje krev.

čtěte více...

Zánět ledvin: Bylinná podpůrná léčba

Zánět ledvin je vážné onemocnění vylučovací soustavy a je nutné, aby k zahájení jeho léčby došlo co nejdříve. Nemocný by měl vždy navštívit lékaře. Na každé onemocnění ale odjakživa byly bylinky.

čtěte více...

Koblížky z lásky a pověry na sv. Valentina

Vlastnoručně vytvořený dárek v podobě něčeho sladkého potěší každého z nás, obzvlášť darujeme-li jej právě v den svatého Valentina. Chceme-li koblížek použít jako valentinku, vložíme ho do malého celofánového sáčku.

čtěte více...
Více z kategorie zajimavosti naleznete ZDE