Kuchaři do domu
Největší seznam osobních kuchařů a firem k pronajmutí na Vaše akce
Jsme členy Hospodářské komory.
AKC ČR AKC ČR a WACS

Už vám kvete levandule? Levandule lékařská


Ilustrační fotografie

Levandule lékařská, Lavandula angustifolia, devandule, špikanard nebo též dulenka je keř, který dorůstá 60 až 120 cm a zahrnuje asi třicet druhů.

Původně se nacházela pouze v západním Středozemí, brzy se rozšířila téměř do celé Evropy i Asie. Nejvíce se pěstuje v oblasti jihovýchodní Francie a Provance.

Jméno rostliny pochází  z latinského lavare – mýti se.
Už staří Řekové a Římané užívali její čerstvý čistý parfém do koupele.
Levandule je oblíbenou bylinou jak pro svou vlastnost odpuzovat hmyz, tak i pro dlouhotrvající vůni.
Dříve se z ní destilovala vonná silice, tu používali na ulicích i v domácnostech k překrývání pachů. Lidé u sebe nosili levanduli k zažehnání dýmějového moru, protože podle pověsti rukavičkáři z Grassse ji používali k navonění svých výrobků a všichni se vyhnuli moru.

Levanduli se daří na slunném stanovišti s dobře prostupnou písčitou půdou, která obsahuje vápno. Nemá ráda vlhkost. Pokud ji chceme pěstovat v květináči, dbáme na to, aby byl dostatečně prostorný, až dvakrát více než bal. Rozmnožujeme ji stonkovými řízky dlouhými 10 až 20 cm, na jaře nebo na podzim. Na jaře keřík seřízneme, ale pozor, pouze mladé výhonky, nikoli dřevnaté části, pak by špatně obrážela.

Květ obsahuje silice, terpeny a třísloviny. Kvete obvykle v červnu, červenci až srpnu.
Léčivé účinky jsou obsaženy hlavně v silici. Ta se extrahuje ze žlázek mezi hvězdovicovými chlupy na květech, listech i lodyze. Silici v domácích podmínkách nevyrobíme.

Sbíráme stonky s květy v první fázi rozkvětu, listy můžeme trhat kdykoli.
Sušíme ve svazcích, hlavičkami dolů.
Sušené svazky byliny můžeme rozvěsit v místnosti, celou ji provoní. Bývá součástí věnečků nebo jiných sušených květin. Ukládá se do pytlíčků k provonění prádla nebo skříní, kde odpuzuje moly. Sušené stonky se používaly jako kadidlo.

V kuchyni se levandule může přidávat do džemů, vyrábí se z ní levandulový ocet, malé množství se přidává i do dušených pokrmů, je součástí provensálského koření. Květy se kandují.
Listy mají trpkou chuť, své využití nacházejí hlavně v kuchyni jižní Evropy, kde se k rybám a masu přidávají mladé lístky.

V kosmetice se z levandule vyrábí pleťová voda pro citlivou a jemnou pokožku, k regeneraci pokožky i proti akné. V masážních olejích se využívá při bolestech svalů. Máme i luxusní levandulové parfémy.

Nálev se pije jako čaj. Dvě lžičky sušeného květu přelijeme sklenicí horké vody, louhujeme 5 minut, pak scedíme.  Pomáhá od bolesti hlavy, uklidňuje, zmírňuje nadýmání, tiší menstruační bolesti. Silice se používaly jako antiseptikum, mírné sedativum, při štípnutí hmyzem, popálení od kopřiv a proti menším popáleninám. Na uklidnění se do koupele přidává asi 6 kapek silice, při bolesti hlavy se jí potřou spánky.

Své využití má i v aromaterapii při kožních infekcích, zánětech, revmatických bolestech, nespavosti a stavech úzkosti.
Bylina nemá žádné vedlejší účinky, je vhodná i pro děti. Těhotné ženy by ale přesto neměly pít levandulový čaj.

Můžeme si  zkusit vyrobit pleťovou vodu, která má uklidňující účinky.
Do jedné sklenice nesycené minerální vody dáme hrst sušených květů, přidáme půl skleničky jablečného octa a promícháme. Směs necháme dva až tři týdny louhovat. Pak scedíme a přelijeme do skleničky.

Zkuste si vyrobit domácí levandulovou zmrzlinu.
K její výrobě je třeba 100 gramů medu, 1 lžíce sušených levandulových květů, 350 ml šlehačky. Do rozehřátého medu vmícháme rozdrcenou levanduli a necháme hodinu odstát. Směs pak smícháme se šlehačkou a uložíme do mrazáku. Nakonec promícháme metličkami.

Levandulový olej na štípance pro děti, malé odřeniny, popáleniny nebo vyrážku koupíme v lékárně.
Domácí mazlíčky ochráníme před klíšťaty, pokud je tímto olejem potřeme.

Autor: Eva Ch.
Zdroj: Wikipedie, Bylinkář
TIP:
Čeká vás příprava rodinné oslavy, jubilea, svatba, firemní akce, grilování, garden párty?
Nebaví vás starosti, nákupy, fronty, vaření, úklid kuchyně? NENAMÁHEJTE SE S PŘÍPRAVOU OSLAVY! UŽIJTE SI SE SVÝMI HOSTY!
Záleží Vám na úspěchu akce? Objednejte si osobního profesionálního kuchaře! Kompletně se o akci postará! Přijede za Vámi - domů, zahradu, na chatu, do zázemí firmy, klubu. Kuchař sestaví vaše oblíbené menu, nakoupí, přiveze inventář, navaří, naservíruje, uklidí kuchyň, pobaví hosty a odjíždí.

Oslava bez práce v pohodlí a soukromí se vyplatí! Spočítejte si, kolik času, práce a peněz ušetříte nákupy, stáním ve frontách, vařením, úklidem, pronájmem salónků, drahé alkoholické a nealkoholické nápoje. Užijte si čerstvé delikatesy od šéfkuchaře.

Kde hledat kuchaře nebo cateringové služby?
Objednejte na portálu Kuchaři do domu.cz - největší seznam osobních kuchařů a cateringových firem na objednání na Vaše akce. Celá ČR. 

Jak objednat kuchaře
na oslavu nebo catering?
Vaši poptávku pošleme více mistrům kuchařům a firmám. Sami si vyberete nejlepší nabídku menu, cenovou nabídku.
ZADAT POPTÁVKU: ZDE  - www.Kucharidodomu.cz

Fotogalerie
Levandule, Kuchaři do domu, www.kucharidodomu.cz, Foto: ©Samphotostock.cz/kavita
Ostatní

Paprika: Víte, že se používá jako zelenina, koření nebo jako lék?

Paprika obsahuje betakaroten, který se v těle mění na vitamín A, lykopen – červené rostlinné barvivo antioxidačního účinku. Červenou papriku můžeme nechat spálit dočerna, po včasném oloupání je zase červená. 

čtěte více...

Hrušeň obecná: Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku

Hrušky jsou velmi chutné ovoce, obsahují větší množství sacharidů, mají nízký obsah tuků a proteinů. Patří vedle jabloní k našim nejrozšířenějším ovocným stromům. Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku.

čtěte více...

Bylinky a vaření: Měsíček lékařský

Měsíček lékařský má květy, které lze přidat do salátů, čerstvé i sušené, jako ozdobu do pomazánek, polévek. Rýži dodává pikantní chuť. Měsíčková šťáva povzbuzuje játra i žlučník, posiluje slinivku břišní a ulevuje křečím.

čtěte více...

Bylinky: Máta peprná v kuchyni

Máta peprná je ze všech mát tou nejcennější, má velké hojivé účinky způsobené vysokým obsahem mentolu. Syrová je vynikající jako ochucovadlo do salátů, omáček nebo želé. Výborná je k mletému čí jehněčímu masu.

čtěte více...

Podběl: Znáte jeho zdravotní účinky a použití?

Podběl se užívá při zánětech horních cest dýchacích, k potlačení zánětů a k lepšímu odkašlávání. Byl zjištěn močopudný a antiastmatický účinek. Podběl by se měl užívat po dobu 4 – 6 týdnů, vzhledem k obsahu toxických alkaloidů.

čtěte více...

Poklad aztéckých běžců neboli chia semínka

Podle lidových doporučení chia semínka zlepšují imunitu, regenerují tkáně, příznivě ovlivňují pokožku, chrání před dehydratací organismu, snižují cholesterol a riziko vzniku osteoporózy. Doporučují se při dietě a cukrovce, neobsahují lepek.
 

čtěte více...

Znáte Mladý ječmen? Má významné účinky na zdraví!

Mladý ječmen podporuje zdravý růst. „Zelené" bílkoviny léčí vředy a chrání povrchové tkáně a sliznice. Vitamíny a ostatní živiny v Mladém ječmeni zůstávají téměř nedotčené. Mladý ječmen se vyznačuje silnou antioxidační aktivitou.

čtěte více...

Vánočka: Historie pečení, rekordy a zajímavosti

Vánočka je symbolem života a plodnosti, svým tvarem připomíná Ježíška v peřince. Podle množství tuku dělíme vánočky na máslovou, její těsto je těžší, obsahuje více droždí, je nižší a méně nadýchaná než tuková. Chutná ale lépe.

čtěte více...

Připravme si sladké a zdravé mlsání nejen na zimu! Sušené švestky

Sušené švestky působí preventivně proti výskytu hemeroidů a nádorům tlustého střeva. Rozpustná vláknina ze sušených švestek příznivě ovlivňuje stěny střev a snižuje cholesterol v krvi.

čtěte více...

Rajská jablíčka: Využití v kuchyni a domácí výroba kečupů

Doporučují se lidem s onemocněním srdce, poruchami látkové výměny, i na problémy s prostatou. Působí také jako prevence rakoviny dělohy, slinivky, jícnu. Podporují imunitu, mají antioxidační účinky.

čtěte více...

Kokos: Největší semínko světa!

Dužnina kokosu obsahuje 60 % tuku, proteiny, křemík, hořčík, draslík, fosfor, cukry, nenasycený tuk, vlákninu a glycidy. Léčí  nervové nemoci, podporuje paměť, odstraňuje nečistoty pleti.

čtěte více...

Reveň, lidově zvaná rebarbora: Prospěšná našemu zdraví, ale...

Je prospěšná pro krevní oběh, pokožku i vlasy, posiluje nervovou soustavu, stavbu kostí, zbavuje tělo jedů. Nedoporučuje se těhotným a kojícím ženám, stejně jako dětem do tří let, lidem s ledvinovým onemocněním.

čtěte více...

Rukola pro naše zdraví: Používáte ji v kuchyni?

Rukola má nahořklou chuť připomínající ředkvičky. Konzumace listů působí proti únavě, posiluje imunitu, odvar z kořene odstraňuje zažívací problémy. Rostlina má močopudné účinky, pročišťuje krev.

čtěte více...

Zánět ledvin: Bylinná podpůrná léčba

Zánět ledvin je vážné onemocnění vylučovací soustavy a je nutné, aby k zahájení jeho léčby došlo co nejdříve. Nemocný by měl vždy navštívit lékaře. Na každé onemocnění ale odjakživa byly bylinky.

čtěte více...

Koblížky z lásky a pověry na sv. Valentina

Vlastnoručně vytvořený dárek v podobě něčeho sladkého potěší každého z nás, obzvlášť darujeme-li jej právě v den svatého Valentina. Chceme-li koblížek použít jako valentinku, vložíme ho do malého celofánového sáčku.

čtěte více...
Více z kategorie zajimavosti naleznete ZDE