Kuchaři do domu
Největší seznam osobních kuchařů a firem k pronajmutí na Vaše akce
Jsme členy Hospodářské komory.
AKC ČR AKC ČR a WACS

Maďarská kuchyně



Ilustrační fotografie

Maďarsko je známé hojností vynikajících pokrmů a kvalitou kuchyně. Maďarskou gastronomii ovlivnila jak strava pastevců z Velké uherské nížiny a nomádských kmenů, tak kuchyně turecká, rakouská i blízkých slovanských zemí. Pastevci se snažili jídlo rychle připravit a ve velkém objemu, zde pramení oblíbené vaření v kotlíku nazývaném gulyás a odtud pochází název jídla gulyás - guláš. Často se využívaly sušené pokrmy, které se daly snadno převážet (např. tarhoňa – hrubě nastrouhané a usušené tuhé nudlové těsto). S rozvojem měšťanské kultury v 19. století vzniklo v Budapešti mnoho kaváren s oblíbenými sladkostmi jako Dobošův dort (Dobos-torta) - šest tenkých plátků piškotu s vrstvami čokoládovo-máslového krému, karamalem přelitý. Jmenuje se po slavném cukráři Józsefu Dobosovi.

Typickou pro maďarskou kuchyni je paprika. Semena papriky údajně přinesla z Turecka z pašova harému krásná Maďarka a Maďarům se prý tolik zalíbily, že je rozšířilli
po celé zemi. Dnes je nejznámější mletá szegedínská  paprika, která má nádhernou barvu, vynikající vůni
a jemnost, takže nedráždí žaludek a nepálí. Papriky se prodává šest druhů, od sladké po ostré.

Maďarská kuchyně je charakteristická kaloricky bohatými jídly. Hojně využívá maso hlavně vepřové, telecí, skopové, ryb jako kapr z Balatonu, candát „fogas” (vysl. fogoš), dunajský sumec či tisský jeseter. Z tuků se používá obvykle čisté vepřové sádlo, též husí sádlo, slanina. Všeho s mírou. Maďarsko je domovem prasat plemene mangalica, jejichž sádlo není škodlivé zdraví. Nechybí zde hustá zakysaná smetana. Velké oblibě se těší zelí, pověstné je sedmihradské vrstvené zelí. Kološvárské plněné zelí (koloszváry töltött káposzta) je další národní jídlo – plněný zelný list nejčastěji mletým masem s rýží, cibulí, koření a zeleninou. Ze základních pokrmů převažuje především bílý chléb. Maďarské přísloví říká, že „jídlo bez chleba není jídlo” a Maďaři by prý mohli „jíst chleba s chlebem”. U nás jsou proslulé uzeniny jako čabajka, debrecínka (podle města Debrecen), uherský salám.

Maďaři obohatili světovou kuchyni proslulými výtečnými pokrmy. Nejtypičtější maďarský pokrm je guláš - gulyás - původně polévka maďarských pastevců. Kočovní nomádi ji převáželi v sušeném stavu, potom tento na slunci usušený základ zředili vodou, aby ji mohli v pustině v kotlíku (zvaný gulyás) na ohni uvařit. Dnes je gulyás vydatná polévka z hovězího masa, brambor, cibule a kořeněná paprikou. Segedínský guláš (székely goulash, vyslovujeme sékej guláš) pravděpodobně vymyslel archivář József Székely z nouze, když zjistil, že má doma jen trochu zelí a guláše. Přidává se do něj zelí, cibule, paprika, slanina, kysaná smetana. Perkelt (pörkölt) podobný našemu guláši je dušené maso s rajčaty, cibulí, česnekem, paprikou, má málo šávy a je zahuštěný moukou na rozdíl od gulyáse. Přidá-li se do pokrmu smetana, používá se pro omáčku s paprikou název paprikáš (paprikás). Tokáň je zase pikantní směs masa (nejčastěji hovězí maso na proužky) a zeleniny. Známé je lečo (lecsó) – zeleninová směs z papriky, rajčat, cibule, s klobásou. Ve světě je rozšířený langoš (lángos) – placka
z kynutého těsta smažená v oleji s různými přílohami jako česnek, sýr, někdy zelí, kopr, šunka aj. Původem maďarská je
i čalamáda (csalamádé) ve významu „zeleninová směs naložená v octě“.
Známou specialitou je balatonská hutná rybí polévka halászlé, která je nejlahodnější, když se vaří z co nejvíce druhů ryb, převážně z kapra a sumce. Dá se jíst i jako hlavní jídlo. Původně ji vařili v kotlíku nad ohněm maďarští rybáři.

Maďaři milují sladké. Vedle palačinek (např. Gundelovy palačinky) je proslulý štrúdl, tažný závin se patrně naučili Maďaři
od Turků, kteří jsou mistři v přípravě tenkého těsta. Náplně štrúdlů jsou rozmanité, plní se třešněmi, ořechy, mákem, švestkami, tvarohem a koprem. Sladká vůně tradičního kürtõskalács dominuje každému vánočnímu trhu, nezapomenutelný dezert somlói galuska (piškot s vlašskými ořechy, rozinkami, bohatou vanilkovo-čokoládovou polevou a lehkou šlehačkou), již zmíněný dort Dobos-torta.

Kvalitní a skvělá vína patří neodmyslitelně k Maďarsku. K nejznámějším patří region Tokaj, kde se na sopečné půdě pěstují hrozny s ušlechtilou plísní botrytis cinera a podobající se rozinkám. Sladké tokajské víno se obvykle pije ke štrúdlům a dalším sladkostem. V 17. století jej Ludvík XIV. prohlásil za „krále vín a víno králů”. V regionu Eger se pěstuje proslulé červené víno Égri Bikavér (Býčí krev). Jako aperitiv nesmí chybět pálinka meruňkovice (barackpálinka), z třešní (cseresnyepálinka) a další.

Maďarská kuchyně se vyznačuje mimořádnou rozmanitostí chutí i vzhledu, obohatila světovou kuchyni mnoha skvělými recepty, pokrmy i výrobky. Vynikající pokrmy si můžete vychutnat v příjemné restauraci při cimbále a houslích.

Zdroj: Wikipedie.cz
Foto: ©SAMphotostock.cz/ ajafoto