Kuchaři do domu
Největší seznam osobních kuchařů a firem k pronajmutí na Vaše akce
Jsme členy Hospodářské komory.
AKC ČR AKC ČR a WACS

Bylinky na snížení teploty: Nebojme se teploty!


Ilustrační fotografie

Nebojme se teploty!
Od kdy je teplota pokládána za vysokou? Zdravý jedinec má normální teplotu mezi 36 °C až 37 °C, někdy až do 37,5 °C, například po koupeli nebo tělesné námaze.

Ráno bývá nízká, nejvyšší je pak mezi 18. a 22. hodinou. Pokud je více než dva dny nad 37,5 °C, jedná se o zvýšenou teplotu.
Jde o určitý způsob obrany našeho těla a projev nějaké nemoci. Teplota sama o sobě nemoc není. Je to příznak, který má svůj význam, snaží se zničit virovou nebo jinou infekci. Většina mikroorganismů totiž vyšší teplotu nesnáší, ztrácí při ní schopnost se rozmnožovat a hyne.

Horečka navíc aktivuje imunitní systém. Není tedy dobře brát léky na snížení teploty, aniž bychom znali příčinu, zbavíme se totiž přirozeného obranného mechanismu. Stoupne-li teplota nad 39 °C, je vhodné ji snižovat postupně, k lékům přidat chladné zábaly.
Existují také nevysvětlitelné teploty, které trvají několik týdnů i měsíců, jsou způsobeny skrytými ložisky infekce v těle. Těmi se ale zabývat nebudeme.

Jaký je rozdíl mezi teplotou a horečkou? Teplota je považována do 38 °C. Je-li vyšší, mluvíme už o horečce.
Při teplotě se nejčastěji užívají bylinky jako je černý bez, lípa srdčitá, meduňka, vrba bílá. Vhodné jsou i zábaly, obklady z jablečného octa, potní kúry a hlavně dostatek tekutin. Uleví nám i éterické oleje, například silice citronu.

Čaj při teplotě
ze směsi černého bezu a lipového květu. Polévkovou lžíci směsi přelijeme 250 ml horké vody, necháme 15 minut odstát a pak přecedíme. Přidáme med a citron.

Vrba bílá (z její kůry byla roku 1839 izolována kyselina salicyová, z ní pak roku 1899 synteticky připraven aspirin) nám také pomůže snížit teplotu, oproti některým lékům ale nedráždí žaludek. Přesto by ji neměli užívat lidé s žaludečními či dvanácterníkovými vředy nebo nadměrnou krvácivostí.
Kůru si můžeme nasbírat sami počátkem jara z mladých, asi tříletých vrb, větvičky naklepeme a kůru z nich odloupeme. Sušíme co nejrychleji v troubě asi při 55 °C nebo na přímém slunci. Nebo ji samozřejmě zakoupíme v prodejnách s bylinkami.
Při teplotě si připravíme 1 lžičku kůry, povaříme ji asi 7 minut ve 250 ml vody, chvilku necháme odstát a přecedíme. Osladíme opět medem, užíváme jednu lžíci každé dvě hodiny.

Výborný je také zázvor, ten obsahuje hořčík, vápník, železo, draslík, aj., působí protizánětlivě. Můžeme si z něj připravit čaj, ale i omývat tělo při horečce: 200 g nastrouhaného zázvoru krátce povaříme v litru vody.

Autor: Eva Ch.
Zdroj: I. Rosenfeld – Symptomy nemocí

TIP:
Čeká vás příprava rodinné oslavy, narozeniny, jubilea, svatba, firemní akce, zábavný teambuilding, párty, grilování?
NEMÁTE ČAS? Potřebujete kuchaře nebo kompletní catering? Záleží Vám na úspěchu akce? Užijte si oslavu se svými hosty! Bez práce! ŠETŘTE SVŮJ ČAS, PRÁCI, STAROSTI, PENÍZE!
Objednejte si osobního profesionálního kuchaře nebo zážitkový catering! Kompletně se o akci postará! Přijede za Vámi - domů, zahradu, na chatu, do zázemí firmy, klubu. Kuchař sestaví vaše oblíbené menu, nakoupí, přiveze inventář, navaří, naservíruje, uklidí kuchyň, pobaví hosty a odjíždí.
V útulném soukromí se oslava vyplatí!
Zajistíme také krásné prostory na vaše akce.

Kde hledat kuchaře, cateringové služby nebo lekce vaření?
Objednejte na portálu Kuchaři do domu.cz - největší seznam osobních kuchařů a cateringových firem na objednání na Vaše akce. Celá ČR. 

Jak objednat kuchaře
na oslavu nebo catering?
Vaši poptávku pošleme ověřeným a spolehlivým mistrům kuchařům nebo firmám. Sami si vyberete nejlepší nabídku menu, cenovou nabídku.
ZADAT POPTÁVKU: ZDE  

Ostatní

Paprika: Víte, že se používá jako zelenina, koření nebo jako lék?

Paprika obsahuje betakaroten, který se v těle mění na vitamín A, lykopen – červené rostlinné barvivo antioxidačního účinku. Červenou papriku můžeme nechat spálit dočerna, po včasném oloupání je zase červená. 

čtěte více...

Hrušeň obecná: Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku

Hrušky jsou velmi chutné ovoce, obsahují větší množství sacharidů, mají nízký obsah tuků a proteinů. Patří vedle jabloní k našim nejrozšířenějším ovocným stromům. Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku.

čtěte více...

Bylinky a vaření: Měsíček lékařský

Měsíček lékařský má květy, které lze přidat do salátů, čerstvé i sušené, jako ozdobu do pomazánek, polévek. Rýži dodává pikantní chuť. Měsíčková šťáva povzbuzuje játra i žlučník, posiluje slinivku břišní a ulevuje křečím.

čtěte více...

Bylinky: Máta peprná v kuchyni

Máta peprná je ze všech mát tou nejcennější, má velké hojivé účinky způsobené vysokým obsahem mentolu. Syrová je vynikající jako ochucovadlo do salátů, omáček nebo želé. Výborná je k mletému čí jehněčímu masu.

čtěte více...

Podběl: Znáte jeho zdravotní účinky a použití?

Podběl se užívá při zánětech horních cest dýchacích, k potlačení zánětů a k lepšímu odkašlávání. Byl zjištěn močopudný a antiastmatický účinek. Podběl by se měl užívat po dobu 4 – 6 týdnů, vzhledem k obsahu toxických alkaloidů.

čtěte více...

Poklad aztéckých běžců neboli chia semínka

Podle lidových doporučení chia semínka zlepšují imunitu, regenerují tkáně, příznivě ovlivňují pokožku, chrání před dehydratací organismu, snižují cholesterol a riziko vzniku osteoporózy. Doporučují se při dietě a cukrovce, neobsahují lepek.
 

čtěte více...

Znáte Mladý ječmen? Má významné účinky na zdraví!

Mladý ječmen podporuje zdravý růst. „Zelené" bílkoviny léčí vředy a chrání povrchové tkáně a sliznice. Vitamíny a ostatní živiny v Mladém ječmeni zůstávají téměř nedotčené. Mladý ječmen se vyznačuje silnou antioxidační aktivitou.

čtěte více...

Vánočka: Historie pečení, rekordy a zajímavosti

Vánočka je symbolem života a plodnosti, svým tvarem připomíná Ježíška v peřince. Podle množství tuku dělíme vánočky na máslovou, její těsto je těžší, obsahuje více droždí, je nižší a méně nadýchaná než tuková. Chutná ale lépe.

čtěte více...

Připravme si sladké a zdravé mlsání nejen na zimu! Sušené švestky

Sušené švestky působí preventivně proti výskytu hemeroidů a nádorům tlustého střeva. Rozpustná vláknina ze sušených švestek příznivě ovlivňuje stěny střev a snižuje cholesterol v krvi.

čtěte více...

Rajská jablíčka: Využití v kuchyni a domácí výroba kečupů

Doporučují se lidem s onemocněním srdce, poruchami látkové výměny, i na problémy s prostatou. Působí také jako prevence rakoviny dělohy, slinivky, jícnu. Podporují imunitu, mají antioxidační účinky.

čtěte více...

Kokos: Největší semínko světa!

Dužnina kokosu obsahuje 60 % tuku, proteiny, křemík, hořčík, draslík, fosfor, cukry, nenasycený tuk, vlákninu a glycidy. Léčí  nervové nemoci, podporuje paměť, odstraňuje nečistoty pleti.

čtěte více...

Reveň, lidově zvaná rebarbora: Prospěšná našemu zdraví, ale...

Je prospěšná pro krevní oběh, pokožku i vlasy, posiluje nervovou soustavu, stavbu kostí, zbavuje tělo jedů. Nedoporučuje se těhotným a kojícím ženám, stejně jako dětem do tří let, lidem s ledvinovým onemocněním.

čtěte více...

Rukola pro naše zdraví: Používáte ji v kuchyni?

Rukola má nahořklou chuť připomínající ředkvičky. Konzumace listů působí proti únavě, posiluje imunitu, odvar z kořene odstraňuje zažívací problémy. Rostlina má močopudné účinky, pročišťuje krev.

čtěte více...

Zánět ledvin: Bylinná podpůrná léčba

Zánět ledvin je vážné onemocnění vylučovací soustavy a je nutné, aby k zahájení jeho léčby došlo co nejdříve. Nemocný by měl vždy navštívit lékaře. Na každé onemocnění ale odjakživa byly bylinky.

čtěte více...

Koblížky z lásky a pověry na sv. Valentina

Vlastnoručně vytvořený dárek v podobě něčeho sladkého potěší každého z nás, obzvlášť darujeme-li jej právě v den svatého Valentina. Chceme-li koblížek použít jako valentinku, vložíme ho do malého celofánového sáčku.

čtěte více...
Více z kategorie zajimavosti naleznete ZDE