Kuchaři do domu
Největší seznam osobních kuchařů a firem k pronajmutí na Vaše akce
Jsme členy Hospodářské komory.
AKC ČR AKC ČR a WACS

Bylinky: Domácí bylinná kosmetika a omlazení pleti


Ilustrační fotografie

Péče o pleť je potřebná i v zimních měsících
Vincent van Gogh: „Krása ženství je součástí přírody, kdežto síla mužství součástí vesmíru.″

Naši předkové neměli kosmetické salony, a přeci se o svou pleť starali. Používali různé bylinky, z kterých si vyráběli masti, olejíčky, čaje. Podomácku vyrobená kosmetika může předejít alergickým reakcím, protože neobsahuje konzervační látky. Přesto některé byliny mohou naši pleť podráždit, proto je vhodné produkt nejprve otestovat na menším kousku kůže a používat ho až poté, co se opravdu osvědčí.

Na mastnou pleť, která má sklony k zánětům, je výborný heřmánek (ten lze aplikovat i na jemnou dětskou pokožku, ale jedinci se suchou pletí by jej používat neměli), měsíček i kontryhel. Můžeme si připravovat čaje nebo obklady, ty heřmánkové uleví i unaveným očím.

Na starší pleť je vhodný krém z měsíčku lékařského, má dezinfekční účinky, zvláčňuje pokožku, výborný je i na rozpraskanou kůži na patách či rtech.
Čaj ze svízele použijeme po odstátí k umývání pleti několikrát denně, vyhlazuje vrásky.
Omlazující účinky má také kustovnice čínská. Ta celkově posiluje organismus, má antioxidační účinky.
Pleti prospěje také levandulová koupel, tvorbu vrásek zmírňuje meduňka – užíváme ji jako čaj,  odvar nebo do koupele.
Na omlazení pleti si můžeme vyrobit tonikum z květů pivoňky. Tři hrsti květů zalijeme 2,5 dl vody, necháme odstát asi půl hodiny, pak květy vymačkáme, přecedíme a odvar necháme vychladnout. Aplikujeme denně po dobu jednoho týdne.

Akné nás dovede potrápit, jeho léčba nebývá snadná. Nejprve je třeba pročistit organismus. K tomu jsou vhodné například ledvinové čaje nebo řeřišnice luční - konzumovat můžeme její lístky v různých salátech.
Ledvinový čaj pijeme 3x denně po dobu asi pěti týdnů. Připravíme si:
2 díly celíku zlatobýlu
1 díl přesličky rolní, rdesa ptačího a rdesa rolního
Akné zmírní také šalvěj, ta uvolní ucpané mazové žlázky a tukové cysty v obličeji, stahuje póry. Vhodná je také máta.
Na omývání postižených míst si můžeme připravit odvar z mladých listů maliníku – hrst povaříme 10 minut ve 300 ml vody, pak necháme vylouhovat dalších 10 minut a scedíme.

Někomu pomáhá maska z jablek. Příprava je velice jednoduchá – pokrájená a očištěná jablíčka povaříme ve 250 ml vody, pak rozmačkáme nebo rozmixujeme a naneseme na obličej.  
Vhodný je také nálev, který připravíme z jedné polévkové lžíce směsi a pijeme 2x denně mezi jídly: 4 díly natě kopřivy
2 díly natě třezalky a kořene lopuchu
1 díl květu trnky, kůry krušiny, natě zemědýmu, natě čelanky

Na pročištění krve je výborná kopřiva. Na jeden hrnek čaje je potřeba jedna lžička kopřiv, zalijeme horkou vodou a necháme odstát. Pijeme několikrát denně po dobu asi pěti týdnů.
Čaj z listí vlašského ořechu - jeden hrnek ráno před jídlem pročistí pleť.
Z listí ořešáku si můžeme připravit i pleťovou vodu: lžíci nasekaných listů necháme louhovat 10 hodin ve ¼ litru vody, pak zahřejeme, přecedíme, zředíme vodou a můžeme použít.

Na jemnou pokožku si můžeme připravit masku z avokáda, které rozmačkáme a smícháme s bílým jogurtem, přidat lze i lžička medu. Na obličeji necháme 15 minut.
Vhodné je pití zeleného čaje.

Každá pleť je samozřejmě jiná a potřebuje různou péči. Velmi důležitá je také strava, která má vliv i na tvorbu akné. V takovém případě je třeba se vyvarovat zvýšeného množství sladkostí, tučných pokrmů, přemíry alkoholu, na někoho působí i ostrá, mastná či kořeněná jídla. Je třeba zvýšit množství vitamínů C, E, B, draslík, zinek, selen. V praxi to znamená konzumaci zeleniny, ovoce, ryb, různých semínek a ořechů, výborné je avokádo, červená řepa, ale i sýr cottage.
Vhodná je také hlíva ústřičná a dostatečné množství tekutin – nejlépe čistá voda, popřípadě bylinkové a ovocné čaje.
Nezapomínejme, že náš vzhled ovlivňuje vyvážená strava a dostatek zdravých potravin.

Autor: Eva Ch.
Zdroj: V. Grešlík – Bylinná léčba
           Kniha bylinek. Přírodní kosmetika

Ostatní

Paprika: Víte, že se používá jako zelenina, koření nebo jako lék?

Paprika obsahuje betakaroten, který se v těle mění na vitamín A, lykopen – červené rostlinné barvivo antioxidačního účinku. Červenou papriku můžeme nechat spálit dočerna, po včasném oloupání je zase červená. 

čtěte více...

Hrušeň obecná: Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku

Hrušky jsou velmi chutné ovoce, obsahují větší množství sacharidů, mají nízký obsah tuků a proteinů. Patří vedle jabloní k našim nejrozšířenějším ovocným stromům. Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku.

čtěte více...

Bylinky a vaření: Měsíček lékařský

Měsíček lékařský má květy, které lze přidat do salátů, čerstvé i sušené, jako ozdobu do pomazánek, polévek. Rýži dodává pikantní chuť. Měsíčková šťáva povzbuzuje játra i žlučník, posiluje slinivku břišní a ulevuje křečím.

čtěte více...

Bylinky: Máta peprná v kuchyni

Máta peprná je ze všech mát tou nejcennější, má velké hojivé účinky způsobené vysokým obsahem mentolu. Syrová je vynikající jako ochucovadlo do salátů, omáček nebo želé. Výborná je k mletému čí jehněčímu masu.

čtěte více...

Podběl: Znáte jeho zdravotní účinky a použití?

Podběl se užívá při zánětech horních cest dýchacích, k potlačení zánětů a k lepšímu odkašlávání. Byl zjištěn močopudný a antiastmatický účinek. Podběl by se měl užívat po dobu 4 – 6 týdnů, vzhledem k obsahu toxických alkaloidů.

čtěte více...

Poklad aztéckých běžců neboli chia semínka

Podle lidových doporučení chia semínka zlepšují imunitu, regenerují tkáně, příznivě ovlivňují pokožku, chrání před dehydratací organismu, snižují cholesterol a riziko vzniku osteoporózy. Doporučují se při dietě a cukrovce, neobsahují lepek.
 

čtěte více...

Znáte Mladý ječmen? Má významné účinky na zdraví!

Mladý ječmen podporuje zdravý růst. „Zelené" bílkoviny léčí vředy a chrání povrchové tkáně a sliznice. Vitamíny a ostatní živiny v Mladém ječmeni zůstávají téměř nedotčené. Mladý ječmen se vyznačuje silnou antioxidační aktivitou.

čtěte více...

Vánočka: Historie pečení, rekordy a zajímavosti

Vánočka je symbolem života a plodnosti, svým tvarem připomíná Ježíška v peřince. Podle množství tuku dělíme vánočky na máslovou, její těsto je těžší, obsahuje více droždí, je nižší a méně nadýchaná než tuková. Chutná ale lépe.

čtěte více...

Připravme si sladké a zdravé mlsání nejen na zimu! Sušené švestky

Sušené švestky působí preventivně proti výskytu hemeroidů a nádorům tlustého střeva. Rozpustná vláknina ze sušených švestek příznivě ovlivňuje stěny střev a snižuje cholesterol v krvi.

čtěte více...

Rajská jablíčka: Využití v kuchyni a domácí výroba kečupů

Doporučují se lidem s onemocněním srdce, poruchami látkové výměny, i na problémy s prostatou. Působí také jako prevence rakoviny dělohy, slinivky, jícnu. Podporují imunitu, mají antioxidační účinky.

čtěte více...

Kokos: Největší semínko světa!

Dužnina kokosu obsahuje 60 % tuku, proteiny, křemík, hořčík, draslík, fosfor, cukry, nenasycený tuk, vlákninu a glycidy. Léčí  nervové nemoci, podporuje paměť, odstraňuje nečistoty pleti.

čtěte více...

Reveň, lidově zvaná rebarbora: Prospěšná našemu zdraví, ale...

Je prospěšná pro krevní oběh, pokožku i vlasy, posiluje nervovou soustavu, stavbu kostí, zbavuje tělo jedů. Nedoporučuje se těhotným a kojícím ženám, stejně jako dětem do tří let, lidem s ledvinovým onemocněním.

čtěte více...

Rukola pro naše zdraví: Používáte ji v kuchyni?

Rukola má nahořklou chuť připomínající ředkvičky. Konzumace listů působí proti únavě, posiluje imunitu, odvar z kořene odstraňuje zažívací problémy. Rostlina má močopudné účinky, pročišťuje krev.

čtěte více...

Zánět ledvin: Bylinná podpůrná léčba

Zánět ledvin je vážné onemocnění vylučovací soustavy a je nutné, aby k zahájení jeho léčby došlo co nejdříve. Nemocný by měl vždy navštívit lékaře. Na každé onemocnění ale odjakživa byly bylinky.

čtěte více...

Koblížky z lásky a pověry na sv. Valentina

Vlastnoručně vytvořený dárek v podobě něčeho sladkého potěší každého z nás, obzvlášť darujeme-li jej právě v den svatého Valentina. Chceme-li koblížek použít jako valentinku, vložíme ho do malého celofánového sáčku.

čtěte více...
Více z kategorie zajimavosti naleznete ZDE