Kuchaři do domu
Největší seznam osobních kuchařů a firem k pronajmutí na Vaše akce
Jsme členy Hospodářské komory.
AKC ČR AKC ČR a WACS

České pivo: jeho kvalita, historie, naše pivovary, čepování


Ilustrační fotografie

PILA HO UŽ ELIŠKA PŘEMYSLOVNA, MIKOLÁŠ ALEŠ I KAREL HYNEK MÁCHA.
JDE O ČESKÉ PIVO

Naše pivo patří mezi nejznámější na světě a má dlouholetou tradici. Vařilo se už odpradávna, přesně nelze určit, kdy bylo to první. Uvádí se Mezopotámie, asi před sedmi tisíci lety.

Pivo je staroslověnské slovo, označovalo nápoj nejobyčejnější a nejrozšířenější. První zmínky o jeho vaření u nás se dochovaly z 10. století, kdy se připravovalo v Břevnovském klášteře.

Pivo je mok, který pění, vyrábí se zkvašením mladiny, ta se připravuje ze sladu, vody, upraveného i neupraveného chmele, nebo z chmelových produktů.

Kvalitu našeho piva zaručuje chráněná značka Evropské unie (zapsáno bylo 16. října 2008). Zápisem do Rejstříku chráněných označení původu a chráněných zeměpisných označení je zaručena kvalita i technologie výrobku. Jedinečnost produktu spočívá ve vysoce kvalitních surovinách, originálnímu postupu výroby, způsobu kontroly i umění českých sládků.

Charakter dnešního piva se formoval v polovině 19. století, do té doby se u nás vařila výhradně svrchně kvašená piva z pšeničných skladů. Změna nastala roku 1842 založením Městského pivovaru v Plzni a výrobou spodně kvašeného ležáku.
Dnes tvoří piva plzeňského typu celé dvě třetiny všech piv vypitých na světě. Produkt vyrobený v jiné zemi nemůže být považován za český.

Mezi jednotlivými značkami jsou patrné rozdíly chuťové i výrobní. Každý pivovar má svůj vlastní recept, jinou dobu i teplotu kvašení i jiné místo kvašení.
Také jeho čepování je různé. Češi točí pivo na jeden zátah, takzvaně po skle, aby se vytvořila pěna. Na Moravě a ve Slezsku čepují na tři i více zátahů, z výšky. Pak vznikne pěna tuhá, mok je méně perlivý.

Mezi naše nejznámější pivovary patří pražský Pivovar Staropramen (Staropramen, Vratislav, Braník).
Středočeský kraj zastupuje např. Pivovar Ferdinand (Ferdinand), Nymburk (Postřižinské pivo), Klášter (Klášter), Rakovník (Bakalář), Krušovice (Krušovice).
Mezi Jihočeské pivovary patří např. Třeboň (Regent), České Budějovice (Samson), Budějovický Budvar (Budvar).
Plzeňský kraj proslavil Pivovar Gambrinus Plzeň (Gambrinus), Městský pivovar Plzeň (Pilsner Urquell).
Ústecký kraj je známý Pivovarem Velké Březno (Březňák), Žatec (Žatec).
Mezi zástupce Libereckého kraje patří Pivovar Svijany (Svijany), Vratislavice nad Nisou (Konrad), Zámecký pivovar Frýdlant (Albert).
Královéhradecký kraj zastupuje Pivovar Trutnov (Krakonoš), Náchod (Primátor), Pardubický pak např. Pardubice (Pernštejn), Vysočinu Pivovar Humpolec (Bernard).
Jihomoravský kraj je známý Pivovarem Brno (Starobrno), Olomouckým  Pivovarem Přerov (Zubr), Moravskoslezský Pivovarem Nošovice (Radegast), Zlínský Pivovarem Uherský Brod (Janáček).

V posledních letech u nás přibývá pivovarů, zvláště těch malých, rozšiřuje se nabídka pivních druhů i stylů, trh se opět oživuje. Jen Plzeňský Prazdroj loni uvařil více než deset milionů hektolitrů piva.

Pivo je zdraví prospěšné, musí se ovšem pít s mírou. Obsahuje množství minerálů i vitamínů, pro muže se doporučuje asi jeden litr denně, pro ženy dvě třetinky. Vyroste nám po něm pivní břicho? Je méně kalorické než mnohé limonády a džusy, ale podporuje chuť k jídlu.

Každý Čech vypije průměrně 144 litrů, Němci asi 107 litrů, Rakušané 106 litrů. Češi ale konzumují více to lahvové než čepované.
Že je o naše pivo zájem i v zahraničí, dokazuje 3,65 milionu vyvezených hektolitrů, turisté u nás vypili loni 630 tisíc hektolitrů.

Češi dovedou svůj oblíbený nápoj také oslavit, každoročně se pořádá v květnu v Praze na Letenské pláni pivní festival, trvá sedmnáct dní a navštíví ho až 50 tisíc lidí. Zájemci mají možnost ochutnat až sto druhů českého moku, to se podává ve sklenicích i ve džbánech.

Autor: Eva Ch.
Zdroj: Wikipedie, České pivo
TIP:
NEUNAVUJTE SE VAŘENÍM! STRESUJE VÁS PŘÍPRAVA OSLAVY! UŽIJTE SI OSLAVU SE SVÝMI HOSTY!

Čeká vás příprava rodinné oslavy nebo firemní akce? Jste zaneprázdněni? Neradi vaříte? Objednejte si osobního profesionálního kuchaře!
Kompletně se o akci postará! Přijede za Vámi - domů, zahradu, na chatu, do zázemí firmy, klubu.
Oslava bez práce v soukromí se vyplatí! Spočítejte si, kolik času, práce a peněz ušetříte nákupy, stáním ve frontách, vařením, úklidem, pronájmem salónků, drahé alkoholické a nealkoholické nápoje. Užijte si čerstvé delikatesy od šéfkuchaře.

Kde hledat kuchaře?
Vyberte si mistra kuchaře nebo catering na portálu: Kuchaři do domu.cz - největší seznam osobních kuchařů a catering na objednání na Vaše akce. Celá ČR. 

Jak objednat
kuchaře na oslavu nebo catering?
Vaši poptávku pošleme více mistrům kuchařům. Sami si vyberete nejlepší nabídku menu, cenovou nabídku a svého mistra kuchaře.
ZADAT POPTÁVKU: ZDE  

Ostatní

Paprika: Víte, že se používá jako zelenina, koření nebo jako lék?

Paprika obsahuje betakaroten, který se v těle mění na vitamín A, lykopen – červené rostlinné barvivo antioxidačního účinku. Červenou papriku můžeme nechat spálit dočerna, po včasném oloupání je zase červená. 

čtěte více...

Hrušeň obecná: Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku

Hrušky jsou velmi chutné ovoce, obsahují větší množství sacharidů, mají nízký obsah tuků a proteinů. Patří vedle jabloní k našim nejrozšířenějším ovocným stromům. Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku.

čtěte více...

Bylinky a vaření: Měsíček lékařský

Měsíček lékařský má květy, které lze přidat do salátů, čerstvé i sušené, jako ozdobu do pomazánek, polévek. Rýži dodává pikantní chuť. Měsíčková šťáva povzbuzuje játra i žlučník, posiluje slinivku břišní a ulevuje křečím.

čtěte více...

Bylinky: Máta peprná v kuchyni

Máta peprná je ze všech mát tou nejcennější, má velké hojivé účinky způsobené vysokým obsahem mentolu. Syrová je vynikající jako ochucovadlo do salátů, omáček nebo želé. Výborná je k mletému čí jehněčímu masu.

čtěte více...

Podběl: Znáte jeho zdravotní účinky a použití?

Podběl se užívá při zánětech horních cest dýchacích, k potlačení zánětů a k lepšímu odkašlávání. Byl zjištěn močopudný a antiastmatický účinek. Podběl by se měl užívat po dobu 4 – 6 týdnů, vzhledem k obsahu toxických alkaloidů.

čtěte více...

Poklad aztéckých běžců neboli chia semínka

Podle lidových doporučení chia semínka zlepšují imunitu, regenerují tkáně, příznivě ovlivňují pokožku, chrání před dehydratací organismu, snižují cholesterol a riziko vzniku osteoporózy. Doporučují se při dietě a cukrovce, neobsahují lepek.
 

čtěte více...

Znáte Mladý ječmen? Má významné účinky na zdraví!

Mladý ječmen podporuje zdravý růst. „Zelené" bílkoviny léčí vředy a chrání povrchové tkáně a sliznice. Vitamíny a ostatní živiny v Mladém ječmeni zůstávají téměř nedotčené. Mladý ječmen se vyznačuje silnou antioxidační aktivitou.

čtěte více...

Vánočka: Historie pečení, rekordy a zajímavosti

Vánočka je symbolem života a plodnosti, svým tvarem připomíná Ježíška v peřince. Podle množství tuku dělíme vánočky na máslovou, její těsto je těžší, obsahuje více droždí, je nižší a méně nadýchaná než tuková. Chutná ale lépe.

čtěte více...

Připravme si sladké a zdravé mlsání nejen na zimu! Sušené švestky

Sušené švestky působí preventivně proti výskytu hemeroidů a nádorům tlustého střeva. Rozpustná vláknina ze sušených švestek příznivě ovlivňuje stěny střev a snižuje cholesterol v krvi.

čtěte více...

Rajská jablíčka: Využití v kuchyni a domácí výroba kečupů

Doporučují se lidem s onemocněním srdce, poruchami látkové výměny, i na problémy s prostatou. Působí také jako prevence rakoviny dělohy, slinivky, jícnu. Podporují imunitu, mají antioxidační účinky.

čtěte více...

Kokos: Největší semínko světa!

Dužnina kokosu obsahuje 60 % tuku, proteiny, křemík, hořčík, draslík, fosfor, cukry, nenasycený tuk, vlákninu a glycidy. Léčí  nervové nemoci, podporuje paměť, odstraňuje nečistoty pleti.

čtěte více...

Reveň, lidově zvaná rebarbora: Prospěšná našemu zdraví, ale...

Je prospěšná pro krevní oběh, pokožku i vlasy, posiluje nervovou soustavu, stavbu kostí, zbavuje tělo jedů. Nedoporučuje se těhotným a kojícím ženám, stejně jako dětem do tří let, lidem s ledvinovým onemocněním.

čtěte více...

Rukola pro naše zdraví: Používáte ji v kuchyni?

Rukola má nahořklou chuť připomínající ředkvičky. Konzumace listů působí proti únavě, posiluje imunitu, odvar z kořene odstraňuje zažívací problémy. Rostlina má močopudné účinky, pročišťuje krev.

čtěte více...

Zánět ledvin: Bylinná podpůrná léčba

Zánět ledvin je vážné onemocnění vylučovací soustavy a je nutné, aby k zahájení jeho léčby došlo co nejdříve. Nemocný by měl vždy navštívit lékaře. Na každé onemocnění ale odjakživa byly bylinky.

čtěte více...

Koblížky z lásky a pověry na sv. Valentina

Vlastnoručně vytvořený dárek v podobě něčeho sladkého potěší každého z nás, obzvlášť darujeme-li jej právě v den svatého Valentina. Chceme-li koblížek použít jako valentinku, vložíme ho do malého celofánového sáčku.

čtěte více...
Více z kategorie zajimavosti naleznete ZDE