Kuchaři do domu
Největší seznam osobních kuchařů a firem k pronajmutí na Vaše akce
Jsme členy Hospodářské komory.
AKC ČR AKC ČR a WACS

Český kapr má svoji ochrannou známku


Ilustrační fotografie

Sezona výlovů je v plném proudu

Mezi naše hospodářsky nejdůležitější sladkovodní ryby patří kapr - Cyprinus carpio.
Pochází z povodí Černého moře a Kaspického jezera. Původní divoce žijící kapr má dlouhé ošupené válcovité tělo, vyskytuje se v Dunaji a jeho přítocích.

Kapr je jedna z nejoblíbenějších rybniční ryb a vyskytuje po celé Evropě. Dosahuje délky až 120 cm a váhy 30 kg. Má velké šupiny, dlouhou hřbetní ploutev a krátkou ploutev řitní, u tlamičky 4 vousky. Místo zubů a jazyka jsou tzv. požeráky, zuby ve třech řadách, které potravu rozmělňují.

Rozmnožuje se od května do června třením. Samička naklade jikry do stojaté prohřáté vody, sameček je pak oplodní mlíčím. Plůdek se živí zooplanktonem, když doroste asi do dvou centimetrů, požírá zvířenu u dna.

Chová se v rybnících, nasazuje se do řek, přehrad i teplejších jezer. Lehko se kříží s karasem. Tito kříženci mají dva páry krátkých vousků, rostou pomaleji než kapr a bývají neplodní. Cyprinus se kříží i s kulturními rasami, potomci jsou pak odolnější a dobře rostou.  
Kapr je teplomilná nenáročná všežravá ryba, živí se menšími červy, žížalami, hmyzem, ale i rostlinkami. Roste rychle, už za tři roky může vážit dva i více kilogramů. Dožívá se až padesáti let a řadí se mezi naše nejznámější ryby.

Naši kapři se dělí  podle ošupení na:
šupinaté – ti mají pokryté šupinami celé tělo kromě hlavy
lysé – mívají pokrýtí u základny ploutví, na ocase, za hlavou nebo na hřbetu
řádkové – ten je podobný lysci, na straně má jednu nebo dvě řady šupin
hladké – tělo je hladké, několik šupin najdeme u základen ploutví.

Rybáři je nejčastěji chytají na těstoviny, ale i rousnice. Před vytažením znehybní, položí se na bok a pak se dají snadno vytáhnout.
Naše rybníkářství se začalo rozvíjet za vlády Jana Lucemburského, pokračovalo i v době Karla IV. Tehdy vznikly naše nejstarší třeboňské rybníky, Bolešický a Dvořiště.

Historie Třeboňského kapra sahá tedy do 14. století a tato značka je uznávaná i ze strany Evropské unie. První zmínka o vánočním kaprovi je z poloviny 13. století, kdy jej na dvoře mongolského chána ochutnal vlámský mnich Vilém z Rubruku.

Mezi nejslavnější rybníkáře patří Štěpánek Netolický, ten začal v 16. století s budováním třeboňské rybniční sítě, jeho pokračovatelem byl známý Jakub Krčín z Jelčan. Na ně v 19. století navázal Josef Šusta, jeho metody se v chovu uplatňují dodnes.

Český kapr má svoji ochrannou známku zapsanou na Úřadu průmyslového vlastnictví od roku 2001. Jejím majitelem je Rybářské sdružení České republiky, které z velké většiny zásobuje náš trh.

Jde o jednu z nejcennějších hospodářských ryb, kterou mají v oblibě i sportovní rybáři.
Mezi světové rekordmany se letos zapsal i náš rybář, který v Maďarsku ulovil kapříka dlouhého 125 cm , s váhou téměř 48 kg. Svůj úlovek vrátil do jezera, maso takového velikána je příliš tučné. Mezi největší kapry světa patří např. úlovek anglického rybáře, ten ve Francii chytil rybu vážící 40,2 kg o délce 147 cm, nebo německý kapr těžký 32,8 kg  délce 104 cm. Mezi české rekordmany patří úlovek dlouhý 128 cm o váze 29 kg .

Mnozí z nás si bez kapra nedovedou představit Štědrý den. Podává se obalovaný nebo jen osmažený, nejčastěji s bramborovým salátem.

Autor: Eva Ch.
Zdroj:  Jiří Čihař, Jiří Malý Sladkovodní ryby
           Breviář rybáře

Ostatní

Paprika: Víte, že se používá jako zelenina, koření nebo jako lék?

Paprika obsahuje betakaroten, který se v těle mění na vitamín A, lykopen – červené rostlinné barvivo antioxidačního účinku. Červenou papriku můžeme nechat spálit dočerna, po včasném oloupání je zase červená. 

čtěte více...

Hrušeň obecná: Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku

Hrušky jsou velmi chutné ovoce, obsahují větší množství sacharidů, mají nízký obsah tuků a proteinů. Patří vedle jabloní k našim nejrozšířenějším ovocným stromům. Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku.

čtěte více...

Bylinky a vaření: Měsíček lékařský

Měsíček lékařský má květy, které lze přidat do salátů, čerstvé i sušené, jako ozdobu do pomazánek, polévek. Rýži dodává pikantní chuť. Měsíčková šťáva povzbuzuje játra i žlučník, posiluje slinivku břišní a ulevuje křečím.

čtěte více...

Bylinky: Máta peprná v kuchyni

Máta peprná je ze všech mát tou nejcennější, má velké hojivé účinky způsobené vysokým obsahem mentolu. Syrová je vynikající jako ochucovadlo do salátů, omáček nebo želé. Výborná je k mletému čí jehněčímu masu.

čtěte více...

Podběl: Znáte jeho zdravotní účinky a použití?

Podběl se užívá při zánětech horních cest dýchacích, k potlačení zánětů a k lepšímu odkašlávání. Byl zjištěn močopudný a antiastmatický účinek. Podběl by se měl užívat po dobu 4 – 6 týdnů, vzhledem k obsahu toxických alkaloidů.

čtěte více...

Poklad aztéckých běžců neboli chia semínka

Podle lidových doporučení chia semínka zlepšují imunitu, regenerují tkáně, příznivě ovlivňují pokožku, chrání před dehydratací organismu, snižují cholesterol a riziko vzniku osteoporózy. Doporučují se při dietě a cukrovce, neobsahují lepek.
 

čtěte více...

Znáte Mladý ječmen? Má významné účinky na zdraví!

Mladý ječmen podporuje zdravý růst. „Zelené" bílkoviny léčí vředy a chrání povrchové tkáně a sliznice. Vitamíny a ostatní živiny v Mladém ječmeni zůstávají téměř nedotčené. Mladý ječmen se vyznačuje silnou antioxidační aktivitou.

čtěte více...

Vánočka: Historie pečení, rekordy a zajímavosti

Vánočka je symbolem života a plodnosti, svým tvarem připomíná Ježíška v peřince. Podle množství tuku dělíme vánočky na máslovou, její těsto je těžší, obsahuje více droždí, je nižší a méně nadýchaná než tuková. Chutná ale lépe.

čtěte více...

Připravme si sladké a zdravé mlsání nejen na zimu! Sušené švestky

Sušené švestky působí preventivně proti výskytu hemeroidů a nádorům tlustého střeva. Rozpustná vláknina ze sušených švestek příznivě ovlivňuje stěny střev a snižuje cholesterol v krvi.

čtěte více...

Rajská jablíčka: Využití v kuchyni a domácí výroba kečupů

Doporučují se lidem s onemocněním srdce, poruchami látkové výměny, i na problémy s prostatou. Působí také jako prevence rakoviny dělohy, slinivky, jícnu. Podporují imunitu, mají antioxidační účinky.

čtěte více...

Kokos: Největší semínko světa!

Dužnina kokosu obsahuje 60 % tuku, proteiny, křemík, hořčík, draslík, fosfor, cukry, nenasycený tuk, vlákninu a glycidy. Léčí  nervové nemoci, podporuje paměť, odstraňuje nečistoty pleti.

čtěte více...

Reveň, lidově zvaná rebarbora: Prospěšná našemu zdraví, ale...

Je prospěšná pro krevní oběh, pokožku i vlasy, posiluje nervovou soustavu, stavbu kostí, zbavuje tělo jedů. Nedoporučuje se těhotným a kojícím ženám, stejně jako dětem do tří let, lidem s ledvinovým onemocněním.

čtěte více...

Rukola pro naše zdraví: Používáte ji v kuchyni?

Rukola má nahořklou chuť připomínající ředkvičky. Konzumace listů působí proti únavě, posiluje imunitu, odvar z kořene odstraňuje zažívací problémy. Rostlina má močopudné účinky, pročišťuje krev.

čtěte více...

Zánět ledvin: Bylinná podpůrná léčba

Zánět ledvin je vážné onemocnění vylučovací soustavy a je nutné, aby k zahájení jeho léčby došlo co nejdříve. Nemocný by měl vždy navštívit lékaře. Na každé onemocnění ale odjakživa byly bylinky.

čtěte více...

Koblížky z lásky a pověry na sv. Valentina

Vlastnoručně vytvořený dárek v podobě něčeho sladkého potěší každého z nás, obzvlášť darujeme-li jej právě v den svatého Valentina. Chceme-li koblížek použít jako valentinku, vložíme ho do malého celofánového sáčku.

čtěte více...
Více z kategorie zajimavosti naleznete ZDE