Kuchaři do domu
Největší seznam osobních kuchařů a firem k pronajmutí na Vaše akce
Jsme členy Hospodářské komory.
AKC ČR AKC ČR a WACS

Cibule, cibulička. Bez cibule se nedá vařit


Ilustrační fotografie

Cibule je známá už z dávnověku, pravlastí byla zřejmě Asie. Ve starověké Indii a Číně patřila vedle soli k nejdůležitějšímu koření, hlavně pro své léčebné účinky.

Užívá se při vaření buď jako zelenina (příloha k masu nebo uzeninám), nebo jako koření. Osmaženou používáme do jíšek, základ ke gulášům a jiným omáčkám, jako ochucení bramborové, čočkové, nebo hrachové kaše. Není vhodná do salátů. Při smažení má příjemnou vůni, ale při krájení syrová cibule vylučuje slzotvorné aroma propathial S- oxid. Oči si můžeme před pálením chránit buď brýlemi, nebo namočením nože.

Cibule pomáhá při nechutenství, zánětech ústní dutiny, vysokém krevním tlaku, po bodnutí hmyzem, ničí škodlivé mikroby, posiluje imunitní systém, snižuje hladinu cukru v krvi. Při větší konzumaci snižuje vznik rakoviny žaludku, prostaty a jícnu.

Obsahuje éterické oleje, vitamíny, hlavně B1, B2, méně vitamínu C, dusík, vápník, železo, dusíkaté látky a allicin -  stejně jako česnek. Provitamín A je obsažen v nati, tu můžeme pokrájet na chleba. Nakrájenou je nutné zkonzumovat co nejdříve, protože po 12 hodinách vznikají jedovaté látky, které mohou způsobit i žaludeční infekci. Je močopudná a upravuje hladinu cukru v krvi.
Působí i proti bradavicím – cibuli nakrájenou na kousky naložíme na noc do octa. Další den jimi potíráme bradavice, které zalepíme neprodyšnou náplastí na 12 hodin a pak postup znovu opakujeme.

Je velmi důležité správné uskladnění, jinak by mohlo dojít k tvorbě choroboplodných zárodků. Můžeme ji pověsit ve svazcích nebo uskladnit v přepravce, na suchém místě.

Jedna moje známá nedá dopustit na neoloupanou cibuli rozmístěnou na talířkách po pokoji. Prý tak udržuje rodinu zdravou po celý rok. Pokud někdo onemocní chřipkou, její průběh je daleko slabší.
Po internetu kolovala i zpráva, že oloupaná cibule, propíchnutá z obou stran, byla v místnosti s nemocným na zápal plic, ten se uzdravil a cibule zčernala.

Na závěr osvědčený recept na rýmu, průdušky, zánět hlasivek. Jednu menší rozkrojenou cibuli dáme do hrnku a přelijeme vroucí vodou. Po 15 minutách ji vyndáme a čaj popíjíme po doušcích. Nesladit, nepřidávat med, neohřívat.
Podle našich babiček by měl každý z nás sníst týdně šest cibulí.

Autor: Eva Ch.
Zdroj: Wikipedie

 

Ostatní

Paprika: Víte, že se používá jako zelenina, koření nebo jako lék?

Paprika obsahuje betakaroten, který se v těle mění na vitamín A, lykopen – červené rostlinné barvivo antioxidačního účinku. Červenou papriku můžeme nechat spálit dočerna, po včasném oloupání je zase červená. 

čtěte více...

Hrušeň obecná: Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku

Hrušky jsou velmi chutné ovoce, obsahují větší množství sacharidů, mají nízký obsah tuků a proteinů. Patří vedle jabloní k našim nejrozšířenějším ovocným stromům. Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku.

čtěte více...

Bylinky a vaření: Měsíček lékařský

Měsíček lékařský má květy, které lze přidat do salátů, čerstvé i sušené, jako ozdobu do pomazánek, polévek. Rýži dodává pikantní chuť. Měsíčková šťáva povzbuzuje játra i žlučník, posiluje slinivku břišní a ulevuje křečím.

čtěte více...

Bylinky: Máta peprná v kuchyni

Máta peprná je ze všech mát tou nejcennější, má velké hojivé účinky způsobené vysokým obsahem mentolu. Syrová je vynikající jako ochucovadlo do salátů, omáček nebo želé. Výborná je k mletému čí jehněčímu masu.

čtěte více...

Podběl: Znáte jeho zdravotní účinky a použití?

Podběl se užívá při zánětech horních cest dýchacích, k potlačení zánětů a k lepšímu odkašlávání. Byl zjištěn močopudný a antiastmatický účinek. Podběl by se měl užívat po dobu 4 – 6 týdnů, vzhledem k obsahu toxických alkaloidů.

čtěte více...

Poklad aztéckých běžců neboli chia semínka

Podle lidových doporučení chia semínka zlepšují imunitu, regenerují tkáně, příznivě ovlivňují pokožku, chrání před dehydratací organismu, snižují cholesterol a riziko vzniku osteoporózy. Doporučují se při dietě a cukrovce, neobsahují lepek.
 

čtěte více...

Znáte Mladý ječmen? Má významné účinky na zdraví!

Mladý ječmen podporuje zdravý růst. „Zelené" bílkoviny léčí vředy a chrání povrchové tkáně a sliznice. Vitamíny a ostatní živiny v Mladém ječmeni zůstávají téměř nedotčené. Mladý ječmen se vyznačuje silnou antioxidační aktivitou.

čtěte více...

Vánočka: Historie pečení, rekordy a zajímavosti

Vánočka je symbolem života a plodnosti, svým tvarem připomíná Ježíška v peřince. Podle množství tuku dělíme vánočky na máslovou, její těsto je těžší, obsahuje více droždí, je nižší a méně nadýchaná než tuková. Chutná ale lépe.

čtěte více...

Připravme si sladké a zdravé mlsání nejen na zimu! Sušené švestky

Sušené švestky působí preventivně proti výskytu hemeroidů a nádorům tlustého střeva. Rozpustná vláknina ze sušených švestek příznivě ovlivňuje stěny střev a snižuje cholesterol v krvi.

čtěte více...

Rajská jablíčka: Využití v kuchyni a domácí výroba kečupů

Doporučují se lidem s onemocněním srdce, poruchami látkové výměny, i na problémy s prostatou. Působí také jako prevence rakoviny dělohy, slinivky, jícnu. Podporují imunitu, mají antioxidační účinky.

čtěte více...

Kokos: Největší semínko světa!

Dužnina kokosu obsahuje 60 % tuku, proteiny, křemík, hořčík, draslík, fosfor, cukry, nenasycený tuk, vlákninu a glycidy. Léčí  nervové nemoci, podporuje paměť, odstraňuje nečistoty pleti.

čtěte více...

Reveň, lidově zvaná rebarbora: Prospěšná našemu zdraví, ale...

Je prospěšná pro krevní oběh, pokožku i vlasy, posiluje nervovou soustavu, stavbu kostí, zbavuje tělo jedů. Nedoporučuje se těhotným a kojícím ženám, stejně jako dětem do tří let, lidem s ledvinovým onemocněním.

čtěte více...

Rukola pro naše zdraví: Používáte ji v kuchyni?

Rukola má nahořklou chuť připomínající ředkvičky. Konzumace listů působí proti únavě, posiluje imunitu, odvar z kořene odstraňuje zažívací problémy. Rostlina má močopudné účinky, pročišťuje krev.

čtěte více...

Zánět ledvin: Bylinná podpůrná léčba

Zánět ledvin je vážné onemocnění vylučovací soustavy a je nutné, aby k zahájení jeho léčby došlo co nejdříve. Nemocný by měl vždy navštívit lékaře. Na každé onemocnění ale odjakživa byly bylinky.

čtěte více...

Koblížky z lásky a pověry na sv. Valentina

Vlastnoručně vytvořený dárek v podobě něčeho sladkého potěší každého z nás, obzvlášť darujeme-li jej právě v den svatého Valentina. Chceme-li koblížek použít jako valentinku, vložíme ho do malého celofánového sáčku.

čtěte více...
Více z kategorie zajimavosti naleznete ZDE