Kuchaři do domu
Největší seznam osobních kuchařů a firem k pronajmutí na Vaše akce
Jsme členy Hospodářské komory.
AKC ČR AKC ČR a WACS

Citrusy – pryč s únavou


Ilustrační fotografie

Před desetiletími exotická pochoutka, dnes běžná součást jídelníčku jako koření, ochucovadlo a lék.
 

Citron

Nejvíce se pěstuje v Itálii, Španělsku, Spojených státech, Mexiku, Argentině, Brazílii a Indii. Plody jsou soudečkovité žluté, ale mohou být sklízeny nedozrálé, zelené.

Citróny, které jsou dovážené do míst, kde nerostou, jsou většinou nahořklé chuti. Důvodem je, že jsou sklízeny právě ještě nezralé. Tyto citrony nelze srovnávat se zralými plody, které mají vybraně jemnou a příjemnou chuť.

Citron také obsahuje vitamín P. Vitamín P, není jen jeden vitamín.  Ve skutečnosti je to celá řada látek, které se řadí mezi flavonoidy a bioflavonoidy. Má antioxidační charakter, pozitivně působí na cévní systém a pomáhá při léčbě bércových vředů, křečových žil, krvácení hemeroidů a některých otoků. Vitamín C i P je obsažen ve všech citrusových plodech. K léčení se užívá z citronu vše: šťáva, slupka i dužina.

Čerstvá citronová šťáva je bohatá na vitamín C, ale pokud citron dlouhodobě skladujeme za přístupu vzduchu, velká část tohoto vitamínu je zničena. Je prevencí proti virovým onemocněním, únavě a také má výborné antibakteriální účinky. Je také jedním z nejefektivnějších rozpouštědel a dezinfekčních prostředků, které nám příroda dala. Je dobrá proti zánětlivým procesům, zejména v játrech. Zvyšuje imunitu organismu. Doporučuje se dávat při zimnici a vysoké teplotě. Citronová šťáva s vodou neutralizuje kyselost žaludečních šťáv a krve. Čerstvá kůra pomáhá při střevním nadýmání, blahodárně působí na zažívání. Alkoholový výluh citronové kůry podporuje chuť k jídlu. Pokud chceme konzumovat kůru, je důležité nakupovat citrony v bio kvalitě. Většina citronů je chemicky ošetřena.
 

Praktické tipy:
  • rozříznutý citron uchráníme před zkažením tak, že ho položíme rozříznutou stranou na talířek pokapaný octem
      nebo posypaný trochou soli či cukru, záleží k jakému účelu ho budeme později používat

  • šťávu je lépe vymačkávat z citrónu, který jsme předem ponořili do horké vody (cca 5 minut)
  • citron pomáhá zlepšovat stravitelnost hub (houby před tepelnou úpravou osolíme a zakapeme citronem)

 

Pomeranč

Je stejný druh jako citron. Využívají se plody i slupka. Plody obsahují cukr, kyseliny, vitamíny A, B1, B2, B3 a C, vodu, vlákninu, popeloviny. Kůra obsahuje éterické oleje. V plodech je obsažen pektin, který má za účinek snižovat obsah cukru v krvi. Plody a šťáva se doporučují při avitaminózách, léčení ran a jizev, ale i při onemocnění žaludku a střevního traktu. Pomerančová šťáva ráno na lačno, posiluje chuť k jídlu. Zlepšuje činnost střev a je vhodná při zácpě.

Pomeranč je ideální pro nemocné a staré lidi, děti a kojence. Plody by měly být na omak těžké a tvrdé. Šťávu je možné podávat čistou nebo ředěnou vodou. Šťáva se také doporučuje pro zdravější dásně. Alkoholový extrakt z kůry pomeranče je dobrý proti chřipce, stejně tak i prášek ze sušené tlučené kůry.
 

Grapefruit (citroník rajský)

Používá se dužina a šťáva plodů. Obsahuje cukr organické kyseliny, minerální soli, vitamíny  A,B,D,P a C a také přírodní chinin. Grapefruit se dá použít stejně jako citron a pomeranč, ale je v něm mnohem více hořkosti, zejména na vnitřní straně slupky. Účinný je při snižování krevního tlaku v období klimakteria u žen i mužů. Povzbuzuje chuť k jídlu, zlepšuje trávení, obnovuje síly při únavě.  Grapefruit obsahuje mnoho kyseliny citronové a jejích solí draslíku a vápníku.  Chcete- li tvrdě spát, dejte si večer grapefruit. Kůra grapefruitů obsahuje vitamín P, který je potřebný pro zdravé zuby a dásně.

 

Mandarinka

Používají se plody a kůra, složení je podobné jako předchozí citrusy. Kůra navíc obsahuje žluté a oranžové pigmenty (mezi nimi karoten). Alkoholový extrakt kůry posiluje chuť k jídlu, zlepšuje trávení, pomáhá při vykašlávání.

 

Další citrusové plody: Šedok (pomelo), Cedrát (citroník lékařský), Citroník kyselý (limeta)

Byliny s citronovou vůní: Meduňka lékařská, Voňatka citronová (citronová tráva)

 

Citronáda – do džbánku nalijte 1 litru studené vody, přidejte šťávu z jednoho citronu, cukr, plátek zázvoru (možno přidat lístky čerstvé máty)

Zdroje: Léčba citrusy, N.I.Kudrjašová; Citrusová kuchařka, Jana Hanšpachová, Markéta Lapprand
Autor: Katka K.

TIP:
Plánujete oslavu? Narozeniny, jubileum, svatbu, teambuilding, firemní akci, garden párty?
Jste zaneprázdněni? Objednejte si osobního kuchaře! Kompletně se o akci postará! Přijede za Vámi - domů, zahradu, na chatu, do zázemí firmy, klubu. Nebo vám zajistíme krásné prostory na akci. Celá ČR.
Gurmánské zážitky bez starostí. Vyberte si svého kuchaře nebo catering: www.KuchariDoDomu.

Víte , že společnost Kuchaři do domu zajišťuje originální gurmánské akce s oceněnými VIP kuchaři, zážitkový catering, 25 světových kuchyní, poskytuje kompletní catering až do 2000 osob, kulinářské služby?
Zajistíme vhodné prostory restaurací a hotelů – pro firemní, rodinné a společenské akce po celé ČR.

Vyberte si v databázi ze 100 osobních kuchařů z celé ČR, renomovaných VIP kuchařů, certifikovaných lektorů vaření a gastroporadců.
Na portálu www.Kucharidodomu.cz si objednáte svého kuchaře, catering nebo jiné kulinářské služby. Doporučíme Vám ověřené oblíbené mistry kuchaře. Sami si vyberete nejlepší nabídku.

S KUCHAŘI DO DOMU si užijete GURMÁNSKÉ MENU A ZÁBAVU!

 

 

Ostatní

Paprika: Víte, že se používá jako zelenina, koření nebo jako lék?

Paprika obsahuje betakaroten, který se v těle mění na vitamín A, lykopen – červené rostlinné barvivo antioxidačního účinku. Červenou papriku můžeme nechat spálit dočerna, po včasném oloupání je zase červená. 

čtěte více...

Hrušeň obecná: Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku

Hrušky jsou velmi chutné ovoce, obsahují větší množství sacharidů, mají nízký obsah tuků a proteinů. Patří vedle jabloní k našim nejrozšířenějším ovocným stromům. Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku.

čtěte více...

Bylinky a vaření: Měsíček lékařský

Měsíček lékařský má květy, které lze přidat do salátů, čerstvé i sušené, jako ozdobu do pomazánek, polévek. Rýži dodává pikantní chuť. Měsíčková šťáva povzbuzuje játra i žlučník, posiluje slinivku břišní a ulevuje křečím.

čtěte více...

Bylinky: Máta peprná v kuchyni

Máta peprná je ze všech mát tou nejcennější, má velké hojivé účinky způsobené vysokým obsahem mentolu. Syrová je vynikající jako ochucovadlo do salátů, omáček nebo želé. Výborná je k mletému čí jehněčímu masu.

čtěte více...

Podběl: Znáte jeho zdravotní účinky a použití?

Podběl se užívá při zánětech horních cest dýchacích, k potlačení zánětů a k lepšímu odkašlávání. Byl zjištěn močopudný a antiastmatický účinek. Podběl by se měl užívat po dobu 4 – 6 týdnů, vzhledem k obsahu toxických alkaloidů.

čtěte více...

Poklad aztéckých běžců neboli chia semínka

Podle lidových doporučení chia semínka zlepšují imunitu, regenerují tkáně, příznivě ovlivňují pokožku, chrání před dehydratací organismu, snižují cholesterol a riziko vzniku osteoporózy. Doporučují se při dietě a cukrovce, neobsahují lepek.
 

čtěte více...

Znáte Mladý ječmen? Má významné účinky na zdraví!

Mladý ječmen podporuje zdravý růst. „Zelené" bílkoviny léčí vředy a chrání povrchové tkáně a sliznice. Vitamíny a ostatní živiny v Mladém ječmeni zůstávají téměř nedotčené. Mladý ječmen se vyznačuje silnou antioxidační aktivitou.

čtěte více...

Vánočka: Historie pečení, rekordy a zajímavosti

Vánočka je symbolem života a plodnosti, svým tvarem připomíná Ježíška v peřince. Podle množství tuku dělíme vánočky na máslovou, její těsto je těžší, obsahuje více droždí, je nižší a méně nadýchaná než tuková. Chutná ale lépe.

čtěte více...

Připravme si sladké a zdravé mlsání nejen na zimu! Sušené švestky

Sušené švestky působí preventivně proti výskytu hemeroidů a nádorům tlustého střeva. Rozpustná vláknina ze sušených švestek příznivě ovlivňuje stěny střev a snižuje cholesterol v krvi.

čtěte více...

Rajská jablíčka: Využití v kuchyni a domácí výroba kečupů

Doporučují se lidem s onemocněním srdce, poruchami látkové výměny, i na problémy s prostatou. Působí také jako prevence rakoviny dělohy, slinivky, jícnu. Podporují imunitu, mají antioxidační účinky.

čtěte více...

Kokos: Největší semínko světa!

Dužnina kokosu obsahuje 60 % tuku, proteiny, křemík, hořčík, draslík, fosfor, cukry, nenasycený tuk, vlákninu a glycidy. Léčí  nervové nemoci, podporuje paměť, odstraňuje nečistoty pleti.

čtěte více...

Reveň, lidově zvaná rebarbora: Prospěšná našemu zdraví, ale...

Je prospěšná pro krevní oběh, pokožku i vlasy, posiluje nervovou soustavu, stavbu kostí, zbavuje tělo jedů. Nedoporučuje se těhotným a kojícím ženám, stejně jako dětem do tří let, lidem s ledvinovým onemocněním.

čtěte více...

Rukola pro naše zdraví: Používáte ji v kuchyni?

Rukola má nahořklou chuť připomínající ředkvičky. Konzumace listů působí proti únavě, posiluje imunitu, odvar z kořene odstraňuje zažívací problémy. Rostlina má močopudné účinky, pročišťuje krev.

čtěte více...

Zánět ledvin: Bylinná podpůrná léčba

Zánět ledvin je vážné onemocnění vylučovací soustavy a je nutné, aby k zahájení jeho léčby došlo co nejdříve. Nemocný by měl vždy navštívit lékaře. Na každé onemocnění ale odjakživa byly bylinky.

čtěte více...

Koblížky z lásky a pověry na sv. Valentina

Vlastnoručně vytvořený dárek v podobě něčeho sladkého potěší každého z nás, obzvlášť darujeme-li jej právě v den svatého Valentina. Chceme-li koblížek použít jako valentinku, vložíme ho do malého celofánového sáčku.

čtěte více...
Více z kategorie zajimavosti naleznete ZDE