Kuchaři do domu
Největší seznam osobních kuchařů a firem k pronajmutí na Vaše akce
Jsme členy Hospodářské komory.
AKC ČR AKC ČR a WACS

Co jste ještě nevěděli o šampaňském: Jak ho správně podávat?


Ilustrační fotografie

                           
Šampaňské patří mezi vysoce kvalitní šumivá vína, která vznikají sekundárním kvašením vína v lahvi. Jediný výrobce šumivého moku pojmenovaného Champagne  je ve stejnojmenné oblasti Francie vyráběn už od 16.století, i když vinná réva se zde pěstovala už asi od roku 79. Jiné víno takto označené být nesmí. Je lehce zabarvené, aromatické, s jemnými bublinkami.

Šumivá vína se začínají vyrábět a zdokonalovat v polovině 17. století pod vedením opata Pérignona, který byl důležitou osobností šampaňského vinařství, ale nevynalezl jej. Oblast Champagne patří mezi nejseverněji položené vinařské oblasti Francie. Réva je proto méně sladká a při poklesu teploty dochází k předčasnému zastavení fermentace před zkvašením. Víno s bublinkami bylo pokládáno za závadné, mnohdy také lahve vybuchovaly a podle pověsti se opat snažil bublinky z vína odstranit.

Vína, která obsahují oxid uhličitý se nazývají šumivá. Vyrábějí se kvašením v lahvích, ta jsou kvalitnější, nebo v kovových nádobách.

Sekty  jsou vína vyráběná stejným způsobem jako šampaňské, ale nesmějí se tak podle mezinárodní dohody nazývat. Jsou také vyráběny ze zvláštních odrůd.

Výroba šampaňského vína  
Po sběru a lisování nastává první kvašení, pak kvašení jablečno-mléčné. Je nutné míchání. Následuje druhé kvašení v lahvi, trvá asi tři měsíce, pak přeložení na zvláštní stojany,aby se v hrdle usadil sediment, pak ještě asi roční dozrávání. Na závěr se usazenina odstraní, doplní likérem s malým množstvím cukru a zazátkuje. Nejlepší vína se ještě nechávají uležet, je možné jeden i dva roky.

Druhy šampaňského vína
Neročníkové víno se před druhotným  kvašením mísí  z rezervních odrůd různých ročníků, není vhodné k archivaci.
Ročníkové šampaňské víno se vyrábí z různých odrůd, ale musejí být z téhož roku.

Podávání šampaňského
bývá při slavnostních příležitostech. Užíváme dlouhé štíhlé poháry, případně na dlouhé stopce. Před otevřením lahve, která byla uskladněna ve tmě při teplotě asi 10 stupňů, dáme lahev do lednice, aby se ochladila o 2 až  4 stupně.  Lahev servírujeme ve speciálním kyblíčku s vodou a ledem, nepotřásáme s ní. Otvíráme pomalu. Pokud hlasitě bouchne, nebyla dobře vychlazena.

Všechny tyto nápoje jsou vhodným aperitivem, nesnižují  citlivost chuti. Jsou výborné k paštikám, zvěřině, studeným předkrmům, kaviáru atd.
                       
Zdroj: Wikipedie                                                                                 
Autor: Eva Ch.

Ostatní

Paprika: Víte, že se používá jako zelenina, koření nebo jako lék?

Paprika obsahuje betakaroten, který se v těle mění na vitamín A, lykopen – červené rostlinné barvivo antioxidačního účinku. Červenou papriku můžeme nechat spálit dočerna, po včasném oloupání je zase červená. 

čtěte více...

Hrušeň obecná: Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku

Hrušky jsou velmi chutné ovoce, obsahují větší množství sacharidů, mají nízký obsah tuků a proteinů. Patří vedle jabloní k našim nejrozšířenějším ovocným stromům. Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku.

čtěte více...

Bylinky a vaření: Měsíček lékařský

Měsíček lékařský má květy, které lze přidat do salátů, čerstvé i sušené, jako ozdobu do pomazánek, polévek. Rýži dodává pikantní chuť. Měsíčková šťáva povzbuzuje játra i žlučník, posiluje slinivku břišní a ulevuje křečím.

čtěte více...

Bylinky: Máta peprná v kuchyni

Máta peprná je ze všech mát tou nejcennější, má velké hojivé účinky způsobené vysokým obsahem mentolu. Syrová je vynikající jako ochucovadlo do salátů, omáček nebo želé. Výborná je k mletému čí jehněčímu masu.

čtěte více...

Podběl: Znáte jeho zdravotní účinky a použití?

Podběl se užívá při zánětech horních cest dýchacích, k potlačení zánětů a k lepšímu odkašlávání. Byl zjištěn močopudný a antiastmatický účinek. Podběl by se měl užívat po dobu 4 – 6 týdnů, vzhledem k obsahu toxických alkaloidů.

čtěte více...

Poklad aztéckých běžců neboli chia semínka

Podle lidových doporučení chia semínka zlepšují imunitu, regenerují tkáně, příznivě ovlivňují pokožku, chrání před dehydratací organismu, snižují cholesterol a riziko vzniku osteoporózy. Doporučují se při dietě a cukrovce, neobsahují lepek.
 

čtěte více...

Znáte Mladý ječmen? Má významné účinky na zdraví!

Mladý ječmen podporuje zdravý růst. „Zelené" bílkoviny léčí vředy a chrání povrchové tkáně a sliznice. Vitamíny a ostatní živiny v Mladém ječmeni zůstávají téměř nedotčené. Mladý ječmen se vyznačuje silnou antioxidační aktivitou.

čtěte více...

Vánočka: Historie pečení, rekordy a zajímavosti

Vánočka je symbolem života a plodnosti, svým tvarem připomíná Ježíška v peřince. Podle množství tuku dělíme vánočky na máslovou, její těsto je těžší, obsahuje více droždí, je nižší a méně nadýchaná než tuková. Chutná ale lépe.

čtěte více...

Připravme si sladké a zdravé mlsání nejen na zimu! Sušené švestky

Sušené švestky působí preventivně proti výskytu hemeroidů a nádorům tlustého střeva. Rozpustná vláknina ze sušených švestek příznivě ovlivňuje stěny střev a snižuje cholesterol v krvi.

čtěte více...

Rajská jablíčka: Využití v kuchyni a domácí výroba kečupů

Doporučují se lidem s onemocněním srdce, poruchami látkové výměny, i na problémy s prostatou. Působí také jako prevence rakoviny dělohy, slinivky, jícnu. Podporují imunitu, mají antioxidační účinky.

čtěte více...

Kokos: Největší semínko světa!

Dužnina kokosu obsahuje 60 % tuku, proteiny, křemík, hořčík, draslík, fosfor, cukry, nenasycený tuk, vlákninu a glycidy. Léčí  nervové nemoci, podporuje paměť, odstraňuje nečistoty pleti.

čtěte více...

Reveň, lidově zvaná rebarbora: Prospěšná našemu zdraví, ale...

Je prospěšná pro krevní oběh, pokožku i vlasy, posiluje nervovou soustavu, stavbu kostí, zbavuje tělo jedů. Nedoporučuje se těhotným a kojícím ženám, stejně jako dětem do tří let, lidem s ledvinovým onemocněním.

čtěte více...

Rukola pro naše zdraví: Používáte ji v kuchyni?

Rukola má nahořklou chuť připomínající ředkvičky. Konzumace listů působí proti únavě, posiluje imunitu, odvar z kořene odstraňuje zažívací problémy. Rostlina má močopudné účinky, pročišťuje krev.

čtěte více...

Zánět ledvin: Bylinná podpůrná léčba

Zánět ledvin je vážné onemocnění vylučovací soustavy a je nutné, aby k zahájení jeho léčby došlo co nejdříve. Nemocný by měl vždy navštívit lékaře. Na každé onemocnění ale odjakživa byly bylinky.

čtěte více...

Koblížky z lásky a pověry na sv. Valentina

Vlastnoručně vytvořený dárek v podobě něčeho sladkého potěší každého z nás, obzvlášť darujeme-li jej právě v den svatého Valentina. Chceme-li koblížek použít jako valentinku, vložíme ho do malého celofánového sáčku.

čtěte více...
Více z kategorie zajimavosti naleznete ZDE