Kuchaři do domu
Největší seznam osobních kuchařů a firem k pronajmutí na Vaše akce
Jsme členy Hospodářské komory.
AKC ČR AKC ČR a WACS

Co víme a nevíme o víně: druhy vín a jejich léčebné účinky, nejprodávaněší druhy ve světě


Ilustrační fotografie

F. Bacon: K TOPENÍ JE NEJLEPŠÍ STARÉ DŘEVO, K PITÍ STARÉ VÍNO, K DŮVĚRNÝM SDĚLENÍM STAŘÍ PŘÁTELÉ A KE ČTENÍ STARÉ KNIHY.

Co víme a nevíme o víně.
Podle výzkumů spotřebuje každý Čech průměrně dvacet litrů vína ročně, za Evropou ještě asi o pět litrů zaostáváme.

Už od 18. století se hovoří o léčebních účincích vína, v poslední době se tato diskuse opět otevřela. Podle některých kardiologů střídmá konzumace moku prodlužuje život asi o půl roku, klesá riziko infarktu i mozkové mrtvice, pomáhá snižovat vysoký tlak (ten se ovšem u nadměrného pití naopak zvyšuje), dokonce prý u starších lidí podporuje mozkové závity. Sklenka denně snižuje výskyt curkovky, podporuje imunitu a má protirakovinné účinky.

Jaké množství je ale to správné? Jde o konzumaci pro zdraví, nebo se už jedná o alkoholismus? Kde je ta správná míra? Podle kardiologů mužům rozhodně neuškodí 2 až 4 dcl vína denně, ženám stačí sklenička.
Nejnovější studie potvrdily lepší zdravotní účinky vína bílého. Podle profesora Šamánka při pití bílého vína klesalo riziko srdečního infarktu o 20% při pití 1 dl denně, o 40% při pití 1,5 dl denně. Naproti tomu při pití vína červeného byl pokles rizika infarktu statisticky nevýznamný. 

První zmínky o konzumaci hroznů jsou staré více než 13 000 let. Víno se pěstovalo v Mezopotámii asi před 8 tisíci lety, o tisíc let později se už v Íránu vyrábělo. Starověcí Sumařané s ním obchodovali už před 5 tisíci lety, už v době Ježíše Krista bylo pití vína pokládáno za zdravé. Ze středověku se dochovaloI  několik předpisů, kde je víno považováno za lék.

Víno obsahuje draslík, vápník, hořčík, železo, fosfor, mangan a řadu vitamínů. Složení se liší podle odrůd révy. Prospívá zdraví díky resveratrolu obsaženému ve vinných slupkách. Ten zpomaluje státnutí buněk i riziko demence, zvyšuje přísun kyslíku do mozku,
Další studie prokázaly, že víno snižuje až o polovinu více krevní srážlivost, ovlivňuje výskyt infarktu, má příznivý vliv na aterosklerózu - kornatění tepen. Pokud tedy pijeme pravidelně malé dávky vína, krevní destičky nemají šanci se srážet a  nedochází k ucpání tepen.
Nadměrné pití naopak zvyšuje úmrtnost a škodí organismu.
Víno vzniká kvašením moštu z plodů vinné révy.

Rozlišujeme
bílé víno z bílých, červených a růžových hroznů. Patří sem například Chardonnay, Muškát moravský, Müller Thurgau, Pálava, Sauvignon.
Růžové se vyrábí bez kvašení z modrých hroznů, například Merlot, Pinot Noir.
Červené je vyrobenou z modrých hroznů, je nutné několikadenní kvašení. Nejznámější je Frankovka, Modrý portugal, Rulandské modré, Svatovavřinecké.
Červené víno je hutnější, těžší, bílé obsahuje více tříslovin, je pikantnější, lehčí. Růžové je nasládlé, lehké a svěží.
Podle obsahu cukru rozlišujeme vína suchá s nejmenším obsahem cukru, polosuchá, polosladká a sladká, ta mají až 45 g zbytkového cukru v 1 litru.

Podle druhu rozlišujeme vína stolní vyrobená z hroznů rostoucích ve státech EU s
11 stupni cukernatosti, zemská z našich hroznů, jakostní vyráběná z tuzemských hroznů s cukernatotsí nejméně 15 stupňů.
Vína s přívlastkem jsou vyrobena z hroznů, moštu nebo rmutu jedné odrůdy.
Košer víno po celou dobu vzniku sleduje představitel židovské obce,
mešní víno není chemicky ošetřené ani během růstu.

Mezi nejlepší a nejdražší  vína ve světě patří ta francouzská, jsou zmiňována už v 6. století před naším letopočtem. Bývají označována podle oblastí, kde se pěstují, například Bordeaux, Burgundsko, Champagne. Ta nejdražší vznikají smícháním několika odrůd.
Největším výrobcem vín jsou Italové s tradicí starou tři tisíce let. Najdeme u nich vína lehká, ale i plná. Nejznámější je např. Vino Nobile, Chianti, Baroli, či lehce perlivé Lambrusko. Vybrat si můžeme z drahých a kvalitních druhů až po ty průměrné a laciné. Nejvyšší stupeň hodnocení je DOCG.
Americká vína, pěstovaná od 16. století na Floridě, proslavila hlavně Kalifornie, údolí Napa. Vína produkuje ale všech padesát spolkových států. Mezi nejznámější patří Cabernet Sauvignon, Merlo, Zinfandel.

Nejnovější studie potvrdily zdravotní účinky vína bílého. Podle profesora Šamánka při jeho klesalo riziko srdečního infarktu o 20% při pití 1 dl denně, o 40% při pití 1,5 dl denně. Naproti tomu při konzumaci červeného byl pokles rizika infarktu statisticky nevýznamný.

Jak víno vybírat?
podle Ladislava Špačka si v restauraci nemá objednávat víno ten, kdo neví, jak ho degustovat. Pro toho by bylo vhodnější pivo, nebo se nechat poučit.
Víno se podává ve sklenkách s vyšší stopkou. Bílé k masu bílému -  rybám, telecímu, drůbežímu. Červené k sýrům, hovězímu či ke zvěřině. Dezertní vína jako je sherry nebo portské se hodí k moučníkům. Přechod z bílého vína na červené je časté během několika hlavních chodů.
Někdy se nám v restauraci převrhne sklena červeného vína. Nejde o žádnou tragedii, jednoduše skvrnu přikryjeme ubrouskem a zavoláme číšníka.
Vína se nalévají zprava, sklenka se zaplní do jedné třetiny, aby mohl konzument sledovat vůnu, barvu, popřípadě závoje, které zůstávají na sklence.
Správá teplota vína je zaručena jeho průběžným doléváním. Bílá pijeme při teplotě 8 až 12°C, růžová 10-13°C, červená 13-16°C, starší a těžká při pokojové teplotě. Nikdy je nepodáváme s ledem.
Víno ochutnáváme tak, že pomalu zakroužíme sklenkou, aby se uvolnila vůně, pak se napijeme. Skleničku držíme za stopku, čím je chladnější, tím ji držíme níže. Červené se smí držet nejvýše.

Burčák, nazývaný též mléko starců, je částečně zkvašený mošt (tekutina vytékající z lisu při lisování) z hroznů vinné révy, obsahuje vyvážený poměr cukru, kyselin a alkoholu (mezi 1 až 7 %). Vyrábí se z bílých i modrých hroznů, jeho barva je světle až tmavě žlutá, jemná usazenina není na závadu. Ten pravý stále kvasí a je teplý. Prodává se od začátku srpna do konce listopadu.
Obsahuje vitamíny, minerální látky, stopové prvky, ovocný i přírodní cukr.
Podporuje činnost srdce, nervového systému, ochraňuje sliznici i trávicí ústrojí, má příznivý vliv na naši kůži, vlasy a nehty. Konzumace většího množství má projímavé účinky.  
Podle zákona se může vyrábět pouze z domácích hroznů, pokud se jedná o hrozny zahraniční, je označován jako zkvašený hroznový mošt.

Autor: Eva Ch.
Zdroj: L. Špaček Nová velká kniha etikety, Fakulta všeobecného lékařství, Druhy vín

TIP:
Čeká vás příprava rodinné oslavy, jubilea, svatba, firemní akce, grilování, garden párty?
NEMÁTE ČAS? Potřebujete kuchaře nebo kompletní catering? Záleží Vám na úspěchu akce? Užijte si oslavu bez práce a UŠETŘTE SVŮJ ČAS!
Objednejte si osobního profesionálního kuchaře! Kompletně se o akci postará! Přijede za Vámi - domů, zahradu, na chatu, do zázemí firmy, klubu. Kuchař sestaví vaše oblíbené menu, nakoupí, přiveze inventář, navaří, naservíruje, uklidí kuchyň, pobaví hosty a odjíždí. 
Kde hledat kuchaře nebo cateringové služby?
Objednejte na portálu Kuchaři do domu.cz - největší seznam osobních kuchařů a cateringových firem na objednání na Vaše akce. Celá ČR. 

Jak objednat kuchaře
na oslavu nebo catering?
Vaši poptávku pošleme ověřeným a spolehlivým mistrům kuchařům nebo firmám. Sami si vyberete nejlepší nabídku menu, cenovou nabídku.
ZADAT POPTÁVKU: ZDE  
www.Kucharidodomu.cz

Ostatní

Paprika: Víte, že se používá jako zelenina, koření nebo jako lék?

Paprika obsahuje betakaroten, který se v těle mění na vitamín A, lykopen – červené rostlinné barvivo antioxidačního účinku. Červenou papriku můžeme nechat spálit dočerna, po včasném oloupání je zase červená. 

čtěte více...

Hrušeň obecná: Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku

Hrušky jsou velmi chutné ovoce, obsahují větší množství sacharidů, mají nízký obsah tuků a proteinů. Patří vedle jabloní k našim nejrozšířenějším ovocným stromům. Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku.

čtěte více...

Bylinky a vaření: Měsíček lékařský

Měsíček lékařský má květy, které lze přidat do salátů, čerstvé i sušené, jako ozdobu do pomazánek, polévek. Rýži dodává pikantní chuť. Měsíčková šťáva povzbuzuje játra i žlučník, posiluje slinivku břišní a ulevuje křečím.

čtěte více...

Bylinky: Máta peprná v kuchyni

Máta peprná je ze všech mát tou nejcennější, má velké hojivé účinky způsobené vysokým obsahem mentolu. Syrová je vynikající jako ochucovadlo do salátů, omáček nebo želé. Výborná je k mletému čí jehněčímu masu.

čtěte více...

Podběl: Znáte jeho zdravotní účinky a použití?

Podběl se užívá při zánětech horních cest dýchacích, k potlačení zánětů a k lepšímu odkašlávání. Byl zjištěn močopudný a antiastmatický účinek. Podběl by se měl užívat po dobu 4 – 6 týdnů, vzhledem k obsahu toxických alkaloidů.

čtěte více...

Poklad aztéckých běžců neboli chia semínka

Podle lidových doporučení chia semínka zlepšují imunitu, regenerují tkáně, příznivě ovlivňují pokožku, chrání před dehydratací organismu, snižují cholesterol a riziko vzniku osteoporózy. Doporučují se při dietě a cukrovce, neobsahují lepek.
 

čtěte více...

Znáte Mladý ječmen? Má významné účinky na zdraví!

Mladý ječmen podporuje zdravý růst. „Zelené" bílkoviny léčí vředy a chrání povrchové tkáně a sliznice. Vitamíny a ostatní živiny v Mladém ječmeni zůstávají téměř nedotčené. Mladý ječmen se vyznačuje silnou antioxidační aktivitou.

čtěte více...

Vánočka: Historie pečení, rekordy a zajímavosti

Vánočka je symbolem života a plodnosti, svým tvarem připomíná Ježíška v peřince. Podle množství tuku dělíme vánočky na máslovou, její těsto je těžší, obsahuje více droždí, je nižší a méně nadýchaná než tuková. Chutná ale lépe.

čtěte více...

Připravme si sladké a zdravé mlsání nejen na zimu! Sušené švestky

Sušené švestky působí preventivně proti výskytu hemeroidů a nádorům tlustého střeva. Rozpustná vláknina ze sušených švestek příznivě ovlivňuje stěny střev a snižuje cholesterol v krvi.

čtěte více...

Rajská jablíčka: Využití v kuchyni a domácí výroba kečupů

Doporučují se lidem s onemocněním srdce, poruchami látkové výměny, i na problémy s prostatou. Působí také jako prevence rakoviny dělohy, slinivky, jícnu. Podporují imunitu, mají antioxidační účinky.

čtěte více...

Kokos: Největší semínko světa!

Dužnina kokosu obsahuje 60 % tuku, proteiny, křemík, hořčík, draslík, fosfor, cukry, nenasycený tuk, vlákninu a glycidy. Léčí  nervové nemoci, podporuje paměť, odstraňuje nečistoty pleti.

čtěte více...

Reveň, lidově zvaná rebarbora: Prospěšná našemu zdraví, ale...

Je prospěšná pro krevní oběh, pokožku i vlasy, posiluje nervovou soustavu, stavbu kostí, zbavuje tělo jedů. Nedoporučuje se těhotným a kojícím ženám, stejně jako dětem do tří let, lidem s ledvinovým onemocněním.

čtěte více...

Rukola pro naše zdraví: Používáte ji v kuchyni?

Rukola má nahořklou chuť připomínající ředkvičky. Konzumace listů působí proti únavě, posiluje imunitu, odvar z kořene odstraňuje zažívací problémy. Rostlina má močopudné účinky, pročišťuje krev.

čtěte více...

Zánět ledvin: Bylinná podpůrná léčba

Zánět ledvin je vážné onemocnění vylučovací soustavy a je nutné, aby k zahájení jeho léčby došlo co nejdříve. Nemocný by měl vždy navštívit lékaře. Na každé onemocnění ale odjakživa byly bylinky.

čtěte více...

Koblížky z lásky a pověry na sv. Valentina

Vlastnoručně vytvořený dárek v podobě něčeho sladkého potěší každého z nás, obzvlášť darujeme-li jej právě v den svatého Valentina. Chceme-li koblížek použít jako valentinku, vložíme ho do malého celofánového sáčku.

čtěte více...
Více z kategorie zajimavosti naleznete ZDE