Kuchaři do domu
Největší seznam osobních kuchařů a firem k pronajmutí na Vaše akce
Jsme členy Hospodářské komory.
AKC ČR AKC ČR a WACS

Cuketa pro zdravé hubnutí


Ilustrační fotografie

CUKETA, SUCHYŇATA, CUKÍNA
je jednoletá zelenina, pochází ze Střední Ameriky, kde je známá už přes sedm tisíc let, šlechtěním ale vznikla v Itálii jako zucca. Patří mezi odolné rostliny, netrpí škůdci ani chorobami, ojediněle okurkovým padlím. Na pěstování je nenáročná, z jedné rostliny můžeme sklidit až několik kilogramů. V našich podmínkách se jí daří dobře, poslední dobou se jí daří na mnoha zahrádkách. Pěstujeme ji na slunném místě, v čerstvě prohnojené půdě. Pravidelně zaléváme. Sazeničky si můžeme vypěstovat ze semínek, postačí ale přímý výsev od května.

Konzumuje se převážně tepelně upravená, méně často syrová. Chuť má nevýraznou, je dobře ji okořenit výraznými bylinkami, například česnekem. Dá se vařit, dusit, zapékat, plnit, grilovat, přidat do pizzy, salátů, knedlíků či bábovek.
Ve Francii jsou oblíbené cuketové plněné květy nebo jako hlavní přísada do ratatouille.

Nejlepší je sklízet menší, asi 25 centimetrové cukety, které nemají plně vyvinutá semínka, ty se pak nemusí ani loupat. Čím více sklízíme, tím více rostlina plodí.

Cuketa patří mezi zeleninu s velmi nízkou energetickou hodnotou, obsahuje asi 90 % vody, minimum vlákniny a jen 4 % sacharidů. Nejvýznamnější je karoten a minerální látky, jako je draslík, který z těla vyplavuje přebytečné soli a vodu.
Díky nízkému počtu kalorií je cuketa vhodná pro zdravé hubnutí a detoxikaci organismu, protože obsažené látky podporují funkci ledvin a odstraňování toxických látek. Vláknina podporuje činnost střev a vitamín A obnovuje střevní sliznici.
Cuketa připomíná svým tvarem okurku.

Žlutá má světlejší dužinu a žlutou slupku. Je vhodná zvláště do salátů, na slané koláče, do leča nebo lasagní. Chutná je i cuketová polévka.
Zbytek stopky je ukazatelem čerstvosti, musí být silný, dužnatý a zelený.

Zelená se strouhá do koláčů i buchet, je dobrá na grilu nebo jako karbanátky. Jejich tvar vybízí k nádivce.
Dokonce se vypěstovaly i cukety bílé a kulaté.

Cukíny pouštějí hodně vody, proto se mají solit při vaření, pečení nebo grilování. Pokud chceme upéci placičky, cuketu nastrouháme, osolíme a necháme odstát. Pak vodu slijeme. Před smažením je dobré nechat plátky vypotit, tzn. že je osolíme, necháme chvíli stát a pak vysušíme ubrouskem. Nenasákne tolik olejem a při dušení nepouští takové množství vody. Velké květy se dají smažit nebo použít jako ozdoba různých pokrmů.

Menší cukety jsou chuťově nejlepší, pokud ale máme starší a větší kus, před tepelnou úpravou ji oloupeme, ztvrdla by, a vydlabeme semínka.

Receptů z cuket najdeme nepřeberné množství. Zkuste třeba
Cuketový guláš
Budete potřebovat:
1 kg cukety, 100 ml smetany ke šlehání, cibule, 4 stroužky česneku, masox, 2 lžíce oleje, 1 lžička červené sladké papriky, 3 lžíce světlého piva, 1 lžíce rajského protlaku, lžíce hladké mouky, 300 ml vody na vývar, 1 lžička vegety, olej na restování, sůl, pepř.

Postup:
Na oleji osmahneme nadrobno pokrájenou cibuli s kostičkami cukety. Přidáme papriku, protlak, prolisovaný česnek, zalijeme pivem a vývarem z masoxu. Po 10 minutách přidáme smetanou, ve které je zamíchaná mouka. Dochutíme solí, pepřem, vegetou. Jako přílohu můžeme zvolit těstoviny nebo brambory.

Cuketové muffiny
Budete potřebovat:
1 hrnku nastrouhané cukety, 2 vajec, lžíce nasekané petrželky, 200 ml podmáslí, sladké papriky, lžičky prášku do pečiva, ½ lžičky jedlé sody, 280 g hladké mouky, 100g cihly, 5 lžic oleje, 1 jarní cibulky, tuku na vymazání a strouhanky na vysypání.

Postup:
Formu na muffiny vymažeme tukem a vysypeme strouhankou. Nasekáme cibulku, rozpustíme máslo, nastrouháme sýr. V míse promícháme mouku, sůl, sodu, prášek do pečiva a papriku. Podmáslí s vejci ušleháme v misce, přidáme rozpuštěné máslo, cuketu, petrželku a vše vlijeme do mouky. Promícháme. Těstem naplníme košíčky, které pečeme 20 minut v předem vyhřáté troubě. Před vyklopením necháme ještě asi pět minut chladnout.

Autor: Eva Ch.
Zdroj: Wikipedie, Kuchařka naší zahrady

TIP:
Čeká vás příprava rodinné oslavy, jubilea, svatba, firemní akce, grilování, garden párty?
NEMÁTE ČAS? Potřebujete kuchaře nebo kompletní catering? Záleží Vám na úspěchu akce? Užijte si oslavu s hosty a bez práce. UŠETŘTE SVŮJ ČAS!
Objednejte si osobního profesionálního kuchaře! Kompletně se o akci postará! Přijede za Vámi - domů, zahradu, na chatu, do zázemí firmy, klubu. Kuchař sestaví vaše oblíbené menu, nakoupí, přiveze inventář, navaří, naservíruje, uklidí kuchyň, pobaví hosty a odjíždí. 
Kde hledat kuchaře nebo cateringové služby?
Objednejte na portálu Kuchaři do domu.cz - největší seznam osobních kuchařů a cateringových firem na objednání na Vaše akce. Celá ČR. 

Jak objednat kuchaře
na oslavu nebo catering?
Vaši poptávku pošleme ověřeným a spolehlivým mistrům kuchařům nebo firmám. Sami si vyberete nejlepší nabídku menu, cenovou nabídku. Užijte si oslavu se svými hosty!
ZADAT POPTÁVKU: ZDE  
www.Kucharidodomu.cz

Ostatní

Paprika: Víte, že se používá jako zelenina, koření nebo jako lék?

Paprika obsahuje betakaroten, který se v těle mění na vitamín A, lykopen – červené rostlinné barvivo antioxidačního účinku. Červenou papriku můžeme nechat spálit dočerna, po včasném oloupání je zase červená. 

čtěte více...

Hrušeň obecná: Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku

Hrušky jsou velmi chutné ovoce, obsahují větší množství sacharidů, mají nízký obsah tuků a proteinů. Patří vedle jabloní k našim nejrozšířenějším ovocným stromům. Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku.

čtěte více...

Bylinky a vaření: Měsíček lékařský

Měsíček lékařský má květy, které lze přidat do salátů, čerstvé i sušené, jako ozdobu do pomazánek, polévek. Rýži dodává pikantní chuť. Měsíčková šťáva povzbuzuje játra i žlučník, posiluje slinivku břišní a ulevuje křečím.

čtěte více...

Bylinky: Máta peprná v kuchyni

Máta peprná je ze všech mát tou nejcennější, má velké hojivé účinky způsobené vysokým obsahem mentolu. Syrová je vynikající jako ochucovadlo do salátů, omáček nebo želé. Výborná je k mletému čí jehněčímu masu.

čtěte více...

Podběl: Znáte jeho zdravotní účinky a použití?

Podběl se užívá při zánětech horních cest dýchacích, k potlačení zánětů a k lepšímu odkašlávání. Byl zjištěn močopudný a antiastmatický účinek. Podběl by se měl užívat po dobu 4 – 6 týdnů, vzhledem k obsahu toxických alkaloidů.

čtěte více...

Poklad aztéckých běžců neboli chia semínka

Podle lidových doporučení chia semínka zlepšují imunitu, regenerují tkáně, příznivě ovlivňují pokožku, chrání před dehydratací organismu, snižují cholesterol a riziko vzniku osteoporózy. Doporučují se při dietě a cukrovce, neobsahují lepek.
 

čtěte více...

Znáte Mladý ječmen? Má významné účinky na zdraví!

Mladý ječmen podporuje zdravý růst. „Zelené" bílkoviny léčí vředy a chrání povrchové tkáně a sliznice. Vitamíny a ostatní živiny v Mladém ječmeni zůstávají téměř nedotčené. Mladý ječmen se vyznačuje silnou antioxidační aktivitou.

čtěte více...

Vánočka: Historie pečení, rekordy a zajímavosti

Vánočka je symbolem života a plodnosti, svým tvarem připomíná Ježíška v peřince. Podle množství tuku dělíme vánočky na máslovou, její těsto je těžší, obsahuje více droždí, je nižší a méně nadýchaná než tuková. Chutná ale lépe.

čtěte více...

Připravme si sladké a zdravé mlsání nejen na zimu! Sušené švestky

Sušené švestky působí preventivně proti výskytu hemeroidů a nádorům tlustého střeva. Rozpustná vláknina ze sušených švestek příznivě ovlivňuje stěny střev a snižuje cholesterol v krvi.

čtěte více...

Rajská jablíčka: Využití v kuchyni a domácí výroba kečupů

Doporučují se lidem s onemocněním srdce, poruchami látkové výměny, i na problémy s prostatou. Působí také jako prevence rakoviny dělohy, slinivky, jícnu. Podporují imunitu, mají antioxidační účinky.

čtěte více...

Kokos: Největší semínko světa!

Dužnina kokosu obsahuje 60 % tuku, proteiny, křemík, hořčík, draslík, fosfor, cukry, nenasycený tuk, vlákninu a glycidy. Léčí  nervové nemoci, podporuje paměť, odstraňuje nečistoty pleti.

čtěte více...

Reveň, lidově zvaná rebarbora: Prospěšná našemu zdraví, ale...

Je prospěšná pro krevní oběh, pokožku i vlasy, posiluje nervovou soustavu, stavbu kostí, zbavuje tělo jedů. Nedoporučuje se těhotným a kojícím ženám, stejně jako dětem do tří let, lidem s ledvinovým onemocněním.

čtěte více...

Rukola pro naše zdraví: Používáte ji v kuchyni?

Rukola má nahořklou chuť připomínající ředkvičky. Konzumace listů působí proti únavě, posiluje imunitu, odvar z kořene odstraňuje zažívací problémy. Rostlina má močopudné účinky, pročišťuje krev.

čtěte více...

Zánět ledvin: Bylinná podpůrná léčba

Zánět ledvin je vážné onemocnění vylučovací soustavy a je nutné, aby k zahájení jeho léčby došlo co nejdříve. Nemocný by měl vždy navštívit lékaře. Na každé onemocnění ale odjakživa byly bylinky.

čtěte více...

Koblížky z lásky a pověry na sv. Valentina

Vlastnoručně vytvořený dárek v podobě něčeho sladkého potěší každého z nás, obzvlášť darujeme-li jej právě v den svatého Valentina. Chceme-li koblížek použít jako valentinku, vložíme ho do malého celofánového sáčku.

čtěte více...
Více z kategorie zajimavosti naleznete ZDE