Den veganství
Leonardo da Vinci: „V mládí jsem se zřekl jedení masa a přijde ještě den, že lidé mně podobní se budou na zabíjení zvířat dívat tak, jako se dnes dívají na zabíjení lidí.“
1. 10. byl Světový den vegetariánství a 1. 11. se slaví Den veganství.
Veganství je druh stravování, životní styl a filosofie, která odmítá konzumaci živočišných výrobků a využívání zvířat k lidskému užitku.
Odmítá konzumaci masa, ale i mléčných produktů, vajec, medu. Mnozí nesouhlasí ani s lovem ryb a myslivostí, jsou odpůrci cirkusů, zoologických zahrad či výrobků z kůže, hedvábí, vlny i kosmetiky testované a zvířatech.
Důvod přijetí této filosofie je různý, ale nejčastější příčinou je právě utrpení zvířat spojené s výrobou živočišných potravin ve velkochovech nebo při rybolovu. Mnozí vegani už z principu odmítají jakékoli využívání a zabíjení pro potravu, protože v dnešní době prý není vůbec nutná.
Uvádějí, že právě odmítání konzumace živočišné stravy je prospěšné pro naši planetu, protože živočišný průmysl je podle nich částečně zodpovědný za znečišťování odpadem z výroby. Dva příklady za všechny – kvůli přemnožení dobytka jsou potřeba nové pastviny, proto se kácejí lesy. Američtí geofyzikové objevili, že dobytek vypouští do atmosféry více metanu než ropné a plynárenské koncerny dohromady, a tudíž dochází k oteplování Země.
Pokud je veganský jídelníček dobře sestavený, má výhody především v nízkém obsahu nasycených tuků a cholesterolu a ve velkém obsahu vláknin, hořčíku, draslíku, rostlinných bílkovin, kyseliny listové, vitamínu C a E. Chybí ale vitamín B12, jeho nedostatek může způsobit anémii - chudokrevnost, dále je nedostatek jódu, vápníku, selenu a omega-3 mastných kyselin. Tyto prvky je třeba nahradit formou potravinových doplňků.
Jeden vegan v rozhovoru prozradil, že nepřestal jíst maso proto, že by mu nechutnalo, ale proto, že nesouhlasí s krutostí páchanou na zvířatech. Objevil nové veganské alternativy masa, nové potraviny i pokrmy světové kuchyně. Jeho jídelníček je založený na obilných produktech, zelenině, luštěninách, ovoci, semínkách, ořeších.
Mezi slavné vegetariány patříl například: A. Einstein, F. Kafka, G. B. Shaw, G. Harrison, K. Höger a mnoho dalších. Veganů je méně, prý už Leoardo da Vinci, ze současných například herec A. Baldwin.
Další skupinu tvoří tzv. vitariáni, ti se stravují podobně jako vegani, ale pouze s tepelně neupravenými potravinami. Vitariánství bývá označováno jako „syrová strava.″
Autor: Eva Ch.
Zdroj: Wikipedie
Paprika obsahuje betakaroten, který se v těle mění na vitamín A, lykopen – červené rostlinné barvivo antioxidačního účinku. Červenou papriku můžeme nechat spálit dočerna, po včasném oloupání je zase červená.
čtěte více...Hrušky jsou velmi chutné ovoce, obsahují větší množství sacharidů, mají nízký obsah tuků a proteinů. Patří vedle jabloní k našim nejrozšířenějším ovocným stromům. Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku.
čtěte více...Měsíček lékařský má květy, které lze přidat do salátů, čerstvé i sušené, jako ozdobu do pomazánek, polévek. Rýži dodává pikantní chuť. Měsíčková šťáva povzbuzuje játra i žlučník, posiluje slinivku břišní a ulevuje křečím.
čtěte více...Máta peprná je ze všech mát tou nejcennější, má velké hojivé účinky způsobené vysokým obsahem mentolu. Syrová je vynikající jako ochucovadlo do salátů, omáček nebo želé. Výborná je k mletému čí jehněčímu masu.
čtěte více...Podběl se užívá při zánětech horních cest dýchacích, k potlačení zánětů a k lepšímu odkašlávání. Byl zjištěn močopudný a antiastmatický účinek. Podběl by se měl užívat po dobu 4 – 6 týdnů, vzhledem k obsahu toxických alkaloidů.
čtěte více...Podle lidových doporučení chia semínka zlepšují imunitu, regenerují tkáně, příznivě ovlivňují pokožku, chrání před dehydratací organismu, snižují cholesterol a riziko vzniku osteoporózy. Doporučují se při dietě a cukrovce, neobsahují lepek.
Mladý ječmen podporuje zdravý růst. „Zelené" bílkoviny léčí vředy a chrání povrchové tkáně a sliznice. Vitamíny a ostatní živiny v Mladém ječmeni zůstávají téměř nedotčené. Mladý ječmen se vyznačuje silnou antioxidační aktivitou.
čtěte více...Vánočka je symbolem života a plodnosti, svým tvarem připomíná Ježíška v peřince. Podle množství tuku dělíme vánočky na máslovou, její těsto je těžší, obsahuje více droždí, je nižší a méně nadýchaná než tuková. Chutná ale lépe.
čtěte více...Sušené švestky působí preventivně proti výskytu hemeroidů a nádorům tlustého střeva. Rozpustná vláknina ze sušených švestek příznivě ovlivňuje stěny střev a snižuje cholesterol v krvi.
čtěte více...Doporučují se lidem s onemocněním srdce, poruchami látkové výměny, i na problémy s prostatou. Působí také jako prevence rakoviny dělohy, slinivky, jícnu. Podporují imunitu, mají antioxidační účinky.
čtěte více...Dužnina kokosu obsahuje 60 % tuku, proteiny, křemík, hořčík, draslík, fosfor, cukry, nenasycený tuk, vlákninu a glycidy. Léčí nervové nemoci, podporuje paměť, odstraňuje nečistoty pleti.
čtěte více...Je prospěšná pro krevní oběh, pokožku i vlasy, posiluje nervovou soustavu, stavbu kostí, zbavuje tělo jedů. Nedoporučuje se těhotným a kojícím ženám, stejně jako dětem do tří let, lidem s ledvinovým onemocněním.
čtěte více...Rukola má nahořklou chuť připomínající ředkvičky. Konzumace listů působí proti únavě, posiluje imunitu, odvar z kořene odstraňuje zažívací problémy. Rostlina má močopudné účinky, pročišťuje krev.
čtěte více...Zánět ledvin je vážné onemocnění vylučovací soustavy a je nutné, aby k zahájení jeho léčby došlo co nejdříve. Nemocný by měl vždy navštívit lékaře. Na každé onemocnění ale odjakživa byly bylinky.
čtěte více...Vlastnoručně vytvořený dárek v podobě něčeho sladkého potěší každého z nás, obzvlášť darujeme-li jej právě v den svatého Valentina. Chceme-li koblížek použít jako valentinku, vložíme ho do malého celofánového sáčku.
čtěte více...