Kuchaři do domu
Největší seznam osobních kuchařů a firem k pronajmutí na Vaše akce
Jsme členy Hospodářské komory.
AKC ČR AKC ČR a WACS

Den veganství: Kdy se slaví? Kdo je vegan?


Ilustrační fotografie

Den veganství
Leonardo da Vinci: „V mládí jsem se zřekl jedení masa a přijde ještě den, že lidé mně podobní se budou na zabíjení zvířat dívat tak, jako se dnes dívají na zabíjení lidí.“

1. 10. byl Světový den vegetariánství a 1. 11. se slaví Den veganství.

Veganství je druh stravování, životní styl a filosofie, která odmítá konzumaci živočišných výrobků a využívání zvířat k lidskému užitku.  
Odmítá konzumaci masa, ale i mléčných produktů, vajec, medu. Mnozí nesouhlasí ani s lovem ryb a myslivostí, jsou odpůrci cirkusů, zoologických zahrad či výrobků z kůže, hedvábí, vlny i kosmetiky testované a zvířatech.

Důvod přijetí této filosofie je různý, ale nejčastější příčinou je právě utrpení zvířat spojené s výrobou živočišných potravin ve velkochovech nebo při rybolovu. Mnozí vegani už z principu odmítají jakékoli využívání a zabíjení pro potravu, protože v dnešní době prý není vůbec nutná.
 
Uvádějí, že právě odmítání konzumace živočišné stravy je prospěšné pro naši planetu, protože živočišný průmysl je podle nich částečně zodpovědný za znečišťování odpadem z výroby. Dva příklady za všechny – kvůli přemnožení dobytka jsou potřeba nové pastviny, proto se kácejí lesy. Američtí geofyzikové objevili, že dobytek vypouští do atmosféry více metanu než ropné a plynárenské koncerny dohromady, a tudíž dochází k oteplování Země.

Pokud je veganský jídelníček dobře sestavený, má výhody především v nízkém obsahu nasycených tuků a cholesterolu a ve velkém obsahu vláknin, hořčíku, draslíku, rostlinných bílkovin, kyseliny listové, vitamínu C a E. Chybí ale vitamín B12, jeho nedostatek může způsobit anémii - chudokrevnost, dále je nedostatek jódu, vápníku, selenu a omega-3 mastných kyselin. Tyto prvky je třeba nahradit formou potravinových doplňků.

Jeden vegan v rozhovoru prozradil, že nepřestal jíst maso proto, že by mu nechutnalo, ale proto, že nesouhlasí s krutostí páchanou na zvířatech. Objevil nové veganské alternativy masa, nové potraviny i pokrmy světové kuchyně. Jeho jídelníček je založený na obilných produktech, zelenině, luštěninách, ovoci, semínkách, ořeších.

Mezi slavné vegetariány patříl například: A. Einstein, F. Kafka, G. B. Shaw, G. Harrison, K. Höger a mnoho dalších. Veganů je méně, prý už Leoardo da Vinci, ze současných například herec A. Baldwin.

Další skupinu tvoří tzv. vitariáni, ti se stravují podobně jako vegani, ale pouze s tepelně neupravenými potravinami. Vitariánství bývá označováno jako „syrová strava.″

Autor: Eva Ch.
Zdroj: Wikipedie

Ostatní

Paprika: Víte, že se používá jako zelenina, koření nebo jako lék?

Paprika obsahuje betakaroten, který se v těle mění na vitamín A, lykopen – červené rostlinné barvivo antioxidačního účinku. Červenou papriku můžeme nechat spálit dočerna, po včasném oloupání je zase červená. 

čtěte více...

Hrušeň obecná: Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku

Hrušky jsou velmi chutné ovoce, obsahují větší množství sacharidů, mají nízký obsah tuků a proteinů. Patří vedle jabloní k našim nejrozšířenějším ovocným stromům. Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku.

čtěte více...

Bylinky a vaření: Měsíček lékařský

Měsíček lékařský má květy, které lze přidat do salátů, čerstvé i sušené, jako ozdobu do pomazánek, polévek. Rýži dodává pikantní chuť. Měsíčková šťáva povzbuzuje játra i žlučník, posiluje slinivku břišní a ulevuje křečím.

čtěte více...

Bylinky: Máta peprná v kuchyni

Máta peprná je ze všech mát tou nejcennější, má velké hojivé účinky způsobené vysokým obsahem mentolu. Syrová je vynikající jako ochucovadlo do salátů, omáček nebo želé. Výborná je k mletému čí jehněčímu masu.

čtěte více...

Podběl: Znáte jeho zdravotní účinky a použití?

Podběl se užívá při zánětech horních cest dýchacích, k potlačení zánětů a k lepšímu odkašlávání. Byl zjištěn močopudný a antiastmatický účinek. Podběl by se měl užívat po dobu 4 – 6 týdnů, vzhledem k obsahu toxických alkaloidů.

čtěte více...

Poklad aztéckých běžců neboli chia semínka

Podle lidových doporučení chia semínka zlepšují imunitu, regenerují tkáně, příznivě ovlivňují pokožku, chrání před dehydratací organismu, snižují cholesterol a riziko vzniku osteoporózy. Doporučují se při dietě a cukrovce, neobsahují lepek.
 

čtěte více...

Znáte Mladý ječmen? Má významné účinky na zdraví!

Mladý ječmen podporuje zdravý růst. „Zelené" bílkoviny léčí vředy a chrání povrchové tkáně a sliznice. Vitamíny a ostatní živiny v Mladém ječmeni zůstávají téměř nedotčené. Mladý ječmen se vyznačuje silnou antioxidační aktivitou.

čtěte více...

Vánočka: Historie pečení, rekordy a zajímavosti

Vánočka je symbolem života a plodnosti, svým tvarem připomíná Ježíška v peřince. Podle množství tuku dělíme vánočky na máslovou, její těsto je těžší, obsahuje více droždí, je nižší a méně nadýchaná než tuková. Chutná ale lépe.

čtěte více...

Připravme si sladké a zdravé mlsání nejen na zimu! Sušené švestky

Sušené švestky působí preventivně proti výskytu hemeroidů a nádorům tlustého střeva. Rozpustná vláknina ze sušených švestek příznivě ovlivňuje stěny střev a snižuje cholesterol v krvi.

čtěte více...

Rajská jablíčka: Využití v kuchyni a domácí výroba kečupů

Doporučují se lidem s onemocněním srdce, poruchami látkové výměny, i na problémy s prostatou. Působí také jako prevence rakoviny dělohy, slinivky, jícnu. Podporují imunitu, mají antioxidační účinky.

čtěte více...

Kokos: Největší semínko světa!

Dužnina kokosu obsahuje 60 % tuku, proteiny, křemík, hořčík, draslík, fosfor, cukry, nenasycený tuk, vlákninu a glycidy. Léčí  nervové nemoci, podporuje paměť, odstraňuje nečistoty pleti.

čtěte více...

Reveň, lidově zvaná rebarbora: Prospěšná našemu zdraví, ale...

Je prospěšná pro krevní oběh, pokožku i vlasy, posiluje nervovou soustavu, stavbu kostí, zbavuje tělo jedů. Nedoporučuje se těhotným a kojícím ženám, stejně jako dětem do tří let, lidem s ledvinovým onemocněním.

čtěte více...

Rukola pro naše zdraví: Používáte ji v kuchyni?

Rukola má nahořklou chuť připomínající ředkvičky. Konzumace listů působí proti únavě, posiluje imunitu, odvar z kořene odstraňuje zažívací problémy. Rostlina má močopudné účinky, pročišťuje krev.

čtěte více...

Zánět ledvin: Bylinná podpůrná léčba

Zánět ledvin je vážné onemocnění vylučovací soustavy a je nutné, aby k zahájení jeho léčby došlo co nejdříve. Nemocný by měl vždy navštívit lékaře. Na každé onemocnění ale odjakživa byly bylinky.

čtěte více...

Koblížky z lásky a pověry na sv. Valentina

Vlastnoručně vytvořený dárek v podobě něčeho sladkého potěší každého z nás, obzvlášť darujeme-li jej právě v den svatého Valentina. Chceme-li koblížek použít jako valentinku, vložíme ho do malého celofánového sáčku.

čtěte více...
Více z kategorie zajimavosti naleznete ZDE