Kuchaři do domu
Největší seznam osobních kuchařů a firem k pronajmutí na Vaše akce
Jsme členy Hospodářské komory.
AKC ČR AKC ČR a WACS

Imunita a bylinky: Jakými bylinami posílíme náš imunitní systém?


Ilustrační fotografie

Náš imunitní systém
Bez imunitního systému bychom trpěli stejně jako některé postižené děti, které jsou nuceny vyrůstat ve speciálních igelitových stanech, protože jejich organismus není schopen čelit původcům různých nemocí. Narodily se s nedostatečným imunitním systémem, proto nesmějí přijít do styku s žádným člověkem, zvířetem ani květinou. Svět kolem nás se hemží různými mikroorganismy, je jich nespočitatelné množství. Bakterie, viry, patogenní houby, paraziti. Jsou prakticky všude kolem nás. Některé jsou vysoce nebezpečné a během několika hodin mohou nechráněné tělo zničit.

I v moderním operačním sále se i přes přísná sterilní opatření nacházejí v jednom krychlovém metru vzduchu ne stovky, ale tisíce různých bakterií. Z jedné se za deset hodin může vyvinout 1 048 576  dalších a každých třicet minut se jejich počet ještě zdvojnásobí.

Imunita je vrozená schopnost organismu rychle reagovat proti cizorodým mikroorganismům a materiálům jak z vnějšího, tak i z vnitřního prostředí.
Nejhorším hříchem, které pácháme na našem imunitním systému, je časté a mnohdy nesmyslné užívání antibiotik. Jejich zásluha je samozřejmě nepopiratelná, ale nesmí se používat při každém lehčím onemocnění, protože pak je náš imunitní systém nejen netrénovaný a oslabený, ale v nejpotřebnějších chvílích bude jeho funkce nedostatečná.

Nás laiky by mohlo zajímat dělení imunity na vrozenou a získanou.
Vrozená nemůže být napadena určitým typem nemoci. Například lidé nemohou nakazit žádnou nemocí ptáky, protože jejich tělesná teplota je zcela odlišná od lidí, dosahuje 40 °C, tudíž se choroby nemohou množit. 
Získaná imunita může být časově omezena, je zaměřena proti určitým nemocem. Lze ji získat očkováním nebo si je organismus schopen sám protilátky vytvořit, pokud prodělal nějakou chorobu – jde o tzv. imunologickou paměť.

Imunitní systém je třeba podporovat, starat se o něj. Takový trénink nezačíná nohama, nýbrž hlavou. Tělesným cvičením se nám samozřejmě vylepší činnost svalů, posilujeme srdce, prokrvujeme pokožku, důležitá je ale pohoda, vyvarovat se stresu, při kterém se zvyšuje krevní tlak, prokrví se svaly a jsou zásobeny cukry a tuky.
 
Rodiče pozor! Mnoho našich děti má méně vitamínů než staří lidé. Mladí dávají přednost hranolkům s kečupem, hamburgerům či sladkostem. Pokud se nezmění stravovací návyky, hrozí, že imunopauza (období, kdy se začínají objevovat první chronická onemocnění) nebude u populace začínat ve čtyřiceti, ale v pětatřiceti nebo třiceti letech. S přibývajícím věkem se imunitní systém nestává odolnějším, právě naopak, slábne. Je třeba alespoň jednou denně se najíst v klidu, bez sledování hodin, bez čtení, hudby či televize, v pohodě.

Vrozené poruchy imunity jsou léčitelné těžko, s těmi získanými si většinou umíme poradit, i když mnohé alergie jsou stále velkým problémem, dokážeme alespoň zmírnit následky. Největší úspěch má správná životospráva, spánek, otužování a žádný stres. 

Na uklidnění si můžeme připravit citronovou koupel.
Nakrájíme si na plátky pět citronů i s kůrou a necháme asi dvě hodiny louhovat ve studené vodě. Pak přecedíme a nalijeme do koupele.

Na posílení imunitního systému nám pomůže aloe vera, upraví hlavně trávení.
Hlíva ústřičná je také známým prostředkem, stejně jak rakytník, oregano, echinacea – třapatka nachová, červená řepa, šípek, lichořeřišnice, máta, jinan dvoulaločný – ginkgo biloba, ženšen, meduňka, kopřiva nebo česnek a cibule
Doma si můžeme nachystat citronovo-česnekový zázrak, nebo jako prevenci užívat 3x denně lžičku na jemno nastrouhaného křenu smíchaného s medem.

Čaj na poruchu imunity užíváme 2x denně, dopoledne a navečer. Směs nám namíchají v Bylinkách z:
1 dílu: plodu šípku, natě benedyktu, kořene anděliky, kůry konduranga
2 dílů: natě kopřivy a natě přesličky
Čaj si pak připravíme z 1 lžíce: šípku, benedyktu anděliky a konduranga, 2 lžic kopřivy a přesličky

Vhod nám přijde i čaj proti nejčastějšímu virovému onemocnění – chřipce.
Smícháme po 1 dílu květ lípy a černého bezu, kůry vrby a plodu jeřábu. Nálev z 1 polévkové lžíce pijeme 3x denně, můžeme ho prostřídat s šípkovým čajem.

Připravujeme vše z uvedeného počtu lžic na jeden hrnek o obsahu 200 ml.

Autor: Eva Ch.
Zdroj: Herman Geesing – Imunitní trénink, Valdemar Grešík – Psychotronika a bylinná léčba   

TIP:
Čeká vás příprava rodinné oslavy, jubilea, svatba, firemní akce, grilování, garden párty?
Jste zaneprázněni? Potřebujete kuchaře nebo kompletní catering? Užijte si oslavu bez práce a ušetřte svůj drahocenný čas!
Objednejte si osobního profesionálního kuchaře! Kompletně se o akci postará! Přijede za Vámi - domů, zahradu, na chatu, do zázemí firmy, klubu. Kuchař sestaví vaše oblíbené menu, nakoupí, přiveze inventář, navaří, naservíruje, uklidí kuchyň, pobaví hosty a odjíždí. 
Kde hledat kuchaře nebo cateringové služby?
Objednejte na portálu Kuchaři do domu.cz - největší seznam osobních kuchařů a cateringových firem na objednání na Vaše akce. Celá ČR. 

Jak objednat kuchaře
na oslavu nebo catering?
Vaši poptávku pošleme ověřeným a spolehlivým mistrům kuchařům nebo firmám. Sami si vyberete nejlepší nabídku menu, cenovou nabídku.
Zajistíme prostory na vaši firemní akci nebo rodinnou oslavu.
ZADAT POPTÁVKU: ZDE  

www.KuchariDoDomu.cz
      

Ostatní

Paprika: Víte, že se používá jako zelenina, koření nebo jako lék?

Paprika obsahuje betakaroten, který se v těle mění na vitamín A, lykopen – červené rostlinné barvivo antioxidačního účinku. Červenou papriku můžeme nechat spálit dočerna, po včasném oloupání je zase červená. 

čtěte více...

Hrušeň obecná: Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku

Hrušky jsou velmi chutné ovoce, obsahují větší množství sacharidů, mají nízký obsah tuků a proteinů. Patří vedle jabloní k našim nejrozšířenějším ovocným stromům. Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku.

čtěte více...

Bylinky a vaření: Měsíček lékařský

Měsíček lékařský má květy, které lze přidat do salátů, čerstvé i sušené, jako ozdobu do pomazánek, polévek. Rýži dodává pikantní chuť. Měsíčková šťáva povzbuzuje játra i žlučník, posiluje slinivku břišní a ulevuje křečím.

čtěte více...

Bylinky: Máta peprná v kuchyni

Máta peprná je ze všech mát tou nejcennější, má velké hojivé účinky způsobené vysokým obsahem mentolu. Syrová je vynikající jako ochucovadlo do salátů, omáček nebo želé. Výborná je k mletému čí jehněčímu masu.

čtěte více...

Podběl: Znáte jeho zdravotní účinky a použití?

Podběl se užívá při zánětech horních cest dýchacích, k potlačení zánětů a k lepšímu odkašlávání. Byl zjištěn močopudný a antiastmatický účinek. Podběl by se měl užívat po dobu 4 – 6 týdnů, vzhledem k obsahu toxických alkaloidů.

čtěte více...

Poklad aztéckých běžců neboli chia semínka

Podle lidových doporučení chia semínka zlepšují imunitu, regenerují tkáně, příznivě ovlivňují pokožku, chrání před dehydratací organismu, snižují cholesterol a riziko vzniku osteoporózy. Doporučují se při dietě a cukrovce, neobsahují lepek.
 

čtěte více...

Znáte Mladý ječmen? Má významné účinky na zdraví!

Mladý ječmen podporuje zdravý růst. „Zelené" bílkoviny léčí vředy a chrání povrchové tkáně a sliznice. Vitamíny a ostatní živiny v Mladém ječmeni zůstávají téměř nedotčené. Mladý ječmen se vyznačuje silnou antioxidační aktivitou.

čtěte více...

Vánočka: Historie pečení, rekordy a zajímavosti

Vánočka je symbolem života a plodnosti, svým tvarem připomíná Ježíška v peřince. Podle množství tuku dělíme vánočky na máslovou, její těsto je těžší, obsahuje více droždí, je nižší a méně nadýchaná než tuková. Chutná ale lépe.

čtěte více...

Připravme si sladké a zdravé mlsání nejen na zimu! Sušené švestky

Sušené švestky působí preventivně proti výskytu hemeroidů a nádorům tlustého střeva. Rozpustná vláknina ze sušených švestek příznivě ovlivňuje stěny střev a snižuje cholesterol v krvi.

čtěte více...

Rajská jablíčka: Využití v kuchyni a domácí výroba kečupů

Doporučují se lidem s onemocněním srdce, poruchami látkové výměny, i na problémy s prostatou. Působí také jako prevence rakoviny dělohy, slinivky, jícnu. Podporují imunitu, mají antioxidační účinky.

čtěte více...

Kokos: Největší semínko světa!

Dužnina kokosu obsahuje 60 % tuku, proteiny, křemík, hořčík, draslík, fosfor, cukry, nenasycený tuk, vlákninu a glycidy. Léčí  nervové nemoci, podporuje paměť, odstraňuje nečistoty pleti.

čtěte více...

Reveň, lidově zvaná rebarbora: Prospěšná našemu zdraví, ale...

Je prospěšná pro krevní oběh, pokožku i vlasy, posiluje nervovou soustavu, stavbu kostí, zbavuje tělo jedů. Nedoporučuje se těhotným a kojícím ženám, stejně jako dětem do tří let, lidem s ledvinovým onemocněním.

čtěte více...

Rukola pro naše zdraví: Používáte ji v kuchyni?

Rukola má nahořklou chuť připomínající ředkvičky. Konzumace listů působí proti únavě, posiluje imunitu, odvar z kořene odstraňuje zažívací problémy. Rostlina má močopudné účinky, pročišťuje krev.

čtěte více...

Zánět ledvin: Bylinná podpůrná léčba

Zánět ledvin je vážné onemocnění vylučovací soustavy a je nutné, aby k zahájení jeho léčby došlo co nejdříve. Nemocný by měl vždy navštívit lékaře. Na každé onemocnění ale odjakživa byly bylinky.

čtěte více...

Koblížky z lásky a pověry na sv. Valentina

Vlastnoručně vytvořený dárek v podobě něčeho sladkého potěší každého z nás, obzvlášť darujeme-li jej právě v den svatého Valentina. Chceme-li koblížek použít jako valentinku, vložíme ho do malého celofánového sáčku.

čtěte více...
Více z kategorie zajimavosti naleznete ZDE