Kuchaři do domu
Největší seznam osobních kuchařů a firem k pronajmutí na Vaše akce
Jsme členy Hospodářské komory.
AKC ČR AKC ČR a WACS

Jablko: 1 jablko denně drží choroby a doktora dál od těla


Ilustrační fotografie

JEDNO JABLKO DENNĚ DRŽÍ CHOROBY A DOKTORA DÁL OD TĚLA
Dodnes není známo, odkud původně jablko pochází, snad z Iránu, Turkmenistánu nebo Kavkazu, z období asi 2000 let před naším letopočtem. Dokonce i prvotní hřích lidí, utržení plodu ze stromu poznání, je s ním spojován. V Bibli ale není zmíněno konkrétně jablko.

Ve starém Řecku byla jablka velmi oblíbená, dokonce je každý rok obětovali bohu Bakchovi. Římané už znali několik odrůd a uměli dokonce roubovat stromy.
Ve 3. století našeho letopočtu římské legie šířily pěstování jabloní i v povodí Dunaje a Rýna, kde se jim dařilo vzhledem k příznivému klimatu.
V Čechách podporoval výsadbu jabloní i Karel IV.
U nás se jablka těší velké oblibě už odpradávna. V 18. století děkan Matěj Rossler založil zahradu sans pareil, kde pěstoval téměř tři sta druhů jabloní.

Staré odrůdy jsou v současné době nahrazovány novými, šlechtí. Velký význam je věnován i chorobám – padlí a strupovitosti,  protože mnohé odrůdy jsou velmi náchylné.

Mezi oblíbené druhy patří u nás například šampion, zvonkovo, ontario, julia, melodie, bohemia, topaz, rubín, idarered, jonathan.
O významu jablka svědčí i fakt, že jeho napodobenina patří mezi symboly královské moci. A kdo by neznal  pověst o zlatém jablku z řecké mytologie, která skončila trojskou válkou...

V dnešní době patří jablka mezi tři nejoblíbenější druhy ovoce spolu s banány a citrusy. Pěstují se téměř všude, existuje přes 20 tisíc odrůd a ročně se sklidí více než 50 milionů tun. To znamená, že by jich každý obyvatel planety spotřeboval ročně asi 9 kilogramů. Mezi největší konzumenty se řadí Holanďané, Maďaři a Švýcaři, kolem 50 kilogramů na osobu, Češi zkonzumují něco málo přes 20 kilogramů.

Jablka obsahují vitamíny, pektiny, vlákninu, fruktózu, enzymy, aromatické látky, z minerálních látek to je železo, fosfor, hořčík, vápník.
Působí kladně na náš organismus, ovlivňují činnost zažívacího ústrojí, udržují hladinu krevního cukru, pomáhají při střevních obtížích, čistí střeva, posilují dásně, imunitu a srdce.

Jablíčka můžeme sušit, výborná je jablečná šťáva, mošt či pálenka, kompot, povidla nebo koláč s jablky. A kdo by neměl rád křížaly!
Nejzdravější jsou ale zasyrova, pokud máme možnost uskladnit je ve sklepě, některé odrůdy vydrží až do jara.
Jak je nejlépe uskladnit?
Plody sbíráme za suchého počasí, spadaná jablíčka dáváme stranou, spotřebujeme je co nejdříve. Ta podzimní vydrží do Vánoc, zimní až do jara. Neomýváme ani neleštíme. Pokládáme do bedýnek stopkou dolů, uložíme ve větrané tmavé místnosti, nejlepší je sklep, teplota mezi 2 až 9 C°, můžeme v místnosti nechat i nádobu s vodou, aby jablka měla dostatek vlhkosti. Lze je ponechat i na balkoně v bedýnkách vyložených polystarenem. Občas zkontrolujeme, zkažená vyřadíme. Pokud to je možné, skladujeme odděleně od zeleniny, zvláště brambor.

Jablečná marmeláda
2 kg jablek, 300 až 600 gramů cukru
Marmeládu můžeme připravit z méně kvalitních jablek. Lze kombinovat i s jinými druhy ovoce, například hruškami nebo švestkami. Očištěná jablka zbavíme jadřinců, můžeme či nemusíme oloupat.  Přidáme do hrncetrochu vody a rozvaříme. Když mají asi polovinu původního objemu, přidáme cukr a dobře promícháme, ale už dlouho nevaříme. Správnou konzistenci marmelády zjistíme, když ji trošku kápneme lžičkou na studený talíř. Jestliže ztuhne, je hotová. Plníme do nahřátých sklenic, uzavřeme.

Křížaly
Umytá jablka zbavíme jadřinců, nakrájíme na tenké lupínky a usušíme. Někdo má sušičku ovoce, jiný suší na papítu v troubě či na radiátorech.

Jablečný rosol
Použijeme zcela dozrálá jeblka, odstraníme jádra, dáme do hrnce, zalijeme vodou tak, aby byla téměř potopená. Pak dusíme na mírném plameni do změknutí. Šťávu scedíme přes plátýnko a použijeme pouze tu. Na 1 litr šťávy přidáme 300 gramů cukru. Pak zvolna vaříme asi hodinu, dokud nezhoustne. Ještě horký
rosol plníme do připravených skleniček, uzavřeme a uchováme v chladu. Je vynikající na vdolky, ale i na rohlík nebo chleba.

Zužitkovat můžeme i jablečné slupky, uvaříme z nich vynikající čaj.
 
Autor: Eva Ch.
Zdroj: Wikipedie, Zavařujeme ovoce a zeleninu

Ostatní

Paprika: Víte, že se používá jako zelenina, koření nebo jako lék?

Paprika obsahuje betakaroten, který se v těle mění na vitamín A, lykopen – červené rostlinné barvivo antioxidačního účinku. Červenou papriku můžeme nechat spálit dočerna, po včasném oloupání je zase červená. 

čtěte více...

Hrušeň obecná: Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku

Hrušky jsou velmi chutné ovoce, obsahují větší množství sacharidů, mají nízký obsah tuků a proteinů. Patří vedle jabloní k našim nejrozšířenějším ovocným stromům. Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku.

čtěte více...

Bylinky a vaření: Měsíček lékařský

Měsíček lékařský má květy, které lze přidat do salátů, čerstvé i sušené, jako ozdobu do pomazánek, polévek. Rýži dodává pikantní chuť. Měsíčková šťáva povzbuzuje játra i žlučník, posiluje slinivku břišní a ulevuje křečím.

čtěte více...

Bylinky: Máta peprná v kuchyni

Máta peprná je ze všech mát tou nejcennější, má velké hojivé účinky způsobené vysokým obsahem mentolu. Syrová je vynikající jako ochucovadlo do salátů, omáček nebo želé. Výborná je k mletému čí jehněčímu masu.

čtěte více...

Podběl: Znáte jeho zdravotní účinky a použití?

Podběl se užívá při zánětech horních cest dýchacích, k potlačení zánětů a k lepšímu odkašlávání. Byl zjištěn močopudný a antiastmatický účinek. Podběl by se měl užívat po dobu 4 – 6 týdnů, vzhledem k obsahu toxických alkaloidů.

čtěte více...

Poklad aztéckých běžců neboli chia semínka

Podle lidových doporučení chia semínka zlepšují imunitu, regenerují tkáně, příznivě ovlivňují pokožku, chrání před dehydratací organismu, snižují cholesterol a riziko vzniku osteoporózy. Doporučují se při dietě a cukrovce, neobsahují lepek.
 

čtěte více...

Znáte Mladý ječmen? Má významné účinky na zdraví!

Mladý ječmen podporuje zdravý růst. „Zelené" bílkoviny léčí vředy a chrání povrchové tkáně a sliznice. Vitamíny a ostatní živiny v Mladém ječmeni zůstávají téměř nedotčené. Mladý ječmen se vyznačuje silnou antioxidační aktivitou.

čtěte více...

Vánočka: Historie pečení, rekordy a zajímavosti

Vánočka je symbolem života a plodnosti, svým tvarem připomíná Ježíška v peřince. Podle množství tuku dělíme vánočky na máslovou, její těsto je těžší, obsahuje více droždí, je nižší a méně nadýchaná než tuková. Chutná ale lépe.

čtěte více...

Připravme si sladké a zdravé mlsání nejen na zimu! Sušené švestky

Sušené švestky působí preventivně proti výskytu hemeroidů a nádorům tlustého střeva. Rozpustná vláknina ze sušených švestek příznivě ovlivňuje stěny střev a snižuje cholesterol v krvi.

čtěte více...

Rajská jablíčka: Využití v kuchyni a domácí výroba kečupů

Doporučují se lidem s onemocněním srdce, poruchami látkové výměny, i na problémy s prostatou. Působí také jako prevence rakoviny dělohy, slinivky, jícnu. Podporují imunitu, mají antioxidační účinky.

čtěte více...

Kokos: Největší semínko světa!

Dužnina kokosu obsahuje 60 % tuku, proteiny, křemík, hořčík, draslík, fosfor, cukry, nenasycený tuk, vlákninu a glycidy. Léčí  nervové nemoci, podporuje paměť, odstraňuje nečistoty pleti.

čtěte více...

Reveň, lidově zvaná rebarbora: Prospěšná našemu zdraví, ale...

Je prospěšná pro krevní oběh, pokožku i vlasy, posiluje nervovou soustavu, stavbu kostí, zbavuje tělo jedů. Nedoporučuje se těhotným a kojícím ženám, stejně jako dětem do tří let, lidem s ledvinovým onemocněním.

čtěte více...

Rukola pro naše zdraví: Používáte ji v kuchyni?

Rukola má nahořklou chuť připomínající ředkvičky. Konzumace listů působí proti únavě, posiluje imunitu, odvar z kořene odstraňuje zažívací problémy. Rostlina má močopudné účinky, pročišťuje krev.

čtěte více...

Zánět ledvin: Bylinná podpůrná léčba

Zánět ledvin je vážné onemocnění vylučovací soustavy a je nutné, aby k zahájení jeho léčby došlo co nejdříve. Nemocný by měl vždy navštívit lékaře. Na každé onemocnění ale odjakživa byly bylinky.

čtěte více...

Koblížky z lásky a pověry na sv. Valentina

Vlastnoručně vytvořený dárek v podobě něčeho sladkého potěší každého z nás, obzvlášť darujeme-li jej právě v den svatého Valentina. Chceme-li koblížek použít jako valentinku, vložíme ho do malého celofánového sáčku.

čtěte více...
Více z kategorie zajimavosti naleznete ZDE