Kuchaři do domu
Největší seznam osobních kuchařů a firem k pronajmutí na Vaše akce
Jsme členy Hospodářské komory.
AKC ČR AKC ČR a WACS

Jaké jsou velikonoční zvyky u nás a ve světě?


Ilustrační fotografie

CO VŠE SE DĚJE O VELIKONOCÍCH?

Velikonoce, nejdůležitější křesťanský svátek, jsou spojeny s ukřižováním a zmrtvýchvstáním Ježíše Krista. Je to ale i svátek jara s různými zvyky a tradicemi.

Mezi nejvíce dodržované zvyky patří pletení pomlázky, je z vrbových proutků zdobená stuhou. Chlapci s ní chodí koledovat, vyšlehají dívky a dostanou na ni další stuhu.

Na zdobení vajíček máme několik technik. Mezi ty nejjednodušší patří obtisky, můžeme je pomalovat voskovkami a pak obarvit, nebo obarvit a poté vyškrábat různé ornamenty. Zdobíme vejce uvařená natvrdo i ta vyfouklá, tzv. pouky. K barvení používáme také cibulové slupky, listy špenátu nebo kopřiv, dubovou kůru, šťávu z červené řepy. Základní barvy jsou červená, zelená, modrá a žlutá a jsou spojeny se symboly. Červená – láska, zelená – život, jaro, příroda, modrá – víra, čistota, žlutá – slunce, zlato ze skořápek podle legendy o Kristovi. Poslední dobou se ale přidává i oranžová, hnědá, fialová. Na barvení můžeme zakoupit práškové barvy rozpustné ve vodě s octem, gelové barvy nebo různé tablety.

Beránek, symbol Velikonoc, mírný a poslušný, představuje v židovské tradici lid Izraele, který ho vede jako pastýř ovečky. Ty jsou na pastýři závislé, stejně jako člověk v rukou Božích. Izraelité obětovali beránka, jako Bůh obětoval Ježíše Krista za spásu lidstva.

Víte, jaká barva je symbolem spojení Velikonoc a vajíčka?
Vejce je symbolem zrodu nového života, proto patří k jaru. Znali je už ve starém Egyptě. Také Ježíš byl pohoštěn vejci vařenými v popelu. Po jeho odchodu se skořápky proměnily ve zlato a hospodyně od té doby každoročně obdarovávala pocestné vejci. Od 19. století byla barva kraslic červená, jako symbol lásky a života, měla chránit před zlými silami.

Pečeme mazance, boží milosti, beránka, kupujeme čokoládová vajíčka, figurky zajíčků a beránků. Tradice velikonočního zajíčka pochází z Německa.

Mnoho z nás si dělá velikonoční výzdobu bytu. V obchodech se nabízí mnoho dekorací, největší radost ale máme z vlastnoruční výzdoby.
Na dveře si pověsíme velikonoční věneček. Do vázy nařežeme větvičky jívy, které už začínají pučet a zavěsíme na ně vajíčka, samozřejmě vyfouklá a nabarvená. V miskách nebo květináčích už nám vyklíčila tráva, do ní vložíme kraslici nebo malé koupené kuřátko. Poslední dobou jsou rozšířené i různé zápichy do květináčů, truhlíků či váz. Nemusejí chybět ani velikonoční svíčky ve tvaru vajíček nebo zajíčků.

Na Valašsku začnou kluci na Zelený čtvrtek jezdit s řehtačkami po všech domech ve vsi. Na Velký pátek mají půst, jedí většinou čočku. Bílá sobota je ve znamení výslužky, kterou si chlapci vyslouží básničkou, pečou se mazance a nádivky, zdobí vajíčka. Večer je tancovačka. V pondělí kluci vyšlehávají děvčata, polévají je vodou a někdy hází i do potoka. Dostanou pak malovaná vajíčka a pravou slivovici.

V západní Evropě a USA je rozšířená tradice hledání čokoládových vajíček po domě nebo zahradě.

V Austrálii vyrábějí papírové kloboučky, které pak děti zdobí a účastní se průvodu a vítají podzim.

V Británii, kde je průvod taky tradicí, se vítá jaro.

Finské děti chodí koledovat převlečené za čarodějnice, v Norsku je tou dobou aktuální tématika vražd, televize vysílá detektivky.

Pro Španěly je státním svátkem Velký pátek.

V Rusku se slaví Velikonoce podle starého juliánského kalendáře, 27. dubna.

V Jižní a Střední Americe se věřící účastní procesí.

Filipíny mají Velikonoce spjaty s krvavými průvody.

Francouzi slaví v rodinném kruhu při jehněčím, vepřovém, omeletě s houbami.

Italové začínají velikonoční období karnevalem a tudíž hojností jídla. Dopřávají si sladké, tučné, slané, smažené, pečou boží milosti, které v Neapoli polévají čokoládou. Už od ráno pobíhají v maskách nejen děti, ale i dospělí, obchody prodávají celé karnevalové kostýmy. Po karnevalu (carne – maso, vale – pryč) by se mělo jídlo hodně omezit. Na jihu Itálie se dodržují středy a pátky bez masa, týden před Velikonocemi se maso nejí vůbec.

Autor: Eva Ch.
Zdroj: ChytráŽena, JáRodič
TIP: Plánujete rodinnou oslavu nebo firemní akci? Narozeniny, jubileum, svatbu, párty, garden párty, firemní akci, grilování? Jste zaneprázdněni? Záleží vám na úspěchu celé akce? Objednejte si profesionálního kuchaře!
KUCHAŘI DO DOMU - online seznam osobních kuchařů a catering na míru - k objednání na akce - rodinné i firemní! Celá ČR.


Profesionální kuchař se kompletně o akci postará! Kuchař nakoupí, navaří, naservíruje, uklidí kuchyni a odjíždí. Pobaví hosty při kulinářském show.
Přijede za Vámi - domů, zahradu, na chatu, do sídla firmy, klubu, pronajatých prostor. Přiveze potřebný inventář.
Čerstvé vaření a gurmánské zážitky.

S kuchaři do domu se oslava vyplatí! V soukromí, v pohodlí, bez práce, bez pronájmu salónku a drahých alkoholických a nealkoholických nápojů.

Jak objednat kuchaře na oslavu nebo catering?
Vaši poptávku pošleme více kuchařům. Sami si vyberete nejlepší nabídku menu, cenovou nabídku a sympatického kuchaře.
Zadejte ZDARMA POPTÁVKU: ZDE

Ostatní

Paprika: Víte, že se používá jako zelenina, koření nebo jako lék?

Paprika obsahuje betakaroten, který se v těle mění na vitamín A, lykopen – červené rostlinné barvivo antioxidačního účinku. Červenou papriku můžeme nechat spálit dočerna, po včasném oloupání je zase červená. 

čtěte více...

Hrušeň obecná: Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku

Hrušky jsou velmi chutné ovoce, obsahují větší množství sacharidů, mají nízký obsah tuků a proteinů. Patří vedle jabloní k našim nejrozšířenějším ovocným stromům. Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku.

čtěte více...

Bylinky a vaření: Měsíček lékařský

Měsíček lékařský má květy, které lze přidat do salátů, čerstvé i sušené, jako ozdobu do pomazánek, polévek. Rýži dodává pikantní chuť. Měsíčková šťáva povzbuzuje játra i žlučník, posiluje slinivku břišní a ulevuje křečím.

čtěte více...

Bylinky: Máta peprná v kuchyni

Máta peprná je ze všech mát tou nejcennější, má velké hojivé účinky způsobené vysokým obsahem mentolu. Syrová je vynikající jako ochucovadlo do salátů, omáček nebo želé. Výborná je k mletému čí jehněčímu masu.

čtěte více...

Podběl: Znáte jeho zdravotní účinky a použití?

Podběl se užívá při zánětech horních cest dýchacích, k potlačení zánětů a k lepšímu odkašlávání. Byl zjištěn močopudný a antiastmatický účinek. Podběl by se měl užívat po dobu 4 – 6 týdnů, vzhledem k obsahu toxických alkaloidů.

čtěte více...

Poklad aztéckých běžců neboli chia semínka

Podle lidových doporučení chia semínka zlepšují imunitu, regenerují tkáně, příznivě ovlivňují pokožku, chrání před dehydratací organismu, snižují cholesterol a riziko vzniku osteoporózy. Doporučují se při dietě a cukrovce, neobsahují lepek.
 

čtěte více...

Znáte Mladý ječmen? Má významné účinky na zdraví!

Mladý ječmen podporuje zdravý růst. „Zelené" bílkoviny léčí vředy a chrání povrchové tkáně a sliznice. Vitamíny a ostatní živiny v Mladém ječmeni zůstávají téměř nedotčené. Mladý ječmen se vyznačuje silnou antioxidační aktivitou.

čtěte více...

Vánočka: Historie pečení, rekordy a zajímavosti

Vánočka je symbolem života a plodnosti, svým tvarem připomíná Ježíška v peřince. Podle množství tuku dělíme vánočky na máslovou, její těsto je těžší, obsahuje více droždí, je nižší a méně nadýchaná než tuková. Chutná ale lépe.

čtěte více...

Připravme si sladké a zdravé mlsání nejen na zimu! Sušené švestky

Sušené švestky působí preventivně proti výskytu hemeroidů a nádorům tlustého střeva. Rozpustná vláknina ze sušených švestek příznivě ovlivňuje stěny střev a snižuje cholesterol v krvi.

čtěte více...

Rajská jablíčka: Využití v kuchyni a domácí výroba kečupů

Doporučují se lidem s onemocněním srdce, poruchami látkové výměny, i na problémy s prostatou. Působí také jako prevence rakoviny dělohy, slinivky, jícnu. Podporují imunitu, mají antioxidační účinky.

čtěte více...

Kokos: Největší semínko světa!

Dužnina kokosu obsahuje 60 % tuku, proteiny, křemík, hořčík, draslík, fosfor, cukry, nenasycený tuk, vlákninu a glycidy. Léčí  nervové nemoci, podporuje paměť, odstraňuje nečistoty pleti.

čtěte více...

Reveň, lidově zvaná rebarbora: Prospěšná našemu zdraví, ale...

Je prospěšná pro krevní oběh, pokožku i vlasy, posiluje nervovou soustavu, stavbu kostí, zbavuje tělo jedů. Nedoporučuje se těhotným a kojícím ženám, stejně jako dětem do tří let, lidem s ledvinovým onemocněním.

čtěte více...

Rukola pro naše zdraví: Používáte ji v kuchyni?

Rukola má nahořklou chuť připomínající ředkvičky. Konzumace listů působí proti únavě, posiluje imunitu, odvar z kořene odstraňuje zažívací problémy. Rostlina má močopudné účinky, pročišťuje krev.

čtěte více...

Zánět ledvin: Bylinná podpůrná léčba

Zánět ledvin je vážné onemocnění vylučovací soustavy a je nutné, aby k zahájení jeho léčby došlo co nejdříve. Nemocný by měl vždy navštívit lékaře. Na každé onemocnění ale odjakživa byly bylinky.

čtěte více...

Koblížky z lásky a pověry na sv. Valentina

Vlastnoručně vytvořený dárek v podobě něčeho sladkého potěší každého z nás, obzvlášť darujeme-li jej právě v den svatého Valentina. Chceme-li koblížek použít jako valentinku, vložíme ho do malého celofánového sáčku.

čtěte více...
Více z kategorie zajimavosti naleznete ZDE