Kuchaři do domu
Největší seznam osobních kuchařů a firem k pronajmutí na Vaše akce
Jsme členy Hospodářské komory.
AKC ČR AKC ČR a WACS

Jaký vliv má na pití kávy naše profese? Zdravotní účinky kávy


Ilustrační fotografie

Káva se získává mletím pražených semen kávovníku. Pochází pravděpodobně z Etiopie, kde dosud roste planě. Ve 13. a 14. století byla převezena do Jemenu, kde se dále zušlechťovala. Až do konce 18. století bylo její pěstování výsadou Arabského poloostrova a hlavním zdrojem obživy tamějších obyvatel. O její rozšíření se zasloužili Holanďané, kteří dovezli tajně z Jemenu kávová zrna.
Dnes si bez dobrého šálku kávy den ani nedovedeme představit. Podle její konzumace je dokonce možné stanovit, jaké má kdo povolání.

Většina z nás si připraví šálek kávy už ráno, získá tak potřebnou energii a třeba u ní plánuje rozvrh dne. Jiní ji pijí pro její zvláštní chuť a vůni. Někteří z nás kávu ovšem nepijí vůbec. Server Dailymail sestavil žebříček specifických profesí, u kterých předpokládá, že ke konzumaci kávy pravděpodobně dojde.

Nejvíce konzumentů kofeinu je, podle jejich výzkumu, mezi novináři, učiteli, policisty, instalatéry nebo obchodními pracovníky. Tito lidé vypijí denně pět i více šálků kávy.

Mezi 10 největších spotřebitelů kávy patří:
novináři, policisté, zdravotní personál, učitelé, operátoři, instalatéři a obchodní pracovníci, manažeři firem a jejich jednatelé, IT pracovníci, maloobchodní zaměstnanci a řidiči.
Firemní manažeři, zdravotní sestry a operátoři v call centrech podle výzkumu denně vypijí 3 až 4 šálky kávy.

Škodí nebo pomáhá?
Jedni tvrdí, že pití kávy je prospěšné, jiní, že není dostatek informací, takže s jistotou nelze říci, zda nadměrná konzumace kávy škodlivé či nikoli. Proto můžeme říci, že káva pomáhá i škodí, stejně jako plno dalších věcí. Jisté je, že kofein organismus povzbudí a může zlepšit i paměť, dokonce snížit riziko rakoviny nebo srdečního kolapsu.

Naopak přílišná konzumace kávy prý zkracuje život, dokonce víc než popíjení alkoholu!
Lidé, kteří kávu pijí pravidelně, se na ní stávají závislí. Bez pravidelného přísunu kofeinu mohou nastat problémy třeba při soustředění.

Sofeminine.co uk v čele s nutriční terapeutkou Elouise Bauskisovou provedl výzkum u téměř 2000 spotřebitelů a sestavil některé zdravotní výhody kávy.

Smícháním olivového oleje a mletých kávových zrn získáme peeling, ten vmasírujeme na problematická místa a můžeme odstranit celulitidu. Ti, kteří pili denně 3-4 šálky kávy, měli snížené riziko cukrovky 2. stupně. Také se snižuje výskyt mozkových příhod a to díky antioxidantům, které káva obsahuje. Může snížit i riziko demence, Parkinsonovy či Alzheimerovy choroby. Poradkyně dále uvedla, že kofein má vliv na lepší náladu, povzbuzuje mozek tak, že blokuje tzv. adenosiny a zvyšuje průtok krve v těle.

Někdy jsme unavení a nechce se nám jít ani na pravidelné cvičení. Pak nám zase pomůže šálek kávy, který zvýší naši výkonnost až o 12% a posílí naši vytrvalost uvolněním mastných kyselin z tukové tkáně.

Poslední dobou je velkou hrozbou onemocnění rakovinou. Studie prokázaly, že káva snižuje riziko nádorového onemocnění jater až o polovinu a to při požití 3 šálků denně.

Vědci potvrzují, že konzumace kávy je pro naše zdraví a zvláště játra prospěšná (rakovina jater je třetím smrtelným a šestým nejčastějším nádorovým onemocněním ve světě).

Z prapůvodního druhu pěstovaného v Etiopii se vyšlechtilo velké množství druhů kávovníků se zrny originální chuti, proto si každý milovník kávy tu svoji určitě najde.

Autor: Eva Ch.

Ostatní

Paprika: Víte, že se používá jako zelenina, koření nebo jako lék?

Paprika obsahuje betakaroten, který se v těle mění na vitamín A, lykopen – červené rostlinné barvivo antioxidačního účinku. Červenou papriku můžeme nechat spálit dočerna, po včasném oloupání je zase červená. 

čtěte více...

Hrušeň obecná: Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku

Hrušky jsou velmi chutné ovoce, obsahují větší množství sacharidů, mají nízký obsah tuků a proteinů. Patří vedle jabloní k našim nejrozšířenějším ovocným stromům. Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku.

čtěte více...

Bylinky a vaření: Měsíček lékařský

Měsíček lékařský má květy, které lze přidat do salátů, čerstvé i sušené, jako ozdobu do pomazánek, polévek. Rýži dodává pikantní chuť. Měsíčková šťáva povzbuzuje játra i žlučník, posiluje slinivku břišní a ulevuje křečím.

čtěte více...

Bylinky: Máta peprná v kuchyni

Máta peprná je ze všech mát tou nejcennější, má velké hojivé účinky způsobené vysokým obsahem mentolu. Syrová je vynikající jako ochucovadlo do salátů, omáček nebo želé. Výborná je k mletému čí jehněčímu masu.

čtěte více...

Podběl: Znáte jeho zdravotní účinky a použití?

Podběl se užívá při zánětech horních cest dýchacích, k potlačení zánětů a k lepšímu odkašlávání. Byl zjištěn močopudný a antiastmatický účinek. Podběl by se měl užívat po dobu 4 – 6 týdnů, vzhledem k obsahu toxických alkaloidů.

čtěte více...

Poklad aztéckých běžců neboli chia semínka

Podle lidových doporučení chia semínka zlepšují imunitu, regenerují tkáně, příznivě ovlivňují pokožku, chrání před dehydratací organismu, snižují cholesterol a riziko vzniku osteoporózy. Doporučují se při dietě a cukrovce, neobsahují lepek.
 

čtěte více...

Znáte Mladý ječmen? Má významné účinky na zdraví!

Mladý ječmen podporuje zdravý růst. „Zelené" bílkoviny léčí vředy a chrání povrchové tkáně a sliznice. Vitamíny a ostatní živiny v Mladém ječmeni zůstávají téměř nedotčené. Mladý ječmen se vyznačuje silnou antioxidační aktivitou.

čtěte více...

Vánočka: Historie pečení, rekordy a zajímavosti

Vánočka je symbolem života a plodnosti, svým tvarem připomíná Ježíška v peřince. Podle množství tuku dělíme vánočky na máslovou, její těsto je těžší, obsahuje více droždí, je nižší a méně nadýchaná než tuková. Chutná ale lépe.

čtěte více...

Připravme si sladké a zdravé mlsání nejen na zimu! Sušené švestky

Sušené švestky působí preventivně proti výskytu hemeroidů a nádorům tlustého střeva. Rozpustná vláknina ze sušených švestek příznivě ovlivňuje stěny střev a snižuje cholesterol v krvi.

čtěte více...

Rajská jablíčka: Využití v kuchyni a domácí výroba kečupů

Doporučují se lidem s onemocněním srdce, poruchami látkové výměny, i na problémy s prostatou. Působí také jako prevence rakoviny dělohy, slinivky, jícnu. Podporují imunitu, mají antioxidační účinky.

čtěte více...

Kokos: Největší semínko světa!

Dužnina kokosu obsahuje 60 % tuku, proteiny, křemík, hořčík, draslík, fosfor, cukry, nenasycený tuk, vlákninu a glycidy. Léčí  nervové nemoci, podporuje paměť, odstraňuje nečistoty pleti.

čtěte více...

Reveň, lidově zvaná rebarbora: Prospěšná našemu zdraví, ale...

Je prospěšná pro krevní oběh, pokožku i vlasy, posiluje nervovou soustavu, stavbu kostí, zbavuje tělo jedů. Nedoporučuje se těhotným a kojícím ženám, stejně jako dětem do tří let, lidem s ledvinovým onemocněním.

čtěte více...

Rukola pro naše zdraví: Používáte ji v kuchyni?

Rukola má nahořklou chuť připomínající ředkvičky. Konzumace listů působí proti únavě, posiluje imunitu, odvar z kořene odstraňuje zažívací problémy. Rostlina má močopudné účinky, pročišťuje krev.

čtěte více...

Zánět ledvin: Bylinná podpůrná léčba

Zánět ledvin je vážné onemocnění vylučovací soustavy a je nutné, aby k zahájení jeho léčby došlo co nejdříve. Nemocný by měl vždy navštívit lékaře. Na každé onemocnění ale odjakživa byly bylinky.

čtěte více...

Koblížky z lásky a pověry na sv. Valentina

Vlastnoručně vytvořený dárek v podobě něčeho sladkého potěší každého z nás, obzvlášť darujeme-li jej právě v den svatého Valentina. Chceme-li koblížek použít jako valentinku, vložíme ho do malého celofánového sáčku.

čtěte více...
Více z kategorie zajimavosti naleznete ZDE