Kuchaři do domu
Největší seznam osobních kuchařů a firem k pronajmutí na Vaše akce
Jsme členy Hospodářské komory.
AKC ČR AKC ČR a WACS

Léčivé účinky medu: Léčí mnoho nemocí!


Ilustrační fotografie

Léčivé účinky medu znali už ve starém Egyptě.
V posledních letech medu ubývá, protože včelstva bývají napadena různými chorobami, například kleštíkem včelím, původem z Asie, proti kterému nemají včely obranné látky, a tak vymírají. Pokud jsou ale silné a mají dostatek potravy, ročně vyrobí až stovky kilogramů medu. Na přečkání zimy jim stačí jeden kilogram.

Med obsahuje vysoký podíl cukru a malé množství vody, proto ničí bakterie a nemůže se kazit. Jeho složení závisí na květech sesbíraných včelami. Jeden litr medu je 1,4 kg. Obsahuje fruktózu, glukózu, sacharózu, vodu a 0,17% popele.
Mezi nejkvalitnější medy patří kapalný - přímo od včelaře. Stáčený v medomedu se běžně prodává v obchodech. Nekvalitní je tekutý, získává se kombinací lisování a zahřívání a už při 40°C se zničí všechny cenné látky.

Účinky
Med má antibakteriální účinky, používal se už před 2700 lety k léčbě různých onemocnění. V egyptských pyramidách se našel med starý 3000 let a byl nepoškozený.

Stres odbourávají antioxidanty, působí i proti rakovině tlustého střeva.

Med také zvyšuje počet probiotických bakterií ve střevech, tím snižuje cholesterol, zlepšuje trávení a obranyschopnost, léčí artritidu – každodenní pravidelné pití ráno a večer šálku horké vody s 2 lžičkami medu a lžičkou skořice může vyléčit i chronické nemoci.

Snižuje cholesterol – pijeme 3x denně šálek horké vody, kde smícháme 2 lžíce medu s 2 lžícemi skořice.

Od nachlazení nám uleví 3x denně lžíce medu smíchaná s ¼ lžičkou skořice.

Med se skořicí ulevuje plynatosti, bolesti žaludku, chrání před chřipkou.
4 lžíce medu a 1 lžíci skořice svaříme v ½ litru vody. Pravidelným popíjením se budeme cítit dobře i ve vyšším věku.

Kloktáním medu se skořicí se zbavíme zápachu z úst.

Nevzhledné pupínky na kůži zmizí i s kořeny, budeme-li na ně používat pastu smíchanou ze 3 lžic medu a lžičky skořice.

Váhu pomáhá snížit ranní a večerní pití šálku vody s medem a skořicí. Užíváme nalačno.

Ne každý med je zdravý, závisí na tom, z kterých květů je sbírán, proto by ho měly užívat děti starší jednoho a půl roku.
I když je med sladký, neublíží ve správném dávkování ani diabetikům.

Autor: Eva Ch.
Zdroj: Wikipedie, web o zdraví

Ostatní

Paprika: Víte, že se používá jako zelenina, koření nebo jako lék?

Paprika obsahuje betakaroten, který se v těle mění na vitamín A, lykopen – červené rostlinné barvivo antioxidačního účinku. Červenou papriku můžeme nechat spálit dočerna, po včasném oloupání je zase červená. 

čtěte více...

Hrušeň obecná: Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku

Hrušky jsou velmi chutné ovoce, obsahují větší množství sacharidů, mají nízký obsah tuků a proteinů. Patří vedle jabloní k našim nejrozšířenějším ovocným stromům. Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku.

čtěte více...

Bylinky a vaření: Měsíček lékařský

Měsíček lékařský má květy, které lze přidat do salátů, čerstvé i sušené, jako ozdobu do pomazánek, polévek. Rýži dodává pikantní chuť. Měsíčková šťáva povzbuzuje játra i žlučník, posiluje slinivku břišní a ulevuje křečím.

čtěte více...

Bylinky: Máta peprná v kuchyni

Máta peprná je ze všech mát tou nejcennější, má velké hojivé účinky způsobené vysokým obsahem mentolu. Syrová je vynikající jako ochucovadlo do salátů, omáček nebo želé. Výborná je k mletému čí jehněčímu masu.

čtěte více...

Podběl: Znáte jeho zdravotní účinky a použití?

Podběl se užívá při zánětech horních cest dýchacích, k potlačení zánětů a k lepšímu odkašlávání. Byl zjištěn močopudný a antiastmatický účinek. Podběl by se měl užívat po dobu 4 – 6 týdnů, vzhledem k obsahu toxických alkaloidů.

čtěte více...

Poklad aztéckých běžců neboli chia semínka

Podle lidových doporučení chia semínka zlepšují imunitu, regenerují tkáně, příznivě ovlivňují pokožku, chrání před dehydratací organismu, snižují cholesterol a riziko vzniku osteoporózy. Doporučují se při dietě a cukrovce, neobsahují lepek.
 

čtěte více...

Znáte Mladý ječmen? Má významné účinky na zdraví!

Mladý ječmen podporuje zdravý růst. „Zelené" bílkoviny léčí vředy a chrání povrchové tkáně a sliznice. Vitamíny a ostatní živiny v Mladém ječmeni zůstávají téměř nedotčené. Mladý ječmen se vyznačuje silnou antioxidační aktivitou.

čtěte více...

Vánočka: Historie pečení, rekordy a zajímavosti

Vánočka je symbolem života a plodnosti, svým tvarem připomíná Ježíška v peřince. Podle množství tuku dělíme vánočky na máslovou, její těsto je těžší, obsahuje více droždí, je nižší a méně nadýchaná než tuková. Chutná ale lépe.

čtěte více...

Připravme si sladké a zdravé mlsání nejen na zimu! Sušené švestky

Sušené švestky působí preventivně proti výskytu hemeroidů a nádorům tlustého střeva. Rozpustná vláknina ze sušených švestek příznivě ovlivňuje stěny střev a snižuje cholesterol v krvi.

čtěte více...

Rajská jablíčka: Využití v kuchyni a domácí výroba kečupů

Doporučují se lidem s onemocněním srdce, poruchami látkové výměny, i na problémy s prostatou. Působí také jako prevence rakoviny dělohy, slinivky, jícnu. Podporují imunitu, mají antioxidační účinky.

čtěte více...

Kokos: Největší semínko světa!

Dužnina kokosu obsahuje 60 % tuku, proteiny, křemík, hořčík, draslík, fosfor, cukry, nenasycený tuk, vlákninu a glycidy. Léčí  nervové nemoci, podporuje paměť, odstraňuje nečistoty pleti.

čtěte více...

Reveň, lidově zvaná rebarbora: Prospěšná našemu zdraví, ale...

Je prospěšná pro krevní oběh, pokožku i vlasy, posiluje nervovou soustavu, stavbu kostí, zbavuje tělo jedů. Nedoporučuje se těhotným a kojícím ženám, stejně jako dětem do tří let, lidem s ledvinovým onemocněním.

čtěte více...

Rukola pro naše zdraví: Používáte ji v kuchyni?

Rukola má nahořklou chuť připomínající ředkvičky. Konzumace listů působí proti únavě, posiluje imunitu, odvar z kořene odstraňuje zažívací problémy. Rostlina má močopudné účinky, pročišťuje krev.

čtěte více...

Zánět ledvin: Bylinná podpůrná léčba

Zánět ledvin je vážné onemocnění vylučovací soustavy a je nutné, aby k zahájení jeho léčby došlo co nejdříve. Nemocný by měl vždy navštívit lékaře. Na každé onemocnění ale odjakživa byly bylinky.

čtěte více...

Koblížky z lásky a pověry na sv. Valentina

Vlastnoručně vytvořený dárek v podobě něčeho sladkého potěší každého z nás, obzvlášť darujeme-li jej právě v den svatého Valentina. Chceme-li koblížek použít jako valentinku, vložíme ho do malého celofánového sáčku.

čtěte více...
Více z kategorie zajimavosti naleznete ZDE