Kuchaři do domu
Největší seznam osobních kuchařů a firem k pronajmutí na Vaše akce
Jsme členy Hospodářské komory.
AKC ČR AKC ČR a WACS

Léčivé účinky tymiánu


Ilustrační fotografie

TYMIÁN OBECNÝ neboli mateřídouška obecná, vlašská, také mateřídouška tymián, pochází ze Středomoří. Už staří Římané jej užívali jako posilující prostředek. V 16. století byl nedílnou součástí omáček.
 
Je to polokeř vysoký asi 30 cm, dřevnatá lodyha je zespodu porostlá drobnými lístky. Kvete od května do září, daří se mu na slunných stanovištích.

Ze Středomoří se rozšířil do Evropy, u nás jej v zimních měsících musíme ochránit před mrazem.
Podle složení silic má tymián různé vůně, například pomerančovou nebo citronovou.

Koření se skládá ze sušených listů, květů a větviček. Tymián je rozšířen hlavně v Itálii, Řecku, Albánii a Španělsku. S bobkovým listem tvoří bouquet garni, což je zdobená kytice, neboli svazek bylinek vhodný k přípravě vývarů, polévek, dušených jídel, zvěřiny, hrachových nebo fazolových jídel, nakládaných okurek, na pizzu či k přípravě ryb. Němci jej dávají s bobkovým listem do kysaného zelí. Vaří se s ostatními pokrmy, pak se vyndá. Může obsahovat i bazalku, petržel, pepř, rozmarýn, saturejku, pórek. Nemusí být vždy ve svazku, ale i v malém sáčku jako směs bylin.

Trocha nasekaného tymiánu se užívá i do ovocných šťáv, salátů, na grilovanou rybu, najdeme ho i v kuřecích nádivkách, rajčatové omáčce nebo paštikách.
Citronový tymián je vhodný k výrobě čaje – snítku zalijeme vroucí vodou a po 10 minutách můžeme pít. Pokud bychom louhovali déle, odvar lze použít na omývání bércových vředů, hnisavých ran do koupele.
Hrst tymiánu vylouhovaného v litru vody scedíme a vychladlým nálevem několikrát denně ošetřujeme pleť postiženou akné. Pokud je pleť zdravá a chceme, aby byla hebká a jemná, přidáme k tymiánu ještě měsíček, meduňku a heřmánek.

Tymián má velké množství účinných látek – hořčiny, silice : tymol, karvakrol, cineol a další.
Jde o výraznou antiseptickou bylinu, působí proti plísním, virům, bakteriím, proti nadýmání, průjmům. Mírní také kašel, bolest v krku, pomáhá proti bronchitidám. Využívá se i jako kloktadlo nebo ústní voda, proti infekci močových cest. Podporuje krevní oběh, tvorbu bílých krvinek. Natí lze potírat štípance od hmyzu. Obnovuje střevní mikroflóru, jeho užívání je tedy vhodné po užívání antibiotik. Uleví i od dny, revmatismu, nespavosti, depresi. Má močopudné účinky.

Tymiánový olej uleví artritidě, bolesti svalů, nálev pak aftě.
Nesmí se podávat ve větších dávkách, mohl by způsobit otravu. Nedoporučuje se těhotným a kojícím ženám.

Používáme-li jej jako koření, dáme maximálně 3 lžičky na 1 kilogram potravin, stačí ale větvička nebo 1 lžička. Silice má štiplavou, nahořklou chuť.

Bylinu sbíráme okolo poledne, za suchého počasí, těsně před květem. Sušíme ve svazcích. Pokud rostlinu nechceme sušit, pravidelně ji seřezáváme, aby větvičky nedřevnatěly.

Skladujeme v temnu v uzavřených sklenkách, aby se udrželo aroma.
Mnohé využití má i v aromaterapii a kosmetickém průmyslu.

Koláč s tymiánem si připravíme ze 3 vajec, 120 g ovesných vloček, 120 g másla, 120 g hladké mouky ¾ kg rajčat, 1 cibule, 100 g nastrouhané cihly, 250 g kysané smetany, svazku tymiánu, 1 stroužku česneku, soli a pepře.
Vločky smícháme s jedním žloutkem, moukou, máslem, špetkou soli a 3 lžícemi vody. Vymažeme formu, vložíme těsto a několikrát ho propíchneme. Pečeme asi 10 minut. Mezitím si spaříme a oloupeme rajčata, nakrájíme cibuli a česnek. Smícháme zbylé suroviny – smetanu, vejce, tymián, osolíme a opepříme. Na těsto poklademe rajčata, sůl, česnek, sýr a zalijeme smetanou s vejci. Dopečeme ještě asi 25 minut.

Autor: Eva Ch.
TIP:
Čeká vás příprava rodinné oslavy, jubilea, svatba, firemní akce, garden párty, grilování?
NEUNAVUJTE SE VAŘENÍM! NESTRESUJTE SE PŘÍPRAVOU OSLAVY! UŽIJTE SI OSLAVU BEZ STAROSTÍ!
Záleží Vám na úspěchu akce? Jste zaneprázdněni? Objednejte si osobního profesionálního kuchaře! Kompletně se o akci postará! Přijede za Vámi - domů, zahradu, na chatu, do zázemí firmy, klubu. Kuchař sestaví vaše oblíbené menu, nakoupí, přiveze inventář, navaří, naservíruje, uklidí kuchyň, pobaví hosty a odjíždí.

Oslava bez práce v pohodlí a soukromí se vyplatí! Spočítejte si, kolik času, práce a peněz ušetříte nákupy, stáním ve frontách, vařením, úklidem, pronájmem salónků, drahé alkoholické a nealkoholické nápoje. Užijte si čerstvé delikatesy od šéfkuchaře.

Kde hledat kuchaře nebo cateringové služby?
Objednejte na portálu Kuchaři do domu.cz - největší seznam osobních kuchařů a catering na objednání na Vaše akce. Celá ČR. 

Jak objednat
kuchaře na oslavu nebo catering?
Vaši poptávku pošleme více mistrům kuchařům. Sami si vyberete nejlepší nabídku menu, cenovou nabídku a svého kuchaře.
ZADAT POPTÁVKU: ZDE  

www.Kucharidodomu.cz

Ostatní

Paprika: Víte, že se používá jako zelenina, koření nebo jako lék?

Paprika obsahuje betakaroten, který se v těle mění na vitamín A, lykopen – červené rostlinné barvivo antioxidačního účinku. Červenou papriku můžeme nechat spálit dočerna, po včasném oloupání je zase červená. 

čtěte více...

Hrušeň obecná: Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku

Hrušky jsou velmi chutné ovoce, obsahují větší množství sacharidů, mají nízký obsah tuků a proteinů. Patří vedle jabloní k našim nejrozšířenějším ovocným stromům. Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku.

čtěte více...

Bylinky a vaření: Měsíček lékařský

Měsíček lékařský má květy, které lze přidat do salátů, čerstvé i sušené, jako ozdobu do pomazánek, polévek. Rýži dodává pikantní chuť. Měsíčková šťáva povzbuzuje játra i žlučník, posiluje slinivku břišní a ulevuje křečím.

čtěte více...

Bylinky: Máta peprná v kuchyni

Máta peprná je ze všech mát tou nejcennější, má velké hojivé účinky způsobené vysokým obsahem mentolu. Syrová je vynikající jako ochucovadlo do salátů, omáček nebo želé. Výborná je k mletému čí jehněčímu masu.

čtěte více...

Podběl: Znáte jeho zdravotní účinky a použití?

Podběl se užívá při zánětech horních cest dýchacích, k potlačení zánětů a k lepšímu odkašlávání. Byl zjištěn močopudný a antiastmatický účinek. Podběl by se měl užívat po dobu 4 – 6 týdnů, vzhledem k obsahu toxických alkaloidů.

čtěte více...

Poklad aztéckých běžců neboli chia semínka

Podle lidových doporučení chia semínka zlepšují imunitu, regenerují tkáně, příznivě ovlivňují pokožku, chrání před dehydratací organismu, snižují cholesterol a riziko vzniku osteoporózy. Doporučují se při dietě a cukrovce, neobsahují lepek.
 

čtěte více...

Znáte Mladý ječmen? Má významné účinky na zdraví!

Mladý ječmen podporuje zdravý růst. „Zelené" bílkoviny léčí vředy a chrání povrchové tkáně a sliznice. Vitamíny a ostatní živiny v Mladém ječmeni zůstávají téměř nedotčené. Mladý ječmen se vyznačuje silnou antioxidační aktivitou.

čtěte více...

Vánočka: Historie pečení, rekordy a zajímavosti

Vánočka je symbolem života a plodnosti, svým tvarem připomíná Ježíška v peřince. Podle množství tuku dělíme vánočky na máslovou, její těsto je těžší, obsahuje více droždí, je nižší a méně nadýchaná než tuková. Chutná ale lépe.

čtěte více...

Připravme si sladké a zdravé mlsání nejen na zimu! Sušené švestky

Sušené švestky působí preventivně proti výskytu hemeroidů a nádorům tlustého střeva. Rozpustná vláknina ze sušených švestek příznivě ovlivňuje stěny střev a snižuje cholesterol v krvi.

čtěte více...

Rajská jablíčka: Využití v kuchyni a domácí výroba kečupů

Doporučují se lidem s onemocněním srdce, poruchami látkové výměny, i na problémy s prostatou. Působí také jako prevence rakoviny dělohy, slinivky, jícnu. Podporují imunitu, mají antioxidační účinky.

čtěte více...

Kokos: Největší semínko světa!

Dužnina kokosu obsahuje 60 % tuku, proteiny, křemík, hořčík, draslík, fosfor, cukry, nenasycený tuk, vlákninu a glycidy. Léčí  nervové nemoci, podporuje paměť, odstraňuje nečistoty pleti.

čtěte více...

Reveň, lidově zvaná rebarbora: Prospěšná našemu zdraví, ale...

Je prospěšná pro krevní oběh, pokožku i vlasy, posiluje nervovou soustavu, stavbu kostí, zbavuje tělo jedů. Nedoporučuje se těhotným a kojícím ženám, stejně jako dětem do tří let, lidem s ledvinovým onemocněním.

čtěte více...

Rukola pro naše zdraví: Používáte ji v kuchyni?

Rukola má nahořklou chuť připomínající ředkvičky. Konzumace listů působí proti únavě, posiluje imunitu, odvar z kořene odstraňuje zažívací problémy. Rostlina má močopudné účinky, pročišťuje krev.

čtěte více...

Zánět ledvin: Bylinná podpůrná léčba

Zánět ledvin je vážné onemocnění vylučovací soustavy a je nutné, aby k zahájení jeho léčby došlo co nejdříve. Nemocný by měl vždy navštívit lékaře. Na každé onemocnění ale odjakživa byly bylinky.

čtěte více...

Koblížky z lásky a pověry na sv. Valentina

Vlastnoručně vytvořený dárek v podobě něčeho sladkého potěší každého z nás, obzvlášť darujeme-li jej právě v den svatého Valentina. Chceme-li koblížek použít jako valentinku, vložíme ho do malého celofánového sáčku.

čtěte více...
Více z kategorie zajimavosti naleznete ZDE