Kuchaři do domu
Největší seznam osobních kuchařů a firem k pronajmutí na Vaše akce
Jsme členy Hospodářské komory.
AKC ČR AKC ČR a WACS

Léčivé žluté koberce květů


Ilustrační fotografie

Žluté koberce vytváří pampeliška lékařská neboli smetánka lékařská. Název Taraxacum officinale  je užívaný hojně, ale nepřesně, spíše náleží středoevropské rostlině.

Roste v Evropě, Asii, Americe, rozšířila se téměř do všech oblastí světa, i do tropů.  V Číně ji znali už v 7. století.
Patří mezi nepříjemný plevel na našich zahrádkách, ale je výbornou léčivkou. Kvete od dubna do srpna, někdy znovu na podzim. Existuje jich mnoho druhů, řadí se tak mezi jeden z nejobtížnějších druhů flóry ve střední Evropě.

U nás roste přes 200 druhů, popsáno jich je ale sto. Nejrozšířenější je pampeliška křídlatá, bezzubá, záhadná nebo upravená, na Moravě pak mnohoúborná. Poslední dobou se její výskyt hojně rozšířil, protože se přestaly sekat mnohé louky, pastviny se proměnily v neupravené porosty. Pampelišky se v květnu vysemení a rozšíří se do okolí, kde se jí daří, protože dříve byly louky prohnojeny a obsahují dusík, který její růst úspěšně podporuje.

Celá rostlina je léčivá. Před květem sbíráme listy i kořeny, květy a stvoly pak po celou dobu květu.

Kořen po umytí usušíme na slunci nebo doma při teplotě do 50°C. Pokud není zcela suchý, může začít plesnivět, suché jsou zase napadány červy nebo myšmi, proto je musíme uschovat v uzavřených nádobách. Obsahuje hořčiny, tříslovinu, inulin, aminokyseliny, pryskyřice, silice, kaučuk, minerální látky jako měď, mangan, draslík, aj.

Listy mají ještě vitamín C a kyselinu křemičitou, květy pak antioxidynty, silice, karotenoidy a více než 80 % vody.
Květy obsahují ještě navíc vitamín D. Lze z nich připravit i víno.

Smetánka odstraňuje  také svědění kůže, lišej, vyrážky. Pomáhá dobrému trávení, reguluje činnost žlučníku, podporuje metabolizmus, pomáhá při dně a revmatizmu, čistí krev, má močopudné účinky S úspěchem se užívá i při žloutence. Celkově povzbuzuje náš organizmus. Působí proti degeneraci kostí a chrupavek, zácpě, při chronické únavě. Posiluje také zubní sklovinu.

Sníst pět čerstvých stvolů denně pomáhá při chronickém zánětu jater i při cukrovce. Mohou rozpustit i žlučníkové kameny.
Stvol s květy umyjeme, teprve pak odstraníme květ a stonky můžeme pomalu žvýkat. Jsou šťavnaté, křupavé, zpočátku hořké.
Cukrovkáři by měli sníst až deset stvolů denně po celou dobu květu.

V antice se šťáva z pampelišek užívala proti pihám a skvrnám na kůži, jejich mlékem se léčily i oči.

Vynikající pampeliškový sirup je nejen zdravý, ale i chutný. Můžeme ho použít i do perníku.
Do litru studené vody nasypeme 4 hrsti květů a přivedeme k varu, odstavíme a necháme odstát přes noc. Druhý den šťávu přecedíme přes sítko nebo plátýnko, květy vymačkáme. Přidáme kilo cukru a polovinu citronu nakrájeného na plátky. Pak zahříváme, aby se tekutina odpařovala, ale dáváme pozor, aby se nevařila. Sirup nesmí být moc hustý, pak by zkrystaloval, řídký by zase začal kvasit.

Salát připravíme z listů, které ještě neobsahují mléko.  Obsahuje množství vitamínu C, odstraní jarní únavu a pročistí organismus.
Mladé listy namočíme do slané vody, aby se zbavily hořkosti. Pak je roztrháme, přidáme pokrájenou cibuli, cukr, sůl a pepř, ocet a vodu. Zálivku můžeme připravit z kysané osolené a opepřené smetany s kapkou olivového oleje. Pokapeme citronem.

Čaj si připravíme z jedné lžičky nastrouhaného kořene, který přes noc namočíme do ¼ litru vody, druhý den zahřejeme, přivedeme do varu a scedíme. Pijeme pomalu před a po snídani.

Salát, výborný prostředek proti jarní únavě a pročištění organismu, si připravíme z mladých listů, přidáme pokrájenou cibuli, špetku soli, cukru, octa a oleje, dolijeme vodou.

Nálev z kořene a stvolů se používá i jako zkrášlovací  prostředek, pleť se stává jemnější, jasnější.
Pražené kořeny nahrazovaly kávu.

Autor: Eva Ch
Zdroj: Zdraví z boží lékárny
TIP:
Plánujete rodinnou oslavu nebo firemní akci? 
Narozeniny, jubileum, svatbu, párty, garden párty, firemní akci, grilování? Jste zaneprázdněni? Záleží vám na úspěchu celé akce? Objednejte si profesionálního kuchaře!
KUCHAŘI DO DOMU .cz - největší online seznam osobních kuchařů a catering na míru k objednání - rodinné i firemní akce! Celá ČR.


Profesionální kuchař se kompletně o akci postará! Kuchař nakoupí, navaří, naservíruje, uklidí kuchyni a odjíždí. Pobaví hosty při kulinářském show.
Přijede za Vámi - domů, zahradu, na chatu, do sídla firmy, klubu, pronajatých prostor. Přiveze potřebný inventář.
Čerstvé vaření a gurmánské zážitky.


S kuchaři do domu se oslava vyplatí! V soukromí, v pohodlí, bez práce. Spočítejte si kolik času, práce a peněz ušetříte. Dlouhé stání ve frontách, starosti, bez pronájmu salónku a drahých alkoholických a nealkoholických nápojů.

Jak objednat kuchaře na oslavu nebo catering?
Vaši poptávku pošleme více kuchařům. Sami si vyberete nejlepší nabídku menu, cenovou nabídku a sympatického profesionálního kuchaře.
Zadejte ZDARMA POPTÁVKU: ZDE

Ostatní

Paprika: Víte, že se používá jako zelenina, koření nebo jako lék?

Paprika obsahuje betakaroten, který se v těle mění na vitamín A, lykopen – červené rostlinné barvivo antioxidačního účinku. Červenou papriku můžeme nechat spálit dočerna, po včasném oloupání je zase červená. 

čtěte více...

Hrušeň obecná: Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku

Hrušky jsou velmi chutné ovoce, obsahují větší množství sacharidů, mají nízký obsah tuků a proteinů. Patří vedle jabloní k našim nejrozšířenějším ovocným stromům. Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku.

čtěte více...

Bylinky a vaření: Měsíček lékařský

Měsíček lékařský má květy, které lze přidat do salátů, čerstvé i sušené, jako ozdobu do pomazánek, polévek. Rýži dodává pikantní chuť. Měsíčková šťáva povzbuzuje játra i žlučník, posiluje slinivku břišní a ulevuje křečím.

čtěte více...

Bylinky: Máta peprná v kuchyni

Máta peprná je ze všech mát tou nejcennější, má velké hojivé účinky způsobené vysokým obsahem mentolu. Syrová je vynikající jako ochucovadlo do salátů, omáček nebo želé. Výborná je k mletému čí jehněčímu masu.

čtěte více...

Podběl: Znáte jeho zdravotní účinky a použití?

Podběl se užívá při zánětech horních cest dýchacích, k potlačení zánětů a k lepšímu odkašlávání. Byl zjištěn močopudný a antiastmatický účinek. Podběl by se měl užívat po dobu 4 – 6 týdnů, vzhledem k obsahu toxických alkaloidů.

čtěte více...

Poklad aztéckých běžců neboli chia semínka

Podle lidových doporučení chia semínka zlepšují imunitu, regenerují tkáně, příznivě ovlivňují pokožku, chrání před dehydratací organismu, snižují cholesterol a riziko vzniku osteoporózy. Doporučují se při dietě a cukrovce, neobsahují lepek.
 

čtěte více...

Znáte Mladý ječmen? Má významné účinky na zdraví!

Mladý ječmen podporuje zdravý růst. „Zelené" bílkoviny léčí vředy a chrání povrchové tkáně a sliznice. Vitamíny a ostatní živiny v Mladém ječmeni zůstávají téměř nedotčené. Mladý ječmen se vyznačuje silnou antioxidační aktivitou.

čtěte více...

Vánočka: Historie pečení, rekordy a zajímavosti

Vánočka je symbolem života a plodnosti, svým tvarem připomíná Ježíška v peřince. Podle množství tuku dělíme vánočky na máslovou, její těsto je těžší, obsahuje více droždí, je nižší a méně nadýchaná než tuková. Chutná ale lépe.

čtěte více...

Připravme si sladké a zdravé mlsání nejen na zimu! Sušené švestky

Sušené švestky působí preventivně proti výskytu hemeroidů a nádorům tlustého střeva. Rozpustná vláknina ze sušených švestek příznivě ovlivňuje stěny střev a snižuje cholesterol v krvi.

čtěte více...

Rajská jablíčka: Využití v kuchyni a domácí výroba kečupů

Doporučují se lidem s onemocněním srdce, poruchami látkové výměny, i na problémy s prostatou. Působí také jako prevence rakoviny dělohy, slinivky, jícnu. Podporují imunitu, mají antioxidační účinky.

čtěte více...

Kokos: Největší semínko světa!

Dužnina kokosu obsahuje 60 % tuku, proteiny, křemík, hořčík, draslík, fosfor, cukry, nenasycený tuk, vlákninu a glycidy. Léčí  nervové nemoci, podporuje paměť, odstraňuje nečistoty pleti.

čtěte více...

Reveň, lidově zvaná rebarbora: Prospěšná našemu zdraví, ale...

Je prospěšná pro krevní oběh, pokožku i vlasy, posiluje nervovou soustavu, stavbu kostí, zbavuje tělo jedů. Nedoporučuje se těhotným a kojícím ženám, stejně jako dětem do tří let, lidem s ledvinovým onemocněním.

čtěte více...

Rukola pro naše zdraví: Používáte ji v kuchyni?

Rukola má nahořklou chuť připomínající ředkvičky. Konzumace listů působí proti únavě, posiluje imunitu, odvar z kořene odstraňuje zažívací problémy. Rostlina má močopudné účinky, pročišťuje krev.

čtěte více...

Zánět ledvin: Bylinná podpůrná léčba

Zánět ledvin je vážné onemocnění vylučovací soustavy a je nutné, aby k zahájení jeho léčby došlo co nejdříve. Nemocný by měl vždy navštívit lékaře. Na každé onemocnění ale odjakživa byly bylinky.

čtěte více...

Koblížky z lásky a pověry na sv. Valentina

Vlastnoručně vytvořený dárek v podobě něčeho sladkého potěší každého z nás, obzvlášť darujeme-li jej právě v den svatého Valentina. Chceme-li koblížek použít jako valentinku, vložíme ho do malého celofánového sáčku.

čtěte více...
Více z kategorie zajimavosti naleznete ZDE