Kuchaři do domu
Největší seznam osobních kuchařů a firem k pronajmutí na Vaše akce
Jsme členy Hospodářské komory.
AKC ČR AKC ČR a WACS

Lískové oříšky: zdraví prospěšné a použití v kuchyni


Ilustrační fotografie

LÍSKA OBECNÁ, Corylus avellana
byla původně planě rostoucí keř. Dnes roste asi dvacet druhů, najdeme ji v lesích, v křovinách podél cest, i na zahrádkách v podobě keře i stromu. Daří se jí v propustné půdě, nejlépe na slunném místě. Má velký význam i při ochraně půdy na svazích, ty zpevňuje a zabraňuje tak erozi.  Na zahradách pěstujeme nejčastěji šlechtěné, ty vznikly křížením v 19. století. Dorůstají do výšky až pěti metrů a jsou rozkošatěné. Líska pochází z Turecka, dodnes tam vyprodujují až tři čtvrtiny všech lískových oříšků na světě.

Plodem jsou oříšky velikosti asi 2,5 cm, s tenkou skořápkou, pod kterou se skrývá sladké jádro. Liší se podle odrůd tvarem i velikostí, mohou být ploché, kulaté, či válcovité.

Oříšky jsou neodmyslitelnou součástí Vánoc. Mleté se přidávají do cukroví, mají sladkou chuť. Vyrábí se z nich ale i likér, přidávají se do zmrzlin, ovesných vloček, müsli, salátů, lze z nich připravit také ořechové mléko. Olej se příliš nepoužívá, rychle se kazí.
Konzumují se pražené, sušené i syrové, pokaždé by se ale měly důkladně rozkousat.

Oříšky obsahují tuky, vitamíny skupiny B, hořčík, fosfor, vápník, proteiny, vlákninu, mangan, selen, kyselinu listovou, nemají téměř žádné sacharidy. Pozor, u někoho může vyvolat alergickou reakci.

Listy sbíráme od června, rychle usušíme.
Pomáhají při průjmech, odstarňují nadýmání. Jsou vhodné pro sportovce, dodávají energii. Nálev z listů uleví i křečovým žilám a hemeroidům, přikládáme na postižená místa. Konzumace oříšků se doporučuje diabetikům, jako prevence ledvinových kamenů i při nervovém či fyzickém vyčerpání.

Dřevo lísky je výborné k uzení, z proutků se pletou košíky, rozdvojené větve slouží jako virgule.
Oříšky dozrávají na podzim koncem září, nejlépe, když vypadají ze zelených obalů. Nevyloupané můžeme skladovat i delší dobu, nemusí se na rozdíl od vlašských sušit, nemají totiž vysoký obsah vody. Vyloupané usušíme a uskladníme v suchu a temnu.

Někdy sklidíme prázdné skořápky, to si larva nosatce lískového pochutnala na zralém jádře. Poté se usídlí pod keřem, kde přečká zimu. Spolehlivou ochranou před tímto škůdcem jsou slepice, které larvy vyzobou.
Pozor na veverky, ty dokáží sklidit celou úrodu oříšků dříve než my. Stejně tak i pták ořešník.
 
Stromy vysazujeme na jaře nebo i na podzim, ve vzdálenosti tři až čtyři metry od sebe. Pokud chceme z keřů vytvořit plot, stačí vzdálenost 1,5 až 2 metry. Jestliže vysadíme několik keřů společně, mohou se vzájemně opylovat a tím získáme větší úrodu. Můžeme je i naroubovat. Líska kvete od února do dubna, dříve, než raší listy. Dosahuje stáří až sedmdesáti let.

Autor: Eva Ch.
Zdroj: 1000 rad zahrádkářům

Fotogalerie
Lískové oříšky 2, Kuchaři do domu, foto: archiv www.kucharidodomu.cz
Ostatní

Paprika: Víte, že se používá jako zelenina, koření nebo jako lék?

Paprika obsahuje betakaroten, který se v těle mění na vitamín A, lykopen – červené rostlinné barvivo antioxidačního účinku. Červenou papriku můžeme nechat spálit dočerna, po včasném oloupání je zase červená. 

čtěte více...

Hrušeň obecná: Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku

Hrušky jsou velmi chutné ovoce, obsahují větší množství sacharidů, mají nízký obsah tuků a proteinů. Patří vedle jabloní k našim nejrozšířenějším ovocným stromům. Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku.

čtěte více...

Bylinky a vaření: Měsíček lékařský

Měsíček lékařský má květy, které lze přidat do salátů, čerstvé i sušené, jako ozdobu do pomazánek, polévek. Rýži dodává pikantní chuť. Měsíčková šťáva povzbuzuje játra i žlučník, posiluje slinivku břišní a ulevuje křečím.

čtěte více...

Bylinky: Máta peprná v kuchyni

Máta peprná je ze všech mát tou nejcennější, má velké hojivé účinky způsobené vysokým obsahem mentolu. Syrová je vynikající jako ochucovadlo do salátů, omáček nebo želé. Výborná je k mletému čí jehněčímu masu.

čtěte více...

Podběl: Znáte jeho zdravotní účinky a použití?

Podběl se užívá při zánětech horních cest dýchacích, k potlačení zánětů a k lepšímu odkašlávání. Byl zjištěn močopudný a antiastmatický účinek. Podběl by se měl užívat po dobu 4 – 6 týdnů, vzhledem k obsahu toxických alkaloidů.

čtěte více...

Poklad aztéckých běžců neboli chia semínka

Podle lidových doporučení chia semínka zlepšují imunitu, regenerují tkáně, příznivě ovlivňují pokožku, chrání před dehydratací organismu, snižují cholesterol a riziko vzniku osteoporózy. Doporučují se při dietě a cukrovce, neobsahují lepek.
 

čtěte více...

Znáte Mladý ječmen? Má významné účinky na zdraví!

Mladý ječmen podporuje zdravý růst. „Zelené" bílkoviny léčí vředy a chrání povrchové tkáně a sliznice. Vitamíny a ostatní živiny v Mladém ječmeni zůstávají téměř nedotčené. Mladý ječmen se vyznačuje silnou antioxidační aktivitou.

čtěte více...

Vánočka: Historie pečení, rekordy a zajímavosti

Vánočka je symbolem života a plodnosti, svým tvarem připomíná Ježíška v peřince. Podle množství tuku dělíme vánočky na máslovou, její těsto je těžší, obsahuje více droždí, je nižší a méně nadýchaná než tuková. Chutná ale lépe.

čtěte více...

Připravme si sladké a zdravé mlsání nejen na zimu! Sušené švestky

Sušené švestky působí preventivně proti výskytu hemeroidů a nádorům tlustého střeva. Rozpustná vláknina ze sušených švestek příznivě ovlivňuje stěny střev a snižuje cholesterol v krvi.

čtěte více...

Rajská jablíčka: Využití v kuchyni a domácí výroba kečupů

Doporučují se lidem s onemocněním srdce, poruchami látkové výměny, i na problémy s prostatou. Působí také jako prevence rakoviny dělohy, slinivky, jícnu. Podporují imunitu, mají antioxidační účinky.

čtěte více...

Kokos: Největší semínko světa!

Dužnina kokosu obsahuje 60 % tuku, proteiny, křemík, hořčík, draslík, fosfor, cukry, nenasycený tuk, vlákninu a glycidy. Léčí  nervové nemoci, podporuje paměť, odstraňuje nečistoty pleti.

čtěte více...

Reveň, lidově zvaná rebarbora: Prospěšná našemu zdraví, ale...

Je prospěšná pro krevní oběh, pokožku i vlasy, posiluje nervovou soustavu, stavbu kostí, zbavuje tělo jedů. Nedoporučuje se těhotným a kojícím ženám, stejně jako dětem do tří let, lidem s ledvinovým onemocněním.

čtěte více...

Rukola pro naše zdraví: Používáte ji v kuchyni?

Rukola má nahořklou chuť připomínající ředkvičky. Konzumace listů působí proti únavě, posiluje imunitu, odvar z kořene odstraňuje zažívací problémy. Rostlina má močopudné účinky, pročišťuje krev.

čtěte více...

Zánět ledvin: Bylinná podpůrná léčba

Zánět ledvin je vážné onemocnění vylučovací soustavy a je nutné, aby k zahájení jeho léčby došlo co nejdříve. Nemocný by měl vždy navštívit lékaře. Na každé onemocnění ale odjakživa byly bylinky.

čtěte více...

Koblížky z lásky a pověry na sv. Valentina

Vlastnoručně vytvořený dárek v podobě něčeho sladkého potěší každého z nás, obzvlášť darujeme-li jej právě v den svatého Valentina. Chceme-li koblížek použít jako valentinku, vložíme ho do malého celofánového sáčku.

čtěte více...
Více z kategorie zajimavosti naleznete ZDE