Kuchaři do domu
Největší seznam osobních kuchařů a firem k pronajmutí na Vaše akce
Jsme členy Hospodářské komory.
AKC ČR AKC ČR a WACS

Medvědí česnek: První jarní vitamínová bomba


Ilustrační fotografie

Medvědí česnek patří mezi první jarní rostliny, roste dřív, než listí na stromech. Proč medvědí? Podle jedné verze je to první rostlina, kterou si po dlouhém zimním spánku dopřávali medvědi, podle druhé dodávaly tyto listy medvědí sílu už starým Germánům.

Jde o vytrvalou bylinu, dosahuje 10 až 45 centimetrů, její nažloutlá cibule má asi 5 cm. Deset až dvacet bílých kvítků tvoří květenství, přízemní řapíkaté listy nejsou žilnaté. Po odkvětu pozor na záměnu s konvalinkami, na rozdíl od nich má česnek štiplavou vůni a matné listy z obou stran.

Je rozšířen po Evropě, u nás se vyskytuje hojněji na Moravě než v Čechách. Roste od konce března až do května na vlhkých stinných místech, spíše v nížinách, kolem potoků, na písčitohlinitých půdách, zřídka v horách. Jedná se o česnek medvědí pravý a medvědí ukrajinský. Po odkvětu odumírá, aby se objevil opět za rok. Používáme jej jako léčivku, v kuchyni s ní dochucujeme masa, polévky, omáčky, nebo ji pěstujeme na zahrádce pro okrasu.

Bylina obsahuje účinnou silici se sirnými sloučeninami, vitamín C, hořké rostlinné látky a fytoncidy. Podporuje nízký krevní tlak, je vhodný proti chřipce, astmatu, ateroskleróze, působí antibakteriálně. Ničí mykózy i plísně, střevní parazity, je vhodný při plynatosti i zácpě, zlepšuje výkon střev.

Jako zázračný lék se uvádí víno z této byliny, odstraňuje potíže s dlouhotrvajícím kašlem i dýcháním. Připravíme ho tak, že ve ¼ litru bílého povaříme hrst pokrájených listů. Dochutit můžeme medem, cukrem. Pijeme obden po doušcích.

Šťáva z listů je vhodná i proti hmyzímu bodnutí.

Bylina má vlastně všechny vlastnosti jako náš česnek, ale je účinnější.
K jarní pročišťovací kúře používáme čerstvé listy, které se hodí i na chléb s máslem. Lze je použít i k přípravě špenátu, k zamezení štiplavé chuti přidáme listy kopřivy.

Pozor na alergii, může dojít k dýchacím potížím, nebo zarudnutí pokožky.
Na jaře je rostlina vhodnou potravou pro včely, česnekový zápach medu po delším skladování zmizí.
V květnu sbíráme nať, dochucujeme s ní masa, polévky, omáčky.

Nejvhodnější ke konzumaci je čerstvý, sušením ztrácí vitamíny, chuť i vůni. Lze jej nasekaný uchovat v mrazáku, nebo se z něj vyrábí tinktura – láhev naplníme celou nadrobno pokrájenými listy, zalijeme asi 40% kořalkou, necháme 14 dní v teple. Denně bereme asi 12 kapek rozpuštěných ve vodě.

Autor: Eva Ch.

Víte, že na portálu Kuchaři do domu najdete a objednáte odborníky zdravé výživy, stravy, lékařských diet a redukční stravy? 
TIP:
Plánujete rodinnou oslavu nebo firemní akci? Narozeniny, jubileum, svatbu, párty, garden párty, firemní akci, grilování? Jste zaneprázdněni? Záleží vám na úspěchu celé akce? Objednejte si mistra kuchaře! Vaše oslava bez práce a bez starostí!

Kde hledat kuchaře nebo catering?
KUCHAŘI DO DOMU - je největší online seznam osobních kuchařů a catering k objednání na akce - rodinné i firemní! Celá ČR.


* Profesionální kuchař se kompletně o akci postará! Kuchař nakoupí, navaří, naservíruje, uklidí kuchyni a odjíždí. Pobaví hosty při kulinářském show.
* Přijede za Vámi - domů, zahradu, na chatu, do sídla firmy, klubu, pronajatých prostor.
* Přiveze potřebný inventář.
* Čerstvé vaření.
* Užijete si gurmánské zážitky spolu s hosty.

* Víte , že s kuchaři do domu se oslava vyplatí? V soukromí, v pohodlí, bez práce, bez pronájmu salónku a drahých alkoholických a nealkoholických nápojů.
* Ušetříte - čas, starosti, práci a peníze.

Jak objednat kuchaře na oslavu nebo catering?
Vaši poptávku pošleme více kuchařům. Sami si vyberete nejlepší nabídku menu, cenovou nabídku a sympatického profesionálního kuchaře.
Zadejte ZDARMA POPTÁVKU: ZDE
S kuchaři do domu máte klid a pohodu!

Ostatní

Paprika: Víte, že se používá jako zelenina, koření nebo jako lék?

Paprika obsahuje betakaroten, který se v těle mění na vitamín A, lykopen – červené rostlinné barvivo antioxidačního účinku. Červenou papriku můžeme nechat spálit dočerna, po včasném oloupání je zase červená. 

čtěte více...

Hrušeň obecná: Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku

Hrušky jsou velmi chutné ovoce, obsahují větší množství sacharidů, mají nízký obsah tuků a proteinů. Patří vedle jabloní k našim nejrozšířenějším ovocným stromům. Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku.

čtěte více...

Bylinky a vaření: Měsíček lékařský

Měsíček lékařský má květy, které lze přidat do salátů, čerstvé i sušené, jako ozdobu do pomazánek, polévek. Rýži dodává pikantní chuť. Měsíčková šťáva povzbuzuje játra i žlučník, posiluje slinivku břišní a ulevuje křečím.

čtěte více...

Bylinky: Máta peprná v kuchyni

Máta peprná je ze všech mát tou nejcennější, má velké hojivé účinky způsobené vysokým obsahem mentolu. Syrová je vynikající jako ochucovadlo do salátů, omáček nebo želé. Výborná je k mletému čí jehněčímu masu.

čtěte více...

Podběl: Znáte jeho zdravotní účinky a použití?

Podběl se užívá při zánětech horních cest dýchacích, k potlačení zánětů a k lepšímu odkašlávání. Byl zjištěn močopudný a antiastmatický účinek. Podběl by se měl užívat po dobu 4 – 6 týdnů, vzhledem k obsahu toxických alkaloidů.

čtěte více...

Poklad aztéckých běžců neboli chia semínka

Podle lidových doporučení chia semínka zlepšují imunitu, regenerují tkáně, příznivě ovlivňují pokožku, chrání před dehydratací organismu, snižují cholesterol a riziko vzniku osteoporózy. Doporučují se při dietě a cukrovce, neobsahují lepek.
 

čtěte více...

Znáte Mladý ječmen? Má významné účinky na zdraví!

Mladý ječmen podporuje zdravý růst. „Zelené" bílkoviny léčí vředy a chrání povrchové tkáně a sliznice. Vitamíny a ostatní živiny v Mladém ječmeni zůstávají téměř nedotčené. Mladý ječmen se vyznačuje silnou antioxidační aktivitou.

čtěte více...

Vánočka: Historie pečení, rekordy a zajímavosti

Vánočka je symbolem života a plodnosti, svým tvarem připomíná Ježíška v peřince. Podle množství tuku dělíme vánočky na máslovou, její těsto je těžší, obsahuje více droždí, je nižší a méně nadýchaná než tuková. Chutná ale lépe.

čtěte více...

Připravme si sladké a zdravé mlsání nejen na zimu! Sušené švestky

Sušené švestky působí preventivně proti výskytu hemeroidů a nádorům tlustého střeva. Rozpustná vláknina ze sušených švestek příznivě ovlivňuje stěny střev a snižuje cholesterol v krvi.

čtěte více...

Rajská jablíčka: Využití v kuchyni a domácí výroba kečupů

Doporučují se lidem s onemocněním srdce, poruchami látkové výměny, i na problémy s prostatou. Působí také jako prevence rakoviny dělohy, slinivky, jícnu. Podporují imunitu, mají antioxidační účinky.

čtěte více...

Kokos: Největší semínko světa!

Dužnina kokosu obsahuje 60 % tuku, proteiny, křemík, hořčík, draslík, fosfor, cukry, nenasycený tuk, vlákninu a glycidy. Léčí  nervové nemoci, podporuje paměť, odstraňuje nečistoty pleti.

čtěte více...

Reveň, lidově zvaná rebarbora: Prospěšná našemu zdraví, ale...

Je prospěšná pro krevní oběh, pokožku i vlasy, posiluje nervovou soustavu, stavbu kostí, zbavuje tělo jedů. Nedoporučuje se těhotným a kojícím ženám, stejně jako dětem do tří let, lidem s ledvinovým onemocněním.

čtěte více...

Rukola pro naše zdraví: Používáte ji v kuchyni?

Rukola má nahořklou chuť připomínající ředkvičky. Konzumace listů působí proti únavě, posiluje imunitu, odvar z kořene odstraňuje zažívací problémy. Rostlina má močopudné účinky, pročišťuje krev.

čtěte více...

Zánět ledvin: Bylinná podpůrná léčba

Zánět ledvin je vážné onemocnění vylučovací soustavy a je nutné, aby k zahájení jeho léčby došlo co nejdříve. Nemocný by měl vždy navštívit lékaře. Na každé onemocnění ale odjakživa byly bylinky.

čtěte více...

Koblížky z lásky a pověry na sv. Valentina

Vlastnoručně vytvořený dárek v podobě něčeho sladkého potěší každého z nás, obzvlášť darujeme-li jej právě v den svatého Valentina. Chceme-li koblížek použít jako valentinku, vložíme ho do malého celofánového sáčku.

čtěte více...
Více z kategorie zajimavosti naleznete ZDE