Kuchaři do domu
Největší seznam osobních kuchařů a firem k pronajmutí na Vaše akce
Jsme členy Hospodářské komory.
AKC ČR AKC ČR a WACS

Měsíček lékařský


Ilustrační fotografie

Měsíček lékařský, Calendula officinalis, roste v mnohých zahrádkách, ale i planě. Lidé ho opět vyhledávají pro jeho léčivou moc, a tak se pěstuje i na polích. Tato letnička má ráda slunné místo, kvete pak od června až do září nažloutlými nebo oranžovými květy.

Rozmnožuje se semeny, která můžeme vysévat na jaře i v létě. Pokud bylinku po odkvětu seřízneme nad zemí, znovu obrazí a vykvete. V minulosti měsíček lidé pokládali za předpovídače počasí, protože pokud byly jeho květy ráno po sedmé hodině stále zavřené, mělo ten den pršet. Je známý už od starověku, někdy se jím v gastronomii nahrazují šafrán.

Sušíme ve stínu nebo doma při teplotě do 40°C. Poté uskladníme tak, aby byla chráněna před světlem, protože snadno zvlhne.

Sbíráme plně rozkvetlé květy, mladé listy i stonky a to vždy za slunného počasí, kdy jsou léčivé účinky největší. V zahrádce ho můžeme sbírat až do podzimu, pokud jej nenapadne padlí. Bylinku můžeme koupit i v lékárně.

Měsíček obsahuje vitamín C, silice, karotenoidy, kyselinu salicylovou, sliz a další léčivé látky. Největší léčivé účinky mají polyacetylenové sloučeniny, ty tlumí tvorbu různých typů nádorových buněk, snižují riziko žaludečních vředů a mají pozitivní účinek na střevní mikroflóru.

Působí až divy, pijeme-li přes den jeden nebo dva šálky čaje. Pročišťuje organismus, podporuje krevní oběh, pomáhá hojení ran i vředů, je velmi dobrým pomocníkem při infekční žloutence. Květní lupínky rozvařené v sádle nebo oleji hojí otoky, proleženiny, zapařeniny, plísně na nohou, omrzliny, křečové žíly, trhlinky na bradavkách po kojen, potlačuje růst bakterií. Pomáhá při léčbě astmatu, kašli, bušení srdce, upravuje menstruaci. Při zánětu tlustého střeva a hemeroidech uleví sedací koupele.

Čerstvá šťáva pomůže na stařecké pigmentové skvrny i při rakovině kůže. Uklidňuje nervovou soustavu, snižuje krevní tlak, podporuje činnost srdce, dokonce vyhání z těla škrkavky. Zevně ho můžeme použít jako obklad při zánětech uší a očí, na křečové žíly jsou nejlepší zábaly z čerstvé byliny, nejlépe na noc. Podle našich babiček utlučené květy a listy smíchané se solí odstraňovaly bradavice.

Květními lupínky můžeme ozdobit pomazánky, saláty, rýže získá pikantní chuť, když je přidáme k jejímu vaření.

Měsíček se využívá i v kosmetice, zjemňuje a zvláčňuje pleť.

Čaj připravíme přidáním vrchovaté lžičky bylinky a ¼ vody, louhujeme asi 2 minuty. Pročistí krev, zlepší trávení, můžeme jej použít i jako kloktadlo při zánětech dutiny ústní.

Sedací koupel: 4 hrsti čerstvých nebo 100 gramů sušených bylinek.

Umývání: půl litru vody a vrchovatá lžíce bylinek.

Mast: 4 hrsti květů, stonků i listů pokrájených nadrobno, nasypeme do 500 gramů vřelého sádla, necháme vzkypět, promícháme a odstavíme. Přikryté necháme do druhého dne, pak přihřejeme a přecedíme přes plátýnko do čisté nádoby. Kdo nemá rád sádlo, může místo něj použít i rostlinný tuk. Potíráme jizvy, křečové žíly, popraskanou kůži, hemeroidy, sluneční spáleniny.

Olej: vyrobíme stejným způsobem jako mast, ale místo sádla použijeme olivový nebo slunečnicový olej v poměru 0,5 litru oleje a 3 hrsti květů.

Čerstvá šťáva: umyjeme listy, stonky a květy a hned je dáme do odstředivky. Odstraňuje bradavice.

Tinktura: hrst květů necháme luhovat asi 14 dní na slunci nebo doma při teplotě kolem 20°C v 1 litru vodky. Obkládáme jí rány, otoky, nádory, bolavé svaly.

Měsíček můžeme užívat bez omezení, je snášen velmi dobře.

Autor: Eva Ch.
Zdroj: Zdraví z boží lékárny
TIP:
Čeká vás příprava rodinné oslavy, jubilea, svatba, firemní akce, grilování, garden párty?
Potřebujete kuchaře, lekce vaření nebo kompletní catering? Záleží Vám na úspěchu akce? Nenamáhejte se s přípravou oslavy! Užijte si oslavu.
Objednejte si osobního profesionálního kuchaře! Kompletně se o akci postará! Přijede za Vámi - domů, zahradu, na chatu, do zázemí firmy, klubu. Kuchař sestaví vaše oblíbené menu, nakoupí, přiveze inventář, navaří, naservíruje, uklidí kuchyň, pobaví hosty a odjíždí. 
Kde hledat kuchaře nebo cateringové služby?
Objednejte na portálu Kuchaři do domu.cz - největší seznam osobních kuchařů a cateringových firem na objednání na Vaše akce. Celá ČR. 

Jak objednat kuchaře
na oslavu nebo catering?
Vaši poptávku pošleme ověřeným a spolehlivým mistrům kuchařům nebo firmám. Sami si vyberete nejlepší nabídku menu, cenovou nabídku.
ZADAT POPTÁVKU: ZDE  - www.Kucharidodomu.cz

Fotogalerie
Čaj z měsíčku lékařského, Foto: ©Samphotostock.cz/lenyvavsha Kuchařka, sedmikráska, měsíček lékařský,, Foto: ©Samphotostock.cz/jochanschneiider
Ostatní

Paprika: Víte, že se používá jako zelenina, koření nebo jako lék?

Paprika obsahuje betakaroten, který se v těle mění na vitamín A, lykopen – červené rostlinné barvivo antioxidačního účinku. Červenou papriku můžeme nechat spálit dočerna, po včasném oloupání je zase červená. 

čtěte více...

Hrušeň obecná: Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku

Hrušky jsou velmi chutné ovoce, obsahují větší množství sacharidů, mají nízký obsah tuků a proteinů. Patří vedle jabloní k našim nejrozšířenějším ovocným stromům. Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku.

čtěte více...

Bylinky a vaření: Měsíček lékařský

Měsíček lékařský má květy, které lze přidat do salátů, čerstvé i sušené, jako ozdobu do pomazánek, polévek. Rýži dodává pikantní chuť. Měsíčková šťáva povzbuzuje játra i žlučník, posiluje slinivku břišní a ulevuje křečím.

čtěte více...

Bylinky: Máta peprná v kuchyni

Máta peprná je ze všech mát tou nejcennější, má velké hojivé účinky způsobené vysokým obsahem mentolu. Syrová je vynikající jako ochucovadlo do salátů, omáček nebo želé. Výborná je k mletému čí jehněčímu masu.

čtěte více...

Podběl: Znáte jeho zdravotní účinky a použití?

Podběl se užívá při zánětech horních cest dýchacích, k potlačení zánětů a k lepšímu odkašlávání. Byl zjištěn močopudný a antiastmatický účinek. Podběl by se měl užívat po dobu 4 – 6 týdnů, vzhledem k obsahu toxických alkaloidů.

čtěte více...

Poklad aztéckých běžců neboli chia semínka

Podle lidových doporučení chia semínka zlepšují imunitu, regenerují tkáně, příznivě ovlivňují pokožku, chrání před dehydratací organismu, snižují cholesterol a riziko vzniku osteoporózy. Doporučují se při dietě a cukrovce, neobsahují lepek.
 

čtěte více...

Znáte Mladý ječmen? Má významné účinky na zdraví!

Mladý ječmen podporuje zdravý růst. „Zelené" bílkoviny léčí vředy a chrání povrchové tkáně a sliznice. Vitamíny a ostatní živiny v Mladém ječmeni zůstávají téměř nedotčené. Mladý ječmen se vyznačuje silnou antioxidační aktivitou.

čtěte více...

Vánočka: Historie pečení, rekordy a zajímavosti

Vánočka je symbolem života a plodnosti, svým tvarem připomíná Ježíška v peřince. Podle množství tuku dělíme vánočky na máslovou, její těsto je těžší, obsahuje více droždí, je nižší a méně nadýchaná než tuková. Chutná ale lépe.

čtěte více...

Připravme si sladké a zdravé mlsání nejen na zimu! Sušené švestky

Sušené švestky působí preventivně proti výskytu hemeroidů a nádorům tlustého střeva. Rozpustná vláknina ze sušených švestek příznivě ovlivňuje stěny střev a snižuje cholesterol v krvi.

čtěte více...

Rajská jablíčka: Využití v kuchyni a domácí výroba kečupů

Doporučují se lidem s onemocněním srdce, poruchami látkové výměny, i na problémy s prostatou. Působí také jako prevence rakoviny dělohy, slinivky, jícnu. Podporují imunitu, mají antioxidační účinky.

čtěte více...

Kokos: Největší semínko světa!

Dužnina kokosu obsahuje 60 % tuku, proteiny, křemík, hořčík, draslík, fosfor, cukry, nenasycený tuk, vlákninu a glycidy. Léčí  nervové nemoci, podporuje paměť, odstraňuje nečistoty pleti.

čtěte více...

Reveň, lidově zvaná rebarbora: Prospěšná našemu zdraví, ale...

Je prospěšná pro krevní oběh, pokožku i vlasy, posiluje nervovou soustavu, stavbu kostí, zbavuje tělo jedů. Nedoporučuje se těhotným a kojícím ženám, stejně jako dětem do tří let, lidem s ledvinovým onemocněním.

čtěte více...

Rukola pro naše zdraví: Používáte ji v kuchyni?

Rukola má nahořklou chuť připomínající ředkvičky. Konzumace listů působí proti únavě, posiluje imunitu, odvar z kořene odstraňuje zažívací problémy. Rostlina má močopudné účinky, pročišťuje krev.

čtěte více...

Zánět ledvin: Bylinná podpůrná léčba

Zánět ledvin je vážné onemocnění vylučovací soustavy a je nutné, aby k zahájení jeho léčby došlo co nejdříve. Nemocný by měl vždy navštívit lékaře. Na každé onemocnění ale odjakživa byly bylinky.

čtěte více...

Koblížky z lásky a pověry na sv. Valentina

Vlastnoručně vytvořený dárek v podobě něčeho sladkého potěší každého z nás, obzvlášť darujeme-li jej právě v den svatého Valentina. Chceme-li koblížek použít jako valentinku, vložíme ho do malého celofánového sáčku.

čtěte více...
Více z kategorie zajimavosti naleznete ZDE