Kuchaři do domu
Největší seznam osobních kuchařů a firem k pronajmutí na Vaše akce
Jsme členy Hospodářské komory.
AKC ČR AKC ČR a WACS

Miřík celer: Znáte jeho zdravotní účinky a využití v kuchyni?


Ilustrační fotografie

MIŘÍK CELER, Apium graveolens
je dvouletá kořenová zelenina, pěstuje se pro bulvy i listy.
Pochází už z dávnověku, znali ho ve starém Egyptě a Homér se o něm zmiňuje ve svých básních i Homér. Řekové a Římané chtěli uchovat jeho bělost, proto ho zahrnovali hlínou, aby k němu nemohlo slunce. Patřil mezi symboly smrti a smutku, zasvěcen bohům podsvětí a byl součástí pohřebních hostin i věnců. Ve starověku se dával do polévek, salátů nebo k masu.
Do Evropy se dostal až po třicetileté válce, v 17. století.
Český celer, který u nás zdomácněl až koncem 19. století, pochází ze západoevropské odrůdy celeru bulvového nebo naťového.

Pěstování
Má dlouhou vegetační dobu, až 150 dní, proto je vhodné jej předpěstovat. Semínka vyséváme nejpozději v březnu. Předpěstování je poměrně náročné, kdo chce mít na záhoně jen několik kousků, může si sazenice zakoupit na trhu nebo v zahradnictví. Nevysazujeme dříve než v květnu a dbáme na to, aby srdíčko sazenice nebylo hluboko v zemi, pak by nevyrostla pěkná bulva, ale dužnaté kořeny. Vhodné je přihnojivání.

Sklízíme listy celeru už od července, stejně jako menší bulvy.Hlavní sklizeň nastává koncem září.
Obsahuje vodu, vitamíny C, B, PP (což je vitamín B3, který ovlivňuje metabolismus tuků a curků), bílkoviny, silice, glycidy, puriny, z minerálních látek sodík, draslík, vápník, fosfor a draslík.

Příznivě působí na látkovou výměnu, proto je vhodný při obezitě. Také snižuje chuť na sladké. Ovlivňuje činnost ledvin, listy jsou močopudné a protizánětlivé. Snižuje hladinu cholesterolu. Působí i jako projímadlo, snižuje kterví tlak, rozšiřuje cévy, tudíž dochází k lepší cirkulaci krve. Pomáhá z těla odstraňovat toxiny, zabraňuje vzniku ledvinových kamenů, alkalické minerály uklidňují nervový systém.
Ve vedrech je vhodné pít celerovou šťávu.

Využití
Je oblíben zvláště ve středomořské, anglické a americké kuchyni, pro své aroma. Vyniká ve sladkokyselém nálevu s olejem nebo v zeleninových směsích. Přidává se do polévek s mrkví a petrželí, do salátů, je součástí grilovacích směsí. Nať je na vitamíny bohatší než bulva, ale protože se konzumuje pouze v gramovém množství, nemůže jí konkurovat. Celer neztrácí vitamíny ani během vaření.

Semana, nať i bulvy fungují i jako afrodisiakum.
Listy sušíme, v zimních měsících je pak přidáváme do polévek.
Pěstuje se ve Francii, Indii a USA pro semena, jako koření. Ta se pak používají k přípravě celerové soli, která je vhodná zvláště k přípravě ryb, zeleniny a kroket.

Celerové lupínky
Celer nastrouháme na plátky, osmažíme na oleji a osolíme.

Celer čistíme nejlépe kartáčkem pod tekoucí vodou a hned vkládáme do okyselené vody, aby nezhnědl.

Míchaný salát
2 díly mrkve, 2 díly zelených rajčat, 1 díl květáku, 1/2 dílu kapií nebo paprik, 1/2 dílu cibule, cibule, feferonky. Nálev.
Mrkev očistíme a oškrábeme, květák rozebereme na malé růžičky, kapie zbavíme semínek, cibuli olupeme. Vše opláchneme a necháme odkapat. Mrkev nakrájíme na kolečka, papriku na nudličky, rajčata a cibuli na plátky. Promícháme, pak plníme do sklenic, podle chuti můžeme přidat i feferonku. Zalijeme stejným nálevem jako na okurky.  Sterilujeme 25 minut při 85°C.

Chutný je i obalený jako řízek
Před trojobalem povaříme kolečka celeru krátce ve vroucí vodě.

Múžeme si také zakoupit éterický olej ze semínek celeru, ten lze kromě inhalace využít k masáži nebo koupeli.

Autor: Eva Ch.
Zdroj: Wikipedie, Zavařujeme ovoce a zeleninu

TIP:
Čeká vás příprava rodinné oslavy, jubilea, svatba, firemní akce, grilování, garden párty?
NEMÁTE ČAS? Potřebujete kuchaře nebo kompletní catering? Záleží Vám na úspěchu akce? Užijte si oslavu se svými hosty bez práce! ŠETŘTE SVŮJ ČAS!
Objednejte si osobního profesionálního kuchaře! Kompletně se o akci postará! Přijede za Vámi - domů, zahradu, na chatu, do zázemí firmy, klubu. Kuchař sestaví vaše oblíbené menu, nakoupí, přiveze inventář, navaří, naservíruje, uklidí kuchyň, pobaví hosty a odjíždí. 
Kde hledat kuchaře nebo cateringové služby?
Objednejte na portálu Kuchaři do domu.cz - největší seznam osobních kuchařů a cateringových firem na objednání na Vaše akce. Celá ČR. 

Jak objednat kuchaře
na oslavu nebo catering?
Vaši poptávku pošleme ověřeným a spolehlivým mistrům kuchařům nebo firmám. Sami si vyberete nejlepší nabídku menu, cenovou nabídku.
ZADAT POPTÁVKU: ZDE  
www.Kucharidodomu.cz

Ostatní

Paprika: Víte, že se používá jako zelenina, koření nebo jako lék?

Paprika obsahuje betakaroten, který se v těle mění na vitamín A, lykopen – červené rostlinné barvivo antioxidačního účinku. Červenou papriku můžeme nechat spálit dočerna, po včasném oloupání je zase červená. 

čtěte více...

Hrušeň obecná: Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku

Hrušky jsou velmi chutné ovoce, obsahují větší množství sacharidů, mají nízký obsah tuků a proteinů. Patří vedle jabloní k našim nejrozšířenějším ovocným stromům. Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku.

čtěte více...

Bylinky a vaření: Měsíček lékařský

Měsíček lékařský má květy, které lze přidat do salátů, čerstvé i sušené, jako ozdobu do pomazánek, polévek. Rýži dodává pikantní chuť. Měsíčková šťáva povzbuzuje játra i žlučník, posiluje slinivku břišní a ulevuje křečím.

čtěte více...

Bylinky: Máta peprná v kuchyni

Máta peprná je ze všech mát tou nejcennější, má velké hojivé účinky způsobené vysokým obsahem mentolu. Syrová je vynikající jako ochucovadlo do salátů, omáček nebo želé. Výborná je k mletému čí jehněčímu masu.

čtěte více...

Podběl: Znáte jeho zdravotní účinky a použití?

Podběl se užívá při zánětech horních cest dýchacích, k potlačení zánětů a k lepšímu odkašlávání. Byl zjištěn močopudný a antiastmatický účinek. Podběl by se měl užívat po dobu 4 – 6 týdnů, vzhledem k obsahu toxických alkaloidů.

čtěte více...

Poklad aztéckých běžců neboli chia semínka

Podle lidových doporučení chia semínka zlepšují imunitu, regenerují tkáně, příznivě ovlivňují pokožku, chrání před dehydratací organismu, snižují cholesterol a riziko vzniku osteoporózy. Doporučují se při dietě a cukrovce, neobsahují lepek.
 

čtěte více...

Znáte Mladý ječmen? Má významné účinky na zdraví!

Mladý ječmen podporuje zdravý růst. „Zelené" bílkoviny léčí vředy a chrání povrchové tkáně a sliznice. Vitamíny a ostatní živiny v Mladém ječmeni zůstávají téměř nedotčené. Mladý ječmen se vyznačuje silnou antioxidační aktivitou.

čtěte více...

Vánočka: Historie pečení, rekordy a zajímavosti

Vánočka je symbolem života a plodnosti, svým tvarem připomíná Ježíška v peřince. Podle množství tuku dělíme vánočky na máslovou, její těsto je těžší, obsahuje více droždí, je nižší a méně nadýchaná než tuková. Chutná ale lépe.

čtěte více...

Připravme si sladké a zdravé mlsání nejen na zimu! Sušené švestky

Sušené švestky působí preventivně proti výskytu hemeroidů a nádorům tlustého střeva. Rozpustná vláknina ze sušených švestek příznivě ovlivňuje stěny střev a snižuje cholesterol v krvi.

čtěte více...

Rajská jablíčka: Využití v kuchyni a domácí výroba kečupů

Doporučují se lidem s onemocněním srdce, poruchami látkové výměny, i na problémy s prostatou. Působí také jako prevence rakoviny dělohy, slinivky, jícnu. Podporují imunitu, mají antioxidační účinky.

čtěte více...

Kokos: Největší semínko světa!

Dužnina kokosu obsahuje 60 % tuku, proteiny, křemík, hořčík, draslík, fosfor, cukry, nenasycený tuk, vlákninu a glycidy. Léčí  nervové nemoci, podporuje paměť, odstraňuje nečistoty pleti.

čtěte více...

Reveň, lidově zvaná rebarbora: Prospěšná našemu zdraví, ale...

Je prospěšná pro krevní oběh, pokožku i vlasy, posiluje nervovou soustavu, stavbu kostí, zbavuje tělo jedů. Nedoporučuje se těhotným a kojícím ženám, stejně jako dětem do tří let, lidem s ledvinovým onemocněním.

čtěte více...

Rukola pro naše zdraví: Používáte ji v kuchyni?

Rukola má nahořklou chuť připomínající ředkvičky. Konzumace listů působí proti únavě, posiluje imunitu, odvar z kořene odstraňuje zažívací problémy. Rostlina má močopudné účinky, pročišťuje krev.

čtěte více...

Zánět ledvin: Bylinná podpůrná léčba

Zánět ledvin je vážné onemocnění vylučovací soustavy a je nutné, aby k zahájení jeho léčby došlo co nejdříve. Nemocný by měl vždy navštívit lékaře. Na každé onemocnění ale odjakživa byly bylinky.

čtěte více...

Koblížky z lásky a pověry na sv. Valentina

Vlastnoručně vytvořený dárek v podobě něčeho sladkého potěší každého z nás, obzvlášť darujeme-li jej právě v den svatého Valentina. Chceme-li koblížek použít jako valentinku, vložíme ho do malého celofánového sáčku.

čtěte více...
Více z kategorie zajimavosti naleznete ZDE