Kuchaři do domu
Největší seznam osobních kuchařů a firem k pronajmutí na Vaše akce
Jsme členy Hospodářské komory.
AKC ČR AKC ČR a WACS

Moderní svět je bojiště toxinů: Detoxikace našeho těla


Ilustrační fotografie

Proč naše tělo potřebuje detoxikaci? Organismus je od přírody vybaven tak, aby se očistil i bez našeho přičinění, ale současný svět pro něj představuje větší sousto, než je náš přirozený eliminační systém schopen zvládnout.

Tělo se zbavuje dennodenně neuvěřitelného množství odpadu, dechem, potem, močí a stolicí. Jde o mrtvé buňky, odpadní látky metabolismu, ale i toxické látky, jako jsou léky, potravinářské přísady, pesticidy a chemikálie inhalované z atmosféry.
Na očistě organismu se nejvíce podílí lymfaticý systém. Lymfa je míza obsahující určitý typ bílých krvinek, bílkovin a tuků, která se pohybuje celým naším tělem. Během průchodu některou z mízních uzlin jsou z lymfy odfiltrovány cizí látky a toxiny, v uzlinách je pak sváděn boj s infekcí a jedovatým látkám je zamezen návrat do krevního oběhu.

Játra čistí krev od jedovatých substancí,  rozpouštějí je a vyměšují do žluče.
Plíce se musí vypořádat s nikotinem, výfukovými plyny, znečištěným ovzduším.
Ledviny filtrují krev a produkují moč, která odvádí odpadní produkty vzniklé rozpadem bílkovin, vrací do krve hodnotné živiny.
Kůže vyměšuje pot a  tím odstraňuje toxiny.
Střeva odvádějí odpad z těla, ale pokud držíme dietu založenou na průmyslově zpracovaných potravinách, můžeme docílit zácpy a tím delší přítomnosti toxinů v těle.

Detoxikaci není vhodné zahajovat:
po nemoci
v těhotenství
v době léčby akutních či chronických stavů
Vždy je třeba poradit se s lékařem.

Pokud se nebudeme zabývat souvislým detoxikačním programem, postačí nám každodenní nastartování organismu a správná činnost střev tím, že do teplé vody zamícháme lžičku medu a vymačkáme půlku citronu. Vypijeme nalačno.
Nebo stačí vypít nalačno sklenici vlažné vody s citronovou šťávou – lze aplikovat dennodenně. Časem zjistíme, že se nám vyčistila pleť, upravil metabolismus, tělo se pročišťuje, posiluje se imunita a činnost jater.

Někteří z nás provádějí očistu organismu jeden den v měsíci.
Jak tedy postupovat?
Nejprve bychom si měli uvědomit, že každý z nás je jiný a naše těla potřebují odlišný přístup. V Číně podávají všechna jídla teplá, v Indii čerstvá, lehce upravená nebo silně kořeněná.

Přesto existují pravidla, která představují základ správné výživy:
čerstvé potraviny, dostatek zeleniny a ovoce
snížení konzumace nasycených tuků, červeného masa, umělých sladidel, uzenin
sůl nahradíme bylinkami, vyhýbáme se potravinám s dochucovadly, barvivy, konzervačními látkami
snížíme spotřebu sladkostí, černé kávy, alkoholu
pijeme dostatek vody (staroindičtí lékaři doporučovali pití ohřáté vody, urychluje eliminaci toxického odpadu), bylinných čajů
zaměříme se na celozrnné pečivo
zařadíme do jídelníčku čerstvé zeleninové šťávy
zdržíme se zakysaných výrobků, přednost dáme výrobkům z kozího mléka
Důležitý je samozřejmě pohyb – posiluje srdce, plíce a zlepšuje náladu.

Součástí očistných kúr je smetánka lékařská – pampeliška. Je močopudná, aktivuje činnost jater a ledvin. Mladé listy se hodí na přípravu jarních salátů.

Kopřiva je výborná nejen jako čistící prostředek ve formě čaje, osvěží i jako koupel, hodí se i do nádivek nebo k výrobě špenátu.
 
Sedmikráska pomáhá listy i květy, stimuluje játra, čistí krev.
Čaj: 3 lžičky sušených květů necháme v  ½ litru vody přejít varem, pak 10 minut louhujeme. Popíjíme 2x denně.

Čaj z ostropeřce: rozdrcená semínka necháme louhovat ve 250 ml vody 15 minut, slijeme a pijeme teplý,  3x denně nalačno 2 týdny. Je to vynikající bylina na detoxikační proces. Nedoporučuje se ale těhotným ženám, lidem s vysokým krevním tlakem

Čaj z přesličky rolní pročistí ledviny – 10 minut necháme vařit.

Očistná kúra je vhodná pro ty, kteří mají problémy s přejídáním či nechutenstvím, trpí plynatostí, zácpou nebo průjmy, migrénami, únavou či stresem.

Autor: Eva Ch
Zdroj: Jane Alexander - Detoxikační program, Bylinky

TIP 1:
Víte, že... Gurmánská společnost Kuchaři do domu s.r.o. zajišťuje originální akce s oceněnými VIP kuchaři, zážitkový catering s kulinářskou show, fine food, 25 světových kuchyní, eventy, kompletní catering až do 2000 osob, gastronomické služby a poradenství?
Vaříme přímo u zákazníka nebo zajistíme krásné stylové prostory restaurací i hotelů, zámek, zahradu a vinný sklep nebo pivnici u našich mistrů kuchařů. Z celé ČR.
 

Provozujeme největší databázi KuchariDoDomu.cz ověřených osobních kuchařů z celé ČR, členů Národního týmu AKC ČR a mistrů světa 2018, lektorů vaření, osvědčených cateringových firem a luxusních restaurací.
K objednání na firemní, rodinné a společenské akce po celé ČR.
                                                                               
Poskytujeme DÁRKOVÉ POUKAZY - GURMÁNSKÉ ZÁŽITKY
Zadejte poptávku - www.KuchariDoDomu.cz. Pošleme ji ověřeným kulinářským firmám a VIP kuchařům. Sami si vyberete nejlepší nabídku.  

Ostatní

Paprika: Víte, že se používá jako zelenina, koření nebo jako lék?

Paprika obsahuje betakaroten, který se v těle mění na vitamín A, lykopen – červené rostlinné barvivo antioxidačního účinku. Červenou papriku můžeme nechat spálit dočerna, po včasném oloupání je zase červená. 

čtěte více...

Hrušeň obecná: Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku

Hrušky jsou velmi chutné ovoce, obsahují větší množství sacharidů, mají nízký obsah tuků a proteinů. Patří vedle jabloní k našim nejrozšířenějším ovocným stromům. Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku.

čtěte více...

Bylinky a vaření: Měsíček lékařský

Měsíček lékařský má květy, které lze přidat do salátů, čerstvé i sušené, jako ozdobu do pomazánek, polévek. Rýži dodává pikantní chuť. Měsíčková šťáva povzbuzuje játra i žlučník, posiluje slinivku břišní a ulevuje křečím.

čtěte více...

Bylinky: Máta peprná v kuchyni

Máta peprná je ze všech mát tou nejcennější, má velké hojivé účinky způsobené vysokým obsahem mentolu. Syrová je vynikající jako ochucovadlo do salátů, omáček nebo želé. Výborná je k mletému čí jehněčímu masu.

čtěte více...

Podběl: Znáte jeho zdravotní účinky a použití?

Podběl se užívá při zánětech horních cest dýchacích, k potlačení zánětů a k lepšímu odkašlávání. Byl zjištěn močopudný a antiastmatický účinek. Podběl by se měl užívat po dobu 4 – 6 týdnů, vzhledem k obsahu toxických alkaloidů.

čtěte více...

Poklad aztéckých běžců neboli chia semínka

Podle lidových doporučení chia semínka zlepšují imunitu, regenerují tkáně, příznivě ovlivňují pokožku, chrání před dehydratací organismu, snižují cholesterol a riziko vzniku osteoporózy. Doporučují se při dietě a cukrovce, neobsahují lepek.
 

čtěte více...

Znáte Mladý ječmen? Má významné účinky na zdraví!

Mladý ječmen podporuje zdravý růst. „Zelené" bílkoviny léčí vředy a chrání povrchové tkáně a sliznice. Vitamíny a ostatní živiny v Mladém ječmeni zůstávají téměř nedotčené. Mladý ječmen se vyznačuje silnou antioxidační aktivitou.

čtěte více...

Vánočka: Historie pečení, rekordy a zajímavosti

Vánočka je symbolem života a plodnosti, svým tvarem připomíná Ježíška v peřince. Podle množství tuku dělíme vánočky na máslovou, její těsto je těžší, obsahuje více droždí, je nižší a méně nadýchaná než tuková. Chutná ale lépe.

čtěte více...

Připravme si sladké a zdravé mlsání nejen na zimu! Sušené švestky

Sušené švestky působí preventivně proti výskytu hemeroidů a nádorům tlustého střeva. Rozpustná vláknina ze sušených švestek příznivě ovlivňuje stěny střev a snižuje cholesterol v krvi.

čtěte více...

Rajská jablíčka: Využití v kuchyni a domácí výroba kečupů

Doporučují se lidem s onemocněním srdce, poruchami látkové výměny, i na problémy s prostatou. Působí také jako prevence rakoviny dělohy, slinivky, jícnu. Podporují imunitu, mají antioxidační účinky.

čtěte více...

Kokos: Největší semínko světa!

Dužnina kokosu obsahuje 60 % tuku, proteiny, křemík, hořčík, draslík, fosfor, cukry, nenasycený tuk, vlákninu a glycidy. Léčí  nervové nemoci, podporuje paměť, odstraňuje nečistoty pleti.

čtěte více...

Reveň, lidově zvaná rebarbora: Prospěšná našemu zdraví, ale...

Je prospěšná pro krevní oběh, pokožku i vlasy, posiluje nervovou soustavu, stavbu kostí, zbavuje tělo jedů. Nedoporučuje se těhotným a kojícím ženám, stejně jako dětem do tří let, lidem s ledvinovým onemocněním.

čtěte více...

Rukola pro naše zdraví: Používáte ji v kuchyni?

Rukola má nahořklou chuť připomínající ředkvičky. Konzumace listů působí proti únavě, posiluje imunitu, odvar z kořene odstraňuje zažívací problémy. Rostlina má močopudné účinky, pročišťuje krev.

čtěte více...

Zánět ledvin: Bylinná podpůrná léčba

Zánět ledvin je vážné onemocnění vylučovací soustavy a je nutné, aby k zahájení jeho léčby došlo co nejdříve. Nemocný by měl vždy navštívit lékaře. Na každé onemocnění ale odjakživa byly bylinky.

čtěte více...

Koblížky z lásky a pověry na sv. Valentina

Vlastnoručně vytvořený dárek v podobě něčeho sladkého potěší každého z nás, obzvlášť darujeme-li jej právě v den svatého Valentina. Chceme-li koblížek použít jako valentinku, vložíme ho do malého celofánového sáčku.

čtěte více...
Více z kategorie zajimavosti naleznete ZDE