Kuchaři do domu
Největší seznam osobních kuchařů a firem k pronajmutí na Vaše akce
Jsme členy Hospodářské komory.
AKC ČR AKC ČR a WACS

Obyčejné brambory? Pozor na jed!


Ilustrační fotografie

Solanum tuberosum, brambory, neboli zemáky, kartofle či kobzole, pocházející z Peru, přivezl po objevení Ameriky do Evropy Kryštof Kolumbus. Do Čech se dostaly v 17. století, nahradily hrách, ječmen, pšenici. 
Nejprve si kuchaři s hlízami nevěděli rady, postupně vznikaly chutné recepty pro panstvo a nakonec se brambory staly základní potravinou prostých lidí. V obchodech jich máme mnoho druhů, přesto si je někteří z nás pěstují i na zahrádkách. Vždyť takové domácí „brambory naloupačku″…
 
V současné době u nás známe asi 110 - 150 odrůd brambor, ve světě jich je kolem 1000 a jejich počet se neustále zvyšuje.
Brambory nejsou odolné proti virózám, které se přenášejí sadbou. Je proto vhodné sadbu obměňovat, jinak se může výnos snížit až o 50%. Kromě barvy slupky, ranosti a barvy dužiny si všímáme varného typu, který udává vlastnosti brambor po uvaření a tím i jejich konzumní použitelnost.

Varné typy brambor:
Typ A není moučný, hodí se do salátů, k vaření ve slupce.
Typ B je mírně moučnatý, může se po varu drolit, hodí se jako příloha a do salátů.
Typ C má sklon k rozváření, moučnatí, je vhodný na hranolky, bramboráky, kaše.
Typ D je určen na průmyslové zpracování.
Typy nejsou přesně ohraničeny.
 
Uskladnění
Před uložením necháme brambory asi dva týdny rozložené, hlízy sníží vlhkost a upevní si slupku. Pak je uložíme do temné místnosti s teplotou kolem 5 stupňů Celsia. Při vyšší teplotě a vlhkosti začínají klíčit. Menší množství můžeme uložit i v chladničce s teplotou nad 4 stupně.

Bramborové klíčky a zelené části obsahují solanin (ten je ještě mnohem více zastoupen v zelených rajčatech, jeho chuť je hořká, způsobuje nevolnost, zvracení, při konzumaci většího množství i zástavu dýchání), jedná se o jed, kterými se hlízy brání proti nemocem a cizopasníkům. V menším množství není nebezpečný, přesto klíčky i zelené části odstraňujeme, aby se nezkazila chuť hlíz.
Podle našich babiček je dobré k bramborám uskladnit jablka, která vylučují etylén a ten růstu klíčků brání. Naopak nevhodné je ukládání s cibulí, hlízy z ní vysávají vlhkost a pak mají sklon k hnilobě.

Rok staré brambory je lepší vařit oloupané, ze slupky se totiž špatně odstraňují klíčky, které jsou navíc, stejně jako zelené části, nechutné.

Hlízy mají různé tvary a barvy, u nás jsou známy žluté, hnědé i červené. Ročně každý z nás zkonzumuje asi 70 kg.

Zdroj: Wikipedie                                                                                                       
Autor: Eva Ch.

Ostatní

Paprika: Víte, že se používá jako zelenina, koření nebo jako lék?

Paprika obsahuje betakaroten, který se v těle mění na vitamín A, lykopen – červené rostlinné barvivo antioxidačního účinku. Červenou papriku můžeme nechat spálit dočerna, po včasném oloupání je zase červená. 

čtěte více...

Hrušeň obecná: Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku

Hrušky jsou velmi chutné ovoce, obsahují větší množství sacharidů, mají nízký obsah tuků a proteinů. Patří vedle jabloní k našim nejrozšířenějším ovocným stromům. Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku.

čtěte více...

Bylinky a vaření: Měsíček lékařský

Měsíček lékařský má květy, které lze přidat do salátů, čerstvé i sušené, jako ozdobu do pomazánek, polévek. Rýži dodává pikantní chuť. Měsíčková šťáva povzbuzuje játra i žlučník, posiluje slinivku břišní a ulevuje křečím.

čtěte více...

Bylinky: Máta peprná v kuchyni

Máta peprná je ze všech mát tou nejcennější, má velké hojivé účinky způsobené vysokým obsahem mentolu. Syrová je vynikající jako ochucovadlo do salátů, omáček nebo želé. Výborná je k mletému čí jehněčímu masu.

čtěte více...

Podběl: Znáte jeho zdravotní účinky a použití?

Podběl se užívá při zánětech horních cest dýchacích, k potlačení zánětů a k lepšímu odkašlávání. Byl zjištěn močopudný a antiastmatický účinek. Podběl by se měl užívat po dobu 4 – 6 týdnů, vzhledem k obsahu toxických alkaloidů.

čtěte více...

Poklad aztéckých běžců neboli chia semínka

Podle lidových doporučení chia semínka zlepšují imunitu, regenerují tkáně, příznivě ovlivňují pokožku, chrání před dehydratací organismu, snižují cholesterol a riziko vzniku osteoporózy. Doporučují se při dietě a cukrovce, neobsahují lepek.
 

čtěte více...

Znáte Mladý ječmen? Má významné účinky na zdraví!

Mladý ječmen podporuje zdravý růst. „Zelené" bílkoviny léčí vředy a chrání povrchové tkáně a sliznice. Vitamíny a ostatní živiny v Mladém ječmeni zůstávají téměř nedotčené. Mladý ječmen se vyznačuje silnou antioxidační aktivitou.

čtěte více...

Vánočka: Historie pečení, rekordy a zajímavosti

Vánočka je symbolem života a plodnosti, svým tvarem připomíná Ježíška v peřince. Podle množství tuku dělíme vánočky na máslovou, její těsto je těžší, obsahuje více droždí, je nižší a méně nadýchaná než tuková. Chutná ale lépe.

čtěte více...

Připravme si sladké a zdravé mlsání nejen na zimu! Sušené švestky

Sušené švestky působí preventivně proti výskytu hemeroidů a nádorům tlustého střeva. Rozpustná vláknina ze sušených švestek příznivě ovlivňuje stěny střev a snižuje cholesterol v krvi.

čtěte více...

Rajská jablíčka: Využití v kuchyni a domácí výroba kečupů

Doporučují se lidem s onemocněním srdce, poruchami látkové výměny, i na problémy s prostatou. Působí také jako prevence rakoviny dělohy, slinivky, jícnu. Podporují imunitu, mají antioxidační účinky.

čtěte více...

Kokos: Největší semínko světa!

Dužnina kokosu obsahuje 60 % tuku, proteiny, křemík, hořčík, draslík, fosfor, cukry, nenasycený tuk, vlákninu a glycidy. Léčí  nervové nemoci, podporuje paměť, odstraňuje nečistoty pleti.

čtěte více...

Reveň, lidově zvaná rebarbora: Prospěšná našemu zdraví, ale...

Je prospěšná pro krevní oběh, pokožku i vlasy, posiluje nervovou soustavu, stavbu kostí, zbavuje tělo jedů. Nedoporučuje se těhotným a kojícím ženám, stejně jako dětem do tří let, lidem s ledvinovým onemocněním.

čtěte více...

Rukola pro naše zdraví: Používáte ji v kuchyni?

Rukola má nahořklou chuť připomínající ředkvičky. Konzumace listů působí proti únavě, posiluje imunitu, odvar z kořene odstraňuje zažívací problémy. Rostlina má močopudné účinky, pročišťuje krev.

čtěte více...

Zánět ledvin: Bylinná podpůrná léčba

Zánět ledvin je vážné onemocnění vylučovací soustavy a je nutné, aby k zahájení jeho léčby došlo co nejdříve. Nemocný by měl vždy navštívit lékaře. Na každé onemocnění ale odjakživa byly bylinky.

čtěte více...

Koblížky z lásky a pověry na sv. Valentina

Vlastnoručně vytvořený dárek v podobě něčeho sladkého potěší každého z nás, obzvlášť darujeme-li jej právě v den svatého Valentina. Chceme-li koblížek použít jako valentinku, vložíme ho do malého celofánového sáčku.

čtěte více...
Více z kategorie zajimavosti naleznete ZDE