Kuchaři do domu
Největší seznam osobních kuchařů a firem k pronajmutí na Vaše akce
Jsme členy Hospodářské komory.
AKC ČR AKC ČR a WACS

Oregano, dobromysl, červená lebeda


Ilustrační fotografie

Oregano, organum vulgare, dobromysl, červená lebeda používali už ve starém Egyptě jako lék proti bolestem. Jídla kořeněná dobromyslí prý podporují dobrou náladu. Najdeme ho i v Asii, Číně, Severní Americe, na Kavkaze či v nižších polohách Himaláje.
Na naše území se rozšířilo ze Středozemí, ale v našich podmínkách nemá takovou sílu, proto se dováží.
                      
Ve středověku lidé věřili v jeho kouzelnou moc, trhali jej s ostatními bylinami na sv. Jana 24. června, aby ochraňovalo obydlí, lidi i zvířata a odhánělo zlé síly.  Umělo prý přičarovat i lásku.                    
Roste na loukách, v křovinách, světlých lesích i zahrádkách, má rádo slunná místa, na zimu bychom ho měli zakrýt, aby nevymrzlo.

Dobromysl připomíná svou chutí majoránku, je ale výraznější. Neobejde se bez ní italská pizza či špagety, spolu s bazalkou, rozmarýnem, tymiánem a estragonem patří do francouzského provensálského koření, v Mexiku je součástí chilli koření. Dává se do rizota, polévek, gulášů, mletých mas i salátů. Snítka naložená v oleji poslouží jako ochucovadlo nahořklé chuti.

Dobromysl je vytrvalá bylina s malými zelenými lístky, dorůstá 20 až 90 cm. Rozkvétá v červenci drobnými narůžovělými kvítky, je silně aromatická. U nás roste několik druhů této bylinky, do květináčů je nejvhodnější Origanum compactum.

Sbíráme kvetoucí nať bez plodů, za sucha, od července do srpna. Seřízneme nad zemí, nejlépe před polednem, kdy obsahuje nejvíce silic. Je možno sbírat i před rozkvětem.
                                           
Sušíme ve svazcích na stinném místě, doma pak při maximální teplotě 35°C. Správně usušená má mít tmavozelenou barvu, příjemnou vůni a nahořklou chuť. Skladujeme v sáčcích na tmavém a suchém místě. Můžeme i zamrazit listy nebo konzervovat v oleji nebo octu.

Nať obsahuje silice, hořčiny, třísloviny, těkavý olej, antioxidanty a další látky.
Používá se na obklady a koupele, proti křečím, při kožních chorobách, usnadňuje odkašlávání, zvyšuje tvorbu žluči, má protizánětlivé účinky, zmírňuje žaludeční neurózy, pomáhá při zánětu průdušek, bolesti v krku, působí jako antidepresivum. Čajová směs pomůže proti nechutenství, žaludečním neurózám i proti bolestem hlavy, poruchách spánku nebo jako doplněk při epilepsii. Podporuje činnost jater.

Barvivo z natě se používalo k barvení ovčí vlny. Silice dobromyslu se zpracovávají v potravinářství i při výrobě osvěžujících koupelí, vlasových kondicionerů a parfémů.

Odvar připravíme ze dvou lžiček sušené nati, tu povaříme 3 minuty v ¼ litru vody a 15 minut necháme odstát. Scedíme, používáme jako kloktadlo, k vyplachování úst při zánětu dásní, nebo k inhalaci.

Nálev z 15 gramů natě na 400 ml vody rozdělíme do tří denních dávek, pijeme před jídlem při kašli i rýmě, potlačuje i migrénu.
Na uklidňující koupel budeme potřebovat 250 g sušené natě, tu spaříme v 2,5 litrech vody, necháme odstát 30 minut. Scedíme a vlijeme do vodní lázně.

Omeleta s oreganem je rychlou večeří.
Na její přípravu budeme potřebovat: krajíc chleba, 2 vejce, rajče, olej, sůl, pepř a sušené oregano. Chleba nakrájíme na kousky, dáme do misky s rozšlehanými vejci, necháme nasáknout. Pak vlijeme na pánev, přidáme sůl a pepř. Omeletu otočíme, poklademe na ni nakrájená rajčata a chvilku podusíme. Nakonec posypeme oreganem.

Droga nemá žádné vedlejší účinky. Může se podávat dlouhodobě. Lze ji kombinovat s třezalkou, meduňkou, hořcem nebo puškvorcem a pít jako prevenci.

Autor: Eva Ch.
Zdroj: Wikipedie, Bylinky
TIP:
Čeká vás příprava rodinné oslavy, jubilea, svatba, firemní akce, grilování, garden párty?
Potřebujete kuchaře nebo kompletní catering? Záleží Vám na úspěchu akce? Užijte si oslavu bez práce a bez starostí!
Objednejte si osobního profesionálního kuchaře! Kompletně se o akci postará! Přijede za Vámi - domů, zahradu, na chatu, do zázemí firmy, klubu. Kuchař sestaví vaše oblíbené menu, nakoupí, přiveze inventář, navaří, naservíruje, uklidí kuchyň, pobaví hosty a odjíždí. 
Kde hledat kuchaře nebo cateringové služby?
Objednejte na portálu Kuchaři do domu.cz - největší seznam osobních kuchařů a cateringových firem na objednání na Vaše akce. Celá ČR. 

Jak objednat kuchaře
na oslavu nebo catering?
Vaši poptávku pošleme ověřeným a spolehlivým mistrům kuchařům nebo firmám. Sami si vyberete nejlepší nabídku menu, cenovou nabídku.
ZADAT POPTÁVKU: ZDE  - www.Kucharidodomu.cz


 

Ostatní

Paprika: Víte, že se používá jako zelenina, koření nebo jako lék?

Paprika obsahuje betakaroten, který se v těle mění na vitamín A, lykopen – červené rostlinné barvivo antioxidačního účinku. Červenou papriku můžeme nechat spálit dočerna, po včasném oloupání je zase červená. 

čtěte více...

Hrušeň obecná: Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku

Hrušky jsou velmi chutné ovoce, obsahují větší množství sacharidů, mají nízký obsah tuků a proteinů. Patří vedle jabloní k našim nejrozšířenějším ovocným stromům. Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku.

čtěte více...

Bylinky a vaření: Měsíček lékařský

Měsíček lékařský má květy, které lze přidat do salátů, čerstvé i sušené, jako ozdobu do pomazánek, polévek. Rýži dodává pikantní chuť. Měsíčková šťáva povzbuzuje játra i žlučník, posiluje slinivku břišní a ulevuje křečím.

čtěte více...

Bylinky: Máta peprná v kuchyni

Máta peprná je ze všech mát tou nejcennější, má velké hojivé účinky způsobené vysokým obsahem mentolu. Syrová je vynikající jako ochucovadlo do salátů, omáček nebo želé. Výborná je k mletému čí jehněčímu masu.

čtěte více...

Podběl: Znáte jeho zdravotní účinky a použití?

Podběl se užívá při zánětech horních cest dýchacích, k potlačení zánětů a k lepšímu odkašlávání. Byl zjištěn močopudný a antiastmatický účinek. Podběl by se měl užívat po dobu 4 – 6 týdnů, vzhledem k obsahu toxických alkaloidů.

čtěte více...

Poklad aztéckých běžců neboli chia semínka

Podle lidových doporučení chia semínka zlepšují imunitu, regenerují tkáně, příznivě ovlivňují pokožku, chrání před dehydratací organismu, snižují cholesterol a riziko vzniku osteoporózy. Doporučují se při dietě a cukrovce, neobsahují lepek.
 

čtěte více...

Znáte Mladý ječmen? Má významné účinky na zdraví!

Mladý ječmen podporuje zdravý růst. „Zelené" bílkoviny léčí vředy a chrání povrchové tkáně a sliznice. Vitamíny a ostatní živiny v Mladém ječmeni zůstávají téměř nedotčené. Mladý ječmen se vyznačuje silnou antioxidační aktivitou.

čtěte více...

Vánočka: Historie pečení, rekordy a zajímavosti

Vánočka je symbolem života a plodnosti, svým tvarem připomíná Ježíška v peřince. Podle množství tuku dělíme vánočky na máslovou, její těsto je těžší, obsahuje více droždí, je nižší a méně nadýchaná než tuková. Chutná ale lépe.

čtěte více...

Připravme si sladké a zdravé mlsání nejen na zimu! Sušené švestky

Sušené švestky působí preventivně proti výskytu hemeroidů a nádorům tlustého střeva. Rozpustná vláknina ze sušených švestek příznivě ovlivňuje stěny střev a snižuje cholesterol v krvi.

čtěte více...

Rajská jablíčka: Využití v kuchyni a domácí výroba kečupů

Doporučují se lidem s onemocněním srdce, poruchami látkové výměny, i na problémy s prostatou. Působí také jako prevence rakoviny dělohy, slinivky, jícnu. Podporují imunitu, mají antioxidační účinky.

čtěte více...

Kokos: Největší semínko světa!

Dužnina kokosu obsahuje 60 % tuku, proteiny, křemík, hořčík, draslík, fosfor, cukry, nenasycený tuk, vlákninu a glycidy. Léčí  nervové nemoci, podporuje paměť, odstraňuje nečistoty pleti.

čtěte více...

Reveň, lidově zvaná rebarbora: Prospěšná našemu zdraví, ale...

Je prospěšná pro krevní oběh, pokožku i vlasy, posiluje nervovou soustavu, stavbu kostí, zbavuje tělo jedů. Nedoporučuje se těhotným a kojícím ženám, stejně jako dětem do tří let, lidem s ledvinovým onemocněním.

čtěte více...

Rukola pro naše zdraví: Používáte ji v kuchyni?

Rukola má nahořklou chuť připomínající ředkvičky. Konzumace listů působí proti únavě, posiluje imunitu, odvar z kořene odstraňuje zažívací problémy. Rostlina má močopudné účinky, pročišťuje krev.

čtěte více...

Zánět ledvin: Bylinná podpůrná léčba

Zánět ledvin je vážné onemocnění vylučovací soustavy a je nutné, aby k zahájení jeho léčby došlo co nejdříve. Nemocný by měl vždy navštívit lékaře. Na každé onemocnění ale odjakživa byly bylinky.

čtěte více...

Koblížky z lásky a pověry na sv. Valentina

Vlastnoručně vytvořený dárek v podobě něčeho sladkého potěší každého z nás, obzvlášť darujeme-li jej právě v den svatého Valentina. Chceme-li koblížek použít jako valentinku, vložíme ho do malého celofánového sáčku.

čtěte více...
Více z kategorie zajimavosti naleznete ZDE