To je zlaté posvícení, to je Zlatá neděle, máme maso a zas maso k tomu kousek pečeně...V Čechách posvícení, na Moravě hody, na Valašsku krmáš. Konají se od pozdního léta do prvních zimních dnů, mívají místní, tradicí stanovená data.
Hody - toto staré označení připomíná pozemské požitky.
Posvícení pochází snad od slova posvěcení, je tím myšleno posvěcení kostela. V tom případě by se jednalo o prastarou tradici. Sv. Václav šel prý vstříc své smrti právě u příležitosti tamního posvícení. Drží se v neděli po svátku patrona, světce, kterému byl zasvěcen farní kostel nebo místní kaple. Posvícením se připomínalo výročí vysvěcení kostela, jednalo se o významnou událost nejen pro celou ves, ale i rodinu a celé příbuzenstvo, které se na posvícení zvalo.
Už týden před hody se pekly koláče, ty se pak roznášely společně s pozváním. Slavilo se několik dní, hojně se jedlo, pilo i tancovalo. Na Moravě se dosud stavějí velké obecní máje, hodové zvyky zde mají hluboké kořeny. Mezi hlavní znaky patří hodové právo, praporec, věnec, obřadní šat. Vůdčí osobností je stárek. Nejprve se postaví máje, starosta obce hody s předáním práva povolí, pozve sousedy, stárkové a stárky si mezi sebou předají symboly – věnce a pérečka na klobouk. Oslavy se zúčastňuje i mládež v tradičních krojích, hraje muzika, zpívá se a tančí.
V období baroka začaly posvícením konkurovat poutě, ty se konaly na počest patrona určitého kostela. Začalo jich hojně přibývat, takže se oslavy téměř zdvojnásobily. Z hlediska rustikálních oslav bylo posvícení nezbytností, pouť radostí.
Nebylo tomu ale tak vždy. Císaři Josefu II. se nelíbilo, že lid slaví jedno posvícením za druhým, rodiny a známí se navštěvují, a tak je zanedbávána práce na polích, protože posvícení se konalo bez ohledu na roční dobu. Tak se císař rozhodl, že se slavit bude jedno společné, a to v neděli po sv. Havlu, tedy 16. října. Češi, Moravané i Slezané nebyli proti, nařízení přijali a nové posvícení nazvali císařským nebo jednoduše havelským. Jenže to by nebyli Češi! Císařské posvícení sice přijali bez námitek, ale zavedené hody si vzít nenechali, takže vlastně slavili jedno navíc.
Mezi nejznámější posvícení patří martinské, svatováclavské a havelské, někde se slaví i o sv. Anně, Michalovi, Vavřincovi či Kateřině, po které brzy následuje advent a s ním i konec radovánek v roce. Přesto se některá posvícení přestala konat v době sklizní a ustálila se spíše na podzim, kdy práce na polích ubylo.
Svatováclavské posvícení se slaví z úcty k panovníkovi, světci uctívanému po staletí. Den 28. září je zároveň státním svátkem, takže posvícenskému radování nic nebrání. Patří k němu hlavně pečená husa.
Martinské posvícení se slaví 11.11. odpradávna, jeho součástí je martinská kolední obchůzka a také nesměla chybět husa, ze které dostal každý kousek, i čeládka. Pohůnek obdržel stehno, aby dobře běhal, děvčata křídlo, aby byla čiperná. Z kostí se pak předpovídalo, jaká bude zima – nahnědlá znamenala zimu na blátě, bílá dostatek sněhu a namodralá holomrazy. Pasákům a obecním slouhům se vyplácela odměna, poctivý pastýř byl odměněn velkým plněným rohlíkem v podobě volských rohů. A že se hojně pilo a veselilo dosvědčuje i pojem „martinkování″ , které označuje nadměrnou oblibu alkoholu.
První posvícení slavil prý při svěcení chrámu už král Šalamoun, tedy asi 970 let př. n. l.
Autor: Eva Ch,
Zdroj: Kamila Skopová – Hody, půsty, masopusty; Jiřina Langhammerová – Čtvero ročních dob
TIP:
Čeká vás příprava rodinné oslavy, jubilea, svatba, firemní akce, grilování, garden párty?
Jste zaneprázdněni? Potřebujete kuchaře nebo kompletní catering? Záleží Vám na úspěchu akce? Užijte si oslavu se svými hosty bez práce! ŠETŘTE SVŮJ ČAS, PRÁCI, STAROSTI, PENÍZE!
Objednejte si osobního kuchaře! Kompletně se o akci postará! Přijede za Vámi - domů, zahradu, na chatu, do zázemí firmy, klubu. Kuchař sestaví vaše oblíbené menu, nakoupí, přiveze inventář, navaří, naservíruje, uklidí kuchyň, pobaví hosty a odjíždí.
V útulném soukromí se oslava vyplatí!
Kde hledat kuchaře nebo cateringové služby?
Objednejte na portálu Kuchaři do domu.cz - největší seznam osobních kuchařů a cateringových firem na objednání na Vaše akce. Celá ČR.
Jak objednat kuchaře na oslavu nebo catering?
Vaši poptávku pošleme ověřeným a spolehlivým mistrům kuchařům nebo gastro firmám. Sami si vyberete nejlepší nabídku menu, cenovou nabídku.
ZADAT POPTÁVKU: ZDE
www.KuchariDoDomu.cz
Paprika obsahuje betakaroten, který se v těle mění na vitamín A, lykopen – červené rostlinné barvivo antioxidačního účinku. Červenou papriku můžeme nechat spálit dočerna, po včasném oloupání je zase červená.
čtěte více...Hrušky jsou velmi chutné ovoce, obsahují větší množství sacharidů, mají nízký obsah tuků a proteinů. Patří vedle jabloní k našim nejrozšířenějším ovocným stromům. Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku.
čtěte více...Měsíček lékařský má květy, které lze přidat do salátů, čerstvé i sušené, jako ozdobu do pomazánek, polévek. Rýži dodává pikantní chuť. Měsíčková šťáva povzbuzuje játra i žlučník, posiluje slinivku břišní a ulevuje křečím.
čtěte více...Máta peprná je ze všech mát tou nejcennější, má velké hojivé účinky způsobené vysokým obsahem mentolu. Syrová je vynikající jako ochucovadlo do salátů, omáček nebo želé. Výborná je k mletému čí jehněčímu masu.
čtěte více...Podběl se užívá při zánětech horních cest dýchacích, k potlačení zánětů a k lepšímu odkašlávání. Byl zjištěn močopudný a antiastmatický účinek. Podběl by se měl užívat po dobu 4 – 6 týdnů, vzhledem k obsahu toxických alkaloidů.
čtěte více...Podle lidových doporučení chia semínka zlepšují imunitu, regenerují tkáně, příznivě ovlivňují pokožku, chrání před dehydratací organismu, snižují cholesterol a riziko vzniku osteoporózy. Doporučují se při dietě a cukrovce, neobsahují lepek.
Mladý ječmen podporuje zdravý růst. „Zelené" bílkoviny léčí vředy a chrání povrchové tkáně a sliznice. Vitamíny a ostatní živiny v Mladém ječmeni zůstávají téměř nedotčené. Mladý ječmen se vyznačuje silnou antioxidační aktivitou.
čtěte více...Vánočka je symbolem života a plodnosti, svým tvarem připomíná Ježíška v peřince. Podle množství tuku dělíme vánočky na máslovou, její těsto je těžší, obsahuje více droždí, je nižší a méně nadýchaná než tuková. Chutná ale lépe.
čtěte více...Sušené švestky působí preventivně proti výskytu hemeroidů a nádorům tlustého střeva. Rozpustná vláknina ze sušených švestek příznivě ovlivňuje stěny střev a snižuje cholesterol v krvi.
čtěte více...Doporučují se lidem s onemocněním srdce, poruchami látkové výměny, i na problémy s prostatou. Působí také jako prevence rakoviny dělohy, slinivky, jícnu. Podporují imunitu, mají antioxidační účinky.
čtěte více...Dužnina kokosu obsahuje 60 % tuku, proteiny, křemík, hořčík, draslík, fosfor, cukry, nenasycený tuk, vlákninu a glycidy. Léčí nervové nemoci, podporuje paměť, odstraňuje nečistoty pleti.
čtěte více...Je prospěšná pro krevní oběh, pokožku i vlasy, posiluje nervovou soustavu, stavbu kostí, zbavuje tělo jedů. Nedoporučuje se těhotným a kojícím ženám, stejně jako dětem do tří let, lidem s ledvinovým onemocněním.
čtěte více...Rukola má nahořklou chuť připomínající ředkvičky. Konzumace listů působí proti únavě, posiluje imunitu, odvar z kořene odstraňuje zažívací problémy. Rostlina má močopudné účinky, pročišťuje krev.
čtěte více...Zánět ledvin je vážné onemocnění vylučovací soustavy a je nutné, aby k zahájení jeho léčby došlo co nejdříve. Nemocný by měl vždy navštívit lékaře. Na každé onemocnění ale odjakživa byly bylinky.
čtěte více...Vlastnoručně vytvořený dárek v podobě něčeho sladkého potěší každého z nás, obzvlášť darujeme-li jej právě v den svatého Valentina. Chceme-li koblížek použít jako valentinku, vložíme ho do malého celofánového sáčku.
čtěte více...