Kuchaři do domu
Největší seznam osobních kuchařů a firem k pronajmutí na Vaše akce
Jsme členy Hospodářské komory.
AKC ČR AKC ČR a WACS

První ovoce roku: Jahody!


Ilustrační fotografie

PRVNÍ OVOCE ROKU
jsou jahody, dodávají nám mnoho vitamínů a nerostných látek. Mají velký zdroj vitamínu C, obsahují i vitamín A, B, E a kyseliny citronovou, jablečnou, šťavelovou, chininovou, salicylovou a ellagovou (ta působí proti rakovině). Právě kyseliny dodávají ovoci typickou vůni a chuť.

Jahody obsahují i vlákniny, díky nim můžeme ovoce tepelně zpracovávat. Z minerálů je obsažen draslík, hořčík, zinek, vápník. Najdeme v nich i fluor, kobalt, bor, molybden a 87 % vody. Cukru mají minimum.

Kromě vynikající chuti mají i léčivé účinky. Podporují krevní oběh v pohlavních orgánech, tvoří testosteron, který aktivuje sperma. Upravují metabolismus, zabraňují tvorbě žlučových i močových kamenů, pomáhají při onemocnění srdce či nachlazení. Ochranných účinků dosáhneme už konzumací asi dvaceti plodů denně.

Prý je znali už naši předkové v době kamenné. Ve starověku se příliš nekonzumovaly, oblibu si získaly ve středověku, kdy je pěstovali hlavně mniši. Nám známé jahody zahradním vznikly křížením několika druhů, do Evropy se dostaly až v 17. století. Na jejich dnešní podobě se podílel zahradník Ludvíka XV., Antoino Duchesne.

U nás se s pěstováním začalo v 19. století, dnes máme na výběr z několika druhů. Jednoplodící odrůdy sbíráme jednou, stáleplodící až dvakrát ročně. Mezi dekorativní odrůdy patří měsíční jahody, jejich malé plody sklízíme až dvakrát ročně. Celý rok plodí day neutral, největší úroda je koncem jara a začátkem léta.

Někteří z nás mají na jahody alergii, která se projevuje kopřivkou.
Plody se využívají i v kosmetice, protože obsahují mangan, podporují růst vlasů.
Jahody jíme převážně čerstvé, větší úrodu zavařujeme jako kompot, ve vlastní šťávě nebo je zamrazíme. Jejich použití je v konzervovaném stavu téměř neomezené. Můžeme z nich připravit mléčné koktejly, přidáváme je do krémů, ovocných bowlí, zdobíme jimi omelety či pudink.

Zavařujeme zahradní jahody bez kazu. Ty vyzrálé použijeme na džem, méně vyzrálé zavaříme. Po natrhání zpracujeme co nejdříve. Nejprve je omyjeme pod tekoucí vodou, teprve pak otrháme stopky i s kalíškem.

Jahodový džem připravíme z 1 kg jahod, 700 gramů cukru, ½ lžičky kyseliny citronové a petosy.  
Do mísy nasypeme na očištěné jahody  ½ kg cukru a necháme je několik hodin ustát. Pak je přesypeme do hrnce a svaříme na hustou hmotu. Ve zbylém množství cukru promísíme petosu s kyselinu citronovou, přidáme k jahodám a povaříme ještě 5 minut.
Džem plníme do řádně umytých nahřátých sklenic, uzavřeme a otočíme dnem vzhůru, dokud nevychladnou.
Na džem můžeme použít i želírovací cukr nebo želírfix, pak postupujeme podle návodu na sáčku.

Jahodový sníh si uděláme ze 4 bílků, ze kterých vyšleháme tuhý sníh. Do něj všleháme 3 lžíce cukru písku a přidáme zmražený jahodový protlak. Sníh naplníme do pohárů, ozdobíme čerstvou jahodou a můžeme podávat.

Jahodový koláč si připravíme z 200 gramů másla, 300 gramů hladké mouky, 100 gramů moučkového cukru, 1 vanilkového cukru, kůry z jednoho citronu, polohrubé mouky na vysypání formy, 400 gramů jahod. Na krém budeme potřebovat 300 ml mléka, 2 lžíce hladké mouky, 150 gramů másla a 150 gramů moučkového cukru. Na polevu dortové želé.

Postup:
Máslo, mouku, oba cukry a citronovou kůru uhněteme a těsto necháme odpočinout. Formu si vymažeme máslem a vysypeme moukou. Těsto vytlačíme i přes okraj formy, pečeme na 175 °C. Po upečení necháme vychladnout a připravíme si krém. Do mléka nasypeme hladkou mouku, směs povaříme, až vychladne, přidáme do ní máslo a moučkový cukr. Nalijeme na korpus, poklademe jahodami a potřeme želé, které si připravíme dle návodu na sáčku.

Autor: Eva Ch.
Zdroj: Wikipedie, Zavařujeme
TIP:
Čeká vás příprava rodinné oslavy, jubilea, svatba, firemní akce, grilování, garden párty?
Nebaví vás starosti, nákupy, fronty, vaření, úklid kuchyně? NENAMÁHEJTE SE S PŘÍPRAVOU OSLAVY! UŽIJTE SI SE SVÝMI HOSTY!
Záleží Vám na úspěchu akce? Objednejte si osobního profesionálního kuchaře! Kompletně se o akci postará! Přijede za Vámi - domů, zahradu, na chatu, do zázemí firmy, klubu. Kuchař sestaví vaše oblíbené menu, nakoupí, přiveze inventář, navaří, naservíruje, uklidí kuchyň, pobaví hosty a odjíždí.

Oslava bez práce v pohodlí a soukromí se vyplatí! Spočítejte si, kolik času, práce a peněz ušetříte nákupy, stáním ve frontách, vařením, úklidem, pronájmem salónků, drahé alkoholické a nealkoholické nápoje. Užijte si čerstvé delikatesy od šéfkuchaře.

Kde hledat kuchaře nebo cateringové služby?
Objednejte na portálu Kuchaři do domu.cz - největší seznam osobních kuchařů a cateringových firem na objednání na Vaše akce. Celá ČR. 

Jak objednat kuchaře
na oslavu nebo catering?
Vaši poptávku pošleme více mistrům kuchařům a firmám. Sami si vyberete nejlepší nabídku menu, cenovou nabídku.
ZADAT POPTÁVKU: ZDE  - www.Kucharidodomu.cz

Ostatní

Paprika: Víte, že se používá jako zelenina, koření nebo jako lék?

Paprika obsahuje betakaroten, který se v těle mění na vitamín A, lykopen – červené rostlinné barvivo antioxidačního účinku. Červenou papriku můžeme nechat spálit dočerna, po včasném oloupání je zase červená. 

čtěte více...

Hrušeň obecná: Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku

Hrušky jsou velmi chutné ovoce, obsahují větší množství sacharidů, mají nízký obsah tuků a proteinů. Patří vedle jabloní k našim nejrozšířenějším ovocným stromům. Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku.

čtěte více...

Bylinky a vaření: Měsíček lékařský

Měsíček lékařský má květy, které lze přidat do salátů, čerstvé i sušené, jako ozdobu do pomazánek, polévek. Rýži dodává pikantní chuť. Měsíčková šťáva povzbuzuje játra i žlučník, posiluje slinivku břišní a ulevuje křečím.

čtěte více...

Bylinky: Máta peprná v kuchyni

Máta peprná je ze všech mát tou nejcennější, má velké hojivé účinky způsobené vysokým obsahem mentolu. Syrová je vynikající jako ochucovadlo do salátů, omáček nebo želé. Výborná je k mletému čí jehněčímu masu.

čtěte více...

Podběl: Znáte jeho zdravotní účinky a použití?

Podběl se užívá při zánětech horních cest dýchacích, k potlačení zánětů a k lepšímu odkašlávání. Byl zjištěn močopudný a antiastmatický účinek. Podběl by se měl užívat po dobu 4 – 6 týdnů, vzhledem k obsahu toxických alkaloidů.

čtěte více...

Poklad aztéckých běžců neboli chia semínka

Podle lidových doporučení chia semínka zlepšují imunitu, regenerují tkáně, příznivě ovlivňují pokožku, chrání před dehydratací organismu, snižují cholesterol a riziko vzniku osteoporózy. Doporučují se při dietě a cukrovce, neobsahují lepek.
 

čtěte více...

Znáte Mladý ječmen? Má významné účinky na zdraví!

Mladý ječmen podporuje zdravý růst. „Zelené" bílkoviny léčí vředy a chrání povrchové tkáně a sliznice. Vitamíny a ostatní živiny v Mladém ječmeni zůstávají téměř nedotčené. Mladý ječmen se vyznačuje silnou antioxidační aktivitou.

čtěte více...

Vánočka: Historie pečení, rekordy a zajímavosti

Vánočka je symbolem života a plodnosti, svým tvarem připomíná Ježíška v peřince. Podle množství tuku dělíme vánočky na máslovou, její těsto je těžší, obsahuje více droždí, je nižší a méně nadýchaná než tuková. Chutná ale lépe.

čtěte více...

Připravme si sladké a zdravé mlsání nejen na zimu! Sušené švestky

Sušené švestky působí preventivně proti výskytu hemeroidů a nádorům tlustého střeva. Rozpustná vláknina ze sušených švestek příznivě ovlivňuje stěny střev a snižuje cholesterol v krvi.

čtěte více...

Rajská jablíčka: Využití v kuchyni a domácí výroba kečupů

Doporučují se lidem s onemocněním srdce, poruchami látkové výměny, i na problémy s prostatou. Působí také jako prevence rakoviny dělohy, slinivky, jícnu. Podporují imunitu, mají antioxidační účinky.

čtěte více...

Kokos: Největší semínko světa!

Dužnina kokosu obsahuje 60 % tuku, proteiny, křemík, hořčík, draslík, fosfor, cukry, nenasycený tuk, vlákninu a glycidy. Léčí  nervové nemoci, podporuje paměť, odstraňuje nečistoty pleti.

čtěte více...

Reveň, lidově zvaná rebarbora: Prospěšná našemu zdraví, ale...

Je prospěšná pro krevní oběh, pokožku i vlasy, posiluje nervovou soustavu, stavbu kostí, zbavuje tělo jedů. Nedoporučuje se těhotným a kojícím ženám, stejně jako dětem do tří let, lidem s ledvinovým onemocněním.

čtěte více...

Rukola pro naše zdraví: Používáte ji v kuchyni?

Rukola má nahořklou chuť připomínající ředkvičky. Konzumace listů působí proti únavě, posiluje imunitu, odvar z kořene odstraňuje zažívací problémy. Rostlina má močopudné účinky, pročišťuje krev.

čtěte více...

Zánět ledvin: Bylinná podpůrná léčba

Zánět ledvin je vážné onemocnění vylučovací soustavy a je nutné, aby k zahájení jeho léčby došlo co nejdříve. Nemocný by měl vždy navštívit lékaře. Na každé onemocnění ale odjakživa byly bylinky.

čtěte více...

Koblížky z lásky a pověry na sv. Valentina

Vlastnoručně vytvořený dárek v podobě něčeho sladkého potěší každého z nás, obzvlášť darujeme-li jej právě v den svatého Valentina. Chceme-li koblížek použít jako valentinku, vložíme ho do malého celofánového sáčku.

čtěte více...
Více z kategorie zajimavosti naleznete ZDE