Kuchaři do domu
Největší seznam osobních kuchařů a firem k pronajmutí na Vaše akce
Jsme členy Hospodářské komory.
AKC ČR AKC ČR a WACS

Šípky: největší zdroj vitamínu C na zimu! Čaj, marmeláda a sirup z šípků


Ilustrační fotografie

Šípky – pometum – největší zdroj vitamínu C na zimu. Šípky jsou plody divoce rostoucí růže šípkové s vysokým obsahem vitamínu C. Využívají se  jako  léčiva i potravina. Už staří Řekové a Římané je považovali za božskou plodinu.

Roste na celém našem území a téměř v celé Evropě, částečně i v Africe a Asii.
Šípků máme v přírodě dostatek, proto je můžeme využít na čaj, marmeládu, sirup, protlak, víno i na přípravu zavařenin, i když jejich mletí je poměrně náročné a trvá déle, než např. mletí rybízu. Lze je kombinovat i s jinými druhy ovoce. Velice chutné jsou zavařeniny, které se hodí na vánoční cukroví, oblíbená je i šípková omáčka, ta se podává ke kančímu.

Plody trháme nepřezrálé, ještě tvrdé, před prvními mrazíky, nejlépe v září či říjnu, za suchých slunných dnů. Mrazem přešlý plod je sladký, ale nevhodný k sušení, často při sušení plesniví.
Sušíme je v mírně vyhřáté troubě, maximálně do 60 °C, necháme maličko pootevřená dvířka, aby se mohly odpařovat. Správně usušené plody se drolí. Pak je uskladníme v temnu a chladu, do uzavřených sklenicích.  
Lze použít i sušičku ovoce, kde použijeme plody celé, namleté či nasekané.
 
Obsahují vitamíny C, A, K, B, minerály, vápník, železo i třísloviny a flavonidy, aj.
Pomáhají při paradentóze a onemocnění dásní, revmatismu, mají antioxidační účinky. Pravidelné popíjení čaje nás zbaví únavy i vysokého cholesterolu, posílí naši imunitu. Čaj je vynikající také při nachlazení a teplotách, i jako prevence před onemocněním v zimních měsících.
Lidové léčitelství plody využívá k léčbě hemeroidů i menstruačních bolestí.
 
Šípky dozrály a zkuste tyto recepty:

Šípková marmeláda
1 kg šípků, 250 až 300 g cukru
Šípky zbavíme stopek a okvětí, nejlépe odstřihnutím, a důkladně propláchneme. Zalijeme vodou a vaříme asi jednu hodinu. Pak je meleme v mlýnku, hmotu přendáme do kastrůlku, přidáme cukr, dobře promícháme a povaříme 1 až 2 minuty, do rozpuštění cukru. Horké plníme do sklenic, uzavřeme víčky a sterilujeme pouze obrácením.

Čaj připravíme tak, abychom zachovali co nejvíce vitamínů. Drcené šípky zalijeme vodou, na ¼ litr  použijeme 5-10g. Necháme louhovat 45 minut, před pitím slijeme.
Nebo můžeme dát lžičku směsi do ¼ litru vody a povařit 5 minut. Dbáme na důkladně scezení, protože jemné šípkové chmýří semínek může u někoho vyvolat dráždivé svědění v krku. Osladíme medem.
Lze připravit i z celých plodů, ty by se ale měly den předem namočit do vody.

Kompot z šípků je poměrně náročný na přípravu, plody se musí očistit, rozpůlit, zbavit jadřince, povařit.

Sirup z šípků
2 litry vody, 1,5 kg cukru, 1 kg šípků
Zralé šípky rozmačkáme, přelijeme vodou a povaříme asi 15 minut. Poté scedíme přes plátýnko a opět povaříme s přidaným cukrem. Jakmile se cukr rozpustí, šťávu slijeme do sklenic, uzavřeme a uskladníme v suchu a temnu.

Autor: Eva Ch
Zdroj: Zavařujeme po celý rok, Zavařujeme ovoce

Fotogalerie
Šípkový čaj, Kuchaři do domu - kucharidodomu.cz, Foto: ©Samphotostock.cz/MKucova Šípková marmeláda, Kuchaři do domu - kucharidodomu.cz, Foto: ©Samphotostock.cz/dadalia
Ostatní

Paprika: Víte, že se používá jako zelenina, koření nebo jako lék?

Paprika obsahuje betakaroten, který se v těle mění na vitamín A, lykopen – červené rostlinné barvivo antioxidačního účinku. Červenou papriku můžeme nechat spálit dočerna, po včasném oloupání je zase červená. 

čtěte více...

Hrušeň obecná: Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku

Hrušky jsou velmi chutné ovoce, obsahují větší množství sacharidů, mají nízký obsah tuků a proteinů. Patří vedle jabloní k našim nejrozšířenějším ovocným stromům. Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku.

čtěte více...

Bylinky a vaření: Měsíček lékařský

Měsíček lékařský má květy, které lze přidat do salátů, čerstvé i sušené, jako ozdobu do pomazánek, polévek. Rýži dodává pikantní chuť. Měsíčková šťáva povzbuzuje játra i žlučník, posiluje slinivku břišní a ulevuje křečím.

čtěte více...

Bylinky: Máta peprná v kuchyni

Máta peprná je ze všech mát tou nejcennější, má velké hojivé účinky způsobené vysokým obsahem mentolu. Syrová je vynikající jako ochucovadlo do salátů, omáček nebo želé. Výborná je k mletému čí jehněčímu masu.

čtěte více...

Podběl: Znáte jeho zdravotní účinky a použití?

Podběl se užívá při zánětech horních cest dýchacích, k potlačení zánětů a k lepšímu odkašlávání. Byl zjištěn močopudný a antiastmatický účinek. Podběl by se měl užívat po dobu 4 – 6 týdnů, vzhledem k obsahu toxických alkaloidů.

čtěte více...

Poklad aztéckých běžců neboli chia semínka

Podle lidových doporučení chia semínka zlepšují imunitu, regenerují tkáně, příznivě ovlivňují pokožku, chrání před dehydratací organismu, snižují cholesterol a riziko vzniku osteoporózy. Doporučují se při dietě a cukrovce, neobsahují lepek.
 

čtěte více...

Znáte Mladý ječmen? Má významné účinky na zdraví!

Mladý ječmen podporuje zdravý růst. „Zelené" bílkoviny léčí vředy a chrání povrchové tkáně a sliznice. Vitamíny a ostatní živiny v Mladém ječmeni zůstávají téměř nedotčené. Mladý ječmen se vyznačuje silnou antioxidační aktivitou.

čtěte více...

Vánočka: Historie pečení, rekordy a zajímavosti

Vánočka je symbolem života a plodnosti, svým tvarem připomíná Ježíška v peřince. Podle množství tuku dělíme vánočky na máslovou, její těsto je těžší, obsahuje více droždí, je nižší a méně nadýchaná než tuková. Chutná ale lépe.

čtěte více...

Připravme si sladké a zdravé mlsání nejen na zimu! Sušené švestky

Sušené švestky působí preventivně proti výskytu hemeroidů a nádorům tlustého střeva. Rozpustná vláknina ze sušených švestek příznivě ovlivňuje stěny střev a snižuje cholesterol v krvi.

čtěte více...

Rajská jablíčka: Využití v kuchyni a domácí výroba kečupů

Doporučují se lidem s onemocněním srdce, poruchami látkové výměny, i na problémy s prostatou. Působí také jako prevence rakoviny dělohy, slinivky, jícnu. Podporují imunitu, mají antioxidační účinky.

čtěte více...

Kokos: Největší semínko světa!

Dužnina kokosu obsahuje 60 % tuku, proteiny, křemík, hořčík, draslík, fosfor, cukry, nenasycený tuk, vlákninu a glycidy. Léčí  nervové nemoci, podporuje paměť, odstraňuje nečistoty pleti.

čtěte více...

Reveň, lidově zvaná rebarbora: Prospěšná našemu zdraví, ale...

Je prospěšná pro krevní oběh, pokožku i vlasy, posiluje nervovou soustavu, stavbu kostí, zbavuje tělo jedů. Nedoporučuje se těhotným a kojícím ženám, stejně jako dětem do tří let, lidem s ledvinovým onemocněním.

čtěte více...

Rukola pro naše zdraví: Používáte ji v kuchyni?

Rukola má nahořklou chuť připomínající ředkvičky. Konzumace listů působí proti únavě, posiluje imunitu, odvar z kořene odstraňuje zažívací problémy. Rostlina má močopudné účinky, pročišťuje krev.

čtěte více...

Zánět ledvin: Bylinná podpůrná léčba

Zánět ledvin je vážné onemocnění vylučovací soustavy a je nutné, aby k zahájení jeho léčby došlo co nejdříve. Nemocný by měl vždy navštívit lékaře. Na každé onemocnění ale odjakživa byly bylinky.

čtěte více...

Koblížky z lásky a pověry na sv. Valentina

Vlastnoručně vytvořený dárek v podobě něčeho sladkého potěší každého z nás, obzvlášť darujeme-li jej právě v den svatého Valentina. Chceme-li koblížek použít jako valentinku, vložíme ho do malého celofánového sáčku.

čtěte více...
Více z kategorie zajimavosti naleznete ZDE