Kuchaři do domu
Největší seznam osobních kuchařů a firem k pronajmutí na Vaše akce
Jsme členy Hospodářské komory.
AKC ČR AKC ČR a WACS

Sladíme zdravě? Cukr a jeho náhražky


Ilustrační fotografie

Nejpoužívanější bílý (rafinovaný cukr) se vyrábí hlavně z cukrové řepy a cukrové třtiny. Rafinace je chemický proces, při kterém je cukr zbaven všech minerálních látek vitamínů a zbytku melasy. Tento proces zbaví cukr všeho zdravého a také se bělí. Má vysoký obsah energie, ale malou výživnou hodnotu. U nás můžeme cukr získat v podobě krystalového prášku či kostek. Z Jídla se cukr rychle dostává do krevního oběhu, člověk se cítí plný energie, ta se však po velmi krátké době mění na stav únavy.

Bílý rafinovaný cukr berou lidé jako běžnou součást potravy a málokdo ví, že konzumování cukru v nadměrném množství je nezdravé pro jejich organismus. Nadměrná konzumace cukru může způsobovat obezitu, vysoký krevní tlak, častou únavu, špatné zažívání, deprese atd.  Často ani nevíme, že nevědomě cukr konzumujeme a to proto, že je obsažen v mnoha potravinách.
Bílý cukr můžeme nahradit cukrem přírodním nebo přírodními sladidly, která jsou bohatá na vitamíny a minerály.

Do přírodních sladidel patří:

Cukr přírodní (nerafinovaný)
Vyrábí se hlavně z cukrové třtiny, ale i z cukrové řepy. Neprochází chemickým procesem jako bílý cukr, proto zůstává stále hnědý. Někteří prodejci nabízejí sice cukr hnědý, ale může být pouze obarvený (karamelem), nikoliv přírodní. Přírodní cukr je bohatý na důležité látky, vitamíny a enzymy.
Obsahuje melasu (uvnitř krystalů).

Javorový sirup
Zahuštěná míza z cukrového javoru složená z vody a sacharózy. Míza se získává nařezáváním a navrtáváním tohoto stromu. Obsahuje kyselinu jablečnou, draslík, vápník, zinek, mangan a další významné látky. Javorový sirup je tradičně vyráběn v Severní Americe.

Sirup z agáve „medová voda″
Agáve (sukulentní rostlina) roste převážně v Mexiku, má ostnatý kraj listů vyrůstající ze středu růžice. Používá se šťáva z listů, ta se po šetrném zahušťování mění na fruktózu a to bez použití chemikálií. Sirup z agáve obsahuje inulin, železo, zinek a vápník. Dá se použít k oslazení čaje, kávy, ovocných salátů, ale i na palačinky a lívance. Lehce připomíná sirup javorový. Je to velmi zdravé a chutné sladidlo.

Třtinová melasa
Vedlejší produkt při výrobě třtinového cukru. Tmavá hustá tekutina. Neobsahuje lepek, naopak má velké množství železa a další důležité látky jako např. měď, vápník, chróm, fosfor, draslík, hořčík, zinek a řadu stopových prvků.  Chutná jako zkaramelizovaný cukr.

Hroznový cukr
Vyskytuje se v ovocných plodech, zejména v hroznovém víně. Nejčastěji ho můžeme konzumovat v podobě bonbónu, lízátek nebo také známý Glukopur. Rychle se vstřebává do krevního oběhu, proto je vhodný při tělesné zátěži. Nenavodí nám však pocit sytosti.

Stévie sladká
Lidově - stévie cukrová, cukrová tráva, medové lístky, cukroušek. Rostlina (subtropická) je cca půl metru vysoká ale může dosáhnout výšky až 80 cm. Pochází z Paraguaye, kde ji domorodci používali jako sladidlo i jako léčivou bylinu.  Obsahuje mnoho sloučenin, různé éterické oleje, třísloviny minerály, vitamíny.  Důležité látky obsažené ve stévii  jsou glykosidy, které způsobují  její  sladkost. Tyto látky jsou obsažené téměř v celé rostlině kromě kořenů, hlavně v listech. Můžeme používat čerstvé lístky stévie , dají se také zamrazit, sušit.

Další formy použití - domácí výluh, tmavý tekutý extrakt, zelený tekutý extrakt, čistý práškový extrakt, tablety. Stévii můžeme pěstovat jako balkónovou rostlinu nebo v bytě. Ideální teplota je 25 °C.  Dlouho trvalo než se používání stévie rozšířilo do světa. V zemích Evropské unie je možné používat sladidlo ze stévie teprve od roku 2011 (bylo zařazeno mezi nízkokalorická sladidla).
Stévie je vhodná při těhotenské cukrovce, má antioxidační účinky, pomáhá při léčbě ekzémů a akné, urychluje hojení ran, omezuje tvorbu zubního kazu, pomáhá při zánětu dásní a aftech. Také rozšiřuje cévy, chrání před vysokým krevním tlakem atd.

Stéviový výluh: půl hrnečku sušených stéviových listů zalijeme hrnkem horké vody a chvilku povaříme, poté přikryjeme a necháme louhovat přes noc. Poté scedíme a skladujeme na chladném místě.

Zázvorová limonáda s mátou: 1 litr vody, 1 lžička nastrouhaného zázvoru, 4 lžíce sušené stévie, 2 lžíce sušené máty, citronová šťáva
Vše, kromě citronu spaříme vodou, poté 8 minut vaříme (velmi zlehka). Pak scedíme, necháme vychladnout a přidáme citronovou šťávu.

Zdroje:
Stévie místo cukru : 365 receptů s použitím stévie sladké, Doležalová Alena
Wikipedie

Autor: Katka K.
Víte, že v seznamu Kuchaři do domu.cz si můžete objednat profesionálního osobního kuchaře na rodinnou oslavu nebo firemní párty? Nebo kompletní catering?
V seznamu  KuchariDoDomu.cz najdete kuchaře profeionály, VIP kuchaře, lektory vaření,odborníky zdravě výživy a lékařských diet, gastroporadce, foodstylisty a cateringové služby. K objednání z celé ČR.
 

Dobrou chuť!
Autor: Katka V.
TIP:
Čeká vás příprava rodinné oslavy nebo firemní párty? Záleží Vám na akci? Jste zaneprázdněni? Objednejte si profesionálního kuchaře!
Kompletně se o akci postará! Přijede za Vámi - domů, zahradu, na chatu, do zázemí firmy, klubu.
Oslava bez práce v soukromí se vyplatí! Spočítejte si, kolik času, práce a peněz ušetříte nákupy, stáním ve frontách, pronájmem salónků, drahé alkoholické a nealkoholické nápoje. Užijte si čerstvé delikatesy od šéfkuchaře.

Kde hledat kuchaře?
Vyberte si mistra kuchaře nebo catering na portálu: www.KuchariDoDomu.cz - největší seznam osobních kuchařů a catering na objednání na Vaše akce. Celá ČR. 

Jak objednat
kuchaře na oslavu nebo catering?
Vaši poptávku pošleme více mistrům kuchařům. Sami si vyberete nejlepší nabídku menu, cenovou nabídku a svého sympatického kuchaře.
ZADAT POPTÁVKU: ZDE  
S KUCHAŘI DO DOMU MÁTE KLID A POHODU.   

Ostatní

Paprika: Víte, že se používá jako zelenina, koření nebo jako lék?

Paprika obsahuje betakaroten, který se v těle mění na vitamín A, lykopen – červené rostlinné barvivo antioxidačního účinku. Červenou papriku můžeme nechat spálit dočerna, po včasném oloupání je zase červená. 

čtěte více...

Hrušeň obecná: Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku

Hrušky jsou velmi chutné ovoce, obsahují větší množství sacharidů, mají nízký obsah tuků a proteinů. Patří vedle jabloní k našim nejrozšířenějším ovocným stromům. Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku.

čtěte více...

Bylinky a vaření: Měsíček lékařský

Měsíček lékařský má květy, které lze přidat do salátů, čerstvé i sušené, jako ozdobu do pomazánek, polévek. Rýži dodává pikantní chuť. Měsíčková šťáva povzbuzuje játra i žlučník, posiluje slinivku břišní a ulevuje křečím.

čtěte více...

Bylinky: Máta peprná v kuchyni

Máta peprná je ze všech mát tou nejcennější, má velké hojivé účinky způsobené vysokým obsahem mentolu. Syrová je vynikající jako ochucovadlo do salátů, omáček nebo želé. Výborná je k mletému čí jehněčímu masu.

čtěte více...

Podběl: Znáte jeho zdravotní účinky a použití?

Podběl se užívá při zánětech horních cest dýchacích, k potlačení zánětů a k lepšímu odkašlávání. Byl zjištěn močopudný a antiastmatický účinek. Podběl by se měl užívat po dobu 4 – 6 týdnů, vzhledem k obsahu toxických alkaloidů.

čtěte více...

Poklad aztéckých běžců neboli chia semínka

Podle lidových doporučení chia semínka zlepšují imunitu, regenerují tkáně, příznivě ovlivňují pokožku, chrání před dehydratací organismu, snižují cholesterol a riziko vzniku osteoporózy. Doporučují se při dietě a cukrovce, neobsahují lepek.
 

čtěte více...

Znáte Mladý ječmen? Má významné účinky na zdraví!

Mladý ječmen podporuje zdravý růst. „Zelené" bílkoviny léčí vředy a chrání povrchové tkáně a sliznice. Vitamíny a ostatní živiny v Mladém ječmeni zůstávají téměř nedotčené. Mladý ječmen se vyznačuje silnou antioxidační aktivitou.

čtěte více...

Vánočka: Historie pečení, rekordy a zajímavosti

Vánočka je symbolem života a plodnosti, svým tvarem připomíná Ježíška v peřince. Podle množství tuku dělíme vánočky na máslovou, její těsto je těžší, obsahuje více droždí, je nižší a méně nadýchaná než tuková. Chutná ale lépe.

čtěte více...

Připravme si sladké a zdravé mlsání nejen na zimu! Sušené švestky

Sušené švestky působí preventivně proti výskytu hemeroidů a nádorům tlustého střeva. Rozpustná vláknina ze sušených švestek příznivě ovlivňuje stěny střev a snižuje cholesterol v krvi.

čtěte více...

Rajská jablíčka: Využití v kuchyni a domácí výroba kečupů

Doporučují se lidem s onemocněním srdce, poruchami látkové výměny, i na problémy s prostatou. Působí také jako prevence rakoviny dělohy, slinivky, jícnu. Podporují imunitu, mají antioxidační účinky.

čtěte více...

Kokos: Největší semínko světa!

Dužnina kokosu obsahuje 60 % tuku, proteiny, křemík, hořčík, draslík, fosfor, cukry, nenasycený tuk, vlákninu a glycidy. Léčí  nervové nemoci, podporuje paměť, odstraňuje nečistoty pleti.

čtěte více...

Reveň, lidově zvaná rebarbora: Prospěšná našemu zdraví, ale...

Je prospěšná pro krevní oběh, pokožku i vlasy, posiluje nervovou soustavu, stavbu kostí, zbavuje tělo jedů. Nedoporučuje se těhotným a kojícím ženám, stejně jako dětem do tří let, lidem s ledvinovým onemocněním.

čtěte více...

Rukola pro naše zdraví: Používáte ji v kuchyni?

Rukola má nahořklou chuť připomínající ředkvičky. Konzumace listů působí proti únavě, posiluje imunitu, odvar z kořene odstraňuje zažívací problémy. Rostlina má močopudné účinky, pročišťuje krev.

čtěte více...

Zánět ledvin: Bylinná podpůrná léčba

Zánět ledvin je vážné onemocnění vylučovací soustavy a je nutné, aby k zahájení jeho léčby došlo co nejdříve. Nemocný by měl vždy navštívit lékaře. Na každé onemocnění ale odjakživa byly bylinky.

čtěte více...

Koblížky z lásky a pověry na sv. Valentina

Vlastnoručně vytvořený dárek v podobě něčeho sladkého potěší každého z nás, obzvlášť darujeme-li jej právě v den svatého Valentina. Chceme-li koblížek použít jako valentinku, vložíme ho do malého celofánového sáčku.

čtěte více...
Více z kategorie zajimavosti naleznete ZDE