Kuchaři do domu
Největší seznam osobních kuchařů a firem k pronajmutí na Vaše akce
Jsme členy Hospodářské komory.
AKC ČR AKC ČR a WACS

Sůl – bílé zlato


Ilustrační fotografie

Ne nadarmo se říká sůl nad zlato. Sůl je neodmyslitelnou součástí našeho života.  Potřebujeme ji, aby naše tělo správně fungovalo a také v kuchyni bychom byli bez soli bezradní.

Sůl je jediný jedlý nerost. Je to sloučenina sodíku a chloru. Získat ji můžeme ze země nebo z moře. Existují různé druhy soli, záleží na místě, kde se těží, velikosti zrnek nebo vlastnostech.

Druhy soli:
Podle místa získávání - kamenná sůl, mořská sůl
Podle velikosti zrn - jemná sůl, hrubá sůl

Dospělý člověk sní průměrně 16,7 g soli (asi tři vrchovaté lžičky) denně. Světová zdravotnická organizace však doporučuje pouze cca 6 g denně.

Sodík pomáhá udržovat v těle rovnováhu tekutin i rozumnou výšku krevního tlaku. Také je důležitý pro správnou činnost svalů a nervů a pro vstřebávání živin v tenkém střevě a ledvinách.
Požadavky na množství sodíku pro naše tělo se mění s věkem a také záleží, jakou vynakládáme fyzickou námahu a v jakém prostředí se vyskytujeme – horké vlhké podnebí, více se potíme.

Všechnu sůl, kterou tělo ztratí, je důležité nahradit, ale naproti tomu nadbytek solení je zdraví škodlivé.

Nadměrný příjem soli způsobuje vzestup krevního tlaku a zvýšené riziko cévních příhod, srdečního onemocnění a selhání ledvin. U citlivějších jedinců, může vést k tvorbě otoků (zadržování vody). Vysoký příjem také podporuje větší vylučování vápníku což, má za příčinu možnou osteoporózu.
Nadbytek sodíku se běžně vylučuje ledvinami.

Málokdy dochází k nedostatku sodíku, ale pokud tělo nedostatek sodíku má, prvním z příznaků jsou křeče, postihující většinou lýtkové svaly. V horších případech může nedostatek sodíku vést k dehydrataci a poklesu krevního tlaku, pocitu suchu v ústech a zvracení.

Sůl přijímáme v potravinách, které si sami solíme při přípravě nebo až na stole. Je to však jen zlomek z celkového denního přijmu. Další množství sodíku, které naše tělo přijme, je v malém množství v ovoci,  zelenině, mase, rybách, obilninách a luštěninách.
Více než polovina sodíku však pochází z uměle upravených potravin a poživatin, které obsahují sůl, nebo sloučeniny sodíku.
Je lepší omezit solení při přípravě jídla a pak mírně dosolit na stole. Také je možné používat spíše koření.
Je důležité, vyhýbat se potravinám s vysokým obsahem soli – bujóny, omáčkové směsi, uzený losos, slanina, šunka, bramborové lupínky.

Děti a solení
Děti nejsou schopné vylučovat sodík stejně jako dospělí, proto jsou citlivé na vysoký příjem. Dětem a kojencům se jídla nepřisolují.

Sůl a tradice
Sůl se nekazí a brání tomu, aby se zkazily potraviny. Je symbolem pohostinnosti, značí věrnost, přátelství a závazek.
Naši předkové dávali sůl do rohu místnosti a stájí, které tak očistila od zlých duchů. Ve skandinávských zemích se dávala sůl blízko kolébky dítěte, také na ochranu před zlými duchy.

Alternativy soli:
miso – pasta ze sójových bobů
tamari – vedlejší produkt při výrobě misa
citronová šťáva
česnek
pepř

Sůl se sušenými bylinkami
1 kg soli, 4 bobkové listy, 2 lžičky sušeného tymiánu, 2 lžičky sušeného rozmarýnu, 2 lžičky sušené dobromysli
Všechny přísady dáme do kuchyňského robotu a mixujeme na plný výkon. Bylinkovou sůl uchováváme v dobře uzavřené skleničce, aby měla stále dobré aroma. Sůl používáme při pečení, nakládání masa nebo jako přísadu do marinád.

Zdroje:
Jídlo jako jed, jídlo jako lék, Výběr Reader’s Digest
Sůl, Nakladatelství Sun

Autor: Katka K.
            
 

Ostatní

Paprika: Víte, že se používá jako zelenina, koření nebo jako lék?

Paprika obsahuje betakaroten, který se v těle mění na vitamín A, lykopen – červené rostlinné barvivo antioxidačního účinku. Červenou papriku můžeme nechat spálit dočerna, po včasném oloupání je zase červená. 

čtěte více...

Hrušeň obecná: Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku

Hrušky jsou velmi chutné ovoce, obsahují větší množství sacharidů, mají nízký obsah tuků a proteinů. Patří vedle jabloní k našim nejrozšířenějším ovocným stromům. Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku.

čtěte více...

Bylinky a vaření: Měsíček lékařský

Měsíček lékařský má květy, které lze přidat do salátů, čerstvé i sušené, jako ozdobu do pomazánek, polévek. Rýži dodává pikantní chuť. Měsíčková šťáva povzbuzuje játra i žlučník, posiluje slinivku břišní a ulevuje křečím.

čtěte více...

Bylinky: Máta peprná v kuchyni

Máta peprná je ze všech mát tou nejcennější, má velké hojivé účinky způsobené vysokým obsahem mentolu. Syrová je vynikající jako ochucovadlo do salátů, omáček nebo želé. Výborná je k mletému čí jehněčímu masu.

čtěte více...

Podběl: Znáte jeho zdravotní účinky a použití?

Podběl se užívá při zánětech horních cest dýchacích, k potlačení zánětů a k lepšímu odkašlávání. Byl zjištěn močopudný a antiastmatický účinek. Podběl by se měl užívat po dobu 4 – 6 týdnů, vzhledem k obsahu toxických alkaloidů.

čtěte více...

Poklad aztéckých běžců neboli chia semínka

Podle lidových doporučení chia semínka zlepšují imunitu, regenerují tkáně, příznivě ovlivňují pokožku, chrání před dehydratací organismu, snižují cholesterol a riziko vzniku osteoporózy. Doporučují se při dietě a cukrovce, neobsahují lepek.
 

čtěte více...

Znáte Mladý ječmen? Má významné účinky na zdraví!

Mladý ječmen podporuje zdravý růst. „Zelené" bílkoviny léčí vředy a chrání povrchové tkáně a sliznice. Vitamíny a ostatní živiny v Mladém ječmeni zůstávají téměř nedotčené. Mladý ječmen se vyznačuje silnou antioxidační aktivitou.

čtěte více...

Vánočka: Historie pečení, rekordy a zajímavosti

Vánočka je symbolem života a plodnosti, svým tvarem připomíná Ježíška v peřince. Podle množství tuku dělíme vánočky na máslovou, její těsto je těžší, obsahuje více droždí, je nižší a méně nadýchaná než tuková. Chutná ale lépe.

čtěte více...

Připravme si sladké a zdravé mlsání nejen na zimu! Sušené švestky

Sušené švestky působí preventivně proti výskytu hemeroidů a nádorům tlustého střeva. Rozpustná vláknina ze sušených švestek příznivě ovlivňuje stěny střev a snižuje cholesterol v krvi.

čtěte více...

Rajská jablíčka: Využití v kuchyni a domácí výroba kečupů

Doporučují se lidem s onemocněním srdce, poruchami látkové výměny, i na problémy s prostatou. Působí také jako prevence rakoviny dělohy, slinivky, jícnu. Podporují imunitu, mají antioxidační účinky.

čtěte více...

Kokos: Největší semínko světa!

Dužnina kokosu obsahuje 60 % tuku, proteiny, křemík, hořčík, draslík, fosfor, cukry, nenasycený tuk, vlákninu a glycidy. Léčí  nervové nemoci, podporuje paměť, odstraňuje nečistoty pleti.

čtěte více...

Reveň, lidově zvaná rebarbora: Prospěšná našemu zdraví, ale...

Je prospěšná pro krevní oběh, pokožku i vlasy, posiluje nervovou soustavu, stavbu kostí, zbavuje tělo jedů. Nedoporučuje se těhotným a kojícím ženám, stejně jako dětem do tří let, lidem s ledvinovým onemocněním.

čtěte více...

Rukola pro naše zdraví: Používáte ji v kuchyni?

Rukola má nahořklou chuť připomínající ředkvičky. Konzumace listů působí proti únavě, posiluje imunitu, odvar z kořene odstraňuje zažívací problémy. Rostlina má močopudné účinky, pročišťuje krev.

čtěte více...

Zánět ledvin: Bylinná podpůrná léčba

Zánět ledvin je vážné onemocnění vylučovací soustavy a je nutné, aby k zahájení jeho léčby došlo co nejdříve. Nemocný by měl vždy navštívit lékaře. Na každé onemocnění ale odjakživa byly bylinky.

čtěte více...

Koblížky z lásky a pověry na sv. Valentina

Vlastnoručně vytvořený dárek v podobě něčeho sladkého potěší každého z nás, obzvlášť darujeme-li jej právě v den svatého Valentina. Chceme-li koblížek použít jako valentinku, vložíme ho do malého celofánového sáčku.

čtěte více...
Více z kategorie zajimavosti naleznete ZDE